k2sitsivalmistatud_plaadidJärgnevalt anname ülevaate plaatidega seotud terminitest, mis võimaldavad teil paremini orienteeruda esmapilgul keerulisena tunduvad plaadimaailmas.

Keraamiline plaat

Koosneb peamiselt savist ja liivast, millele on lisatud mineraale ja karbonaate.

Kirgasklaasmosaiik

Klaas lõigatakse kujundeiks (mõõtu), reeglina alla kuue ruuttolli ja sulatatakse. Plaadi värv on plaadi põhjal.

Klinker

Keraamiline plaat, mida on põletatud umbes +1100C kuumusel. Glasuuritud või glasuurimata. Võivad olla külma- ja happekindlad.

Kahhelplaat

Keraamiline glasuuritud plaat, mida on põletatud alla +1000C temperatuuril. Plaadi põhi on poorne ja vett imav.

Mosaiikplaat

Keraamiline mosaiik valmistatakse nagu kahhel või klinker plaategi. Väikesed plaadid või kujun­did ühendatakse paberil või klaaskiudvõrgul.

Cottoplaadi mosaiik valmistatakse gresporcellanato tehnoloogiat kasutades valades vajalikke kujundeid vormidesse.

Emailmosaiik

Murano mosaiik. Omaduseks on puhtad/sügavad värvitoonid. Massist 80 % on värvipigmendid. Valmistatakse nagu traditsioonilist Murano (Veneetsia) klaasi.

Puna-või valgesavipõhjaline plaat

Punasavipõhjalised plaadid on harilikult tehnilistelt omadustelt paremad. Valgesavipõhjalised plaadid aga on oma kaliibrilt (mõõtudelt) täpsemad ja odavamad toota.

Matt –või läikivglasuur

Mattglasuur on vastupidavam ja pisut kallim kui läikiv glasuur.

Märgpress-sulasurveplaat

Niiskest massist pressitud plaat, mis läheb ka niiskena põletusahju. Plaat on mehhaaniliselt tugev ja talub hästi erinevaid kemikaale. Plaate põletatakse umbes +1250ŗC temperatuuril. Plaatidel on johtuvalt valmistamise tehnoloogiast suured (lubatud) tolerantsid mõõtudes. Glasuurimata plaate tuleb kaitsta küllastus- või vahaainetega.

Valatud plaat

Valutehnikat kasutatakse põhiliselt mosaiikide tootmisel.

Cotto

Traditsioonilisest Itaalia toormest pressitud saviplaat (läbinisti punane), mille mehhaaniline vastupidavus on suur. Poorsuse tõttu tundub soojem kui klinker. Poorsuse pärast nõuab ka hooldust (vahatamist).

Craquelle ilming

Glasuuris on peened nn. mõrad, praod. "Praod" tehtud tahtlikult antiigi imitatsiooni saavutamiseks.

Bicottura

Kaks korda ahjus põletatud plaat. Esimese põletusega tehakse valmis plaadipõhi (kook) ja teine kord põletatakse plaadikoogi peale kantud värvaine glasuuriga. Tulemuseks on kirkam glasuur ja sügavam/puhtam värv võrreldes Monocottura tehnoloogiaga tehtud plaatidega.

Gresporcellanato

Kõrgtemperatuuril (üle +1200ŗC) portselaniks (n.ö. läbimass) muutunud plaadid. Ülitugevad, külma­kindlad plaadid.

Monocottura

Ühe korra põletatud plaat s.t. põhi (kook), millele on kantud värvaine ja glasuur põletatakse korraga.

Porcellanato

Täiuslikult kivistunud (portselaniks muutunud, klaasistunud) endasse mitte midagi imav keraamiline plaat. Põletatud üle +1250C temperatuuril. Külmakindel, kuna niiskusimavus on alla 0,05%. Valmistatakse glasuuritult ja glasuurimata. (Vahell kutsutakse ka KLINKRIKS- mis ei ole õige termin, või TÄISMASSPLAADIKS)

 

Retifikatsioon  e.  õgvendus

Plaadi kalibreerimine (mõõtu ajamine) kas lõikamise, käiamise või freesimise teel.

Klaasistumine

Üle +1000C temperatuuril kuumutamisel plaatides moodustunud ühendid pehmenevad, mille tagajärjel plaadis olevad mikropoorid täituvad ning samas pehmenenud ühendid ühinevad kõrgemat sulamispunkti omavate osakestega. Sellega plaatide mehhaaniline vastupidavus paraneb tunduvalt.

R  või A , B , C  - kategooria

Kareduse (libisemiskindluse) määratlus keraamilistel paatidel. “R” on koefitsient vahemikus 9 - 13 (vähekaredatest kuni väga karedateni).

E-arv / BN-klass

Näitab keraamilise plaadi niiskusimavuse koefitsienti, mis on pöördvõrdeline plaadi paindetugevuse ja külmakindlusega.

Kaliiber 

Plaatide mõõdutolerants. Peale põletamist plaadid mõõdetakse ja sorteeritakse suuruse järgi kaliibriklassidesse (vahemikes 1-5).

PEI

Keraamiliste plaatide kulumisele vastupidamise määratlus astmestikus I - V.

MOHS number

Näitab materjali pinna tugevust: 1 (nõrgim = talgi) kuni 10 (tugevaim = teemant).

 

 

Artikli allikas: AS Plaadipunkt.

Joomla SEF URLs by Artio

Remonditööd hõlmavad endas kõiki kodus tehtavaid parandus-ja uuendustöid, alustades värvimisest ning lõpetades torutöödega. Käesolevast kategooriast leiate juhiseid nii kodu välimuse...

Loe edasi

Vajalikud tööriistad: -  tapeedihari või - rull õhumullide kõrvaldamiseks -  tapeedipaani liitekohtade rull -  liimianum ja liimimislaud -  tapeedinuga ja joonlaud - ...

Loe edasi

Põranda plaatimine on töö, mis algab aluspinna ettevalmistamisest. Öeldakse, et korralik alus teeb töö kordades lihtsamaks ja kiiremaks. Järgnevalt vaatame olemasoleva põranda asendamiseks ning uue...

Loe edasi

Puitparketi paigaldamine on keskmise raskusega ülesanne. Kui olete kunagi saagi käes hoidnud, siis saate sellega hakkama. Valdav enamus puitparkette on varustatud niinimetatud klick süsteemiga, mis teeb nende paigaldamise...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

  • Seinad
    • Keraamiliste plaatidega seotud terminite seletused

        Järgnevalt anname ülevaate plaatidega seotud terminitest, mis võimaldavad teil paremini orienteeruda esmapilgul keerulisena tunduvad plaadimaailmas. Keraamiline plaat Koosneb peamiselt savist ja liivast, millele on lisatud mineraale ja karbonaate. Kirgasklaasmosaiik Klaas lõigatakse kujundeiks (mõõtu), reeglina alla kuue ruuttolli ja sulatatakse. Plaadi värv on plaadi põhjal. Klinker Keraamiline plaat, mida on põletatud umbes +1100C kuumusel. Glasuuritud või glasuurimata. Võivad olla külma- ja...