Järgnevalt jagame Teiega mõningaid värvimisega seotud nippe ja trikke, mis aitavad Teil kokku hoida nii aega, raha kui ka närvikulu.
Kvaliteetse värvimistöö saladus peitub õiges planeerimises ning hoolikas ettevalmistamises.
Kui palju värvi läheb tarvis?
Ruumi seinte pindala leidmiseks korrutage ruumi ümbermõõt ruumi kõrgusega. Sellest lahutage uste ja akende pindala. Värvikulu arvutamisel kehtib reegel, et ühe liitri värviga saab sõltuvalt pinnast katta 7-10 m2 seinapinda.
Näpunäide: Kui Te ei ole kindel, mis tüüpi värv teil seinas on, siis peske osa seinast puhtaks, laske kuivada ning hõõruge pestud ala alkoholiga immutatud paberitükiga. Kui värv tuleb maha, siis on tegemist lateksvärviga.
Kvaliteet või hind?
Nii nagu paljude asjade puhul, kehtib ka värvide puhul reegel, et kvaliteet sõltub hinnast. Kallimad värvid kuivavad kiiremini, katavad paremini ning nendega on lihtsam töötada. Kõrgem hind garanteerib ka selle, et värvi tegemisel on kasutatud paremaid koostisosi, mis tõstavad värvi vastupidavust ja eluiga. Odavate värvide puhul kasutatakse savi ning täiteaineid, mis tingivad nende kehvema katvuse ning vastupidavuse. Reeglina on värvikulu ruutmeetrile kallimate värvide puhul väiksem.
Näpunäide: Värvi kvaliteedi kontrollimiseks hõõruge värvi sõrmede vahel. Kui see tundub kriidine ning kergelt teraline, siis on tegemist kehva värviga. Kvaliteetsed värvid tunduvad sõrmede vahel siledad ja siidjad.
Värvide valimine ja sobitamine
Puhas valge peegeldab 82 protsenti temale langevast valgusest. Valguse peegeldumine väheneb vastavalt värvitooni tumenemisele. Beež peegeldab 78 protsenti, kollane 75, virsikukarva värv 70 ja nii edasi kuni süsimustani, mis peegeldab 5 protsenti langevast valgusest.
Näpunäide: Enne värvi ostmist vaata kuidas värvid mõjuvad Teie kodu seinal. Võimalusel osta väike kogus soovitud tooni ning värvi väike ala seinast, mis jääb silmade kõrgusele. Seejärel vaata kuidas värv erinevates valgustingimustes mõjub.
Näpunäide: Kui soovite leida sama tooni värvi, nagu juba seinas on, siis kõige parema pinna värvikaardiga võrdlemiseks saate kohtadest, mis on olnud valguse ja tolmu eest kaitstud (maalide ja pistikupesa katete tagused). Ajapikku värvid tuhmuvad ja määrduvad ning avatud seinapind ei anna õiget tulemust.
Ettevalmistustööd
Esmalt, tee kõik tüüpilised ettevalmistused. Eemalda ruumist nii palju asju kui saad, kata augud, ning veendu, et värvitavad pinnad on puhtad.
Tihti juhtub, et töö tegemise ajal heliseb telefon. Tavatelefoni määrdumise vältimiseks kata telefoni toru kilekotiga, mobiiltelefon pane korduvalt suletavasse kilekotti. Nii kuulete teisi ja nemad Teid ning telefon jääb puhtaks.
Kindlasti soovite töö tegemise ajal juua ka midagi värskendavat. Selleks katke ka külmiku käepide. Sama kehtib ka sahtlite, ukslinkide ning wc-poti nuppude kohta. Katke kõik, mida Te suure tõenäosusega puutute värviste kätega.
Ettenägelikus pindade katmisel tolmukatete või muude materjalidega, säästab hiljem palju Teie aega.
Näpunäide: Enne värvimise alustamist kreemitage enda käsi või tehke käed vähese mineraalõliga kokku. Nii talitades võite kindel olla, et saate hiljem käed värviplekkidest lihtsalt puhtaks.
