Värv oma omadustelt on üks parimaid pinna kattematerjale. Vaatamata sellele, et katsite enne värvimist korralikult kõik pinnad ja esemed, võib siiski juhtuda, et osa värvi läheb maha või mõned pinnad on kaetud värvipritsmetega. Ruumist värvipurkide ja töövahendite äraviimine pärast värvimist on suureks abiks õnnetuste vältimisel.
On äärmiselt mõistlik, et värvitöödel kasutate vanu riideid või maalriülikonda ning vanu jalatseid, sest värvi on väga raske riietelt eemaldada. Kui aga juhtub, et värv on läinud korralikele riietele, siis on seda lihtsam eemaldada kui see on kuivanud. Vastupidisel juhul riskite sellega, et ajate värvi veel rohkem laiali ja see imbub kangasse ning sellisel juhul on värvi eemaldamise võimalus praktiliselt olematu. Kuivanud värvi püüa riide kiududelt eemaldada sooja veega, hõõrudes värvist kohta väikese harjaga. Sõltuvalt materjalist, võite proovida värvi eemaldada ka lõikamise teel.
Värvi eemaldamine vaibalt on samuti keeruline. Võite osa värvi üritada vaiba pinnalt ära lõigata. Kui see ei ole võimalik, siis kasutage sooja vett, ent ärge hõõruge intensiivselt, sest see võib kahjustada kangast. Raskestieemaldatavaid plekke võite nüri noaga üritada ära kraapida. Plekkide eemaldamisel hõõruge või kraapige kanga mustri suunas.
Kui kasutasite mööbli ja põranda kaitsmiseks spetsiaalseid tolmukatteid, siis voltige need enne õues puhtaks raputamist sissepoole kokku. Kui soovite neid kasutada mitmekordselt, siis veenduge, et nende laiali laotamisel jääks tolmune pool ülespoole.
Enne maalriteibi eemaldamist akende, uste vms. servadest, veenduge, et värv on kuiv. Eemaldage teip ettevaatlikult ning ärge kiirustage. Aknaklaasile sattunud värv eemaldage teravaservalise kraabitsaga ning seejärel peske aken puhtaks.
Värvipritsmeid saab pindadelt eemaldada niiske rätikuga. Jonnakamate plekkide eemaldamiseks kasutage nüri nuga, jälgides, et ei kahjustataks aluspinda.
Vahetult pärast värvimist on kõige olulisem puhastada värvimisvahendid nagu pintslid ja värvirullid. Kui seda ei tehta, siis järgmisel korral neid enam kasutada ei saa.
Esmalt eemaldage pintslitelt üleliigne värv kasutades selleks ajalehepabereid või tõmmates pahtlilabidaga üle pintsli harjaste. Seejärel loputa pintsleid veeämbris. Veebaasil värvi on pärast eelnevat loputamist lihtne puhtaks pesta kraanikausis jooksva vee all.
- Õlivärviga kaetud pintsleid tuleb esmalt puhastada lahustiga White Spirit täidetud anumas ning seejärel jooksva vee all loputama. Lõpuks peske neid seebises vees ning loputage jooksva vee all puhtaks. Seejärel võite riputada pintslid kuivama.
- Värvirulle, mida kasutasite vee baasil värvidega värvimiseks, saate pesta osaliselt täidetud kraanikausis, liigutades rulli edasi-tagasi, kuni suurem osa värvist on eemaldunud. Lõpuks loputa rulli jooksva vee all seni, kuni loputusvesi on puhas.
- Õlivärviga kaetud värvirulli tuleb teil rullida lahustiga täidetud värvialusel. Pärast suurema osa värvi lahustumisest peske rulli seebivees ning loputage jooksva vee all. Lõpuks riputage värvirull kuivama.
- Kui soovite enda töö tegemisel teha pausi ning ei soovi tööriistade puhastamisega tegeleda, siis heaks nipiks on nende pakkekilesse mässimine. See ei lase õhul ligi pääseda ning pintslid ei kuiva ära. Värvirulli võite õhukindlalt sulgeda kilekotti.
- Õlivärviga kaetud pintslid pane pausi ajaks lakibensiiniga täidetud anumasse.
Lõpetuseks. Kui Te just ei kasuta kindaid, siis on praktiliselt võimatu vältida värvi sattumist kätele. Õnneks on käte värvist puhastamiseks spetsiaalsed puhastusvahendid, mis puhastavad efektiivselt, ent ei kahjusta nahka. Hilisema käte puhastamise lihtsustamiseks võite ka enne töö alustamist käsi kreemitada.
Alati veenduge, et värv on kuiv, enne kui alustate värvipritsmete ja-plekkide eemaldamist. Olgugi et puhastamine võib olla tüütu töö, on see iga töö puhul oluliseks osaks. See tagab, et järgmisel korral on Teil käepärast puhtad tööriistad.