E07062020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Hobukastan

altNeed, kellel on nõrgad veenid, muutub lühiajalinegi seismine vaevaliseks. Hobukastani viljad ehk rahvasuus kastanimunad sisaldavad ainet, mis leevendab seda vaevust.

1966.a avaldas Inglise ajakiri Lancet Heidelbergi ülikooli kliiniku uurimuse tulemuse kastanimunade ravitoime kohta. Katsetati 240 veenihaigega. 12 nädala jooksul said haiged iga päev hobukastani ekstrakti tablette. Märgati, et veenide volüümid vähenesid jalgadel. Ravimi toime oli sarnane vastavaotstarbeliste ravisukkade omale. Kastaniravim võiks olla alternatiiv raviks nendele, kel ei ole võimalik ravisukki kanda. Viimased vähendavad liikumise puhul vere tagasivalgumist südamesse ja hoiavad tagasi veenide laienemist.

Uuringud on näidanud, et kastanimunas sisalduvad ained tugevdavad veeniseinu. Pikaajaline seismine ei ole enam nii vaevarikas.

Hobukastani ladinakeelne nimetus on Aesculus hippocastanum.

Kastanimunades leiduv toimeaine Aescin ei lahustu vees. Sellepärast ei sobi kastanimunad tee valmistamiseks. Parem on kasutada valmispreparaati apteegist. On olemas ka salvid ja geelid hobukastani toimeaine ekstraktiga. Nad mõjuvad eelkõige akuutse vaeguse puhul. Peale selle soovitab artikli autor tõsta laienenud veenidega jalad võimalikult sageli üles ja vältida pikaajalist istumist või seismist. Ning nagu paljude muude tervisehädade puhul, peavad ülekaalulised oma kehakaalu redutseerima.

Hobukastan toodi Euroopasse 16.saj lõpupoole Türgist. Esimene kastanipuu istutati 1576.a Viinis. Välismaalased olid Istanbulis vaimustatud hobukastani ilusatest õitest. Pandi tähele, et hobukastani vilju anti haigetele hobustele rögalahtistajana. Sellest on tulenenud arvatavasti ka nimetus hobukastan.

 

 

Allikas: terviseleht.ee, Koidula Pihlak