Kuidas vähendada stressi
· Ära võta endale rohkem kohustusi, kui neid täita jõuad. Õpi ütlema mõnikord ka ei, sest kõike teha ei suuda keegi.
· Kasuta lõõgastusvahendeid, nagu mediteerimine, meeldiva muusika kuulamine, kaunite vaatepiltide nautimine kujutavas kunstis ja looduses.
· Tegele korraga ühe asjaga. Kui tööd ja toimetused kasvavad üle pea, siis vali neist üks, millega jätkata. Kui oled juba seotud mitme asjaga, tööta nendega järgemööda.
· Muuda oma elustiil nii tervislikuks kui võimalik: söö tervisele kasulikku toitu, piira kohvi joomist ja alkoholi, loobu suitsetamisest, puhka küllaldaselt, hoolitse regulaarse kehalise tegevuse eest, tasakaalusta töö- ja kosutusperioodid, et taastada füüsilist ja vaimset töövõimet.
· Tee tööpause, et võtta aeg maha ja pühenduda oma meelistegevusele, mis pakub mõnu.
· Hoolitse selle eest, et sul oleks sõpru ja et alati võiksid leida armastust, toetust ja nõuannet oma perekonnalt.
· Täienda pidevalt oma erialaseid teadmisi ja hangi informatsiooni kõige uue kohta, et sul poleks raskusi oma kutsealal.
· Leia oma tegevusalal endale mõttekaaslasi.
· Kui stressist on raske üksi võitu saada, pöördu arsti poole. Koostöö arstiga aitab leida jõudu ja tuge raskustest üle saamiseks.
Allikas: Terviseleht
Millised rehvid sobivad Teie sõidustiiliga?
Tavaline arusaam rehvidest piirdub nende musta värvuse tunnistamisega. Tähelepanu nende tööle ja sisule ei pöörata tavaliselt enne, kui avastate mõne neist purunenuna. Lihtsalt kirjeldatuna on rehvid suruõhu anumad, mis ümbritsevad Teie auto velgi. Tegelikult oleneb neist see, kui suure koormaga Te teele asuda tohite, mis kiirusega sõita saate ning kui mugavalt Te end seda kõike tehes tunnete. Järgnev artikkel aitab Teil teha järgmisi rehve ostes parim otsus.
Suvine viljapuude hoolduslõikus
Viljapuu hoolduslõikus piirdub suvel tavaliselt uute, taevasse suunduvate kasvude murdmisega, mis tulevad kinnituskohast kenasti lahti ilma, et koorerebendit tekiks ja kuna oksakääre ei ole vaja kasutada, siis pole ka ohtu, et tüügast jääb. Kui soovid puud kujundada ja lõigata puitunud osa, siis peab muidugi käärid appi võtma.
Pildil uued, taevasse suunduvad kasvud, mis tuleks ära murda.
Noorte viljapuude hooldamise peab jätma suvesse seetõttu, et kevadise lõikusega läheb puul pea sassi ja ta hakkab mittevajalikke kasve ajama. Suvise lõikuse kasuks räägib vesivõsude mittetekkimine ja haavade kiire paranemine.
Oksa otsi ei soovita niisama kärpida, et harunema hakkaksid, seda teevad nad nagunii kui ootad. Ka ladva võid ära lõikamise asemel hoopis nööriga alla painutada kui sulle sobiv puu kõrguskasv on käes.
Ladva painutamise ja okste sidumisega ole ettevaatlik, sest paelad võivad suve jooksul ootamatult sisse kasvada, liiga pinges oks võib murduda ja lõdvalt seotud püsti tagasi sirguda. Seetõttu on vaja seotud kohti aeg-ajalt üle vaadata. Kõige parem kodune sidumisvahend on naiste sukad/sukkpüksid. Vana pehme voodilina ei ole hea kuna sidumisel on ta liialt jäik, ka trikotaažriba muutub õueoludes jäigaks. Aianduskauplused pakuvad sobivaks sidumisvahendiks spetsiaalseid kinnitusvahendeid. Ka vaata, et latv suure kaarega alla tuleks, sest nii saab kenam ja murdumisohtu ei teki.
Ka vanu viljapuid võib suvel lõigata - noorendada. Väga suur noorenduslõikus on soovitav siiski kevadesse jätta, sest siis on puul aega terve kasvuperioodi jooksul taastuda. Kui puule jääb alles palju oksi ja lehti, siis suvine lõikus võrreldes kevadisega on parem vesikasvude mittetekkimise ja haavade kiire paranemise seisukohast. Kevadel lõigates murra kindlasti vesikasvud ära sama aasta suvel!
Õige lõikusaeg on alates peale jaanipäeva, siis on puu oma energia ära suunanud õitesse, lehtedesse, viljadesse ja õunu kasvatades ei ole tal aega vesikasvudele mõelda. Lõikusega sügise peale jäädes, siis kui kasvud on juba puitunud, on vesikasvude tekkimine taas kindlustatud.
Suvel võib lõigata kõiki meil kasvavaid viljapuid: õun, kirss, ploom, pirn, aprikoos, virsik. Viimased kipuvad sisemaal külmaga välja minema, aga rannikul soojas ja tuulevaikses kohas kasvavad kenasti.
Ka astelpaju lõigatakse kasvuperioodil. Tavaliselt toimub hoolduslõikamine koos viljade korjamisega, sest nii on mugavam. Lõigatud oks pistetakse koos viljadega sügavkülma, sest külmutatud astelpaju mari tuleb oksa küljest tunduvalt paremini lahti. Koduse külmiku korral on soovitav oksad paraja suurusega lõigata ja lehed küljest ära noppida, siis mahutab külmiku sahtel rohkem väärt kraami.
Soojal ja niiskel perioodil lõigates soovitatakse lõikekohad haavapeitsiga üle tõmmata kuna õhus levib palju seeneoseid. Tea, et haav saastub juba lõikamise ajal. See tähendab, et kohe peale oksa lõikamist peaksime lõikekoha desinfitseerima, mis on üsna tülikas tegevus ja nõuab kolmanda käe olemasolu. Parem on lasta haaval kuivada ja siis kui puit ilmutab kuivamise märke haavapeitsi või õlivärviga katta.
Ilmastiku eest on oluliselt vajalikum puitu kaitsta, et niiskus ei pääseks puitu lagundama. Samal põhimõttel värvime puitaeda ja maja fassaadi. Kuivanud puit on nagu käsn, mis õhuniiskuse endasse kogub. Kui kaitsekiht on haavalt maha kulunud, tavaliselt 1-2 aastaga, siis tuleb uuesti katta.
Seeneeoste vastu soojal ja niiskel suvel ei saa, seetõttu on kavalam lõigata päikesepaistelise ja kuiva ilmaga, siis seeneeoseid õhus ei ole. Lõigatud kohad kata kindlasti puupalsami või õlivärviga. Palsam ja õlivärv kinnituvad lõikekohale, aga vaha mureneb või sulab maha.
