Veebruari nõuanded
TOAS
-
Talvist vitamiinivaegust aitab leevendada oma aknalaual kasvatatud maitseroheline. Eriti kiiresti tärkavad kress-salat, lehtsinep, põld-võõrkapsas ehk ruccola ja allik-kress. On aeg neid külvata.
- Sõbrapäevaks kingi õitsev potilill, see rõõmustab silma mitu nädalat!
- Kui plaanid teha aias sel aastal suuremaid ümberkorraldusi, on viimane aeg võtta välja raamatud ja plaani pidama hakata.
- Toalilled alustavad kasvamist: kuu lõpupoole alusta toalillede väetamisega.
- Õitsvatest potililledest on praegu ilusad priimulad ja ajatatud sibullilled. Nad õitsevad kauem, kui leiad neile jahedama koha.
AIAS
- Kontrolli varjutusriideid: veebruaripäike on juba piisavalt tugev, et tekitada põletust igihaljastele taimedele!
- Võid alustada puude ja põõsaste lõikamisega
- Väga tugeva pakasega kuhja lisalund roosidele ja õrnematele püsikutele. Lume puudumisel kasuta lisakatmiseks kuiva turvast.
- Kui närilised on puutüvesid kahjustanud, puhasta haavad ja kata need pookevahaga.
- Viimane aeg kaitsta viljapuude- ja eelmisel aastal istutatud noorte puude tüvesid päikese eest. Aseta ümber tüvekaitsmed või valgenda vanad tüved tüvevalgendajaga.
- Jälgi, et linnumajas oleks kogu aeg seemneid. Tugeva pakasega riputa üles rasvapall.
- Enne kevade saabumist pane aeda ülesse õuelindude pesakastid.
- On aeg alustada seemnevarude täiendamisega.
Käesolevad nõuanded on avaldatud Hansaplant aianduskeskuse lahkel loal.
Kuidas ennast motiveerida?
Normal 0 21 false false false ET X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Motivatsioon on üks neist asjadest, millest hakkad puudust tundma alles siis, kui seda ei leia enam kuskilt. Kerge on saada asju toimima, kui sisemine innustus on suur ja võimeid tundub jaguvat lõputult. Kui aga ülesande peab saama tehtud ilma vähesegi huvita ja energiata?
Just siis oleks motivatsiooni hädasti vaja, kuid kust seda leida?
Tuttav on ka see tunne, et uue ja põneva ettevõtmise alguses on motivatsiooni ja innustust jagunud rohkem kui vaja — näiteks alustades uue trenniga või minnes keelekursustele. Kahjuks ajapikku innustus kustub.
Kas motivatsiooni on võimalik teadlikult kasvatada?
Varem arvati, et inimene toimib eelkõige füsioloogiliste vajaduste järgi ja nende täitmine on esikohal. Selle väite paikapidamatust näitab see, kui pead väsinuna töötama. Bioloogilised vajadused ei seleta kaugeltki kõiki meie toimimise mehhanisme, inimene suudab oma bioloogilised vajadused edasi lükata. Kui keskendume väga intensiivselt, oleme võimelised unustama aja ja koha või näiteks suudame kannatada rohkem külma kui tavaliselt.
Motivatsiooni võib jagada nii:
- eesmärk;
- ootused;
- tunded.
Neid tegureid silmas pidades võid oma motivatsiooni suunata.
Endale kasulik eesmärk paneb pingutama
Eesmärk on see, mida püüame saavutada. Meil kõigil on käsil korraga mitu projekti ja eesmärki, mis on sageli omavahel vastuolus. Tähtis on olla sellest teadlik, muidu võime tegutseda endale vastu.
Inimene, kes on seadnud tähtajalise eesmärgi, võib tunda lakkamatut muret, et ei saa oma asju õigeks ajaks valmis. Siin ei ole probleem motivatsioonis või selle puudumises. Kui tundub, et ei jõua endale seatud eesmärgini, tasub järele mõelda, kas on midagi, mis seda takistab.
Näiteks õpilane, kes veedab liiga palju aega tööl või trennis. Need tegevused muidugi toetavad tema eesmärke, kuid söövad liiga palju energiat ja aega. Võib hakata tunduma, et esialgne eesmärk kool lõpetada ei olegi enam tähtis. Mittejõudmine ei anna meile energiat, vaid vastupidi, paneb loobuma unistustest. Sellepärast paneb enda jaoks kasulike eesmärkide seadmine meid agaralt pingutama.
Sageli võtame endale kohustusi, et näidata kellelegi teisele enda suutlikkust midagi korda saata.
Kui mittemotiveeriv ülesanne tuleb väljastpoolt (näiteks ebameeldiv tööülesanne), siis on vaja eesmärk eraldada isiklikest asjadest. Selle asemel, et vältida töö tegemist, tasub endale tunnistada töö ebameeldivust ja siis mõelda, miks selline tunne on tekkinud. Kas see on igav? Liiga raske? On kiire?
Enda motiveerimiseks võiks mõelda, kuidas see töö tunduks meeldivam. Siis ei ole enam eesmärgiks vaid ülesande lõpuleviimine, vaid ka oma meeleolu.
Töö jagamine osadeks hõlbustab töö tegemist. Kui veel teha nimekiri vajalikest tegemistest, võib käegalöömishetkedel saada jõudu juba tehtud punktide mahatõmbamisest.
Ootused sõltuvad enesehinnangust
Põnevaimgi ülesanne ei tõmba, kui meil ei ole usku oma oskustesse see saavutada. Ootus, kuidas me saame väljakutsetega hakkama, on lähedalt seotud enesehinnanguga ja hinnanguga enda andekusele ja oskustele. Tasub aeg-ajalt kriitiliselt mõelda oma kalduvuse üle end alahinnata.
Lisaks on ümbritsevate tugi äärmiselt oluline ja motiveeriv. On inimesi, kelle pelk lähedalolek kannustab edasi minema. Kui motivatsioon hakkab kaduma, tasub otsida sellise inimese lähedust. On täiesti normaalne vajada tuge ja kaasaelamist, iga kord ei peagi otsima abi asjatundjatelt. Alati ei ole tähtis, et keegi annaks nõu, vaid et keegi sind kuulaks!
Tunded annavad võimu saavutada eesmärk
Üldiselt seostub motivatsiooniga rõõmus ja innustunud tunne. Meeldivad tunded ongi motivatsiooni generaator, need tasustavad meid heaolutundega ja kannustavad jätkama. Kui eesolev töö on pingeline ja raske, on hea teada, et ahistavaid tundeid võib leevendada suhtumisega sellesse kui ühte väljakutsuvasse olukorda ning ammutada sealt enesekindlust ja jõudu.
Näiteks kindla töökoha saamine peale õpingute lõppemist võib tunduda võimatuna, kuid tasub mõelda oma eelduste peale õppinud ja oskustega tööotsijana.
Tunded räägivad meile palju enda kohta ja neid tasub kuulata. Kui eesmärk ei ärata algusest peale mingeid positiivseid tundeid, tasub mõelda, kas eesmärk on ikka enda poolt seatud või tulnud väljastpoolt. Miks seda on vaja saavutada? Kas on midagi, mis hüvitaks ülesande vastumeelsuse? Näiteks kui sportimist mittearmastav inimene avastab pärast vastumeelseid treeninguid, kui kergelt ta jaksab trepist üles minna, tundub talle, et trenn on olnud seda väärt. Selliste fantaasiate loomine ja mõtlemine on tähtis, sest tunded annavad vajaliku võimu saavutada endale seatud eesmärke.
Oluline on tähele panna, et me ei sõltu vaid motivatsiooni armust. Selline illusioon võib tekkida kergesti, kui me ei saa hakkama millegagi, mida peame enda jaoks väga oluliseks, näiteks suitsetamisest loobumine. Sel juhul tasub korralikult järele mõelda oma tahtmiste ja motivatsiooni üle.
