K07082020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Looduslike vahenditega nohu vastu

Talve saabumisel hakkab kimbutama nohu. Ravimata nohu võib tekitada mitmesuguseid tervisehäireid, seetõttu tuleks valida ravimeid, mis ei kõrvalda ainult turset, vaid ravivad ka nina limanahka.

Enamasti on tegemist nn infektsioosse nohuga, mida tekitavad viirused või bakterid ning sellega ollakse kõige sagedamini hädas külma-niiske ilmaga.

Kuidas tekib infektsioosne nohu? Viiruse või bakteri sattumisel nina limanahale tekib põletik, nina limanahk paisub, veresooned laienevad ning eraldub rohkesti sekretsiooni, on raskem hingata.

Peale infektsioosse nohu esineb ka allergilist ja vasomotoorset nohu.

Allergilist nohu kutsuvad esile mitmesugused välise keskkonna ärritused, mille vastu on inimesel kõrgenenud tundlikkus.

Küüslauguõli võib põhjustada põletikku

Nohu ravimiseks kasutavad inimesed sageli mitmesuguseid rahvameditsiinivahendeid - ninasse tilgutatakse sibulamahla või küüslauguõli.

Suurem osa neist vahendeist on küllalt sadistlikud, sealjuures küüslauguõli või sibulamahl võib tekitada limanahapõletiku, mis raskendab paranemist.

Laialdaselt levinud võtteks on nina loputus, mida tehakse sooja keedetud veega. Apteekidest võib muretseda erilisi ninaloputuse preparaate.

Ninatilgad kõrvaldavad ainult turset

Tugeva toimeainena ninatilkades on kasutatud kõige sagedamini mitmesuguseid aerosoole ja tilku. Kõik need vahendid mõjuvad samaväärselt - ahendavad veresooni, vähendavad limanaha paistetust, ninasõõrmed laienevad ja inimesel on kergem hingata. Neil on ka negatiivseid omadusi - mõjuvad ainult mõneks tunniks, misjärel tuleb jälle tilgutada; seejuures nad ei ravi, kõrvaldavad vaid paistetuse.

Neid kestvalt (üle 3-5 päeva) arsti järelvalveta tarvitades muutuvad veresooned tuimaks, hapraks ja lõhkevad, sageli tekib nina verejooks.

Võib tekkida vasomotoorne nohu, mille põhjuseks on veresoonte haprus. Need ei suuda ümbritseva õhu temperatuuriga harjuda, nina limanahk on pidevalt tursunud. Ka seespidiselt kasutatavatel ravimitel on ninatilkadele sarnased omadused, kuid need ei mõju otse limanahale vaid kogu organismile. Neil tablettidel ei ole nii negatiivne mõju nina limanahale, kuid need võivad mõjuda südametegevusele.

Soojendamisega ettevaatust!

Nina soojendamisel tuleb olla tähelepanelik, sest soojendamine laiendab veresooni, sellega koos suureneb ka nina limanaha turse. Kui põletik on juba nina kõrvalkoopasse levinud, raskendab soojendamine nende ventileerumist, mis võib halvasti mõjuda. Soojendada võib ainult siis, kui nina on lahti ja selle kaudu saab vabalt hingata.

Kuidas nohu ravida

Nohu ravimiseks on kõige sobivam kasutada tilku ja looduslikest vahenditest valmistatud võideid.

Sellised on õlide baasil valmistatud ninatilgad (enamasti on need A-vitamiini sisaldavad õlid, nt astelpaju õli), võib kasutada ka A-vitamiini lahu või tuntud pinosooli, mille koostises on männiõli. Looduslikud võided ja tilgad sisaldavad eeterlikke õlisid, mis ravivad limanahka ja aitavad mikroobidest vabaneda.

Ohtlikum on nohu, mille tekitavad mitmesugused bakterid, sest põletik on siis tõsisem. See võib progresseeruda ja sattuda nina kõrval asuvatesse õõnsustesse, põhjustades nende või ka keskkõrvapõletiku. Et keskkõrvapõletikust hoiduda, peaksime nohu ajal nina võimalikult lahti hoidma. Selleks on paistetust vähendavaid vahendeid, mida tuleks arsti nõuandel kasutada. Kui ninast eraldub mädast vedelikku või nohu järel kõrv valutab, tuleb viivitamatult arsti poole pöörduda.

 

Allikas: Terviseleht, Karl Veber