Haiguste ja kahjurite vastu saab vaid lõikuse ja igaaastase hooldusega. Puid peab ka väetama ja kahjureid ennetama.
Saadaval on palsamid ja peitsid puudele ja põõsastele lõikehaavade kaitseks välismõjude eest. Väga hästi sobib ka vana hea õlivärv.
Kasuta vaid teravaid lõikeriistu. Lõikehaav peab saama sile, et kahjuritele peidukohti ei jääks. Kui lõikehaava äär jääb kare, silu see kohe peale lõikust terava pussi või aianoaga. Hiljem puit kuivab ja parandamine ei ole enam nii kerge. Näiteks Fiskarsi väikese matkasaega, mis on terav, saad head lõiked. Tavaline käsisaag viljapuid lõigates nii mugav ei ole.
Kare ja katmata lõikekoht ning tüügas on nagu käsn, mis kogub niiskuse endasse ja selle tagajärjel aja jooksul pehkib. Ka seeneeostele meeldib sellistele kohtadele kinnituda. Oks tuleb saagida tüve ligidalt ehk oksakrae pealt. Igaks juhuks pikema lõikekoha jättes, jätad tüüka. Tüügaste kaudu lähevad puu sisse haigused ja puu võib kahjustuda juurteni.
Pildil on kahetüveline puu ning on hästi näha, miks soovitatakse kasvatada ühetüvelisi ja mitmetüvelistel puudel pingsalt jälgida harunemiskohas kokkukasvamist. Kokkukasvamiskohas tekib lohk, kuhu vesi koguneb ja talvel jäätudes paisub kahjustades puud. Harunemiskoht kogub ka samblakõdu ja õhus lendavad õied, tolmu jms ning alguse saab kõdunemisprotsess. Lõpuks pääseb vesi puu sisemusse ja kahjustus süveneb ning puu sisse tekib kõdunemisprotsessi tagajärjel huumus. Samamoodi tekib puu sisse mullane auk tüüka kõdunedes.
Pildil tagasi lõigatud tüükad. Vasakul annab oksa kõdunemisest päästa katmine värvi või puupalsamiga. Paremal on auk nii suur ja pehkinud, et katmine ei anna tulemust. Selline oks või tüvi on soovitav võimaluse korral maha saagida ja teisest tüvest uus oks asemele kasvatada.
Pildil vähikahjustusega õunapuu. Võimalusel lõika terve oks välja ja lase uus asemele kasvada. Kui tegemist on tüvega, siis lõika terava noaga krobeline osa ära ja kata värvi või puupalsamiga.
Viljapuude lõikamine on mõistlik endale selgeks teha, sest puid peab hooldama igal aastal. Sul on võimalus osaleda mõnel koolitusel või kutsuda spetsialist paariks tunniks aeda ennast õpetama. Kevadel teevad koolitusi Puukoolid, Rahvaülikoolid, aednikud ise.
Sügisel jäta puule aega talveks valmistuda. Kuiva suve ja sügise korral tuleb puid sügisel tugevalt kasta, mis on puule vajalik veevaru talletamiseks, et talve üle elada ja kevadel, kui maapind on veel külmunud, intensiivse päikese vastu seista.
Käesolev artikkel on avaldatud Virkuse maastikukujunduse lahkel loal.
Umbrohutõrje enne muru rajamist
Enne muru rajamist on tähtis hävitada mullast pikaajalised ja raskesti tõrjutavad umbrohud, nagu näiteks orashein.
Umbrohutõrjeks murudel, milles ei ole ristikut, sobib taimekaitsevahend Starane (20 ml segatuna 2 l vees, piisab ca 100 m² muru pritsimiseks). Starane mõjub taimedele peamiselt lehtede kaudu. Hiljemalt 3-4 nädala möödudes umbrohtude kasv lakkab ja need hävivad. Võilillede tõrjel on tulemus parim, kui võililli pritsida rosetifaasis, st leheroseti keskel on roheline (veel avanemata) õiepung ning õievars ei ole veel moodustunud.
Sammal vallutab muru, kui:
* pinnas on liigselt tihenenud
* muld on happeline
* muru pole pikka aega väetatud, pinnas on toitainetevaene
* muld on liigniiske
* liiga varjuline kasvukoht
Sammaldumisele kalduvat murupinda peaks paar korda suve jooksul õhustama. Selleks võiks kasutada näiteks aiaharki, tehes murusse auke. Neisse aukudesse on hea rehitseda turba-liiva segu. Nii saavad juured hapnikku ja murutaimede kasv taastub. Sambla kasv on samas raskendatud.
Muru vajab päikesepaistelist või poolvarjulist kasvukohta. Maja põhjapoolsel küljel ja puude, põõsaste all muru ei taha kasvada. Sellistel aladel võikski lasta samblal kasvada või istutada sinna varju taluvaid püsikuid.
Mulla happeliseks muutumist saab ära hoida regulaarse lupjamisega, lisades 2-3-aastaste vaheaegade järel ca 40 kg dolomiidijahu 100 m²-le.
Spetsiaalsete samblaeemaldustoodete kasutamisel muutub lühikeseks ajaks järsult mulla pindmise kihi happesus. Seda sammal ei talu ning tõmbub mõne päeva möödudes pruuniks ja kuivab. Kuivanud sammal riisutakse murust välja, lisatakse tekkinud tühikutesse lubjatud ja väetatud mulda ning külvatakse uued seemned.
Kevadine muruväetis on eriline abimees võitluses muru sammaldumise vastu. Varakevadine laotamine murule tõstab mulla pindmise kihi pH-d, takistades sellega sambla arengut. Tänu toitainete sisaldusele aitab see ühtlasi kaasa tugeva kvaliteetse muru kasvule. Toitaineid ei jätku kogu suveks, seetõttu lisaväetamine suvise täisväetisega jaanipäeva paiku on vajalik.
Käesolev artikkel on avaldatud Hansaplant aianduskeskuse lahkel loal.
Tee ise seebikarp
Siin on üks tore link, kus saab valmistada ja välja printida oma seebi (või mis tahes muu eseme) mõõtu karbi sisestades karbi pikkuse, laiuse ja kõrguse. Kasuta valge paberi asemel värvilist kartongi ja saad hoopis edeva pakendi.
Tapeedi ostmine ja liimi valik
TAPEEDI OSTMINE
Tapeete müüakse nii ehitusmaterjalide kauplustes, kui ka sisustussalongidest. Viimastes pakutakse tavaliselt eksklusiivsemaid, kvaliteetsemaid ja kallimaid seinakattematerjale. Sisustussalongi kliendil tuleb sageli arvestada tellimuse ja selle täitmiseks vajaliku ooteajaga.