Teame ju vähemalt mitut põhjust, miks mitte suitsetada. Mis on sulle neist kõige olulisem? Teiseks on sama tähtis endale teadvustada, miks üldse suitsetada, teades selle kõiki halbu pooli. Kas toimib suits stressimaandajana? Või on tegu füüsilise sõltuvusega? Sõltuvalt sellest, millist vajadust suits kõige rohkem täidab, saab valida mõne muu võimaluse selle vajaduse rahuldamiseks.
Reaalsuse ja aususega pääseb edasi
Motivatsiooni võti on eneseväärikus. Selle tunde kasvatamiseks piisab vahel vaid paberist ja pliiatsist. Inimene ei toimi alati vaid füsioloogiliste vajaduste ajendil, vaid väga suurelt osalt üritab täide viia oma unistusi ja väärtusi. Neid on väga hea vahel kirja panna, iga eesmärgi taha võiks panna ka ajalise daatumi. Oma eesmärke võib sobitada ja muuta vastavalt olukorrale — ainult reaalsena tunduv eesmärk motiveerib tegutsema.
Inimene saavutab eesmärgid, kui tal on realistlik nägemus oma oskustest ja olukordadest. Õnnestumine kasvatab usku enda võimetesse ja see aitab vastu võtta uusi väljakutseid.
Ehk et kui otsid kadumaläinud motivatsiooni, küsi ja vasta ausalt, miks just see eesmärk on sulle tähtis.
Käesolev artikkel on publiteseeritud portaali Bioneer lahkel loal.
30. jaanuar 2009 05:30
Koduse seebi valmistamine
Kodus saab seepi keeta kasutades seebikivi, õli ja kõikvõimalikke lisandeid. Omanäolise algmaterjalina saab kasutada ka juba valmis seepe.
Vajalikud asjad
1. Seebivormid(nt plastist, sobivad ka tetrapakendist välja lõigatud vormid)
2. 3-liitrist roostevaba potti
3. 6 lasteseepi, riivitud jämeda riiviga helvesteks
4. 6-8 sl õli(viinamarjaseemne-, pähkli-,takja-,rapsi-,päevalilleõli)
5. 3-4 sl suhkrut(õli koos suhkruga muudab naha mõnusalt siidiseks)
6. 500 ml vett
7. 200 ml haput mahla(apelsini- või õunamahla)
Töö käik
- Valame potti ettenähtud koguse vedelikku, s.o vee ja mahla segu.
- Kuumutame vedelikku, kuumenenud vedeliku hulka lisame näiteks 10 sl kaerahelbeid või kohvi tegemisest jäänud kohvipaksu. Nii saame surnud naharakke eemaldava ja tselluliiti vähendava ning samal ajal nahka toitva seebi.
- Segades lisame riivitud seebihelbed ja õli.
- Kui seebihelbed on lahustunud lisame suhkru.
- Hoiame seebimassi nõrgal tulel, segades, kuni mass pakseneb. Lülitame tule välja ja jätame natukeseks jahtuma, kuni valmistame ette vormid seebi jaoks.
- Enne massi vormidesse jagamist segame selle potis veel kord läbi ja siis tõstame kulbi või suurema lusikaga vormidesse. Kihi paksuseks soovitame jätta 2,5-3 cm. Mida paksem seep, seda kauem see taheneb ja peame kaua ootama, et seda kasutada.
PS!
- Õli pole vaja lisada, kui kasutame raviõlist filtreerimisel jäänud taimi.
- Kaerahelbed või kohvipaksu võib asendada manna, tangu või kruupidega. Soovi korral võib lisada meresoola.
- Kasutades värskeid taimi, tuleb need peeneks hakkida ning koos veega kohe tulele panna.
Akende pesemine
Kevade saabumine ei ole enamasti kellelegi vastumeelne, ent kui hakatakse mõtlema kevadisele suurpuhastusele, siis seejuures on ilmselt kõige tüütumaks osaks akende pesemine. Olgem ausad, mitte kellelegi ei meeldi akende pesemine, ent kui aknad on pestud, on kodus palju parem olla. Järgnevalt vaatame mõningaid nippe, mis teevad akende pesemise lihtsamaks.
Ettevalmistused
Esmalt pange valmis kõik asjad, mida vajate akende puhastamiseks. Korralik aknapesukomplekt säästab oluliselt Teie vaeva. Hea komplekt koosneb plüüsist aknapesurist, alusest, kuhu pesur kinnitada, kuivatuskummist ja varrest (vajadusel teleskoopvarrest, mis on reguleeritava pikkusega). Iga kasutuse järel tuleb plüüsist pesur loomulikult korralikult puhtaks pesta. Veenduge, et kuivatuskummi laius ei oleks laiem kui teie kõige kitsam aken.
Aknapesukomplekti puudumisel on teil tarvis pesukäsna, käterätikuid ning ajalehti. Lisaks läheb teil vaja kaussi sooja seebiveega ning ka kaltsu või puhastuslappi, millega puhastada aknad ja veelauad. Lisaks kõigele muule on abiks ka paar ajalehte.
Akende pesemine
- Peske aknaid pilvisel päeval, sest otsese päikese käes kuivavad aknad liiga kiiresti. Võtke korraga ette üks aken ning pärast selle pesemist liikuge järgmise juurde.
- Alustage akende pesu seestpoolt ning pärast sisemiste poole pesemist liikuge väljapoole.
- Akende sisemise poole puhastamisel pange vee kogumiseks põrandale ja aknalauale ajalehed või vanad kaltsud.
- Järgmiseks kasutage aknapesurit või svammi ning niisutage aken seebiveega.
- Seejärel kuivatage aken kuivatuskummiga, alustades ülemisest nurgast. Tõmmake kummiga ülevalt alla ning korrake protsessi kuni olete jõudnud vastasnurka. Kuivatage kuivatuskummi iga paari tõmbe järel. Nii väldite mustuse tagasisattumist klaasile.
- Kuivatuskummi puudumisel kuivatage aken esmalt kuivatuslapi või käterätikuga ning seejärel poleerige klaas kokku kortsutatud ajalehega.
- Viimaks kuivatage ka aknaraam.
Välimise poole pesemine
Akende välimise poole pesemise protseduur on sama mis sisemisel poolel. Kuna akna välimine pool on keskkonnast tulenevalt oluliselt mustem, siis peate sellega rohkem vaeva nägema.
Kui kasutate akna kuivatamiseks kuivatuskummi, siis liigutage seda võrreldes sisemise poolega ristipidises suunas. Näiteks, kui kuivatasite sisemise poole vertikaalselt, siis välimine pool kuivatage horisontaalselt. Nii näete pärast kuivamist, kas kuivatustriibud (juhul kui on) on seespool või väljaspool ning saate selle koha üle käia.
Kuidas leida head autotöökoda
Hea mehaaniku või töökoja leidmine võib olla auto korrashoiu seisukohast kõige olulisem. Kui Te ise ei oma kompetentsi tegemaks hooajahoolet või vajalikke remonte, peate pöörduma spetsialisti poole. Usaldusväärse mehaaniku leidmiseks oleme välja toonud paar õpetussõna.
Kuulujutud
Paljud väikese ja keskmise suurusega ettevõtted ei jõua kanda reklaami kulutusi. Seega tehakse alati maksimaalselt head tööd ja loodetakse, et rahulolev klient soovitab nende töökoda ka oma sõpradele ja tuttavatele ning suurendab sellega mehaaniku klientuuri. Kui soovitaja sõidab Teie sõidukile sarnasega, on soovitus seda kindlam kuid pidage silmas, et iga soovitust tuleb kontrollida. Sedasi võite saada infot ka nende kohtade kohta, kuhu oma neljarattalist sõpra mitte viia.
