K07082020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Nõges pole ainult umbrohi

Mitmeid ravimtaimi tuntakse eelkõige umbrohtudena, mis õuemurul ja aias kipuvad kasvama kultuurtaimedega. Nende hulka kuuluvad võilill, teeleht, kõrvenõges jt laialt levinud metsikult kasvavad taimed. Kõrvenõgese rahvalik kasutus ravimtaimena on laiapiiriline, ulatudes astmaravist juuste kasvu stimulatsioonini. Lisaks sellele tarvitatakse heamaitselisi ja vitamiinirikkaid noori kevadisi kõrvenõgese lehti ka toidulisandina. Viimasel ajal on teadlased hakanud taas huvi tundma kõrgenõgese raviomaduste vastu.

Nõges ravib liigesepõletikku

Kliinilised uurimused näitavad, et kõrvenõgese juurte ekstrakt pidurdab eesnäärme healoomulist hüperplaasiat e liigkasvu. Praegu ei ole veel täpselt teada ekstrakti toimemehhanism, kuigi selle kohta on esitatud mõningaid teooriaid. Sellele vaatamata on Saksa teadlaste sõltumatu komisjon tunnistanud kõrvenõgese juurte ekstrakti efektiivseks ravimiks.

Kõrvenõgese raviomaduste vastu on tuntud huvi rohkemgi. 1996.a avaldasid Saksa teadlased andmeid kõrvenõgese lehtede hautise mõju kohta liigesepõletiku haigetel. Patsiendid olid jaotatud kahte rühma. Ühes neist toimus ravi põletikuvastase preparaadiga, mida kasutatakse liigeste ravimiseks. Teises rühmas said haiged ainult 1/4 osa nimetatud ravimist ning lisaks sellele tehti liigestele kõrvenõgese lehtede hautise kompresse. Kahe rühma ravitulemusi hinnates selgus, et 1/4 ravimi annuse kombinatsioon nõgesehautisega oli sama efektiivne, kui ainult põletikuvastase ravimi suures koguses kasutamisel.

Nõges leevendab heinapalavikku

Portlandis (USA) uuriti kõrvenõgese ravitoimet heinapalaviku korral. 58% ravialustest kinnitas, et kõrvenõgesest valmistatud ravimkapslitel oli mõõdukas kuni väga efektiivne toime haiguse sümptomite kadumisele. Alternatiivmeditsiini ekspert Andrew Weil soovitab kasutada kõrvenõgesest valmistatud preparaati heinapalaviku ravivahendina. Boonus on see, et kõrvenõges on rikas ka mineraalainete poolest.

 

Allikas: Terviseleht, Tiina Tamme