elektriboilerHommikul või õhtul on hea kuuma dušši all käia, ent kui ükskord tuleb kraanist üksnes külma vett, olete sattunud üsna ebamugavasse olukorda. Selle põhjuseid võib olla mitmeid, ent suure tõenäosusega on läbi põlenud boileri küttekeha. Erinevalt veekeedukannust, ei ole võimalik boileri sisse näha, mistõttu ei märgata ka seda aeg-ajalt puhastada. Tegelikkuses tekib sealgi suur hulk katlakivi, mis boileri põhja settib ning mida aeg-ajalt sealt eemaldada tuleb. Lisaks vajab kontrollimist ka magneesiumanood. Järgnevalt anname ülevaate sukelküttekehaga emaileeritud sisuga elektriboileri puhastamisest.

Lahtiühendamine

Ohutus ennekõike! Enne boileri kallale minemist eemalda see vooluvõrgust! Juhul kui boileri toitejuhe tuleb otse elektrikilbist, siis lülita vastav kaitse välja ning rakenda abinõusid, et keegi teine seda boileri puhastamise ajal ei saaks sisse lülitada. Pärast elektrivõrgust eemaldamist  sulge külma vee toru ning ühenda see lahti.

Kui Teie torumees oli nupukas, siis paigaldas ta boileri külma vee toitele eraldi kraani. Vastasel juhul peate otsima kraani, mis sulgeb kogu majapidamise vee. Viimane lahendus ei ole hea, sest Teil kaob boileri loputamise võimalus. Kui plaanite boileri puhastamiseks seinalt maha tõsta, siis ühendage lahti ka kuuma vee toru (enne avage kuuma vee kraan ning eemaldage süsteemist surve).

Boileri tühjendamine

Boilerit saate tühjendada külma vee sisendtoru kaudu. Enne aga peate külma vee sisendi küljes oleva ülerõhuklapi eemaldama, sest vastasel juhul ei tule sealt vett. Kui olete eemaldanud ka kuuma vee toru, siis jookseb vesi kenasti. Vastasel juhul peate avama kuumaveekraanid, et süsteemi pääseks õhku. Boileris olev vesi on kuum, mistõttu on mõtekas boileri puhastamist natuke planeerida - lülita boiler välja juba eelmisel õhtul. Nii kulutate õhtuse ja hommikuse pesuga boileris oleva sooja vee ära ning Te ei pea muretsema kuuma vee ja võimalike põletuste pärast. Lisaks on see ka energiasäästlikum, sest kuuma vett ei ole mõistlik äravoolutorust alla lasta.

Boileris on palju vett, mis vajab ärajuhtimist. Vee ärajuhtimiseks on kaks varianti: leiate sobiva vooliku, mis passib külma vee sisendtoru otsa ning suunate selle teise otsa lähimasse äravoolu; hoiate suuremat anumat boileri all ning tühjendate seda jooksvalt.

Küttekeha eemaldamine

katlakivi küttekehalKüttekeha paiknemine sõltub boileri asetusest. Horisontaalsel boileril paikneb see boileri ühes otsas ning vertikaalsel all. Küttekehale ligipääsemiseks peate esmalt eemaldama küttekeha kontakte ja termostaati katva plastkatte ning seejärel eemaldama termostaadi küttekeha kontaktidelt ja boileri ümbrise küljest lahti ühendama ka maandusjuhtme (üldiselt kollase ja rohelisetriibuline isolatsioon). Järgmiseks tuleb Teil eemaldada ovaalse kuju ning rõngastihendiga ümbritsetud plaat, mida väljastpoolt hoiab kinni sellega risti olev klamber. Keera klambrit hoidev mutter lahti ning eemalda see. Järgmiseks on ilmselt natuke jõudu vaja rakendada ning plaat sisse lükata. Selle plaadi küljes on ka küttekeha ja magneesiumanood. Lihtsamini saab küttekeha kätte kui keerate küttekeha boileri sees ringi ning alles siis võtate välja. Juhul kui küttekeha ümber on palju katlakivi, siis võib selle eemaldamine olla raskendatud.

Küttekeha ja magneesiumanood

Enne boileri puhastama asumist on otstarbekas üle vaadata küttekeha ja selle küljes olev magneesiumanood. Kui viimane on väga oksüdeerunud ja sellest ei ole eriti palju järel, siis peaksite anoodi küttekeha küljest lahti keerama ning sellega poodi minema ja sarnase asemele soetama.  Üldiselt öeldakse, et anoodi tuleks iga puhastuskorra ajal ehk kord aastas vahetada. Magneesiumanood on vajalik boileri sisemuse kaitseks. magneesiumanoodKuna magneesium oksüdeerub kergemini kui raud, siis kaitseb see boileri emaileeritud terasest sisemust roostetamast. Lisaks soovitame küttekeha katlakivist puhastada, leotades seda katlakivieemaldajas või äädikas. Küttekeha mehaaniline puhastamine ei ole soovitatav, sest nii võite küttekeha sootuks rikkuda.

Boileri puhastamine

Suure tõenäosusega on boileri põhi katlakivi ja ja torustikust pärinevat mustust täis. See tuleks sealt kätte saada. Vertikaalse boileri puhul on see lihtsam, ent horisontaalse puhul suhteliselt keeruline, eriti kui boiler on suur.