Veebifoorumid
Kuna suur enamus kättesaadavast infost on kolinud Interneti avarustesse, soovitame otsida ajakohast infot ka foorumitest(Eestis näiteks autotootjate fännide ja margifoorumid). Kuid sarnaselt kuulujuttudele kontrollige kindlasti infot, sest foorumites postitajate tausta kohta ei ole palju avalikku infot.
Kutselised autojuhid
Inimesed, kes töötavad igapäevaselt transpordisektoris ja puutuvad autode, busside ja mootorrataste probleemidega igapäevaselt kokku, on tihtipeale usaldusväärseimad infoallikad. Astuge mõnele taksojuhile ligi ja küsige, kes teeb linnas parimat mootorihoolet.
Basiilik
Basiilik pärineb Lõuna-Aasiast India troopikaaladelt ning on külmaõrn päikeselembeline viljaka maa taim. Kasvab ka Eestimaal, kui panna juunikuisesse soojendatud mulda, kasvab ja õitseb ka meie avamaa peenardel.
Sobilik oleks taimed ette kasvatada, pannes idanema aprillis. India legendides on basiilik imelise jõuga taim. Väliselt avaldub taime eriline jõud tugevas aroomis ning tumerohelistes-violetsetes reljeefse joonisega lehtedes.
Basiilikut tunti ka vanas Kreekas ja Roomas. Keskajal oli ta laiemalt tuntud kui vahend mürgiste putukate hammustuste ja skorpioni salvamise vastu. Basiilik hakkab meie tingimustes õitsema juulis-augustis (-1oC juures ta hävib). Ta lehtedel-vartel on kuni õitsemiseni meeldivalt tugev palsamilõhn, mis meelitab aeda mesilased ja linnud. Kasvatatakse nii maitse- kui ka ravimtaimena. Õitsemise eel kogutud võrseid kasutatakse nii värskelt kui ka kuivatatult. Kui basiilik on kasvanud umbes 15 cm pikkuseks, võib talt igapäeva vajadusteks lehti näpistada. Korjata tuleb ettevaatlikult, et rootsudest kasvaksid uued. Lõplik saak korjatakse tervete okstena, mis siis kuivatatakse (tugevam aroom) või sügavkülmutatakse. Soodsal suvel (eelmisel aastal) võib basiilikust saada kolm saaki. Kuivatamine peaks toimuma kiirelt, tuuletõmbuses ja pimedas, et lehed säilitaks värvi. Õigesti kuivatatud taimed säilitavad aroomi veel kolmandal aastal.
Keemiline koostis
Õitsemise eel kogutud võrsed sisaldavad kuni 1,5% eeterlikke õlisid. Peamised koostisained on metüülchavikool, eugenool ja linalool. Sisaldab hulgani park- ja mõruaineid. Parkainete toimel muutubki basiilik valguse käes kuivatamisel tumedaks. Õites leidub veel kamprit jt terpeene. Basiilik sisaldab ka glükosiide (mõrumaitse), saponiine, loomulikult vitamiine, mineraalaineid ja roheliseklorofülli all on peidus karotenoidid.
Basiiliku ravitoime
Rahvameditsiinis on kasutusel kogu taime maapealne osa: lehed, õied, varred. Basiiliku toime organismile sõltub tema hulgast tees. Meil veel puudub ravimiskogemus, see-eest on need teistel rahvastel väga pikaajalised. Üks teelusikatäis basiilikuürti 1 klaasi keeva vee kohta, mis on 10 minutit tõmmanud, on rahustav ja paneb neerud hästi tööle (põie- ja neerupõletiku ravim). Basiilikuteed juuakse krooniliste gastriitide ja koliitide puhul, kusjuures võetakse 2 teelusikatäit ürti 1 klaasi vee kohta ja lastakse kauem tõmmata. Viimast teed juuakse jahtunult enne sööki 0,5 klaasi korraga. Ka külmetushaiguste ning köha puhul on temast abi. Kroonilise nohu korral võetakse ja hingatakse sisse kuivatatud lehtedest valmistatud peent pulbrit. 2 supilusikatäit ürti 300 ml keeva vee kohta stimuleerib närvisüsteemi, tugevdab südametegevust, on toniseeriva ja antiseptilise toimega. Basiilik kergendab ka pahaloomuliste kasvajatega kaasnevaid vaegusi. Eriti oluline Ka aitab ta reumahaigeid ja loiu ainevahetuse puhul.
Basiilik toidutaimena
Aroom meenutab nelgi ja loorberi maitset. Ta on universaalne maitsetaim. Dieettoitudes kasutatakse koos piparrohu ja rosmariiniga pipra asemel, kuulub vürtsisegude hulka (leesputk, aed-liivatee, aed-majoraan, basiilik ja piparrohi). Olen aastaid valmistanud nn pizzamaitseainet ise, kuhu kuuluvad basiilik, aed-majoraan, pune, pipar, kuivatatud sibul ja küüslauk. Nimetatud peenestatud segu säilitab aroomi kinnises purgis ja on kasutatav kõikidele köögivilja- ja lihatoitudele, pizzadele, pirukatäidistesse, pasteetidesse.
Basiilikuga võib maitsestada kõiki salateid, köögivilja-, kala- ja liha-, ka kruubi-, kaerahelbe- ja munatoite, marinaade ja kastmeid. Teda kasutatakse laialdaselt liha-, kala- ja konservitööstuses, kuulub ka liköörisortide maitseainete buketti. Kodusel teel hoidiste valmistamiseks sobib värskelt kasutada, eriti tomatihoidistes, kus ta on asendamatu.
Basiiliku kasutamisala on lai, tuleks vaid end rohkem harjutada selle väärtusliku maitsetaimega. Oleme harjunud üksnes kasutama tomatisalatites, kuid samahästi sobib sibulasalatisse.
Sibulasalat
2-3 õuna, 1-3 sibulat, hakitud peterselli.
Kaste: 1 spl sidrunimahla või õunaäädikat, 2 spl õli, 1 spl vett, 1 spl basiilikut, soola, mett.
Õunad ja sibulad viilutatakse ja valatakse üle kastmega, milles basiilik on peenestatult segatud.
Basiilik sobib ka juustuga ja kohupiimaga. Suvel külmade kastmete kasutamise aegu võiks valmistada:
Roheline juustukaste
75 g kodujuustu, 4 spl veiniäädikat, 1 tl suhkrut, 6 spl õli, 4 spl basiilikulehti.
Kuumade kartulite kõrvale sobiks valmistada see kaste hapukoorega, jättes ära õli ja äädika, maitsestades üksnes vähese soolaga. Basiilik sobib hästi küüslauguga, seega küüslaugu-õli kastmete koostisosa võiks olla ka basiilik.
Üldse sobib valmistada suvel roheline maitsetaimede segu lauale suurel vaagnal, kus koos oleks basiilik, majoraan, liivatee, till ja petersell. Seda peenestatud segu võiks lisada keedetud kartulitele, jääks ära ka soola lisamise vajadus.
Ärme unustame basiilikut lisamast ka hommikustele putrudele (eriti kruubi- ja herkulopuder).
Tasuks proovida ka võileiva pastade valmistamisel. Sobitada võiks kokku päevalille ja seesamiseemnetega, küüslauguga, tomatipüreega (seemned jahvatatakse mikseriga) ja hõõrutakse kõik või, võileiva margariini või majoneesi sisse.
Ka suppide valmistamisel kasutame enam basiilikut.
Tomatisupp
4 suurt tomatit, 1 spl värsket basiilikut, 2 sibulat, 1 spl võid või õli, 1 l puljongit, 100 g juustu, soola, peterselli.
Tomati- ja sibulasektoreid kuumutatakse õliga poti põhjas 5 minutit, ka basiilik lisatakse kuuma segusse ja keedetakse koos mõni minut. Valatakse peale puljong ja lisatakse riivitud juust. Maitsestatakse ja serveerimisel lisatakse roheline petersell.
