Detsember on inimeste jaoks, kes tähistavad jõule, ilmselt kõige kulukam kuu aastas. Tundub, et aasta-aastalt suureneb surve ja kiusatus kulutada aina rohkem. Eriti keeruline on lastega peredel, sest kalli mänguasja ostmata jätmine võib tekitada tuned, et veate lapsi alt.
Jaanuari alguses või detsembri lõpus avastate, et et olete lootusetult ületanud endale seatud eelarvet ning lubate järgmisel aastal vähem kulutada. Kahjuks on seda lubadust lihtne murda, sest see ununeb niipea kui jõuluaeg saabub ning poeletid täituvad jõulukaubaga.
Heaks uudiseks on see, et jõuluostudeks on võimalik paika panna eelarve ning sellest ka kinni pidada. Järgnevalt anname selleks mõned näpunäited.
Jõulukingid
Alusta sellest, et koostad nimekirja inimestest, kellele soovid jõulukingi teha. Selles ei ole midagi halba kui nimekiri piirdub pereliikmete ja lähedaste sõpradega. Kõigile ei ole tarvis kingitusi teha, eriti kui soovite jääda eelarve piiresse.
Järgmiseks kirjuta üles maksimaalne summa, mida tahad ja saad kulutada igale inimesele ning arvuta kõik summad kokku. Kui kokkutulev number on hirmuäratav, siis alusta algusest ning vähenda kingituse maksumust ja vajadusel ka kingisaajate arvu seni, kuni kingituste kogumaksumus on vastuvõetav ja mahub Teie elarvesse.
Kui kätte jõuab aeg kingituste ostmiseks, siis peaks Teie eesmärgiks olema igale inimesele kingituse leidmine selle summa piires, mille enda jaoks paika panite. On eriti hea kui saate kingitused odavamalt kui olite planeerinud, sest ka pakkepaberile kulub raha.
Kingituste hinnauuringuga alusta veebilehtedelt või poodidest, mis pakuvad soodsa hinnaga ja kvaliteetset kaupa. Internetist kaupade ostmine ei ole Eestis eriti populaarne, ent sellest hirmust võite julgelt üle saada. Välismaistest veebilehtedest võiksite alustada eBay-ga, kust võite leida praktiliselt kõike poehindadest palju soodsamalt. Hinnad on soodsamad seetõttu, et müüja ja ostja vahel ei ole kasulõikavaid edasimüüjaid.
Enne Internetist ostmist tuleks veenduda ka müüja usaldusväärsuses, vaadates teiste ostjate tagasisidet. Igal korralikul poel või müüjal on tagasiside rubriik olemas. Oluline on tähelepanu pöörata ka garantiile ja tagastustingimustele. Suurtes müügikeskkondades nagu eBay on olemas ka meetodid ostjate kaitsmiseks. Kui Teie pakk kohale ei jõua ning müüja lahendust leida ei aita, siis eBay hüvitab kõik Teie tehtud kulud.
Põnevaid asju võid leida ka vanakraamipoest, kasutatud riiete kauplusest ning miks mitte ka antikvariaatidest. Kindlasti tasub vaadata ka uuskasutuskeskustest, kust võib leida täiesti uusi ning pakendis asju.
Riiete osas tasub vaadata ka nn. outlet poodidesse, mis müüvad laojääke ning seda märkimisväärselt soodsama hinnaga. Siiki ei tasu kiusatusele järele anda ning poest lahkuda üksnes soovitud asjadega.
Pakkepaberid-ja kotid, sildid ning kaardid
Kõik need vajalikud kingitustega seotud asjad võivad märkimisväärselt kasvatada kingitustele kuluvat summat. Parim viis kokku hoida pakkepaberilt, siltidelt ning kaardidelt on osta neid jaanuaris, mil nende kaupada hinnad on märkimisväärselt odavamad kui jõuluajal.
Iga kingituse pakkimiseks ei pea ostma eraldi pakkepaberit. Rahaliselt on märkimisväärselt otstarbekam osta mitu suurt rulli pakkepaberit, mis sobib igasuguste kingituste pakkimiseks. Täiskasvanute jaoks valige neutraalne paber, mis sobib kõigile. Kui peate kingitusi tegema paljudele lastele, siis valige paber, mis sobib nii poistele kui ka tüdrukutele. Näiteks mõne multifilmi tegelase motiiviga pakkepaber. Pakkekotte-ja kilesid on võimalik korduvalt kasutada, mistõttu hoidke neid alles ning taaskasutage. Nii säästate raha ja loodust.
Kulude kokkuhoiuks võite pakkepaberit ka ise teha. Ostke suur rull pruuni jõupaberit ning dekoreerige see värvimise või kleepimise teel. Dekoreerimise protsessi on hea kaasata ka lapsi, kes joonistavad suurima heameelega ning õige pea on Teil olemas omanäoline pakkepaber.
Raha on võimalik säästa ka jõulukaartidelt, tehes need ise, kasutades selleks sakilise otsaga kääre. Kaarte saate joonistada ise, lõigates need välja vanadest jõulukaartidest ning kombineerides väljalõikeid värvilisele paberile.
Jõulutoidud-ja joogid
Jõulutoitude ostmine pühade-eelsel perioodil võib olla väga kulukas, eriti kui Teie juures toimuvad mitmed suure seltskonnaga jõulupeod.
Parim viis kulude kontrolli all hoidmiseks on teha ostunimekiri enne poodi minekut. Sellisel juhul on liigse ostlemise tõenäosus väiksem. Kusjuures, parim aeg ostunimekirja tegemiseks on aasta varem, vahetult pärast jõulude möödumist, mil värskelt on meeles, mida oli üle ning millest jäi puudu.
Kui võimalik, siis osta jõulutoidud ette valmis. Seda nippi saad kasutada mitteriknevate toiduainete osas nagu konservid ja veinid. Hoiusta neid kapis või sahvris, kust neid on pühade ajal hea võtta. Nii on võimalik jaotada kulusid pikemale perioodile ning säästa rahakotti jõulustressist. Kulusid saate ka kokku hoida kui ostate kaubanduskettide omatooteid. Nii saate sama väärtusega kauba odavamalt ning toitu serveerides ei saa koostisosade erinevusest keegi aru.
Ülamainitud näpunäidete jälgimine mitte ainult ei kindlusta Teie perele ja sõpradele meeldejäävaid jõule, vaid vähendab ka jaanuarikuiset stressi.