K07082020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Maitsetaimed rahustavad, tõstavad söögiisu..

Fütoteraapias, s.o taimravis kasutatakse enamasti mitme taime segust valmistatud teesid, tinktuure, hautisi vm ravimvorme. Söögiisu aitab tõsta nt koirohi, ainevahetust ergutab aed- ja haraputk, rasva ainevahetust soodustavad iisop ja tüümian, millest teeme juttu eraldi iga taime puhul. Soolavaese või -vaba dieedi puhul on sobivaimad piparrohi, majoraan, basiilik, tüümian. Hästi sobivad ka seller ja till, eriti nende seemned.

Seedehäiretel on head piparmünt ja salvei, puhituse korral köömen, koriander ja tüümian. Paljudel meie igapäevases toidus kasutatavail maitsetaimedel on rahustav ja valuvaigistav toime. Rahustavat mõju avaldavad tüümian, aed-haraputk, till ja basiilik. Närvisüsteemi tugevdavad tüümian, majoraan ja basiilik. Valuvaigistavalt ja südametalitlust tugevdavalt mõjuvad piparmünt ja majoraan. Unetuse puhul soovitatakse melissi ja tüümiani.

Hingamisteede haiguste puhul aitavad tüümian, salvei ja iisop. Röga lahtistavad tüümian, pune ja salvei.

Vereringet tugevdavad ja veresooni laiendavad küüslauk, majoraan ja piparmünt. Antiseptilise ja desinfitseeriva toimega on tüümian, salvei, majoraan, küüslauk ja sibul. Maksa talitlust ja sapi eritumist soodustavad piparmünt ja salvei.

Üheaegselt mitme haigusnähu puhul avaldavad kasulikku toimet tüümian, salvei ja majoraan. Mitme maitsetaime tõmmist võib edukalt kasutada välispidiselt: kuristamiseks nt salveid ja iisopit, loputuseks salveid. Eriti värskendavalt, desinfitseerivalt ja toonust tõstvalt mõjub vann, millele on lisatud piparmündi lehti, tüümiani, kummelit ja salveid.

 

Allikas: Terviseleht, Aive Luigela