Sobiva tapeedikoguse saab välja arvutada juba kodus. Enimlevinud tapeedirull on pool meetrit lai ja veidi üle kümne meetrit pikk. Tubade standardkõrguseks on 2,5 meetrit, mis tähendab, et mustrisammuta tapeedi ühest rullist piisab kahe meetri pikkuse seinalõigu katmiseks. Kui tegemist on suure mustrilise tapeediga tuleks arvestada siiski, et ühest rullist tuleb välja kolm paani. Tapeedi koguse leidmisel ei võeta aluseks seina üldpinda, vaid arvutatakse välja vajaminev paanide hulk.
Veendu ostmisel, et valitud tapeedirullid on ühe seerianumbriga. Mõistlik on võimalusel osta üks rull arvatavast vajadusest rohkem ning kindlasti kuni tapetseerimise lõpetamiseni hoida alles vähemalt ühe rulli markeeri
Tapeeti ostes on oluline jälgida märke või arve, mis iseloomustavad:
• tapeedi veekindlust ehk pestavust ehk tugevust;
• tapeedi valguskindlust (mõõdetakse 8 punkti süsteemis);
• tapeedi mustrit (NB! Mustri haakumisel tuleb tapeeti ka vastavalt lõigata.);
• tapeedipartii numbrit või valmistamise kuupäeva;
• vihjeid liimisordile, mis sobib sellele tapeedile.
Võimalikke kahtluste või küsimuste tekkides on alati soovitatav müüjaga nõu pidada.
LIIMI VALIK
Väga tähtsaks peavad müüjad-tapeedispetsialistid liimi valikut. Osale tapeetidele on märgitud tärnid või kolmnurgakesed, mille järgi tuleb valida tapeedile sama arvu tärnide/kolmnurkadega liim.
Liimi imbumisaeg sõltub tapeedi paksusest. Näiteks õhukese tapeedi puhul näeme juba 3-5 minuti pärast, kui palju ta venib, paksu tapeedi puhul tuleb oodata 10-20 minutit. Rasked paber- ja reljeeftapeedid, aga ka vinüül-, siid- ja tekstiiltapeedid nõuavad tugevamat liimi kui kerged pabertapeedid. Õigesti valitud liim tagab paigaldatud tapeedi püsima jäämise.
Liimi valikul tasub kindlasti konsulteerida müüjaga ning järgida tootjapoolseid kasutusjuhiseid.
Tee ise kuusepuu
1. home made christmas tree construction 2, 2. Oh Cork Christmas Tree!, 3. Handmade Trees, 4. Whimsical Christmas Tree, 5. Yarn Christmas trees, 6. handmade fabric trees, 7. christmas tree, 8. My Christmas Tree · Mi Árbol de Navidad, 9. Felt Christmas Tree
Käesolevad nipid on avaldatud Hobipunkti lahkel loal.
Üldised põhimõtted puidu värvimisel
Tänapäeval võib kaubandusvõrgust osta erineva toime ja koostisega puiduvärve. Siinkohal käsitleme puidu värvimisi üldiseid põhimõtteid. Soovitame alati enne värvi kasutamist tutvuda värvi kasutusjuhendiga.
Puiduvärvi kasutamine võib mõnikord olla üsna keeruline. Võib juhtuda, et avastate liiga hilja, et mõni oluline protseduur jäi vahele ning kogu teie töö on nurjumas. Järgnevalt anname mõningad näpunäited, millega peaksite puidu värvimisel arvestama.
1. Samm: ettevalmistamine. Akende puhul eemalda hinged ja sulused, kata kinni klaasid ning eemalda kooruv värv. Lisaks kata ajalehepaberitega värvimise kohta ümbritsev ala.
2. Samm: Eemalda olemasolev värvikiht, kasutades selleks liivapaberit. Kõiki värvikihte ei ole ilmtingimata vajalik eemaldada.
3. Samm: Pühi niiske lapiga pinnalt kogu mustus ja tolm ning lase pinnal kuivada.
4. Samm: värvi pinnad kruntvärviga ja lase kuivada.
5. Samm: värvi pinnad puiduvärviga 1-2 korda, kasutades selleks peenikeste harjastega pintslit või vahtkummist värvirulli. Lase värvil kuivada.
Mõned näpunäited puiduvärvi kasutamisel
Suure kasutuskoormusega alade puhul värvige pinnad vähemalt kaks korda. Kontrollimaks, kas värv on ära kuivanud, katsu sõrmeotsaga värvitud pinda ettevaatlikult mõnest varjatumast kohast. Enne tööle asumist tee käed ja käsivarred kreemi või beebiõliga kokku. See lihtsustab värvi mahapesemist kätelt.
Kuidas vahetada piduritule pirni
Õige pirni valimine
Piduritule vahetamist tuleb alustada sobiva pirni valimisest. Infot selle kohta leiate auto kasutusjuhendist või varuosade kauplusest. Soovitatav on osta rohkem kui üks pirn juhuks kui peaksite vahetuse käigus ostetu ära lõhkuma. Enamike autode piduritulede pirnid on müügil varuosade kauplustes ja tankates, seega nende leidmine ei ole keeruline.
Tuleni pääsemine ja vana pirni eemaldamine
Kui Teie sõiduki pidurituli asub tagumise akna alumises ääres, on soovitatav enne töö algust selgeks teha, kui keeruline on sellele ligipääs. Vahel piisab vaid tagumise istme eemaldamisest kuid mõningatel juhtudel on töö märksa keerulisem. Sellistel juhtudel on soovitatav pöörduda pigem mõne mehaaniku poole või teenindusse.
Esiteks avage pagasiruum ja tehke selgeks, kas pääsete tulele ligi. Kui jah siis alustage pagasiruumi sisemise katte eemaldamisest. See ei tohiks olla raskendatud ning peaksite kerge vaevaga pääsema tuleni. Järgmisena eemaldage tule sisemine(pagasiruumis asuv) kate ja pistikud. Nüüd peaksite olema pirnini jõudnud, seega võtke see sealt välja.
Uue pirni paigaldamine
Nüüd, kus olete saanud ligipääsu piduritule pirnile ja vana pirni välja võtnud, jääb teil üle vaid uus pirn pesasse asetada. Eelnevalt võite kontrollida pirni selle pistikuga ühendades ja pidurit vajutades. Kui pirn süttib, on viga likvideeritud ning asetage pirn koos pistikuga tagasi tule külge ja käige eelmised sammud vastupidises järjekorras läbi.
Kui olete uue pirni paigaldanud ja kogu süsteemi tagasi kokku pannud, kontrollige, kas tuli töötab. Juhul kui esineb tõrkeid pöörduge teenindusse või mõne mehaaniku poole, kuna probleem võib olla juhtmestikus ning selle vahetamine tunduvalt keerulisem ja ohtlikum. Korralikult töötav pidurituli säästab teid potentsiaalsetest avariidest ja trahvidest – kontrollige seda rikke kahtluse korral.