Liharoogade valmistamisel on parem kasutada kuivatatud basiilikut. Eriti hästi sobib praetud sealiha juurde. Samuti võib valmistada hautatud liharoogi koos tomati ja basiilikuga.
Küpsetistes kasutamine on maitseasi, kuid soovitan kõikjale lisada, isegi taigna kooslusse. Rohkem sobib pizzadesse, piruka segudesse, kuid ka kuklitaignasse. Nii saab valmistada maitsvad kaeranisujahu kuklid basiilikuga või koos teiste maitsetaimedega.
Allikas: Terviseleht, Aive Luigela
Oktoobri I pool
TOAS
• Lõpetades õues aiahooaega, alusta rohelist aega toas! Muretse juurde ihaldusväärseid toataimi ja sobita neid oma toadisainiga.
• Aeg-ajalt osta uus õitsev potilill, et leevendada elava värvi vähesust.
• Alpikann ja krüsanteem ei peagi olema igikestvad, kuid õige hooldusega pakuvad nad silmailu mitu nädalat. Alpikann püsib kauem ilus, kui teda kasta alt poolt. Vett ei tohi seisma jätta üle poole tunni. Lisa kastmisveele natuke tsitruseliste või orhideedeväetist, nii õitseb taim kauem ja õied on jätkvalt suured ning värvikad. Eemalda kollaseks muutunud lehed ja õitsenud õievarred kergelt tõmmates.
• Nüüd ole ettevaatlik toataimede ülekastmisega ja liigse väetamisega.
• Algab kütteperiood. Tõsta taimed küttekehadest piisavalt kaugele. Alusta niiskemat õhku vajavate taimede piserdamisega. Pea meeles, et vesi peab jõudma taimeni pigem käesooja uduna, kui külmade piiskadena. Jälgi, et vesi ei koguneks lehtede kaelusesse.
• Tõsta lilled valgusele lähemale. Otsi ülesse taimede valgustamiseks mõeldud lambid. Valguse puudust on mõtekas ennetada, mitte tegeleda hiljem probleemide lahendamisega.
ÕUES
• On viimane aeg panna maha tulbi- ja hüatsindisibulad.
• Korja aiast taliõunad ja aseta keldrisse.
• Raputa köögiviljapeenardele komposti ja kaeva maa ümber.
• Ööde külmenedes kaeva maast välja daaliad ja gladioolid. Puhasta ja kuivata nende mugulad ja mugulsibulad ning pane külmavabasse kuiva ruumi talvituma.
• Paigalda eksootilistele õuetaimedele, nagu tääkliiliad ja õuekaktused, liigse vihma kaitseks katus.
• Korja kokku ja komposteeri kõik püsilillede ja köögiviljade maapealsed surnud osad: nõnda väldid haigustekitajate ja kahjurite levimist aias.
• Korja kokku ja hävita viljapuude alla kukkunud mädanenud viljad.
• Okaspuudel, eriti elupuudel ja kadakatel ilmnevad võra sisepiirkonnas kollased oksad. Reeglina on tegemist vanade okstega, millest taim soovib enne talve vabaneda. Pruunistunud oksad tuleks kindlasti eemaldada ja kokku koguda, sest need on head kohad haigustele ja kahjuritele.
• Kasuta langenud puulehti multšiks või valmista nendest komposti. Tammelehed vii rododendronite alla.
• Varu taimede talvitamiseks vajalikke materjale: varjutusriiet, talvekangast, kuiva turvast, kuuseoksi jne.
• Vii terrassimööbel katuse alla talvituma. Puitmööblit õlita enne hoiulepanemist.
• Viljapuutüvede ümber pane liimvöö, nii püüad kerge vaevaga kinni puusse talvituma minevad kahjurid!
• Kanna tüvevalgendit viljapuude tüvele. Noorte viljapuude puhul hoiab see ära ka pisinäriliste (erinevate hiirte) koore näkitsemise soovi.
• Varu hiirte ja rottide vastu mürki, sest käes on aeg mil nad tungivad keldritesse, kuuridesse ja elamisse. Peibutavad söötmürgid pane taimedest kaugemale, kuid nii, et lapsed ja koduloomad neid torkida ja vihm leotada ei saaks.
• Öökülmast valgel murul mitte käia.
• Kontrolli kastmissüsteemide voolikui, et nad oleksid veest tühjad, et külmumine neid ei lõhuks.
Käesolevad nõuanded on avaldatud Hansaplant aianduskeskuse lahkel loal.
Vanade majade müügiks elustamine
Palju on küsitud, kui suured oleks mõistlikud kulutused, et vana maja paremini müüa ja mida üldse tasub vana maja juures teha. Põhiline vastus oleks, et majal ja hoovil peab olema kaubanduslik välimus, mis eeldab hoovi ja maja koristust.
Kevadel peab kindlasti kokku riisuma lehed ja muu prahi, mis sügisel maha jäi, korrastama lillepeenrad ja lõikama viljapuid. Ostja tahab näha, et omanik on käitunud oma majapidamisega heaperemehelikult, samuti on ostja jaoks oluline aia ilu või selle ilusaks tegemise võimalus. Seda kõike ei näe, kui aed on korrastamata.
90% vanade majade hoovides vedeleb kusagil kuuri taga või aia ääres vanarauda, laudu või muid puidujääke. Nendest mittevajalikest asjadest peaks loobuma ja need ära viskama ning lauad korralikult virna laduma.
Kui õues elab ketikoer, siis kindlasti peab ka tema järelt koristama ning võimalusel kuudi üle värvima, koera toidunõud tuleks korralikult puhtaks pesta või vajadusel asendada uutega.
Maja piirdeaial tuleks katkised lipid asendada uutega ja lahtised lipid lihtsalt kinni lüüa. See kõik jätab majapidamisest korraliku mulje ja tekitab ostjas rohkem huvi.
Maja juures ei ole vaja ette võtta suuremaid remonditöid, sest need müügihinda nii palju ei tõsta, et sinna pandud raha tagasi tooks. Samas ostja teeb nagunii kõik oma maitse järgi. Loomulikult ei tee paha värske värv maja välisseinal, aga värvimine on mõttekas sel juhul, kui maja sein on mingil põhjusel kirju või väga ebaühtlane. Kui kogu maja värvimine muutub liiga kulukaks, siis saab ka ainult detailide värvimisega asja paremaks muuta: aknaraamid korda, siseuksed värvida, köögilagi taas valgeks, kaevu kaas ja rakked värske värvi alla vms.
Alati peab kriitilise pilguga vaatama üle oma elamise puhtuse. Tihtilugu ei olegi vaja midagi värvida, vaid piisab näiteks uste pesemisest ja laudpõrandate korralikust küürimisest. Mida kindlasti soovitan, on küttekehade kontroll ja vajadusel parandus. Sama lugu on katusega. Kui avastate kevadel, et kusagilt tilgub vett läbi või vesi jookseb seina vahele, siis oleks väga mõistlik katus ise ära lappida ja mitte jätta seda ostja mureks.
Müüakse ka täiesti hüljatud maju, kus on hoovid rohtu kasvanud ja võsastunud. Selliste majade juures peaks kindlasti võsa maha võtma ja hoovi puhtaks riisuma ning hiljem seda korraliselt niitmas käima, kuni ostja on leitud. Tihti varjutab võsa ja kõrge hein hoovis elemente, mis just ostjat köidaks. Sellised asjad võivad olla näiteks aidaukse juures maas olevad veskikivid, mida kasutatakse trepiastmena, aianurgas vana vanker või mõni teine vana põllutööriist. Ka kevadlilled ei paista suurest kuivanud heinast välja, aga just selliseid asju soovibki vana maja ostja näha.
