Retriiveri kutsikasKutsika kojutuleku ajal on enamasti elevil terve pere. Seetõttu soovitame kõik vajalikud toimetused eelnevalt ära teha ja kutsikale vajalik varustus varuda.

Enne kutsika koju toomist, tuleb kodu kindlasti teha nö. kutsikakindlaks – vaata, et kutsikas ei saaks kätte kemikaale, ravimeid, samuti jälgi, et ta ei saaks närida elektrijuhtmeid, mürgiseid toataimi ja muid koerale ohtlikke esemeid. Tõsta kõrgemale ära ka esemed mida kutsikas katki võib närida.

Pesa:

Kuna uude koju tulev kutsikas on kohalesõidust ja muutustest stressis, tuleb lasta tal kohale jõudes oma pesas puhata. Seetõttu on väga hea kui oma kindel pesa on juba valmis vaadatud ja enne kutsika koju toomist toas sobivasse rahulikku nurka asetatud. Kutsikad väsivad ruttu ja magavad palju. Seetõttu vaata valmis kutsika pesale turvaline oma nurk ja pea meeles, et magavat koera segada ei tohi. Mõistlik on seotada kohe sellises suuruses pesa, et kutsikas sinna ka täiskasvanuna mahub.

Toidunõud:

Kindlasti vajad kohe ka toidu ja jooginõusid. Vali sellised kausid, mis söömise ajal põrandal ei libiseks. Kui tegu on suure koera kutsikaga, võid kasutada kohe kutsikale sobivale kõrgusele reguleeritavat statiivi. Värske joogivesi olgu koguaeg saadaval.

Tutvusta kutsikale toidunõude ja värske vee asukohta, aga arvesta et stressis kutsikas ei pruugi kohe sööma hakata ja see on täiesti normaalne.

Toit:

Sobiva toidu oma kutsikale leiad lemmikloomapoest või kliinikust. Sealsed teenindajad oskavad sulle nõu anda just vastavalt sinu kutsika suurusele, tõule ja vanusele sobiva toidu leidmisel. Ülekaalulistusele kalduvatel tõugude kutsikatel tasub kohe algusest peale toitmise kogusel silma peal hoida, et hiljem ei oleks ülekaaluga probleeme.

Mänguasjad:

Kui koer on rahunenud ja enesekindlamaks muutunud, tutvusta talle ta mänguasju ja proovi temaga mängida. Mänguasjad vali vastavalt kutsika suurusele ja arvesta ka tõu eripära. Näiteks väga suure koera kutsikale tuleb valida vastupidavamad mänguasjad. Kui kutsikas jääb üksi koju, jäta talle mängimiseks ainult turvalised mänguasjad nagu näiteks nöörist köied, kummist kong mänguasjad ning teised koeralelud milles saad kindel olla, et kutsikas neid katki närida või alla neelata ei saa.

Maiustused:

Varu kohe ka maiustusi, mis leevendavad kutsika närimisvajadust ning hoiavad teda tegevuses kui kutsikas üksi koju jääb. Väga hästi sobivad üksi koju jäämise ajaks kuivatatud maiustused ja kong tüüpi mänguasjad, mis täidetakse vastava täitepasta või maitsestamata toorjuustuga. Kuna maiustust on mänguasja seest raske kätte saada, siis on kutsikal tegevust tundideks. Väga erilised ja kutsikale eriti maitsvad maiustused hoia treeningute jaoks. Kutsikad õpivad väga hästi ning lihtsamate käsklustega nagu „istu” saad kohe algust tegema hakata.

Puur:

Kui plaanid kasutusele võtta puuri, siis hakka teda puuriga harjutama maast madalast peale. Sellisel juhul tee kutsikale pesa puuri ning hoia puuri uks alati lahti. Kutsikas harjub puuriga kiiresti kuid arvestama peab, et puuri ukse saab sulgeda alles siis kui kutsikas suudab puurisoleku ajal juba puhtust hoida.

Kutsikatualett:

Väikestele koertele sobivad alguses väga hästi ka kutsikatualetid, mis koosenevad plastikust alusest ning vahetatavatest alusmähkmetest. Erinevalt ajalehtetest, ei lase mähkmealus põranda pinda rikkuda. Peale vaktsineerimist saad hakata õpetama kutsikat õues häda tegema.