Nõuandeid grillimiseks
Grillimine on tegevus, mis kuulub vaieldamatult suvenaudingute juurde. Mõnusa suveilmaga on mõnus grillida ja nautida hõrke grilltoite. Grillsöega saab kerge vaevaga valmistada perele kasvõi terveid suviseid lõunasööke. Parima tulemuse saavutamiseks tasuks grillimisel meeles pidada järgmist:
- Aseta söed grillsöepakendil olevate juhiste järgi. Grillimisel on alati abiks, grillpann, ahjuplaat või fooliumalus. Head grillimistangid ja pajakindad hoiavad ära põletushaavad. Kauplustes on saadaval ka muid abivahendeid grillimise jaoks.
- Grillimiseks on parem valida kiiresti küpsevaid ja parasjagu rasva sisaldavaid lihatooteid, sest rasv teeb liha mahlaseks. Kiiresti küpsevad lihatooted on näiteks sea välis- või sisefilee, veise või lamba välisfilee ja küljed ning broilerifilee, rinnatükid või koivad. Grillitavad tooted peaksid olema toatemperatuuril, nii ei jahuta nad grilli maha. Liha pind tuleks kuivatada. Lihatükkidele või varrastele peaks enne grillimist või selle ajal määrima grillimiskastet.
Missuguseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile?
Rõdusid ja terrasse saab õdusamaks muuta, kui istutame pottidesse, amplitesse, lille- või rõdukastidesse erinevaid taimi. Varajase lillekompositsiooni rõdule või terrassile saad näiteks kombineerides nartsissi Tete a tete või võõrasema koos Fortune’i kikkapuu erinevate sortidega. Fortune’i kikkapuu on igihaljas püsik, mida saab hooaja jooksul kombineerida erinevate suvelilledega. Kõik need nimetatud taimed taluvad vähemalt -5C külma.
Lillede ja toekate igihaljaste okaspuude vahel saame rõdul või terrassil nautida mõnusalt meie kiirelt mööduva suve sooje suveõhtuid või päikeselisi hommikuid loodusesse minemata. Suvel loovad rõõmsa meeleolu õitsvad suvelilled. Samuti võivad rõdul kasvada maitsetaimed koos suvelilledega või hoopis tomatid-kurgid.
Loe edasi: Missuguseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile?
Värvi ja värvitüübi valik
Missugust värvi valida?
Kas pind vajab kruntimist? Pind vajab kruntimist erinevatel põhjustel: - Metallpinna kruntimine on vajalik roostetamise vältimiseks. - Puitpinda tuleb kruntida selleks, et pinnavärv nakkuks puidule. - Puitpinna oksakohti krunditakse puidu vaigu väljumise tõkestamiseks. - Seinte ja lagede kruntimine on eriti tähtis, kui pind on kohtpahteldusega. Ilma kruntimata imab aluspind erinevalt pinnavärvi ja lõpptulemusena võib pind jääda erineva läikega. - Nõrka krohvpinda tuleb kruntida parema nakkuvuse ja pinna tugevdamise eesmärgil alküüdkrundiga. - Pinnad, kus on nikotiini või niiskuselaigud, vajavad kindlasti erikrunti, et määrdunud kohad pinnavärvist läbi ei imbuks. - Kruntimine võib olla vajalik ka näiteks ühelt värvitüübilt teisele üleminekuks (õlivärviga värvitud pind üle värvida lateksvärviga jmt.)
Kruntvärv imendub hästi aluspinda, ühtlustab erinevate pindade poorsusi ja moodustab ühtlaselt nakkuva aluspinna pinnavärvile. Kruntvärvil ei ole oluline omada head kattevõimet, sest pind värvitakse üle viimistlusvärviga. Kruntimine vähendab pinnavärvi kulu ja tagab kestva tulemuse. Millisele pinnale vajan värvi? Igale pinnale on välja töötatud vastav värvitoode, mis peab kestma tingimustes, kuhu värv on mõeldud. Näiteks köögis ja vannitoas tuleks värvida pesemis- ja kulumiskindla (tavaliselt kõrgema läikega) värviga, kuid elu- või magamistoa laes on täiesti piisav täismatt värv, mis ei vaja puhastamist. Samuti ei ole sisetöödeks mõeldud värv piisavalt tugeva värvikilega, et vastu pidada välistingimustes. Valides pinnale õige värvitoote, kestab pind kaua kaunina ja värvimistöid pole vaja igal aastal ette võtta. Millist tüüpi värv valida - lahustibaasil või vesialuseline? Kindlasti on mugavam värvida vesialuselise värviga, mis on vähese lõhnaga, kergesti pinnalekantav, kuivab kiiresti ja töövahendid saab puhtaks veega. Tänapäeval pakutakse peaaegu kõikidele sisepindadele ka vesialuselisi tooteid. Siiski on ka lahustibaasil värvil teatud pindadel omad eelised. Lahustibaasil tooted imenduvad hästi aluspinda, moodustavad pestava-, kulumiskindla kile ja tasanduvad hästi. Saadaval on tiksotroopsed alküüdvärvid, mis ei tilgu ega voola. Levinumad on lahustibaasil värvide kasutamine näiteks metall- ja puitpinnal (aknad, uksed, mööbel). Varemvärvitud fassaad on kõige kindlam üle värvida samatüübilise värviga. Uue pinna puhul saab värvitüübi valikul määravaks, millise pinna värv jätab (vt kaupluses värvinäidiseid), milline on toote läikeaste (lahustibaasil tooted tavaliselt kõrgema läikega), toonivalik ja hind. Millise läikeastmega värv valida? Esmalt otsusta, kas eelistaksid vastaval pinnal läikivat või pigem matti värvipinda. Värvidel on 6 läikeastet, mis on äratoodud ka toote purgil: - Täisläikiv 90-100- Läikiv 60-89 - Poolläikiv 30-59 - Poolmatt 11-29 - Matt 6-10 - Täismatt 0-5
Üldjuhul kehtib reegel, et mida läikivam värv, seda tugevam värvikile moodustub. Läikiv värv on pesu- ja kulumiskindel ning ei määrdu nii kergesti. Oluline on ka teada, et läikiv värv toob esile väiksemagi aluspinna ebatasasuse. Milline värvitoon valida? Värvide tunnetus on inimestel erinev, samuti mõjutab värvi tajumist valgus, värvinäidise suurus ja värvide omavaheline kombineerimine. Siin kehtivad omad seaduspärasused: - Hele värvitoon tundub suurel pinnal tumedam, kui värvikataloogi väikesel näidisel. Hele värvitoon muudab toa suuremaks ja avaramaks, tume väiksemaks. Tumedaks värvitud lagi toob lae madalamaks. Hele lagi ja tumedad seinad muudavad ruumi kõrgemaks. - Värvitooni valides vaata kindlasti näidist ka kasutuskohale sarnases valguses. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam. - Samuti on toon silmale erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kui kahtled tooni sobivuses, osta väike kogus toonitud värvi ja tee proovivärvimine. - Värvipurgis on värv alati heledam kui värvinäidisel. Kuivamisel muutub toon tumedamaks ja võtab oma lõpliku, värvikaardile vastava tooni. - Erinevad värvitoonid kõrvuti mõjuvad erinevalt. Näiteks roheline kollase kõrval tundub hoopis teistsugune kui lilla kõrval. Ka mööbel ja toa sisustus mõjutab seinavärvi tooni tunnetust. Kuidas otsustada, milline on hea värv? Juhul kui, - sinu oma tuttav või kaupluse müüja soovitab värvi - toodet/kaubamärki reklaamitakse laialdaselt - toode/kaubamärk on turul olnud pikemat aega - hind ei ole väga odav siis on ilmselt tegemist hea värviga, sest: - sinu tuttav ei soovita sulle toodet, millega tal on halvad kogemused - müüja ei taha probleeme iseendale ega kauplusele - halb toode ei leia pikemas perspektiivis enam ostjat - hea asi ei saa olla odav, sest seal on kasutatud kvaliteetseid tooraineid ja tehnoloogiat. |
Allikas: Vivacolor
Kumb enne? Tolmu imemine või pühkimine
Selle valiku tegemine vaevab paljusid inimesi. Võib tunduda ju loogiline, et tolmu pühkimisel langeb osa tolmu põrandale ning seejärel saab selle sealt tolmuimejaga kergest kätte. Järgnevalt vaatame, kas see ikka on parim tööde järjekord.