Majas sees peab esmapilgul üle vaatama tubade seisukorra. On hea, kui ostuhuviline tunneb tubades puhtuse lõhna, mitte ei näe vedelemas kaltse ja pesemata nõusid. Suurema huvi korral vaadatakse üle ka maja põhikonstruktsioonid ja küttekehad. Jällegi oleks hea, kui pole vee läbijooksmise jälgi või soojamüüris praost välja tulevat tahma. Selleks ei pea tegema suuri kulutusi, et maja ja hoov korda teha. Küll aga peab olema viitsimist ja see viitsimine tasub kiiremini ära, võrreldes nende müüjatega, kellel see puudub.
Autor: Fred Linnukütt, Uus Maa kinnisvara
Kompost koduaias
Keskkonnateadliku ja säästliku elustiiliga pered peaks oma tekkivat prügi kindlasti sorteerima. Tutvu ka prügi sorteerimise juhisega. Käesolevas artiklis käsitleme biolagunevaid jäätmeid.
Kõik köögis tekkivad biojäätmed tuleks koguda kaanega suletavasse mahutisse, mida tühjendatakse iga paari päeva tagant. Tühjendada tuleks seda kompostihunnikusse. Kui mingil põhjusel seda pole ja jäätmete hulk on väike, siis piisab ka viljapuu alla kaevatud august, mis pärast täitumist väikese mullakihi või murumättaga kinni kaetakse.
Kompostimaterjaliks sobivad kõik köögis tekkivad toidujäägid: kartuli- ja köögiviljakoored, kohvipaks koos filtritega ja teejäägid, pühkmed, veeslagunev majapidamispaber, hallitama hakanud leib, munakoored, jne.
Kompostihunniku rajamiseks tuleks kõigepealt valida sobiv koht, mida saab mitu aastat järjest kasutada, sest paari aastaga kujuneb seal välja jäätmeid kompostiks tootev mullaelustik, mis iga aastaga aina suureneb ja seetõttu ka kiiremini lagundab. Kompostihunnik võiks olla ka suure temperatuuri ja niiskuse kõikuvusega piirkonnas, sest siis mikroorganismid liiguvad külma ilma puhul sügavamale ja sooja ning niiske ilma puhul tulevad pealmistesse kihtidesse - nii töötatakse kiirelt läbi kogu ladestatud kompost. Kompostihunnik ei tohi olla otsese ereda päikese käes. Hea on mõne puu või põõsa vari. Kompostihunniku laialivajumise eest kaitseks tuleks ehitada vähemalt kolme külge piirded.
Peamiselt tuleb komposti materjal aiast. Samas on oluline meeles pidada, et kompostihunnikusse ei pandaks poolvalminud seemnetega umbrohtusid ega ka haigeid taimi. Sellised taimed tuleb põletada.
Kõrgekvaliteedilise kompostmulla saamine on iseenesest suur teadus, kus olulisel kohal on kihtide tekitamine hunnikusse ja teatud ajal komposti läbikaevamine. Kodusel kasutamisel pole see nii oluline.
Korraliku kompostmulla valmimiseks kulub umbes 1-2 aastat, olenevalt tema täpsest koostisest ja ilmastikutingimustest.
Kompostihunnikusse satub tihti ka suuremaid objekte, mida hiljem väetisena kasutada ei soovita. Seetõttu on enne laialipuistamist soovitatav kompost läbi sõeluda (selleks kõlbavad väga hästi ka vanad vedruvoodid).
Kompostmulla tegemine on lihtne ning kasutab ära looduses toimivaid elutsükleid. Seetõttu soovitame toidujäätmeid mitte ladustada prügikonteineritesse, vaid ladustada toidujäätmed aianurgas paiknevasse kompostihunnikusse.
Juuni alguse aiatööd
- Külva uus järk redist ja salatit
- Aeg istutada soojanõudlike köögiviljade taimi
- Külva oad ja kurgid
- Viimane aeg istutada maasikataimi
- Lõika hekki
- Eemalda puudelt ja põõsastelt kuivad oksad
- Külva kaheaastaseid lilli
- Istuta ettekasvatatud taimed õue
- Eemalda pikakasvulistelt tomatitaimedelt lehekaenaldest kasvavad võrsed
- Istuta viimaseid suvelilli
- Väeta suvelilli 2-3 nädalat pärast istutamist
Krundi ostmine, millel on juba projekt ja ehitusluba.
Viimane kinnisvarabuum lõi olukorra, kus mitmed arendajad suurema kasu nimel, planeerisid rohkesti paarismajade ehitamist. Polnud ju mõtet ehitada ühepereelamut, kui andis ehitada paarimaja ning rohkem müüa. Paljudel kinnisvaraarendajatel õnnestus, enne kinnisvarakrahhi, paberimajadus korda saada aga ehitamiseni veel ei jõutud. Seetõttu on täna müügis krunte, millele on välja antud paarismaja ehitusluba ja sellega seotud projekt ning kooskõlastused.
Nüüd on sellised krundid müügis ja paljudel on tekkinud küsimus, kas tasub sellist paarismaja krunti osta ja mis risk sellega kaasneks? Krundi ostjat ei huvitaks paarismaja ehitamine, vaid ikka ühepereelamu rajamine.
Paarismajast - ühepereelamuks
Enamikel juhtudel saab paarismaja krunti ühepereelamu jaoks kasutada. Tuleb hankida krundile tehnilised tingimused, koostada uus projekt ja saada ehitusluba nagu kõigi kruntide puhul.
Küll aga peaks arvestama, et enne krundi ostu tuleks kohalikust omavalitsusest täpselt välja uurida, kas antud planeeringut saab muuta ehk siis kas paarismaja asemele saab ühepereelamut ehitada.
Võib tekkida olukordasid, kus sellist luba ei anta. Näiteks, kui antud piirkonnas kõrvalkruntidel ainult juba valmisehitatud paarismajad, võib kohalik omavalitsus jääda algse plaani juurde, et ka vaba krunt peab saama hoonestatud paarismajaga.
Kohalikul omavalitsusel on õigus planeeringuid muuta ja seetõttu tuleb enne sellise krundi ostu omavalitsuse käest saada värsked tehnilised tingimused, mis ostjale kindluse annavad, et maja ehitamine on võimalik. Tehnilised tingimused peaks taotlema krundi omanik ja see võtab aega umbes 2-3 nädalat. Kui krundi ostuga on kiire ja pole aega niikaua oodata, on mõistlik siis kohalikus omavalitsuses paluda vastuvõttu planeeringute valdkonna vastutajaga ning temalt järgi küsida. Selliselt saab riski oluliselt vähendada.
Kruntide olemasolevate tehniliste tingimuste kohta saab ettekujutuse ka ehitisregistri abiga. Nimelt juhul kui krundile on välja antud ehitusluba ja see on registrisse kantud, saab veebilehelt http://www.ehr.ee/ otsida aadressi järgi krundi ning vaadata sellega seotud andmeid. Näiteks on seal kirjas hoone kõrgus, pikkus, laius ja muud parameetrid.
Üldjuhul on projekti ja ehitusloaga kruntide puhul eeliseks see, et kõik kommunikatsioonid ja liitumised on juba korra paberil koos kooskõlastustega lahendatud ning seetõttu vähem võimalikke probleeme asjaajamisel.
Head krundivalikut!
Kirjutas Eno Pappel, www.majaehitaja.ee koolituskeskkonna looja.
Küüslauk kui väärtuslik tervisetugevdaja
Sügisest kevadeni oleme pahatihti külmetushaigustega kimpus. Sageli leiab sellistel puhkudel abi küüslaugust. Küüslauk sisaldab rohkesti eeterlikke õlisid ja bakterivastaseid toimeaineid. Turul saadaolevates küüslaugutablettides puudub küüslaugu peamine toimeaine – allitsiin. Seetõttu on parem tarvitada värsket küüslauku või küüslaugutinktuuri.
