suitsIgal aastal saab koduste tulekahjude tõttu vigastusi või hukkub tuhandeid inimesi. Enamasti on õnnetuste tekkepõhjused olnud välditavad ning peamiselt on need tingitud elanike hooletusest. Järgnevalt anname mõned näpunäited kuidas vältida võimalikke õnnetusi.

 

Enamus tulekahjusid saab alguse köögist

-  Hoia enda pliit ja selle ümbrus puhtana. Eriti tähelepanelik tuleb olla gaasiahjude-ja pliitide ning puuküttega pliitide puhul. Ära hoia kergeltsüttivaid materjale nagu pabertooted (paberrätikud jms.) pliidi läheduses, kus nad võiksid süttida. 

-  Söögi tegemisel ära jäta pliiti valveta. 

-  Ära luba pliidi läheduses väikestel lastel mängida ning palu neil ohutus kauguses olla (1 meeter). Ohutuse mõttes keera panni jms käepidemed pliidi tsentrisse, takistamaks väikeste laste kerget ligipääsu käepidemele. Kuumade vedelike põletused on väikeste laste puhul eriti ohtlikud. 

-  Hoia köögis tulekustutustekki, mis võimaldab kiirelt kustutada pannil süttinud rasva või mõne elektroonikaseadme.

Kütteseadmete ohutus

-  Ära lahku kodust kui kütate puuküttega ahju või kaminat. 

-  Lase enda ahjusid ja kaminaid puhastada vähemalt kord aastas. Ära jäta tähelepanuta ka korstnat, sest puhastamata korstnas võib süttida tahm, mis omakorda võib lõppeda tulekahjuga. 

-  Ära jäta ukseta kaminat kunagi valveta, sest lenduvad sädemed võivad tekitada tulekahju. 

-  Veendu, et elektrilised kütteseadmed on korras ning ära pane neid mööblile või kardinatele lähemale kui üks meeter.

Elektrialane ohutus

-  Kasuta üksnes kvaliteetseid pikendusjuhtmeid ning enne kasutamist veendu, et juhtmel või pesadel ei oleks sulamisjälgi. Sulamisjäljed viitavad ülekoormusele, mille tagajärjeks võib olla süttimine.

-  Ära kata pikendusjuhet vaibaga ega kasuta neid seal, kus inimesed võiksid juhtmest tihti üle käia. Sellise kasutamise korral võib juhtme isolatsioon kahjustada saada ning tekkida lühis.
 
-  Ära koorma elektrisüsteemi üle. Mitme võimsa elektriseadme üheaegne ühendamine ühe pikendusjuhtme või pistikupesa taha võib põhjustada juhtmete ülekuumenemise ning sulamise, mis võib tekitada tulekahju kohas, kus me seda esialgu ei näe. Eriti ettevaatlik tuleb olla vanemates majades, kus elektrijuhtmestik on amortiseerunud.

Paigalda suitsuandurid ja osta tulekustuti

-  Suitsuandurid on Eesti kodudes kohustuslikud. Need annavad varakult tulekahjust teada ning säästavad seeläbi teie elu.

 -  Testi enda suitsuandurit regulaarselt. Suitsuanduritel on selleks testnupp, mis võimaldab hõlpsasti nende korrasolekut kontrollida. Vaheta regulaarselt ka anduri patareisid. Kui testnupu vajutamisel helisignaal ei rakendu, siis vahetage patarei viivitamatult. Osad suitsuandurid annavad patarei tühjenemisest teada ka helisignaaliga.

-  Osta 6kg tulekustuti, mis aitab kustutada suurema tulekolde. Samuti lase kustutit regulaarselt kontrollida

 

Ohu korral majast väljumine

-  Tee enda pereliikmetele selgeks võimalikud väljapääsud, mida saab tulekahju korral kasutada. Hea kui igas ruumis oleks vähemalt kaks väljapääsu. Lisaks leppige kokku turvaline kogunemiskoht väljaspool maja.

