muruMuru

Murutaim vajab kasvamiseks minimaalselt 15 cm paksust mullakihti. Ideaalne murumuld on liiv-savimuld. Liiv muudab mulla õhurikkaks ja vett läbilaskvaks, savimuld lisab kasvupinnasesse vajalikke toitaineid. Sageli segatakse murumulda ka turvast. Turba osakaal ei tohiks oll liiga suur, kuna muudab pinnase liiga vetruvaks ning raskesti kinnirullitavaks.

Muru niitmine
Esimene niitmine tehaks tärganud murule, kui murukõrre kõrgus on 8-10 cm. Muruniiduki tera tõstetakse kõrgemasse asendisse ja murutaim niidetakse maha kolmandiku kuni poole võrra. Hilisema hoolduse korral sõltub niitmise sagedus ja muru niitmisjärgne kõrgus muru tüübist.

Igat tüüpi muru korral kehtib reegel, et korraga ei niideta maha üle poole muru kõrgusest. Pidev liiga madalalt niitmine nõrgestab muru ja põhjustab sammaldumist.

Muru väetamine

Muru väetatakse kasvuperioodi vältel kuni 3 korda: kevadel, kui muru on kasvamist alustanud (aprilli lõpp-mai algus), antakse kevadväetist, jaanipäeva paiku tehakse suvine väetamine ja augusti teisel poolel sügisene väetamine.

Põua ajal tuleks muru peale väetamist kasta, et kiirendada väetiseterade lahustumist. Murujuurele liiga kauaks püsima jääv väetis võib põhjustada murutaimede kolletumise.

Väetada ei tohiks märga muru – väetis kleepub murukõrte külge ja tekitab taimedele põletuse.

Muru tüübid

Kodumuru ehk tarbemuru
Seemnesegu koosneb tavaliselt kolmest või neljast murutaime liigist. Tarbemuru niidetakse kasvuperioodil tavaliselt 1 kord nädalas, põua ajal kuni 10 päeva tagant. Tarbemuru koosneb suhteliselt laia kõrrega tugevatest murutaimedest ja  talub hästi tallamist.

Spordimuru
Spordimuru koostis sõltub koormusest,mida muru peab taluma. Pallimängumuru rajatakse kiirekasvulistest liikidest. Golfimuru on väga spetsiifiline ja selle rajamine on otstarbekas tellida spetsialistidelt. Hobispordi jaoks kodustesse tingimustesse mõeldud muru rajatakse kodumuru seemnesegust, mis ei sisalda ristikut.

Ilu- ehk eliitmuru
Ilumuru rajatakse peenekõrrelistest liikidest. Kuna ilumuru on aeglasekasvuline, siis tuleb noort taimikut umbrohtude leviku tõkestamiseks pritsida Starane`ga. Ilumuru lamandub kergesti ning seetõttu hoitakse ta vaid 1-2cm kõrgune. Kuna murutaime pikkusest ei soovitata korraga maha lõigata üle poole, siis niidetakse esindusmuru 2-3 kord nädalas.
Ilumuru ei talu suurt koormust, seetõttu ei soovitata seda planeerida lastemängualadele või aiaosasse, kus peetakse grillipidusid.

Siirdmuru ehk muruvaip
Siirdmuru paigaldamise korral peb pinnas olema võimalikult siledaks planeeritud, vajalikud kalded antud ja kinni rullitud. Murusiilud paigaldatakse tihedalt üksteise kõrvale. Nn „vuugid“ täidetakse kindluse mõttes sõmera liivaseguse mullaga. Pind rullitakse ja kastetakse esimese kahe nädala vältel rikkalikult, hiljem vastavalt vajadusele.

Niidumuru
Niidumuru seemnesegu koosneb madalakasvuliste kõrrelistest ja looduslike lilledest. Niidumuru niidetakse 2-3 korda suve jooksul ja niidust ei koristata vahetult peale niitmist, et taimed saaksid end ise külvata.  Muld ei tohiks olla liiga rammus. Toitaineterikas muld meelitab kasvama võililli, millest niidumurus vabaneda on väga keeruline, kuna seda ei saa pritsida herbitsiididega.
Niidumuru rajatakse suurematele lagendikele, taluaia või muu suurema aia äärealadele või puuviljaaia aluspinnaseks.