Rihmad, traksid:

Jalutuskäikude jaoks vajad kindlasti kas kaelarihma või trakse ning jalutusrihma. Õues jaluta kutsikaga enda valitud suunas, mis aitab sulle kindlustada juhirolli teie suhetes. Julgusta kutsikat õues häda tegema ning kiida teda kindlasti. Ära unusta ka õues kutsika järel koristada, selleks varu piisav kogus kilekotte või spetsiaalseid jäätmekotte.

Hooldus:

Oluline on juba varakult kutsikat harjutada hammaste vaatamisega, küünte lőikamisega ja kőrvade puhastamisega. See vőib alguses olla kutsika jaoks küllaltki ebameeldiv. Kőik need toimingud tuleb teha tema jaoks meeldivaks ja mänguliseks. Nii ei teki hiljem probleeme ka koera läbivaatamisel kliinikus.

Autosse:

Kui plaanite autosõitu koos kutsikaga, on mõistlik paigutada tahaistmele istmeid kaitsev kate. Sellised katted sobivad enamiku suurusega autosse. Koera turvalise autosõidu jaoks on vajalikud ka turvatraksid või autopuur. Nii püsib koer temale ettenähtud kohas, ei sega juhti ning on turvaliselt kaitstud.

Kandekotid:

Kui plaanite koeraga tihti ringi liikuda, on väga väikeste seltsikoerte puhul mõistlik soetada täiskasvanud koera suurusele vastav kandekott. Kandekott on talle oma pesa eest ja pakub pidevalt muutuvas ümbruses turvatunnet. Kandekotte on lemmikloomapoodides saadaval laias valikus. Lisaks on olemas ka selja- või kõhukotid, et omaniku käed oleksid alati vabad.

Riided:

Aluskarvata koera kutsikad kardavad külma ning koer võib juba lühikese jalutuskäigu ajal külma saada. Kutsika riietus tuleks osta vastavalt seljapikkusele, mida mõõdetakse kaelarihmast kuni saba alguseni. Arvestama peab, et kutsikas kasvab ja tõenäoliselt tuleb täiskasvanud koerale muretseda uues suuruses riietus.

Tõenäoliselt on kõige vajalikumad kevadel ja sügisel õhuke vihmakombe, mis aitab hoida koera kuivana ning talvel voodriga jakk või kombekas, et väike koer oleks korralikult soojas.

Riietus ei ole vajalik aktiivsel jalutuskäigul ja aluskarvaga koertele, küll aga on riietus põhjendatud väga pika karva kaitsmiseks mustuse eest.

Kirjandus:

Kui oled algaja koerapidaja, uuri kindlasti saadaval olevaid kutsikakasvatamise raamatuid. Sellekohast infot leiad ka internetist ja tõukoera kasvatamisel saad abi kasvatajalt.

Arvesta, et kutsikad kasvavad kiiresti ning vajavad sinu hoolitsust ka täiskasvanud koerana.

Soovime sulle uue pereliikme puhul õnne!

Nimekiri, mida uue kutsika tulekuks kõige tõenäolisemalt vajad:

• Kutsika vanusele ja suurusele vastav toit

• Pesa, mis vastab kutsika suurusele või on veidi suurem, et seda ka täiskasvanud koeral kasutada saab

• Libisematu põhjaga toidukauss või reguleeritava kõrgusega statiiv

• Piisavalt suur jooginõu

• Traksid

• Jalutusrihm

• Reguleeritav kaelarihm, kuna kutsikas kasvab kiiresti

• Erinevad mänguasjad (pallid, köied, häält tegevad mänguasjad, kong-tüüpi lelud)

• Kutsika tulalett ehk mähkmealus

• Mähkmed või ajalehed

• Küünetangid

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.

Joomla SEF URLs by Artio

Tervist ja elustiili puudutavad küsimused on need, mis Elustiili & vaba aja kategoorias käsitlemist leiavad. Siit leiate nõuandeid enda tervise eest hoole kandmisest, toitumisest, rahvameditsiinist, hobidest ning hea tervise...