Küüslaugutinktuur
- Haki umbes 250g küüslauguküüsi
- Vala peale 1l viina
- Hoia 1-2 nädalat soojas toas, pudelit aeg-ajalt loksutades.
- Kurna tinktuur teise pudelisse.
Tarvitamine: 10 – 20 tilka enne sööki.
Suurepärase köharohu saab ka küüslaugust ja meest. Selleks tuleb mõned küüslauguküüned pressiga purustada ja 4-5 supilusikatäie vedelama meega segada. Need, kellele küüslaugu maitse eriti vastumeelne tundub, võivad küünte arvu vähendada.
Ka küüslaugu söömise ebameeldivaima jääknähu - küüslaugulõhnalise hingeõhu - vastu on abinõud olemas. Hingeõhu saab taas värskeks, kui krõmpsutada peale küüslaugusöömist peterselli, kohviubasid, nelki või hapukapsast.
10 näpunäidet kuidas päevategevuste vahel lõõgastuda
1. Jälgi enda hingamist
Jälgi enda hingamisrütmi päeva vältel. Kui Su hingamine on raskendatud ja keha pinges, siis proovi teha aeglasemaid ja sügavamaid hingetõmbeid, et taastada normaalne hingamisrütm.
2. Lõdvesta keel
Harjumuslikult hoiame oma keelt vastu hambaid. Lase oma keel lõdvaks ning proovi tal lasta vabalt suus lõõgastunud olekus olla.
3. Söö aeglaselt
Tihti kiirustame oma lõunapausiga. Söö rahulikult ja mälu toitu korralikult, nii saab organism alustada rahulikku seedimisprotsessi.
4. Lõdvestada oma näolihaseid
Proovi terve päeva vältel hoida oma näolihaseid pingevabalt. (v.a. naeratades)
5. Liigu aeglaselt
Ära torma kui selleks reaalset põhjust või vajadust ei ole.
6. Naera rohkem
Naeratamine soodustab lõõgastumist ja leevendamist ning leevendab stressi.
7. Kuula ilusat muusikat
Klassikaline muusika mõjub rahustavalt ja lõõgastavalt.
8. Tee päeva jooksul väikeseid pause
Puhkepauside tegemine aitab Sinu ajul taastuda ning hiljem produktiivsust parandada.
9. Oska lõõgastuda
Hästi aitab eelmiste lõõgastavate kogemuste meenutamine. Sule oma silmad ja kujuta ette hetke, mil olid tõeliselt lõõgastunud. Proovi tunnetada seda keskkonda, lõhna ja toiminguid.
10. Suurenda oma keskendumisvõimet
Aseta oma parema käes sõrmed otsaesisele ja rakenda kerget survet umbes 3 minutit. See suurendab vereringet ajju, mistõttu paraneb vere ja hapniku varustatus antud piirkonnas ning paraneb keskendumisvõime.
Kuidas vähendada kodust energiatarvet
Elektri-ja soojusenergia tootmine nõuab palju looduslikke ressursse. Vaatamata sellele, et järk-järgult suurendatakse alternatiivsete energiaallikate kasutuselevõttu, tuleb valdav osa elektrienergiast taastumatutest loodusvaradest, mille ökoloogiline jälg on suur. Samas saab igaüks anda panuse taastumatute loodusvarade kasutamise vähendamisse, valides rohelisema eluviisi – ostke rohelist elektrienergiat, kasutage päikesevalgust või tarbige vähem.
Tellige energiaaudit
Esmalt uurige kui soojapidav on Teie kodu ning kust kaob enim soojust. Energiaauditi abil saate teada kui palju kulub maja kütmiseks energiat ning mida tuleks ette võtta, et seda kulu vähendada. Tellige vastav teenus mõnelt ettevõttelt ning ärge unustage hinna üle kaubelda, sest teenuse pakkujate vahel on suur konkurents ning igaüks tahab tööd saada. Pärast auditi tulemuste selgumist rakendage selles kirjeldatud soovitusi.
Kasutage rohelist energiat
Eesti Energialt on võimalik osta ka rohelist elektrienergiat. See on mõnevõrra kallim, ent pärineb peamiselt tuule-ja vee-energiast ning seetõttu saate anda panuse rohelise elektrienergia tootmisse ja selle sektori arengusse.
Ehitage maja selliselt, et see kasutaks maksimaalselt päikeseenergiat
Kui planeerite endale ehitada uut kodu, siis projekteerige maja selliselt, et see kasutaks maksimaalselt päikeseenergiat. Selleks peab maja olema paigutatud krundile selliselt, et talveperioodil saaks päike maja soojendada. Samas on suvel oluline vältida interjööri ülekuumenemist. Passiivse päikeseenergia kasutamise põhitõed on järgmised:
- Lõunasse suunatud aknad, mis lasevad päikeseenergiat koguda
- Suveperioodil välditakse ülekuumenemist aknakatetega
- Majal on soojustagastusega ventilatsioonisüsteem
Päikesepaneelide kasutamine
Tänapäeval on päikesepatareide tehnoloogia suhteliselt hästi arenenud ning ka meie laiuskraadil on võimalik toota elektrit ja soojendada vett. Kevadel, suvel ja sügisel on väga efektiivselt päikese abil võimalik toota sooja vett ja elektrit. Päikese abil elektri tootmine on hädavajalik Eestimaa laidudel ning häid näiteid leiab mitmelt poolt.
Asendage hõõgpirnid energiasäästlikumate lahendustega
Hõõglampide kasutegur võrreldes säästupirnide või LED pirnidega on väga väike ning suurem osa elektrienergiast läheb soojusenergiaks. Seetõttu on oluliselt energiasäästlikum kasutada säästupirne, mille eluiga on ca 10 korda pikem kui hõõglampidel (10 000 tundi). Minnes üks samm edasi ja kasutades LED pirne, siis on nii energiasääst kui ka eluiga veel suuremad (ca 100 000 tundi). Samuti kasutab üks LED pirn 90% vähem elektrienergiat kui hõõglamp.
Vähendage energiatarvet
Kõige lihtsam viis kokku hoida on energiatarvet vähendades. Selleks kasuta järgmisi viise:
- Toast lahkudes lülitage välja televiisor ning valgustus (hõõglampide korral)
- Kui lahkute ruumist enam kui 15 minutiks, siis lülitage ka säästupirnid välja.
- Kui kasutate LED pirne, siis lülitage ka need ruumist lahkudes välja. Olgugi et need tarbivad vähe elektrit, siis kasutult ei ole mõtet energiat kulutada.
- Lülitage vooluvõrgust välja kõik ooterežiimis olevad seadmed. Sama kehtib ka seadmete laadijate kohta.
Kuivatage riideid võimalusel õues.
- Lülitage arvuti ooterežiimi kasutamise asemel välja, sest ka ooterežiimis tarvitavad elektroonikaseadmed märkimisväärselt palju elektrienergiat.
Jõulutähe hooldus
Jõulutäht ehk kaunis piimalill on pärit Kesk-Ameerikast.
Jõulutähte tuleb kaitsta külma ja tuuletõmbuse eest. Poest ostes ei tohi paberisse pakkimata taimega õue minna isegi ainult autosse jõudmiseks. See võib olla üheks põhjuseks, miks taim varsti lehed kodus langetab.
Toas kasvades vajab ta sooja 15-19°C, kuid talub lühiajaliselt jahedamat temperatuuri isegi kuni +5°C.
Kasvukohaks valitakse võimalikult valge koht, aknal talub ta isegi päikesepaistet.
Kastmiseks soovitatakse pott asetada kümneks minutiks veeanumasse. Jõulutähte kastetakse korrapäraselt toasooja veega nii, et muld oleks enne järgmist kastmist jõudnud taheneda. Näpuga mulda katsudes tundub tahenenud muld pealt sooja ja kuivana. Kuid samas ei tohi lasta kuivada mullal ka tuhkkuivaks, taime juured ei talu läbikuivamist!