Tolmu pühkimine ja imemine
Köökide koristamisel on igati mõistlik esmalt koristata tööpinnad ja laud ning alles seejärel pühkida ja pesta põrand, sest enamasti satub põranda ja laudade pühkimisel osa seal leiduvast mustusest põrandale. Tolmu pühkimise ja imemisega on lood natuke teised. Pärast tolmu imemist laske tolmul mõni minut pindadele langeda. Seejärel kasutage tolmu pühkimiseks tolmulappi-või harja. Erandiks on tolmuimejad, millel on HEPA filter. See püüab kinni ka kõige väiksemad tolmuosakesed. Sellisel juhul pühkige esmalt tolm tolmulapi-või harjaga ning seejärel imege tolmuimejaga tolm põrandalt ja muudelt pindadelt.
Sõltumata tööde järjekorrast, peaksite tolmu pühkima ja imema vähemalt kord nädalas. See on eriti oluline kui mõni pereliige on allergiline tolmu vastu. Liigne tolmukogus õhus võib põhjustada allergiate või astma teket. Eriti oluline on tolmu regulaarselt imeda vaipadelt nin voodi-ja põrandakatetelt.
Muru samblavabaks
Muru sammaldumise põhjused:
- pind on liiga toitainevaene
- muld on liighappeline või liigniiske
- muru on liiga varjulises paigas
- kasvupinnas on liiga tihenenud
Sammaldumise vältimiseks esmaseks tõrjeks tuleks paar korda suve jooksul mulda õhutada. Kasutada võib selleks mistahes haralist aiatööriista, mille abil on murusse võimalik teha väiksemaid auke. Pärast aukude tegemist tuleks aukudesse rehitseda liiva-turba segu, mille abil saavad murutaime juured hapnikku juurde.
Tuleks meeles pidada, et muru vajab kasvuks kas päikesepaistelist või poolvarjulist kasvukohta. Hoonete põhjapoolsel küljel, puude varjus ja muudes varjulistes paikades muru eriti kasvada ei taha. Sellistesse paikadesse võib istutada näiteks varjutaluvaid püsikuid või lasta lihtsalt samblal kasvata.
Mulla liighappelisuse vastu aitab lupjamine. Iga 2-3 aasta järel laotage umbes 40kg dolomiidijahu 100 m²-le.
Samlaeemaldustoodete efekt seinseb peamiselt mulla pindmise kihi happelisuse järsu muutuse abil. Sellist kiiret muutust sammal ei talu ning ta kuivab ja muutub pruuniks. Kuivanud sammal riisutakse murust välja ning tekkinud tühimikesse lisatakse väetatud ja lubjatud mulda ning külvatakse muruseemned.
Probleemid värvimisel
Järgnevalt käsitleme värvimisega seotud üldlevinumaid probleeme ja nende lahendusi. Juhul kui kahtlete milleski või teil esineb siin käsitlemata probleeme, siis küsige julgelt nokitse.ee foorumist. Iga projekt on erinev ning erinevad on ka esinevad probleemid.
Maalriteip klaasil: Ära paigalda seda sinna. Võib juhtuda, et Te ei saa seda sealt enam korralikult kätte. Võite julgelt klaasile värvida ning hiljem kuivanud värvi eemaldada kasutades selleks žiletitera.
Värvianuma sulgemine: Esmalt eemalda anuma servalt ning kaanelt üleliigne värv. Seejärel sulge kaas. Enamasti piisab kui vajutate kaane peopesaga kinni. Kui peaksite vajama haamri vms abi, siis katke kaas esmalt kilekoti või riide tükiga. See hoiab värvipritsmed lendamast. Üleliigse värvi eemaldamine tagab ka selle, et teistkordsel avamisel ei ole kaas kinni kuivanud.
Kadunud kinnitusvahendid: Tihti tuleb teil seina või muude elementide küljest midagi eemaldada (akna hinged, ukse käepidemed) ning kinnitusvahenditeks on enamasti kruvid. Vältimaks olukorda, kus asjade omale kohale tagasi kruvimise korral on osa kruvisid kadunud, kinnitage need teibiga vastava eseme külge.
Ventilatsioonirestide värvimine: Ventilatsioonireste on lihtne värvida, kasutades selleks vahtkummi tükki. Selle abil pääsete kenasti keerulistele kohtadele ligi. Teise võimalusena võite kasutada aerosoolvärvi, seda muidugi siis, kui sealt õhku Teie suunas ei puhu.
Ära värvi üle juba värvitud kohti: Kui olete osa pinnast juba katnud emailvärviga, siis ärge minge selle koha juurde tagasi. Vastasel juhul võib juba värvitud pind jääda triibuline. Kandke värv pinnale selliselt, et Te ei peaks teist korda seda üle tegema. Erinevate kihtide vahelise hea nakke tagamiseks ei tohiks kahe värvimise vahele jääda enam kui kaks nädalat.
Vanad ajalehed vs. tolmukate/kattekile. Kui ajalehtede kasutamine pindade kaitseks oleks ideaalne variant, siis ei oleks kattekilesid leiutatud.
