Küünal põleb hästi siis, kui taht on õige jämedusega. Kuidas seda valida?
Kuigi tahtide tootjad annavad suuniseid küünla jämeduse kohta, on need vaid suunda andvad, sest küünlavahade koostised on samuti erinevad. See soovitus kehtib ainult täpselt sama vaha kasutamisel. Seetõttu tasub alati enne suurema koguse küünalde valmistamisel teha prooviküünal. Küünalde valmistamissel on see hea asi, et kui taht ei sobi, saab küünla uuesti üles sulatada ning uuesti valada.
Hästi põleva küünla tahi valikul vaja mõelda kahele asjaolule: küünla läbimõõt ja vaha koostis. Ühesuguse jämedusega sojavahast ja parafiinist küünlad vajavad erineva jämedusega tahti. Kuna sojavaha põleb aeglasemalt, peab taht olema jämedam. Samamoodi peab taht olema jämedam ka teiste naturaalsete vahade puhul nagu mesilasvaha, palmivaha jne.
Kuidas küünlatahi jämedust testida?
- Võta aluseks tootja soovitus ja soovi korral katseta ka veidi peenema ja jämedama tahiga. Kui tootja soovitab tahti parafiinile, aga sul on hoopis sojavaha tasub katsetada tahiga, mis on mõeldud sentimeeter-paar suuremale parafiinküünlale.
- Valmista sama läbimõõduga küünlad, nagu soovid kasutada.
- Lase küünlal täielikult tahkuda ja pane ca 3 tunniks põlema. Soovitav on seda teha küünlavalmistamisele järgneval päeval. Kustuta küünal, lase uuesti täiesti tahkuda ja põleta veel 3 tundi. (Niimoodi tehakse ametlikke teste) Kui küünal põleb ilusti aeglaselt, ei tilgu, ei kustu, ei suitse, on tahi jämedusobiv.
Võimalikud probleemid
Küünlad, mis on eri jämedusega (pall, koonus, erikujuline) kipuvad põlema halvemini, kuna küünla jämedus on erinev, taht aga ikka sama. Sellele head lahendust polegi.
Taht on liiga peenike kui:
- Taht kustub ja upub - korraga sulab rohkem vaha kui jõutakse ära põletada ja taht upub sulavaha sisse.
- Küünal tilgub – korraga sulab rohkem vaha kui ära põleb ja ülejääk voolab mööda külge alla.
- Küünla servad jäävad põlemata – Osa küünlaid ongi valmistatud tugevamast vahasegust ja need põlevad seest tühjaks. Tavaline küünal peaks aga põlema ühtlaselt.
Taht on liiga jäme kui:
- Küünal põleb väga kiiresti
- Leek on kõrge ja suitsev
- Küünlaleek vilgub – vaha põletatakse väga kiiresti ja küünlaleek jääb “nälga”
- Tahi otsa tekib põledes must tups
Muud hädad
- Tuuletõmbuses põleb küünal ebaühtlaselt ja ajab suitsu.
- Kui taht ei ole keskel, põleb küünal ühelt poolt rohkem ja võib hakata tilkuma, põleda halvasti või hoopis kustuda.
- Kui tahi ots on liiga pikk, tekib samuti suits. Lõika küünlataht ca 2,5 cm pikkuseks.
- Kui küünlas on liiga palju aroomõli, või on kasutatud selleks mitte ette nähtud aroomõli, võib küünal hakata suitsema või halvasti põleda.
Loe edasi http://ideepank.wordpress.com/2011/10/31/kuidas-valida-kuunlatahti/