Kui olete lõplikult otsustanud loobuda suitsetamisest, tuleb üle elada mõningad rasked päevad, isegi nädal, kuu. Ometi on see siiski ainult lühiaegne ebameeldivus, võrreldes rõõmuga, et olete üle saanud ohtlikust tõvest.
Tegutsemisprogramm õhtuks
Hävitage enda ümbert kõik tubakatooted. Veenduge, et taskusse, riiulitele ja kappidesse ei ole jäänud ühtki sigaretti, mida te nõrkuse hetkel saaksite haarata. Minge magama pool tundi varem kui harilikult, et hommikul tõusta pool tundi varem.
Enne uinumist
1. Jalutage toas, sügavalt sisse ja välja hingates
2. Peske end sooja veega
3. Jooge midagi sooja (piima, lahjat teed või lihtsalt vett)
Hommikul
Peske end sooja dušši all.
Võtke kokku kogu tahtejõud ja kinnitage endale: "Ma enam ei suitseta, kuitahes tugevasti ka sooviksin."
Jooge paar kruusitäit sidrunivett, kibuvitsa või muu hapu marja leotist. Nii unustate väheks ajaks kohvi või kange tee. Toit-jook võib aidata või otse vastupidi, häirida teie häid kavatsusi. On rida toiduaineid, mis vallandavad tungi suitsetamiseks, seepärast vältige teravamaitselisi aineid ja alkoholi. Püüdke süüa rohkem värskeid vilju ja juua taimemahlu, mis sisaldavad C-vitamiini. Hästi sobivad ka piim, pähklid, rosinad, mesi, 1-2 keedetud muna ja rukkileib.
Pärast hommikusööki
Hingake sügavalt ja ühtlaselt avatud akna juures. Jalutage edasi-tagasi umbes 5 minutit. Neid protseduure korrata iga söögikorra järel.
Tööl
Närveerite. Järsku tekib soov suitsetamiseks. Aga te ju olete sellest loobunud!
· Apelleerige oma tahtejõule. Korrake: "Enam ei suitseta."
· Sööge pähkleid või kuivatatud vilju.
Kolleeg teeb ettepaneku suitsetama minna.
· Ülestunnistus "Ma enam ei suitseta" aitab kinnitada teie otsust.
Lõuna tööl
Vältige kokku puutumist kolleegidega, kes suitsetavad. Enne lõunasööki jooge 3 klaasi vett või mahla. See on ravimiseks vajalik. Palju vedelikku hoiab ära suitsetamissoovi. Sööge aedvilju või neid toite, mis teile meeldivad, aga ainult maitseaineteta. Pärast söömist jooge jälle mahla.
Pärast tööd
· Vaba aeg on kõige ahvatluste rikkam.
· Ärge istuge mugavale toolile, millel harilikult suitsetate.
· Alkoholile - ei! Klaasikesest alkoholist sigaretini on ainult üks samm.
· Ärge nukrutsege! Vaadake televiisorit, lugege raamatut, tegelege hobiga.
Õhtul
Kõige parem oleks õhtul süüa ainult aedvilju, aga kui sellest ei piisa, piirduge maitseaineteta supi, salati ja leiva söömisega. Jooge piima ja mahla.
Ärge jääge kauaks ühte kohta. Meenutage kas või seda, et kopsuvähi tõttu sureb suitsetajaid 10 korda rohkem kui mittesuitsetajaid.
Kui te vaatamata pingutustele siiski ei suutnud suitsetamise kiusatusele vastu panna, ärge sattuge meeleheitesse. Muidugi on see samm tagasi. Pole hullu, käima ei õppinud te ometi ka otsekohe. Analüüsige, miks täna ei õnnestunud, tehke järeldus ja määrake kuupäev uueks ilma nikotiinita eluks.
Muide, katkestada võib ka järk-järguliselt:
· iga päev vähendage sigarettide arvu
· püüdke mitte suitsetada 24, 48, 76 tundi
· jätke alles kolmandik sigaretti
· ärge tõmmake pikalt
· ärge ostke tervet sigaretiplokki
· helistage sagedamini sõpradele-mittesuitsetajatele
Mõned retseptid, mis aitavad tubaka suhtes vastumeelsust tekitada.
· Kaera-keedis. 2 lusikatäit kaeru üle valada klaasitäie keedetud veega ja kaks korda kuumutada keemiseni. Hoidke 1 tund, kurnake ja jooge 1/3 klaasi mitu korda päevas.
· Eukalüptilehtedest keedis. Lusikatäis lehti valage üle 2 klaasitäie keeva veega, jätke 1 tunniks seisma, kurnake ja lisage 1 supilusikatäis mett ja teelusikatäis glütseriini. Kasutada 1/4 klaasitäie kaupa mitu korda päevas 3-4 nädalat.
Et tekitada ebameeldivust tubaka vastu, võib ka suud loputada 1-2% taniini või söögisooda lahusega.
Allikas: Terviseleht