Piira enda neljajalgsete sõprade liikumist: Ole nendega ettevaatlik, või teie Siiami kass näeb välja nagu trükitud kangas ning põrandaliistul on habe. Vaatamata sellele, et Teie koduloomad käituvad hästi, ei ole värvitud seinte ning värvimise tööriistadega täidetud ruum kohaks Teie lemmikule. Seega, veenduge, et lemmikud on ruumi värvimise ajal maja teises osas. Kui Teil on ka väikesed lapsed, siis nende puhul kehtivad samad põhimõtted (kui Teil juba on väikesed lapsed, siis Te ilmselt teate seda).
Taimekaitse - kangad ja kiled
1. Peenravaip
Kasutusala
Peenravaip on vett ja õhku läbilaskev must polüpropeenkangas. Peenravaip on märgistatud ruudustikuga, mis hõlbustab taimede istutamisel võrdsete vahekauguste jätmist.
Maasika- või köögiviljapeenardes kasutatakse sageli ilma täiendava multshikatteta. UV-kaitse tagab materjali vastupidavuse mitme hooaja vältel. Tavaliselt eemaldatakse peenravaip tarbeaias peale saagi koristamist.
Haljastuses kasutatakse koos koorepurumultšiga. Väga pikaealine materjal.
Paigaldamine
Uue istutusala rajamisel paigaldatakse peenravaip ettevalmistatud ja väetatud mullapinnale. Planeeritavate taimede asukohtadesse lõigatakse terava noaga ristid ja taimed istutatakse ristide kohale kaevatud süvenditesse.
Kui peenravaipa ei kaeta dekoratiivmultshiga, peidetakse selle servad mulla alla.
Olemasolevale istutusalale paigaldatakse peenravaip siiludena. Siilude ühenduskohad pannakse ülekattega ja taime juurekaela ümbrus jäetakse peenravaibaga katmata. Iluaias kaetakse peenravaip dekoratiivkillustiku või koorepuruga.
2. Eemaldatav multšikile
Maasikakile: 0,06mm paksune polüetüleen, must, UV-kaitsega
Kurgikile: 0.04 mm paksune polüetüleen, UV-kaitseta
Plussid:
1) Saak valmib varem
2) Suurem saagikus
3) Marjade ja kurkide tootmine väiksema kemikaalide hulgaga, kuna kile takistab umbrohtude kasvu ja toitainete väljauhtumist mullast
Miinused:
1) Varasema õitsemise tõttu suurem kevadiste hiliskülmade kahjustuse oht
2) Hilisem väetamine raskendatud, viljade kvaliteet langeb pärast teist saagiaastat. Lisaväetamiseks tuleb kile alla paigaldada tilk-niisutussüsteem.
3. Tekstiilmultš e. multšiloor
Kasutusala
Multshiloor on UV-kiirguse suhtes vastupidav, vett läbilaskev mustakiuline polüpropeenmaterjal, mida kasutatakse noorte taimede juurdumise kiirendamiseks vajaliku niiskustaseme hoidmiseks, umbrohu tõrjeks ning ka erinevate pinnakihtide eraldamiseks haljastuses, näiteks drenaaži ja substraadi vahel lillepeenras.Tekstiilmultshiga kaetud istutusalal säilib muld kohevamana kui peenravaiba või geotekstiiliga kaetud peenras, kuid tekstiilmults laguneb mõne aastaga ja vajab uuendamist.
Paigaldamine
Tekstiilmultš laotatakse ettevalmistatud pinnasele ja sellesse lõigatakse terava noaga istutusaugud. Servad kinnitatakse mulla või muu materjaliga. Ilutaimede puhul kasutatakse koos multshikattega, milleks võib olla koorepuru või dekoratiivkillustik.
Multshiloor takistab edukalt tigude ja nälkjate tegutsemist taimede vahel.
4. Katteloor
Kasutusala
Katteloor on õhuke, väga kerge, valget värvi polüpropüleenkiududest kangas. Katteloori kasutatakse mulla soojuse ja niiskussisalduse hoidmiseks, öökülmade eest kaitsmiseks ning ka kahjurputukate vältimiseks. Külvi katmisel kattelooriga idanevad seemned kiiremini.
Paigaldamine
Katteloor paigaldatakse külvi puhul otse mullapinnale, kasvavate taimede puhul ettevaatlikult otse taimedele. Katteloor ei tohiks olla liiga pingul. Servadest kinnitatakse mulla, lauamaterjali, kivide või muu käepärasega. Kivide kasutamisel tuleb neid asetada piisavalt väikese vahekaugusega, vastasel korral on oht, et katteloor võtab tuule alla ja rebeneb.
5. Filterkangas e. geotekstiil
Kasutusala
Geotekstiil on polüpropeenkiududest valmistatud vett ja õhku läbilaskev väga vastupidav hallikas viltjas kangas, mida kasutatakse nii haljastuses kui teedeehituses pinnase tugevdamiseks, külmakaitseks ja umbrohu tõkestamiseks. Filterkangas eraldab üksteisest pinnasekihid ja tõkestab maapinna külmumisest tulenevaid kahjustusi.
Erosiooniohu korral kaitseb filterkangas erodeeruva kihi alla asetatuna selle kihi kadumist voolava vee, näiteks sademete mõjul, samuti tugevdab varisemisohtlikke piirkondi.
Levinuimad kasutusvaldkonnad:
- alusmaterjalina tänavakividest teedel ja terrassidel
- alusmaterjalina liiva- või kruusaradadel
- drenaaž-töödel
- pinnase kaitsena kalletel
- liivaste alade viljakamaks muutmisel
- liivakastide vooderdamisel
- astmestikel
- istutuskastide vooderdamisel
- veesilmade ja basseinide alusmaterjalina, samuti tiigikilele paigaldamiseks, kui tiigipõhi kaetakse graniitkillustikuga, et teravad kiviservad ei kahjustaks kilet.
- mänguväljakute kuivendus- ja tugevdusmaterjalina
Nipp!
- Väga liivastel aladel paigalda kauni ja vastupidava muru saamiseks geotektiil kohaliku pinnase ja juurdeveetava kasvupinnase vahele. Mullakihi paksus filterkanga peal peaks olema min 20cm.
-Et muuta mudaseid tiigikaldaid liivasteks, aseta filterkangas talvel jääle ja kata liivakihiga. Jää sulades langeb kangas koos liivakihiga mudakihi peale. Kanga tiheda struktuuri tõttu muda sellest läbi ei pääse. Kaldad peavad olema piisavalt lauged.
- alusmaterjalina tänavakividest teedel ja terrassidel
- alusmaterjalina liiva- või kruusaradadel
- drenaaž-töödel
- pinnase kaitsena kalletel
- liivaste alade viljakamaks muutmisel
- liivakastide vooderdamisel
- astmestikel
- istutuskastide vooderdamisel
- veesilmade ja basseinide alusmaterjalina
- mänguväljakute kuivendus- ja tugevdusmaterjalina
6. Juuretõkkekangas
Väga tugev ja suhteliselt jäik, omadustelt geotekstiilile sarnanev pruunikas kangas. Kasutatakse suurte puude juurte eemalehoidmiseks istutusaladest või vundamentidest.
Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.
Peenraroosid - istutamine
Rooside kasvukohaks valitakse tuulte eest kaitstud päikesepaisteline, lõuna-edela suunal avatud kasvukoht. Muld peab olema viljakas ja parasniiske. Liivase maa korral kaevatakse roosipeenra jaoks 0,5m sügavune süvend, eraldatakse see pinnasest geotekstiiliga ja täidetakse rammusa kompostmullaga.
Roosid on tundlikud mulla kurnatuse suhtes – selleks, et väljaläinud roosi asemele istutada uut, tuleb muld 40cm sügavuselt vana põõsa kohalt välja vahetada. Vana rosaariumi kohale uue rajamist ei soovitata enne 4 aasta möödumist.
Rooside parim istutamise aeg on mai alguses või septembris. Pookekoht vajutatakse 4-8cm sügavusele mulla sisse. Pookekoha katmine mullaga on vajalik selleks, et kui karmil talvel hukkub roosi maapealne osa, siis taastub taim maa seesolevatest uinuvatest pungadest. Samuti arenevad pookekoha lähedal noored lisajuured, mis toidavad taime kultuurosa. Õigele sügavusele istutatud roos annab vähem ka metsikuid külgvõrseid.
Omajuursed roosid istutatakse paar sentimeetrit sügavamale, kui nad olid kilekonteineris või plastpotis.
Tüviroosid istutatakse maha ca 45º nurga all, et taime talvel maadligi painutades oleks tüve murdumise oht väiksem. Tüviroosile pannakse tugi,mis ulatub pookekohast 15-25cm võrra kõrgemale, et oleks vajadusel võimalik toestada ka õite all lookas olevaid oksi. Tugi aitab kalde all istutatud tüve ülemise osa sirgeks painutada ja roosipõõsas kasvab näiliselt otse.
Loe edasi peenrarooside liigitamisest.
Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.
Koduse kosmeetika retsepte
Kätevaha
Mesilasvaha kaitsev kiht ja nahka toitvad õlid-rasvad on hea kooslus ja sobib eriti kuiva käenahaga kudujale.
Retsept:
30 g mesilasvaha või jojobavaha
50 g õli (avokaado, magus mandel või jojobaõli kas kombineeritult või ühekaupa)
50 g tahket rasva (kakaovõi, sheavõi, mangovõi kas kombineeritult või ühekaupa)
1 supilusikatäis tärklist, 1-2 ml eeterlikku või aroomiõli
Sulata mesilasvaha esimesena, lisa poolsulanud vahale tahked asvad ja seejärel õlid. Sega hoolikalt, vahusta ja täienda segu tärklisega, mis teeb kätevaha siidiseks. Paksenevale kreemile lisa eeterlik õli ja vala segu topsi või purki.
Kuivšampoon
Savi kasutatakse sellepärast, et ta puhastab ja sisaldab palju mineraale. Kuivsampoon on kiire juustepuhastusvahend, aga seda on mõnus kaasa võtta ka reisile või matkale. Savi imab rasu ja mustuse, eeterlik õli puhastab ja värskendab peanahka. Valge savi sobi kõigile nahatüüpidele, samas kui roheline savi eelkõige rasusele nahale.
Retsept:
8 tl valget savi
2 tl maisi või nisujahu
30 tilka lavendli eeterlikku õli
ja 25 tilka rosmariini eeterlikku õli
Sega kuivad komponendid klaasnõus kokku, sega tilkhaaval juurde eeterlik õli. Loksuta segu sheikeris või klaaspudelis korralikult läbi.
Kasutamiseks jaga juuksed mitmesse osasse ja raputa šampooni juustele ja peanahale võimalikult lähedal. Masseeri sõrmeotstega peanahka ja seejärel kammi juuksed läbi.
Vannipallid
100 g soodat
50 g maisi või nisujahu või kartulitärklist
50 g sidrunihapet
10 tlka mandliõli
10 tilka eeterlikku õli
Sega kuivained omavahel ja lisa tilkhaaval mandli- ning eeterlik õli, vajadusel ka natuke vett või hüdrolaati. Ole ettevaatlik, sest vedeliku lisamis eesmärk on teha seg vormitavaks, reaktsioon ei tohiks tekkida.
Segust vormi kas pallikesed vastava vormi abil või lihtsalt käte vahel. Jäta 24 tuniks õhu kätte kuivama.
Huulevõie
1o spl mesilasvaha (kui tahad valget võiet, vali pleegitatud valge mesilasvaha)
10 spl kakakovõid
10 spl magusa mandli õli
1 tl mett
5 tilka eeterlikku õli (kui valid piparmündi, siis pisut vähem, sest piparmündis leiduv mentool võib õrna huulenahka ärritada)
Sulata vaha, õli ja kakaovõi vesivannis, lisa mesi ja vispelda korralikult läbi. Õrnalt segades lisa eeterlik õli ja vala segu topsi.
Käesolevad nõuanded on avaldatud Hobipunkti lahkel loal.
10 viisi kuidas suurendada kodu energiasäästlikkust
Kas Teile on tundunud, et elektriarved on võrreldes aasta taguse ajaga suuremad kui praegu? See muutus võib olla tingitud elektrihinna tõusust, Teie harjumuste muutumisest või hoopis seadmete regulaarse hoolduse puudumisest. Kasvavate energiahindade tõttu on energiasäästule tähelepanu pööramine muutumas järjest olulisemaks. Järgnevalt vaatame kümmet lihtsat viisi, kuidas muuta enda kodu väikese vaeva ning mõningate harjumuste muutmisega energiasäästlikumaks.
Loe edasi: 10 viisi kuidas suurendada kodu energiasäästlikkust
Mägiaia rajamine

Mandlikoogi jaoks valmistatakse kõigepealt ümar mullahunnik. Siis valitakse saadaolevaid lubjakivitükkidest need kõige teravamad ja laotakse mullahunnikule, tipud taeva poole. Tulemus näeb välja nagu okassiga või mandlitega kaunistatud kook.
Koera haud erineb mandlikoogist selle poolest, et kivid asetatakse püsti turritamise asemel lamavasse asendisse. Tulemuseks on kalmu meenutav rajatis.
Saatana kivirünka jaoks võetakse 100 või 1000 kärutäit puhtaid kandilisi kivikamakaid ja kuhjatakse need üheks suureks hunnikuks. Kivide vahele istutatakse taimi. Farreri meelest oli juba ainuüksi mõte tulevasele segadusele õõvastav.
