Õhufilter on filtreerimisseade, mis asub sõiduki sisselaskesüsteemi suudmes. See hoiab ära abrasiivsete osakeste sattumise mootorisse. Täna on müügil väga erineva tööpõhimõttega filterid. On olemas paberist valmistatud filterid, vatist, vahtkummist ja õlivanniga filtreerivaid filterid.
Volditud paberist filterelemendiga seadmed on kõige enim levinud. Põhjus selleks on nende töökindlus, hea hind ja hooldamise lihtsus. Kui õlis immutatud polüuretaan-vahtkummist, õlitatud vatist ja õlivanni elemendiga filtrid on üliefektiivsed, kasutavad neid üldjuhul vaid motosportlased, sest nende nõudmised on tavakasutajast kõrgemad ja hooldus kallis.
Järgmised 5 küsimust aitavad Teil mõista õhufilterid:
1. Kuidas õhufilter töötab?
Sisepõlemismootor vajab kütuse põletamiseks ekh töötamiseks õhku(hapnikku). Kui pump imeb väliskeskkonnast õhu süsteemi tuleb sellega tavaliselt kaasa ka õietolmu, tänavatolmu ja isegi putukaid. Kui need osakesed satuvad mootori põlemiskambrisse, kahjustavad nad mootorit ja pärsivad sellega mootori eluiga ja võimsust. Halvimatel juhtudel võivad nad mootori töö ka igaveseks lõpetada. Õhufilter, kasutades eelpool nimetatud süsteeme, filtreerib kõikvõimaliku sodi sellest õhust välja ja seega kaitseb Teie sõduki mootorit.
2. Millal on sobiv aeg vahetada välja vana õhufilter?
Soovituslikult peaksite õhufilterit vahetama iga 50 - 80 000 km läbimise järgi. Kuna aga Eesti ilmad on väga vaheldusrikkad, soovitame filtrit kontrollida ka iga õlivahetuse järgselt ja korra suve ja talve saabudes.
3. Kuidas vahetada õhufiltrit?
Õhufiltrid on üldiselt metallist või plastikust(kandiliste või ringikujuliste) karpide sees. Kuna tegemist ei ole väikese detailiga, leiate selle kergesti üles. Seejärel vahetage filter järgides järgmisi samme:
Vajalikud tarvikud:
- Uus õhufilter
- Kruvikeeraja
- Puhastuskalts
Vahetusprotseduur:
- Keerake kruvikeerajaga lahti filtri karbi kruvi või klambrid.
- Puhastage karbi sisemus kaltsuga.
- Asetage uus filter paika
- Kinnitage karbi kaas kruvide või klabritega.
4. Mis kasu on filtri vahetamisest?
- Regulaarne õhufiltri hooldus tagab normaalse kütusekulu. Ummistunud filter pärsib mootori jõudlust. Uued filtrid suudavad teisalt parandada auto võimsust 6-10% võrra.
- Mustust täis filtrid muudavad auto kütusesegu protsente ja auto väljalase ei tööta normaalselt. See tähendab aga omakorda suurenenud pollutsiooni.
- Filtri vahetus pikendab auto mootori eluiga, kuna uus filter puhastab kasutatavat õhku efektiivsemalt.
5. Kas ma saan oma vana filtrit peale puhastamist uuesti kasutada.
Volditud paberist filtrid on suhteliselt odavad ja nende vahetamine vähekulukas. Filtrite puhastamine vee abil kahjustab neid ja muudab nad kasutuskõlbmatuteks. Seega pole kindlasti nende pesemine või muul viisil puhstamine soovituslik tegevus. Kuna kõigi õhufiltrite vahetus on suhteliselt lihtne ja ei tohiks käia üle jõu kellelgi, kel kodus olemas kruvikeeraja ja puhastuslapp siis soovitame vahetuse teha ise ja vanu filtreid mitte kasutada vaid need toimetada taaskasutuskeskustesse.