-  Eelnevalt nimetatud üldiste tuleohutusalaste nõuannete järgimine muudab teie kodu tuleohu suhtes oluliselt turvalisemaks. Juhul kui peaks juhtuma halvim, siis on eriti oluline, et kõigil pereliikmetel oleks teada võimalikud varuväljapääsude asukohad, mis võimaldavad ohutult majast väljuda.

 

Jäta meelde: Kolm olulisemat kodukaitsjat on suitsuandur, mis äratab magajad, tulekustutustekk, mis kustutab väikese tulekolde ja 6kg pulberkustuti, mis aitab suurema tulekolde kustutamisel.

Joomla SEF URLs by Artio

Hommikul või õhtul on hea kuuma dušši all käia, ent kui ükskord tuleb kraanist üksnes külma vett, olete sattunud üsna ebamugavasse olukorda. Selle põhjuseid võib olla mitmeid, ent suure tõenäosusega on läbi põlenud boileri küttekeha....

Loe edasi

Küünlad on ühed parimad meeleolu loojad. Nendest tulev valgus võib olla romantika looja või pühade ajal meenutada vanu traditsioone. Paraku võib küünalde kasutamisega kaasneda...

Loe edasi

Tegutsema tuleb asuda kohe pärast hallituskahjustuse avastamist. Pindmist kahjustust on kerge kõrvaldada. Riidekiu sisse pugenud hallitust on vahel võimatu eemalda; Esmalt tuleb leida niiskusallikas ja see...

Loe edasi

Vannitoa puhastamine ei ole keeruline kui teete seda regulaarselt ning kasutate seejuures järgnevaid näpunäiteid. Aken ja peegel Akende ja peeglite puhastamiseks tee järgmine segu: 30 ml äädikat ja 25 ml...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

  • Tuleohutus
    • Kodune tuleohutus

      Igal aastal saab koduste tulekahjude tõttu vigastusi või hukkub tuhandeid inimesi. Enamasti on õnnetuste tekkepõhjused olnud välditavad ning peamiselt on need tingitud elanike hooletusest. Järgnevalt anname mõned näpunäited kuidas vältida võimalikke õnnetusi.  

    • Kodune tuleohutus (video)

    • Suitsuanduri nõuetekohane paigaldamine

      Suitsuandurid on alates 2009. aasta juulist kohustuslik. Järgnevalt anname ülevaate kuidas ja kuhu peaks kodus suitsuanduri paigaldama. Suitsuandur paigalda toa keskele, lambist ja ventilatsioonist vähemalt poole meetri kaugusele. Suitsuandur peaks olema ennekõike paigaldatud tubasid eraldavasse koridori ning seejärel magamistoa ja lisakaitseks ka ülejäänud eluruumide lakke.

    • Testi kodu tuleohutust

      Alljärgnevalt leiate kontrollküsimustiku, millele vastates saate teada enda kodu vastavust tuleohutusele. Küsimustele vastake „jah“, „ei“ vormis.   - Kas lastele on põhjalikult õpetatud tulega mängimise ohtlikkust? - Kas koju on paigutatud suitsuandurid? - Kas autot ei jäeta kunagi kinnises garaažis käima, ka mitte mootori soojendamiseks. - Kas küttekolded, korstnad ja lõõrid ning ventilatsioon on viimase aasta jooksul kontrollitud ja korras? - Kas mittepaiksed küttekehad (puhurid, kiirgurid,...

    • Tuleohutus magamistoas

      Tuleohutus magamistoason asi, millele tuleb tähelepanu juhtida. Nende tulekahjude peamiseks tekkepõhjuseks on elektriseadmete vale kasutamine. Näiteks pistikupesade ülekoormamine, soojapuhurite kasutamine voodile või riietele liiga lähedal. Järgnevalt anname mõned näpunäited, millega arvestada.   Õpeta enda lastele tulega ümberkäimist Lastepoolt tekitatud tulekahjude hulk on üsna suur. Üle 30 protsendi tulekahjudest, mille ohvriteks on lapsed, on tingitud laste tikkudega mängimiseks. Hoia tikud ja...