Lillemuru
Lillemuru kasutusalad on niidumuruga sarnased. Lillemurule sobib samasugune pinnas kui niidumurule. Seemnesegusid on erinevaid, nii  kõrgemakasvulisi kui madalamakasvulisi. Lillemuru rajades tuleb varuda kannatust. Kuna paljud lilled on kaheaastased, saabub õige tulemus  alles paari aasta möödudes. Lillemuru soovitatakse niita üks kord kasvuperioodi vältel – augustis, kui enamik lilli on õitsenud ja seemned valminud. Nagu niidumuru puhul, ei koristata ka lillemuru niidust kohe, vaid lastakse seemnetel maha variseda. Suurematel aladel või kohtades, kus see silma ei riiva, võib niiduse jätta ka täiesti koristamata.

Ebamuru
Ebamuru rajatakse vähenõudlikest ja kiire levikuga pinnakattetaimedest kohadesse, kus tavalise muru niitmine oleks keerukas või see ei taha hästi kasvada (suurte puude all). Ebamuru sobib hästi loodusliku iseloomuga aedadesse põõsagruppide alla, kuna imiteerib metsa alustaimestikku.
Pinakattetaimi planeeritakse tavaliselt 7-9 taime ruutmeetri kohta. Tamedevahelise ala võib katta umbrohu leviku tõkestamiseks 5-7cm paksuse peenefraktsioonilise koorepuru kihiga.
Parimad pinnakattetaimed on siberi valdsteinia, tipmine puksrohi, metsülane, väike igihali ja  risoomikas kurereha.

 

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.

Joomla SEF URLs by Artio

Enimloetud artiklid antud kategoorias

Raviteed

Piparmünt on üks vanemaid kultuurtaimi. Piparmündi kodumaaks peetakse Hiinat. Tänaseks on inglased piparmündi suurimad kultiveerijad ja tarbijad. Ravimtaimeks teevad piparmündi tema eeterlikud õlid, millest...

Loe edasi

Viljapuude hooldus

Õunapuid võib lõigata peaaegu aastaringi. Varakevadel kui suur pakane on möödas ja keskmine õhutemperatuur nullilähedane. Tavaliselt on hea aeg märtsis, aga ka soe veebruar on selleks sobiv. Hilisem...

Loe edasi

Viljapuude hooldus

Viljapuu- ja marjaaias on sitikaid satikaid tegutsemas nii palju, et silme eest läheb kirjuks. Kõike neid ei saa teada tunda, aga kõiki neid saame oma taimedest eemal hoida. Kõige olulisem on taime üldine heaolu...

Loe edasi

Ravimtaimed

Saialill pole mitte ilutaim, vaid ka ravim ja maitsetaim. Pole teada täpselt, kus on tema kodumaa, igal juhul levinud taim Hiinas, Ladina-Ameerikas, Kreekas, Brasiilias, Indias ja loomulikult levinud ammugi üle maailma. Ta avab oma...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

 • Rajamine & liigid
  • Muru hooldus ja tüübid

   Muru Murutaim vajab kasvamiseks minimaalselt 15 cm paksust mullakihti. Ideaalne murumuld on liiv-savimuld. Liiv muudab mulla õhurikkaks ja vett läbilaskvaks, savimuld lisab kasvupinnasesse vajalikke toitaineid. Sageli segatakse murumulda ka turvast. Turba osakaal ei tohiks oll liiga suur, kuna muudab pinnase liiga vetruvaks ning raskesti kinnirullitavaks. Muru niitmine Esimene niitmine tehaks tärganud murule, kui murukõrre kõrgus on 8-10 cm. Muruniiduki tera tõstetakse kõrgemasse asendisse ja...

  • Muru rajamine sügisel

   Vihmane ja soe sügis on muru rajamiseks sama hea aeg kui kevadki. Mullas olevat niiskust ja soojust kasutab muruseeme ära kiireks idanemiseks. Kasutatakse ka talve alla külvamise võtet, see tähendab muruseemne külvamist hilissügisel enne maa külmumist. Sel juhul alustab muruseeme idanemist alles kevadel. Rajatava muru pinnasesse on soovitatav eelnevalt lisada väetist. Sügisel sobib selleks muru sügisväetis, mis sisaldab vähem lämmastikku ja rohkem talvitumist soodustavaid mineraale. Kui...