P07122020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Teeleht on vanim ravimtaim

Tänapäeva meditsiin tunnustab teelehe raviomadusi eeskätt röga lahtistava ja maomahla happesust tõstva vahendina. Kosmeetikas kasutatakse juuste raviks rasuse peanaha korral, samuti suurepoorilise naha hooldamiseks.

Teelehte kui ühte vanemat ravimtaime, on vanemas kirjanduses soovitatud ussi- ja mesilase hammustuse, silma- ja kõrvahaiguste, kõhutõve, katarride, paisete, haavade (ka tulest saadud haavade) raviks. Mitte ühelgi taimel polevat nii head võimet sulgeda verejooksu ja palju on teateid taime imepärase omaduse kohta tõrjuda väsimust jalgades. Teelehe teed (3 korda päevas 1 klaasitäis korraga) on joodud köha, tiisikuse ja kopsuhaiguste, isupuuduse ja öösiti voodi märjaks tegemise vastu.

Juba vanad kreeklased tundsid selle taime raviomadust ning oskasid eristada suurt ja keskmist teelehte. Taime nimi esineb väga vanas arstiteaduslikus kirjanduses ja taimenimestikes.

Seemnete kaudu on teeleht levinud üle maailma, kasvab peamiselt sillutamata teedel, teeäärtel, jalgradadel, külatänavatel. Nagu näha, on taim väga tallamiskindel.

 

Autor: Terviseleht, Heldur Karro