N07022020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Aroonia alandab vererõhku

Aroonia on teiste taimede hulgas väljapaistev oma suure P-vitamiini ja joodi kontsentratsiooni poolest. Marjad sisaldavad ka C-, A- ja vähesel määral B2-vitamiini. Arooniat soovitatakse kui vitamiini allikat ja õhupuhastajat, sest ta eritab fütontsiide.

Aroonia marjadel, kui neid hoida jääkapis või külmutatult, on vitamiinikaod minimaalsed. Hoides õhukese kihina pimedas ja jahedas paigas, mille temperatuur on +5oC, säilivad arooniamarjad värskena isegi paar kuud.

Raviomadused on värsketel viljadel kui ka mahlal ja selle saamisjäätmetel. Aroonia mahla kasutatakse veresoonte laiendamiseks. See tugevdab veresoonte seinu, vähendab vererõhku ja suurendab mao sekretsiooni. Mainitud haiguste puhul, kui ka profülaktikas kasutatakse 50g mahla kolm korda päevas koos supilusikatäie meega. Ravi kestvus on 10-30 päeva. Soovitav on korrata 1-2 kuu järel. Mahla asemel võib kasutada vilju 100g annusena.

Arooniamahla ei ole soovitav kasutada gastriidi puhu,l kui maohappesus on suurenenud, samuti kaksteistsõrmiksoole haavandi puhul.

 

Allikas: Terviseleht, Karl Veber