T09292020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Kassinaeris

Kassinaerist ei maksa loodusest otsida. Teda kasvatatakse aedades ilu- või ravimtaimena. Lähedalt sugulane on talle ravimtaimena enam tuntud altee. Samuti aiataim. Mõlemad on ilusad kuni 1,5 m kõrgused lilled. Õitsevad rohkelt kogu suve. Kaunid lillad õied. Iidsetest aegadest tuntud ravimtaimed. Ravivad omadused on neil sarnased. Juured, varred, lehed, õied sisaldavad rohkesti lima ja parkaineid. Värske taim sisaldab limaaineid enim. Ent ka kuivatatud taimelgi on suur ravitoime. Kassinaeridroog peaks koduapteegis olema kõigil neil, kes häälega töötavad (õpetajad, lauljad, näitlejad jt). Aitab kiiresti, kui hääl on ära. Soovitatakse köha, bronhiidi, kurgu- ja mandlipõletiku korral. Juua mitu klaasi sooja teed päeva jooksul. Kuhjaga teelusikatäis õisi võtta klaasi kuuma vee kohta ja lasta 15 min kaane all tõmmata. Sama teega kuristada kurku iga poole tunni järel. Isegi selliste raskete hädade nagu õhupuudusega kopsuturse ja kõrivähi korral tuleks lisaks ravimitele kassinaerist kasutada. Juua vähemalt 3 klaasi teed päevas. Tee valmistamisest järele jäänud taimejäägid säilitada ja õhtul uuesti soojendada. Panna teepaks rätikusse ja asetada ööseks kas rindkerele või kõrisõlmele. Kompress peab olema soe. Kassinaeritee on väga hea lamavale haigele, kel lima kopsudesse koguneb. Seljale teha sooje kompresse.

Kassinaeris on eriliselt tugev rögaväljutaja, puhastab ummistunud kopsutorud ka siis, kui miski muu vahend ei aita. Kassinaeri lima katab mao ja soolestiku limaskesta, kaitstes seda põletiku korral ärrituste eest. Lima imab mikroobide ja viiruste kahjulikke eritisi, hoiab ära mürgiste ainete kokkupuute limaskestaga. Seetõttu kasutatakse mao ja soolestiku limanahapõletike ravis. Tõhus vahend haavandtõve vastu. Limaainete säilitamiseks pannakse taimed ööseks külma vette. Tassi vee kohta võetakse 1 kuhjaga teelusikatäis kassinaeri õisi. Hommikul leotis kurnatakse, soojendatakse ja juuakse päev läbi lonkshaaval 2-3 tassi päevas ja enne sööki. Selline leotis rahustab magu ja aitab ülehappesuse korral.

Välispidiselt kasutatakse kassinaerist vannidena luumurru või veenipõletiku tagajärjel paistetanud jäsemetele. Aitab kiiresti juba mõne vanni järel. Haavad, mädapaised, säärehaavandid paranevad, kui neid pesta kassinaeriteega.

Kassinaeridroog, mis praegu apteekides saadaval, on kaunitest lilladest õitest. Sellest valmistatud tee värvub siniseks.

 

Allikas: terviseleht.ee, Juta Mölder