Samuti võib tugev temperatuuri kõikumine televiisori, arvuti või mõne küttekeha läheduses põhjustada lehtede varisemist.
Jõulutähe valge piimmahl võib olla ärritava toimega. Kui mahl satub nahale või silma, tuleb piimmahl kiiresti voolava vee all ära loputada.
Käesolevad nõuanded on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.
Millist mööblit osta uude korterisse
Isiklikku korterisse kolimine on alati põnev ja kiire aeg. Asi millele kindlasti põhjalikult tähelepanu pöörata on korterisse mööbli ostmine. Kuna tegemist on kulukate ostudega on mõistlik kulutada piisavalt aega planeerimisele. Mõistlik on kulutada piisavalt aega mööblipoodides, milledes saate asju enam-vähem nii tõsta, kuidas Te need oma korteriski paigutataksite. Kui Teie eelarve on väga piiratud, soovitame uurida oma tuttavatelt või sugulastelt, kas neil on juhtumisi mööblit, mida saaksite kasutada. Vahel on taaskasutuskeskustes ning komisjonikauplusteski head kaupa.
Elutoa mööbel
Peamine, millest elutoa mööbli soetamisel kinni pidada on eelarve. Kitsa eelarve puhul on mõistlik algul osta kaks mööblieset. Üks neist näiteks diivan, mis on eriti praktiline. Seda just sel põhjusel, et istudes teeme me kodus paljusid asju. Näiteks kui kutsume külla sõbrad või kui vaatame telekat. Samuti on seal võimalik teha koju kaasa võetud tööd või veeta õdus õhtu raamatu seltsis. Diivanid on tavaliselt aga väga kallid ja selle pärast soovitame hoida silm peal mööblipoodide sooduspakkumistel. Tavalise diivani alternatiiviks on lahtikäivad diivanid, mis täidavad päevasel ajal istekoha ülesannet ning muutuvad öösel magamiskohaks. Lisaks diivanile soovitame soetada sellega kokku sobiva laua- või põrandalambi.
Köögimööbel
Kitsa eelarve puhul on mõistlik valida toolikoht igale elanikule või üksi elades endale ning ühele külalisele. Kööki sisustades soovitame läbi mõelda, millised mööbli osad on vajalikud ehk kas Te üldse sööte köögis. Väikese korteri puhul soovitame mõelda selle peale, kuidas „peita“ asju ning tekitada rohkem vaba ruumi, sest selle abil muudate Te korteri visuaalselt suuremaks.
Magamistoa mööbel
Ühetoalise või stuudio tüüpi korteri puhul on mõistlik korteri ühte nurka osta ühe inimese voodi või lahtikäiv diivan. Kui eelarve on peale korteriostu väga koomale tõmmatud, soovitame muretseda madrats ning muude toas olevate asjadega muuta tuba hubasemaks. Alati kasulikud mööbliesemed on öökapp ja laualamp, mis täidavad olulisi funktsioone ning ei maksa tavaliselt palju. Eelarve piires on mõistlik ka soetada riidekapp, mis juhul kui Teil pole väga suurt garderoobi, täidab ka mingil määral panipaiga ülesannet.
8 terviseteed
Juba 5000 a tagasi hakati kasutama taimedest valmistatud teed ravi otstarbeks. Tänapäeva uurimused kinnitavad, et ravimteedel on haigustevastane mõju. Neist saab abi unetuse ja seedehäirete, köha ja peavalu ning paljude muude hädade korral. Ravimteed sisaldavad mitmesuguseid bioloogiliselt aktiivseid ühendeid, sh vitamiine ja mineraalaineid.
Tervisetee valmistamiseks kasutatakse ravimtaimede lehti ja õisi. Nende parim kogumise aeg on siis, kui taim on täies kasvuhoos. Lehtede ja õite kuivatamiseks sobib soe, päikese eest varjatud ja hästi ventileeritav ruum. Taime osad laotakse õhukese kihina puhtale alusele, kus nende kuivamise aeg on 3-7 päeva. Mõnikord, olenevalt kuivatamise tingimustest, võib see aeg ka pikeneda. Kuivatatud ravimtaimi hoitakse õhukindlas nõus või paberkotis. Aegajalt on soovitav kontrollida, kas pole tekkinud hallitust või muid riknemise tunnuseid.
Ravimtee valmistamine on suhteliselt lihtne ja põhimõtteliselt ei erine tavalise tee valmistamisest. Seejuures on oluline tee valmistamise protseduur ise, mis loob meeleolu. Vee keetmine, lemmikteekruusi eelsoojendamine ja meeldiva teelõhna tajumine annab esimese terviseimpulsi. Eelnevalt teenõusse valmismõõdetud droogile valatakse peale kuum keedetud vesi, nõu kaetakse kaanega ja lastakse seista selleks ettenähtud aeg (vt tabel). Peale seda võib vajaduse korral teed filtreerida ja ümber kallata jooginõusse. Tavaliselt juuakse ravimteed 1-3 korda päevas.
Tee spetsialistide arvates saab parimad teed mitme taimeliigi kokkusegamisel. Nt suurepärase maitsega tee saab kummeli ja melissi võrdsetes osades kasutamisel, ka piparmünt sobib lisandina mitmetele teesegudele. Piparmündist saab ka nn külma suveteed valmistada. Selleks võetakse peotäis värskeid ja aromaatseid peenestatud lehti, pannakse vastavasse nõusse ja valatakse peale külm vesi. Lastakse seista mõni tund. Piparmündijook säilib külmkapis 3-4 päeva.
Taime nimetus |
Kasutamise peamine näidustus |
Valmistamine |
Õitsemise ja korjamise aeg |
Kummel |
Seedehäired, gaasid kõhus, igeme- ja suupõletikud |
1 tl õisi kl vee (200-250ml) kohta, lasta seista 10 min |
vara- ja kesksuvel |
Võilill |
Toimib organismist vee väljutajana ja lahtistajana |
1-2 tl õisi kl vee kohta, lasta tõmmata 10-15 min |
hiliskevadest varasügiseni |
Meliss |
Rahustab, aitab migreeni korral |
1-2 tl kl veele, lasta seista 10 min |
kesksuvel |
Petersell |
Toimib veeväljutajana |
1 tl lehti kl veele, lasta tõmmata 10 min |
kesk- ja hilissuvel |
Piparmünt |
Rahustab, kõrvaldab seedehäireid |
1 spl kl veele, lasta seista 10 min |
kesksuvel |
Salvei |
Vähendab öist higistamist, parandab seedimist |
1 tl õisi kl veele, lasta tõmmata 5 min |
varasuvel |
Aedliivatee |
Hea vahend hingamisteede põletike korral |
1-2 tl õisi kl veele, lasta seista 10 min |
kesksuvel |
Basiilik |
Põletikuvastase toimega, stimuleerib närvisüsteemi |
1 tl lehti kl veele, lasta tõmmata 10 min |
kesk- ja hilissuvel |
Allikas: terviseleht.ee, Tiina Tamme
Isetehtud kingid boyfriendile
Kõigile meeldib kingitusi saada. Veel enam, isetehtud ja unikaalsed kingitused on palju väärtuslikumad kui poest ostetud nipsasjad, mis õige pea ununevad. Järgnevalt anname mõned kingiideed, mida on hea kinkida enda meessoost kaasale.
1. Ostke soodsalt pildiraam ning kaunistage see mälestusesemetega ning teokarbid mõnest rannast, kus koos olete puhkamas käinud. Pange raami foto endast või teist mõlemast koos.