Aga milline on siis õige viis kivide paigutamiseks ja kuidas luua kaunis kiviktaimla, mis jätaks samas loomuliku mulje? Oma soovitusi jagas Aiaklubi "Kiviktaimla" õppepäevadel Kivi-Lillemäe talu mägiaia looja Ahto Ruut.
Tema loodud aia kohta tuleb kasutada mõistet "mägiaed", kuna meil nii levinud mõiste "kiviktaimla" all mõeldakse igasugust lillepeenart, mille kujundusse kuuluvad kivid, kas astangutena päiksepaistelisel nõlval või traditsiooniline lillepeenar, kus suuremad kivid toetavad kõrgeid püsililli. Kasvatatakse ka alpitaimi, kuid enamasti ei vasta need kiviktaimlad mäestikutaimede nõudmistele.
"Mägiaed" võiks meil tähistada suuremat kompleksi ning "mägitaimla" ja "mägipeenar" väiksema rajatise kohta, kus kasvatatakse alpitaimi.
Mägiaia rajamisel soovitab Ahto Ruut meeles pidada, et
* asukoht peab olema valges, vabalt liikuva õhuga kohas ja suurtest näljastest-janustest puudest eemal;
* kivid tuleb valida võimalikult suured, siis jääb tulemus usutavam. Paas ja põllukivi on soovitav grupeerida, siis ei jää pilt silmale liiga kirju ja hapu- ning lubjalembesi taimi on kergem hiljem paigutada. Suured kivid süvista 1/3, veel parem 2/3 ulatuses maasse;
* enne rajamist tuleb aluspinnas umbrohust piinliku täpsusega puhastada. Parima tulemuse annavad glüfosaati sisaldavad herbitsiidid. Enamikule umbrohtudest piisab 1 pritsimiskorrast, vajadusel korratakse töötlust. Naati sisaldavat pinnast on mõistlik pritsida veel teiselgi aastal, ta on väga visa hingega. Osja sisaldavale pinnasele Ahto Ruut kiviktaimlat rajada ei soovita, seda umbrohtu on tavaliselt võimatu hävitada;
* drenaaži kasuta kindlasti savikal pinnasel, pehmel liival pole seda vaja. Drenaažikihiks sobib jäme killustik vms., kindlasti jälgi, et lubjalembesed taimed saaksid paekivist, hapulembesed aga graniit- või põllukivikillustikku! Kihi paksus võib olla 10-20 cm, olenevalt aluspinnasest. Drenaažikiht kaetakse kihi või isegi kahe kihi tugeva peenravaiba või filterkangaga, et ta ei seguneks mullaga ega ummistuks;
* alpitaimed tahavad head kasvpinnast, see peab olema ühtlaselt niiske ja savikas, kuid mitte liiga rammus õhurikas muld. Mullaretsepte on palju, universaalse mulla saad siis, kui segad kokku võrdsetes osades kohalikku viljakat aiamulda, head komposti või neutraliseeritud turvast ja kivioolust nagu jäme liiv, kruus, killustik jne. 30 cm paksusest mullakihist piisab enamikule alpitaimedest;
* vastupidiselt levinud arvamusele vajavad alpitaimed ka põuaga kastmist, väetamist, rohimist ja talvel katmist. Siin ei saa täpsemaid juhiseid anda, eelkõige tuleb oma taimi jälgida ja uurida nende kasvunõudeid.
Väetada võib kevadel mõne lämmastikuvähese, fosforit sisaldava üldväetisega, häid tulemusi on andnud Kemira Marjaväetis. Aeg-ajalt peab taimedele lisama ka mulda, kasvades kulutavad taimed mulla huumusaineid ja muld vajub kokku. Rohimine on samuti tähtis, sest paljud alpitaimed ei kannata mingit konkurentsi. Talvel kaetakse mitmed taimed meie lumeta talvede tõttu kuuseokstega, mõned ka koguneva niiskuse ning selle jäätumise eest klaastahvlitega;
* taimede ümber ja peenardele laotatud 2-5 cm paksune killustikumultš kaitseb mulda kuivamise eest ning kergendab mägiaia hooldust.
Mis puutub taimede valikusse ja konkreetsesse kujundusse, siis siin on igaühel vabad käed! Tehke oma aeda selline kiviktaimla või mägiaed nagu ise tahate. Enne käige aga Eestimaal või välismaal ringi ja vaadake, mida teised on oma aeda loonud ja kuidas selle kujundanud, sealt saate parimad ideed oma kiviktaimla loomiseks!
Allikas: Aiavihik nr.7 "Mägiaed. Kiviktaimla"
Näpunäiteid maalritöid teostava firma palkamiseks
Värvimistööd on ühed populaarsemad kodu värskendamise tööd, mida koduomanikud otsustavad ise teha. Mõnikord võib juhtuda, et töö osutub oodatust keerulisemaks ning olete sunnitud palkama maalritöid teostava firma. Sõltumata selles, kas planeerite maalrid palgata sise-või välitöödeks, säästab professionaalide palkamine tublisti Teie aega ja energiat.
Enne mõne töövõtjaga lepingu sõlmimist on mõned punktid, millele peaksite tähelepanu pöörama:
- Kui kaua on firma antud alal tegutsenud. Sõlmi leping töövõtjaga, kes on turul tegutsenud vähemalt 2-3 aastat.
- Kas töövõtjal on kogemustega maalrid? Veendu, et ettevõttes töötavad kvalifitseeritud maalrid. Küsi töövõtjalt missugune kvalifikatsioon tema töölistel on.
- Uuri kas töövõtjal on ka kindlustus, kaitsmaks töövõtjat ja tema töötajaid.
- Missuguseid töid on töövõtja võimeline teostama? Korraliku tulemuse saate vaid siis kui tööde teostamisel pööratakse suurt tähelepanu ka ettevalmistusele. Töö kvaliteet on alles tööde lõppedes näha, olgu see siis hea või halb.
- Kas töövõtjal on ette näidata ka teostatud tööde loetelu. Kui see on olemas, siis uurige varasemalt klientidelt nende rahulolu.
- Kas töövõtja jagab teile soovitusi nii materjalide kui ka viimistlustehnikate kohta? Kvalifitseeritud töövõtjad hoiavad end kursis viimaste trendidega nii materjalide kui ka töövõtete osas.
- Veendu, et kõik saaks paberile kirja.
- Kui palju see töö teile maksma läheb? Kõige odavam hind ei tohiks olla teie valikukriteeriumiks. Te ju soovite kedagi, kel on kogemused ja head töölised. Kõige odavama hinna pakkuja ei pruugi vastata Teie ootustele. Hind peaks olema konkurentsivõimeline ning kindlasti ärge lähtuge üksnes hinnast, vaid vaadake ikka üldpilti. Võite tööde teostamiseks palgata ka kogemustega ehitustudengeid, ent esmalt veenduge, et nad ikka teavad, mida nad tegema hakkavad.
Lehekülg 6 / 11