Värvimisele kuluv aeg
Ühe liitri värvi seinale kandmiseks kulub keskmiselt 15-20 minutit ning täiendav tund aega kulub sellele järgnevale koristamisele.
Hea uudis: Värvimine kulutab tunnis umbes 360 kalorit.
Näpunäide: Poes jagatavad kilekotid ning prügikotid kuluvad värvimisel alati ära. Pane üks kilekott ümber värvivanni enne kui alustad värvimist. Pärast värvimise lõpetamist võta kilekott värvivanni ümbert ära ja pööra tagurpidi, nii et värvine pool jääb sissepoole. Kilekoti võte ära visata ning Teie värvivann näeb välja nagu uus.
Näpunäide toonitud värvidega töötamisel: Kui olete lasknud toonida mitu purki värvi, siis segage neid omavahel. Kui olete ühe anuma poolenisti ära kasutanud, siis täitke see teisest anumast. Nii väldite olukorda, kus erinevates anumates olev värvitoon võib natuke erineda.
Pärast lae servade ning keerulisemate kohtade värvimist pintsliga tuleb need kohad värvirulliga võimalikult serva lähedalt üle värvida, et vältida pintslijälgede väljapaistmist.
Näpunäide: Servade värvimiseks ei tohiks värvirulli hoidja olla lükatud täielikult läbi värvirulli. Hea oleks kui hoidja ots oleks 1-2 cm värvirullist seespool. Nii väldite pindade kraapimist rullihoidja otsaga. Märja värvirulli liigutamiseks kasutage kilekotti.
Näpunäide: Ei meeldi värvi lõhn? Lisage värvile 1-2 teelusikatäit vaniljeekstrakti.
Näpunäide: Juhul kui Te peate ka järgmisel päeval värvitöödega jätkama, siis töövahendite puhastamise vältimiseks pange pintslid ja värvirullid kilekotti ning sulgege see õhukindlalt ja pange seejärel ööseks külmikusse. See väldib nende kuivamist. Järgmisel päeval võtke umbes tund aega enne töö alustamist kott koos töövahenditega välja ning laske neil üles soojeneda.
Puhastamine on lihtne!
Kergestipuhastatavatelt pindadelt eemalda märg värv koheselt, sest kuiva värvi on neilt pindadelt oluliselt keerulisem kätte saada
Näpunäide: Lõpetasid töö? Pane väike kilekott ümber käe, enne kui eemaldad rullihoidjalt värvirulli. Nii jäävad käed puhtaks.
Näpunäide värvipurkide sulgemiseks: pange kilekott ümber värvipurgi kui koputate purgikaant kinni. Nii väldite värvipritsmete lendumist.
Peske lateksi värviga määrdunud tööriistu külma veega. Soe vesi teeb lateksi kummiseks ja raskestieemaldatavaks.
Kui planeerite ülejäänud värvi säilitada originaalpakendis, siis kirjutage anumale peale kui palju värvi seal sees on. Paiguta värvianum hoiukohta tagurpidi, et vältida kuivanud kile tekkimist peale.
Värvijääkide ümbervalamine väiksemasse ja läbipaistvasse anumasse on ka hea mõte. Selle eeliseks on see, et saate näha mida ja kui palju on anumas ning väiksem anum võtab ka vähem hoiuruumi.
Näpunäide: Pange kilekott anuma ja selle kaane vahele ning sulgege. anum Nii väldite kaane kinnikuivamist.
Oluline: Värvianumatele kirjutage kuupäev ning koht, mille värvimisel Te seda kasutasite. Oluline on anumale märkida ka värvi tootja (kui te ei kasuta originaalpakendit) ja värvikood. Ühe variandina võite võtta ka paberitüki, kirjutada sinna kõik värviga seotud andmed (tootja, värvi kood, ostmise kuupäev jms), voltida see kokku ning teipida see lüliti katte tagumise külje külge.