2. Hoolivaks isetehtud kingiks on kinkekaardid erinevatele teenustele, mis Talle võiksid meeldida. Nendeks võiksid olla jalamassaaž, kodu koristamine, õhtusöögi valmistamine või üllatuskohting. Kasuta kinkekaardi valmistamiseks värvilisi pabereid või kujunda kaart arvutis ning prindi värvilise printeriga välja.
3. Maiasmokast kaasale küpsetage midagi magusat nagu kuklid ja kook. Kinkimiseks valige mõni karp ning kaunistage see meelepäraselt.
4. Tehke ise raamat, mis sisaldab endas teile olulisi ühiselt veedetud hetki. Lisage ühiseid pilte, fotosid kohtadest, mida olete külastanud ning miks mitte ka kontserdipileteid. Tehke seda südamega.
5. Spordifännile võite teha teki, mille ta saab mängule kaasa võtta. Kasutage Tema lemmikmeeskonna värve ning võimalusel õmmelge ka logo. Samuti võite kududa salli või käpikud, mis on kaasa lemmikmeeskonna värvides.
6. Tehke talle tähendusrikas video: rääkige otse südamest ning öelge kui oluline teie suhe Teile on. Tehke end ilusaks, olge naljakas, romantiline, hullumeelne, ent veel enam, olge Teie ise.
Kompost koduaias
Keskkonnateadliku ja säästliku elustiiliga pered peaks oma tekkivat prügi kindlasti sorteerima. Käesolevas artiklis käsitleme biolagunevaid jäätmeid ning nende ladustamist.
Kõik köögis tekkivad biojäätmed tuleks koguda kaanega suletavasse mahutisse, mida tühjendatakse iga paari päeva tagant. Võimalusel tuleks seda tühjendada kompostihunnikusse. Kui mingil põhjusel seda pole ja jäätmete hulk on väike, siis piisab ka viljapuu alla kaevatud august, mis pärast täitumist väikese mullakihi või murumättaga kinni kaetakse.
Kümme näpunäidet aia rajamiseks
Elumaja müügihinna määravad mitmed tegurid: asukoht, suurus, seisukord jne. Muuhulgas on olulisel kohal ka eramut ümbritsev aed. Kaunis ja hooldatud aed, mis on kooskõlas maja arhitektuuriga, annab müügile palju juurde. Järgnevalt näpunäiteid, millega peaks arvestama täna või tulevikus maja müüa sooviv inimene.
1. Tuleks muru niita ning põõsaid tagasi lõigata, sest metsistunud aial ei ole kaubanduslikku välimust ning see tekitab huvilises tunde, et ta ostab põrsa kotis. Mõlema tegevusega on üsna kiirelt ja soodsalt võimalik tagada aias korrapära ning tuua esile aia võlud.
2. Tarad/hekid peab korda tegema. Tara/heki rajamisel on soovitav jälgida ümbruskonda. Kui piirkonnas ei ole ühelgi majal aeda ümber, siis ei sobi ehitada ümber krundi raudbetoonist kaunistustega tara. Hekki peaks kindlasti hooldama. Lisaks tasub pöörata tähelepanu väravatele. Väravad peavad toimima ning sobima üleüldise tara ning aia ja maja ilmega.
3. Teerajad peab korda tegema, eriti sellised, mis on sagedase kasutamise tõttu murukihita ja kuhu vihmade ajal kogunevad lombid. Kõvakattega kõnni- ja autoteed (ning parkimisplats) toovad aeda puhtust ning selgust.
4. Terrass ja/või grillinurk on igas aias lisaväärtuseks, nii saab nautida meie niigi lühikest suve. Ka siin on oluline, et terrass ja grillinurk sobiksid aia ja maja välisilmega.
5. Erinevad veesilmad (basseinid, purskkaevud) nõuavad palju hoolt, aga on maja müümisel kindlasti plussiks, aga jällegi ainult siis, kui need on kooskõlas kogu aiaga arhitektuuriga.
6. Mõni marjapõõsas ja viljapuu on aias teretulnud nähtus. Täna on tagasi see aeg, kus paljud on hakanud hindama oma kasvatatud toitu. Võimalus lõigata salatisse või võileivale väikselt peenramaalt mõni tillioks – see on majaomaniku privileeg korteriomanike ees.
7. Aiaskulptuurid võivad aiale eripära juurde anda, aga nendega ei tohiks üle pingutada. Iga põõsa all ning trepiastmel seisev kuju mõjub ülepakutuna ning ei sobi laiale maitsele.
8. Eestis on päikest vähe ja seetõttu võib tekkida soov lõigata maha maja ümber olevad kõrged puud, siinkohal on soovitus põlispuud alles jätta. Puud teevad aia elavamaks ning loovad kauneid maastikuvorme.
9. Vanade majade aedades asuvad sageli kuurid, mis on ilmaoludest räsitud. Kui kuurid on säilitamist väärt, siis võib neid värskendada sobiva värviga (näit rootsi punasega). Mittekõlbulikud kuurid on soovitav aiast eemaldada.
10. Kui peres ei ole inimest, kellel on tahtmist põhjalikult aiaga tegeleda, siis piisab aia rajamisel muru külvamisest ja mõnede põõsaste ning igihaljaste puude istutamisest, juurde võib lisada suuremaid põllukive. Sellised kujunduselemendid võivad olla küll tagasihoidlikud, aga loovad aeda elu ning põnevust. Põõsaste/puude istutamisel soovitame jälgida seda, et majast kaugemal on pikemat kasvu ja lähemal lühemad taimed. Arvestada tuleb ka sellega, et taimed kasvavad suureks ja vajavad hiljem palju rohkem ruumi.
Iga aed vajab hooldamist, aega ja teadmisi, eriti vajab seda visuaalselt kaunis ning eripärane aed. Kui on olemas soov elada kaunis aias, aga puuduvad aeg või teadmised sellest, kuidas aeda hooldada, on võimalus palgata aednik. Samas on ka lihtne ja kiire võimalus aeda elavdada erinevate 1-aastaste lilledega. Korrastage aeda oma võimaluste ja võimete piires.
Üldised põhimõtted puidu värvimisel
Tänapäeval võib kaubandusvõrgust osta erineva toime ja koostisega puiduvärve. Siinkohal käsitleme puidu värvimisi üldiseid põhimõtteid. Soovitame alati enne värvi kasutamist tutvuda värvi kasutusjuhendiga.
Puiduvärvi kasutamine võib mõnikord olla üsna keeruline. Võib juhtuda, et avastate liiga hilja, et mõni oluline protseduur jäi vahele ning kogu teie töö on nurjumas. Järgnevalt anname mõningad näpunäited, millega peaksite puidu värvimisel arvestama.
1. Samm: ettevalmistamine. Akende puhul eemalda hinged ja sulused, kata kinni klaasid ning eemalda kooruv värv. Lisaks kata ajalehepaberitega värvimise kohta ümbritsev ala.
2. Samm: Eemalda olemasolev värvikiht, kasutades selleks liivapaberit. Kõiki värvikihte ei ole ilmtingimata vajalik eemaldada.
3. Samm: Pühi niiske lapiga pinnalt kogu mustus ja tolm ning lase pinnal kuivada.
4. Samm: värvi pinnad kruntvärviga ja lase kuivada.
5. Samm: värvi pinnad puiduvärviga 1-2 korda, kasutades selleks peenikeste harjastega pintslit või vahtkummist värvirulli. Lase värvil kuivada.
Mõned näpunäited puiduvärvi kasutamisel
Suure kasutuskoormusega alade puhul värvige pinnad vähemalt kaks korda. Kontrollimaks, kas värv on ära kuivanud, katsu sõrmeotsaga värvitud pinda ettevaatlikult mõnest varjatumast kohast. Enne tööle asumist tee käed ja käsivarred kreemi või beebiõliga kokku. See lihtsustab värvi mahapesemist kätelt.
Lehekülg 5 / 11