Vertikaalse boileri puhul eemaldage käega kogu sete ning loputage boiler. Loputamiseks kasutage boileri veesisendit, keerates toitekraani lahti. Painduva ühendustoru puhul saate otsa boilerisse sisse panna ning seda seal liigutada. Loputamise ajal on boileri all mõistlik hoida suuremat anumat.

Horisontaalse boileri puhul võite üritada kogu setet käega kätte saada, ent suure tõenäosusega jääb seda sinna ikka. Võimalusel tõstke boiler seinalt maha ning loputage see dušširuumis või õues, kasutades duššiotsikut või aiavoolikut ning keerates see vertikaalsesse asendisse. Boileri sisemust ei tohi mitte mingil juhul kraapida, sest see kahjustab pinnakatet.

Tagasiühendamine

boileri_kutteelementPärast boileri loputamist paigaldage eemaldamisele vastupidises järjekorras puhastatud küttekeha. Otstarbekas on välja vahetada ka magneesiumanood. Kui tõstsite boileri seinalt maha, siis pange see sinna tagasi. Seejärel ühendage külge surveklapp, külmaveetoru ja kuumaveetoru.

Elektriboileri täitmine

Olles ühendanud mõlemad veetorud, avage külma vee toru ning kuuma vee kraanid. Boiler on siis täitunud kui kuumaveekraanist tuleb õhu asemel külma vett. Oodake kuni kogu õhk on torustikust väljunud ning sulgege kraanid. Veenduge, et boileri ja küttekeha ühenduskoha ning torude ühenduskohtadest ei tuleks vett.

Elektriboileri ühendamine vooluvõrku

Olles veendunud, et vett kusagilt ei leki, asetage termostaat oma kohale tagasi ning ühendage ka maandusjuhe boileri kere külge. Seejärel pange tagasi termostaati kaitsev plastkate ning ühendage boiler tagasi vooluvõrku. Nüüd peaks süttima boileri indikaatortuli ning mõne aja pärast kraanist hakkama ka leiget vett tulema. Normaaltemperatuuri saavutamiseks kulub boileril mitu tundi.


Elektriboileri puhastamine ei ole keeruline ettevõtmine ning sellega saab igaüks hakkama. Oluline on seda kord aastas puhastada ning soe vesi on garanteeritud paljudeks aastateks. Enne boileri paigaldamist soovitame mõelda ka selle asukohale ja hooldamisele, sest paigaldatuna kitsastesse tingimustesse või konstruktsiooni taha on boileri puhastamine väga tülikas.


Joomla SEF URLs by Artio

Hommikul või õhtul on hea kuuma dušši all käia, ent kui ükskord tuleb kraanist üksnes külma vett, olete sattunud üsna ebamugavasse olukorda. Selle põhjuseid võib olla mitmeid, ent suure tõenäosusega on läbi põlenud boileri küttekeha....

Loe edasi

Küünlad on ühed parimad meeleolu loojad. Nendest tulev valgus võib olla romantika looja või pühade ajal meenutada vanu traditsioone. Paraku võib küünalde kasutamisega kaasneda...

Loe edasi

Tegutsema tuleb asuda kohe pärast hallituskahjustuse avastamist. Pindmist kahjustust on kerge kõrvaldada. Riidekiu sisse pugenud hallitust on vahel võimatu eemalda; Esmalt tuleb leida niiskusallikas ja see...

Loe edasi

Vannitoa puhastamine ei ole keeruline kui teete seda regulaarselt ning kasutate seejuures järgnevaid näpunäiteid. Aken ja peegel Akende ja peeglite puhastamiseks tee järgmine segu: 30 ml äädikat ja 25 ml...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

  • Kodumasinate puhastamine
    • Äädikas pesumasinas

      Lisades 50 ml äädikat pesumasina loputusvahendi sahtlisse, saavutate sama efekti mis spetsiaalse pesuloputusvahendiga. Äädikas töötab kui looduslik pesupehmendaja ning eemaldab efektiivselt pesupulbrijäägid.  Ärge kartke äädikalõhna, sest see kaob kui pesu on kuivanud. Proovige pesuloputusvahendi asemel kasutada äädikat ning Te ei kahetse.

    • Elektriboileri puhastamine

      Hommikul või õhtul on hea kuuma dušši all käia, ent kui ükskord tuleb kraanist üksnes külma vett, olete sattunud üsna ebamugavasse olukorda. Selle põhjuseid võib olla mitmeid, ent suure tõenäosusega on läbi põlenud boileri küttekeha. Erinevalt veekeedukannust, ei ole võimalik boileri sisse näha, mistõttu ei märgata ka seda aeg-ajalt puhastada. Tegelikkuses tekib sealgi suur hulk katlakivi, mis boileri põhja settib ning mida aeg-ajalt sealt eemaldada tuleb. Lisaks vajab kontrollimist ka...

    • Külmiku puhastamine

      Külmkapi regulaarne puhastamine aitab kapis hoitavaid asju värskena hoida. Kui väldite teaduslikke katseid ning asjade mahaloksumist kapis, siis ei teki külmikusse niinimetatud külmkapi lõhna. Külmiku puhastamiseks järgige järgnevaid samme: 1. Lülitage külmik välja või eemaldage vooluvõrgust. Puhastamise ajal hoiate külmiku ust lahti ning seetõttu ei ole mõtet lasta külmikul tühjalt käia ning elektrit...