Loe edasi

On palju haigusi, mida on võimalik teesegudega leevendada. Fütoteraapia algab taimede korjamisega. Võib-olla vanad ja teada tõed, aga ikkagi tuleks üle korrata. Taimi tuleks korjata kuiva ilmaga, pärast...

Loe edasi

Säästva elustiili portaal Bioneer.ee on koostanud mahuka ja põhjaliku prügi sorteerimise juhendi.   Lae juhend alla siit.

Loe edasi

Mõiste roheline mõtteviis käsitleb jäätmete tekke vähendamist ning meie sõltumatuse suurendamist taastumatutest loodusvaradest. Igapäevaselt on võimalik säästa loodust läbi...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

 • Koerad
  • Korduma kippuvad küsimused raadiopiirete teemal

   K: Kas see võiks ka minu aias toimida? V: JAH. Raadiopiire toimib igasuguse suuruse ja kujuga aedades. Piirav juhe võib olla pikkusega kuni 1,2 kilomeetrit. Sellega saab ümbritseda u. 8 hektari suuruse ala. K: Kas minu koer on liiga suur (või väike)? V: Raadiopiiret on lubatud kasutada kõigi üle 3,5 kilo kaaluvatel lemmikloomadel. Kaelarihma saab hõlpsasti reguleerida sobivaks nii suurele kui ka väiksele lemmikule. K: Kas see võiks mu lemmikut kuidagi kahjustada? V: "Aia" ületamiskatsel sinu lemmikule...

  • Kuidas talvel kaitsta koera käppasid külma eest

   Kui väikeste koerte puhul on talvel juba üsna loomulik, et külma kaitseks on neile selga pandud sooja hoidvad jakikesed, siis koerajalanõud on alles populaarsust koguv toode. Päris külmal talvel võib pea iga teine koera omanik märgata juba peale mõne minutilist õues viibimist, et koer hakkab käppasid õhku tõstma või neid lakkuma. Osa koeri viskab suures hädas lausa pikali- peaasi, et käpad enam vastu külma lund olema ei peaks. Seeläbi võib katki jääda nii mõnigi pikemalt planeeritud...

  • Miks peaksite parimale sõbrale puuri soetama?

   Esimene küsimus värskel koeraomanikul võib tõesti olla selline. Asjatundjad teavad isegi, aga algajale poleks siiski paha asja selgitada. Puur on abiks eriti just korteris elavate koerte omanikele juhul kui koeral on kalduvus peremehe äraolekul kodus pahandust teha. Parem hoida koera peremehe kodust äraolekul puuris kui koju tulles leida eest näritud mööbel ja koerale kurjustamisega stressi tekitada. Et puuri tähendust mõista, tuleks kõigepealt alla ronida inimese "mätta" otsast ja püüda...

  • Raadiopiirete kasutusjuhend

   Raadiopiire on seade koera hoidmiseks talle mõeldud territooriumil ja eemal peenardest, ilupõõsastest ja basseinidest. Süsteem koosneb raadiosaatjaga ühendatud piiravast juhtmest ning looma kaelarihmale kinnitatud vastuvõtjast. Piiratava ala kontuuri pikkus võib olla olenevalt raadiopiirdest kuni 1200m, pindala kuni 8 hektarit. Lemmikloomale lubatud liikumisala eraldatakse piirava juhtmega. Lisaks väliskontuurile võib piirata ka ala sees paiknevaid peenraid, ilupõõsaid, basseine või muid...

  • Värskele kutsikaomanikule

   Kutsika kojutuleku ajal on enamasti elevil terve pere. Seetõttu soovitame kõik vajalikud toimetused eelnevalt ära teha ja kutsikale vajalik varustus varuda. Enne kutsika koju toomist, tuleb kodu kindlasti teha nö. kutsikakindlaks – vaata, et kutsikas ei saaks kätte kemikaale, ravimeid, samuti jälgi, et ta ei saaks närida elektrijuhtmeid, mürgiseid toataimi ja muid koerale ohtlikke esemeid. Tõsta kõrgemale ära ka esemed mida kutsikas katki võib närida. Pesa: Kuna uude koju tulev kutsikas on...