Saun vabastab organismi ainevahetuse ülejääkidest, aitab kehal normaalselt elada. Sauna puhastav toime ei seisne ainult veega pesemises. Just higiga saab organismist välja viia palju kahjulikke ainevahetuse aineid ja pärast asendada need puhaste ainetega, mida saame söögist ja joogist.

Antiikmeditsiini teadlane Hypokrates arvas, et saun aitab isegi siis, kui midagi muud enam ei aita.

Sauna ja veeprotseduuride kasutamine valuvaigistina on ammusest ajast teada.

Esimese aistingu leilist, veest ja kuumast õhust saame naha kaudu. Esimene vahendaja keha, ümbruskonna ja meie teadvuse vahel on nahk - ta kaitseb organismi kahjustuste ja nakkuste eest. Nahk hingab - sellega avitab kopse, naha kaudu väljuvad jääkained ja mürkvesi - sellega aitab ta neerusid. Higi läheb nahaaukude kaudu välja ja viib endaga kaasa nahale kogunenud mustuse ja surnud naharakud. Ööpäeva jooksul vahetub 1/20 nahakattest. Saun koos viha, kuumuse ja kareda masseerimisharjaga teostavad tõhusat naha eneseuuendust. Sauna soojuses hävinevad nakkuslikud mikroorganismid, mis asuvad nina limaskestas, nahal, silmade ümbruses, kuulmiskäigus - neis väga tähtsates keha akendes.

Aga kui palju hoiavad kokku meie naised sauna arvel väärt aega, mis läheb naha hoolduse jaoks. Ka raha hoitakse kokku, sest pole vaja osta kallist kosmeetilist naha hooldusvahendit.

Sauna soojus kiirendab ainevahetust

Nahk annab higiga oma soojuse ära. Mida kuivem on kuum õhk, seda kiiremini toimub aurumine. Aga kui saunas on niiske õhk, tilgub higi mööda keha.

Saunas käib kogu aeg võitlus ülekuumenemisega. Saunaarmastaja siht on soojendada oma keha, puhastada nahka ja nahaalust kihti, vabastada näärmeid ja lümfisüsteemi jääkainetest ja jälgida ülekuumenemist. Eriti ohtlik on üle kuumutada pead. Saunas tõuseb kehatemperatuur keskmiselt 0,5 - 4* C ja võib olla 38* - 40 * C. Ärgem kartkem neid näitajaid! Vanad meedikud arvasid, et kõrge palavik omab "puhastus jõudu". Saunas on kehatemperatuuri tõus ajutine ja lühiajaline.

Paljud toovad sauna soola, mett ja teisi ained, mis kiirendavad higistamist. Seda ei maksa teha, sest liigne veekaotus võib kahjustada soolaveeainevahetust.

Saun parandab südametegevust

Samuti parandab saun kõigi organite verevarustust, paneb tööle vere reservi. Inimesel on 5-6 liitrit verd südames ja veresoontes ning 1 liiter reservis. Just see veri hakkabki tööle. Alguses tõuseb saunas ka vererõhk, aga 10-15 minuti möödumisel, kui veresooned laienevad, vererõhk läheb normi või langeb. Isegi kõrgvererõhu haigetel vererõhk langeb 20-30 mm võrra. Leiliarmastajate vererõhk on tavaliselt normaalne ja pulsisagedus peaaegu ei muutu. Uustulnukal on pulsi suurenemine 70lt 90ni normaalne.

Saun on suurepärane hingamistrenn

Hingamiselundid soojenevad, puhastuvad rögast. Haruldane on leili toime nakkuslike bakterite vastu. Verevormide elementide hulk suureneb, ka hemoglobiinisisaldus ja leikotsüütide hulk, mikroobid hävivad.

Saunaarmastajad valavad ennast üle külma veega. Kuum keha ja külm vesi! See on ideaalne karastusmoment, veresoonte trenn. Külm vesi soodustab veresoonte ahenemist - veri lükatakse siseorganitesse, kuum õhk jälle laiendab veresooni. Seda protseduuri taluvad isegi nõrga tervisega inimesed. Karastatud inimesed võivad aga hüpata järve või basseini. Külma duúúi ei soovita, sest kahjustab keha kvantstruktuuri. Taastumiseks läheb 2-3 tundi.

Saun on väga jõulise mõjuga vereringele, energiline jääkainete väljaviija organismist, neeru tööd kergendav, valkude ainevahetust parandav, veesoolaainevahetust parandav, sisenäärmete tööd stimuleeriv.

Saun toimib kõigile organsüsteemidele ja sellega takistab organismi vananemist.

Eriti suur tähtsus on saunaprotseduuril ateroskleroosi vastu võitlemisel. Tegemist on ju veresoonte seinte paksenemise ja veresoonte ahenemisega. Kolesterool koguneb veresoonte seintele teiste jääkainetega. Korrapärase leili võtmisega kolesterool "lahustub".

Saun mõjub suurepäraselt ka emotsioonidele. Pärast sauna tunnete end elurõõmsa ja kergena, olete optimistlik. Uni on täiuslik.

Mitmetes kirjutistes soovitatakse kehakaalu mahavõtmist leiliruumis. Aga see on ajutine nähtus. Eelkõige on vaja puhastada keha ja korrastada toitumist.

Saun karastab

Saun aitab hästi ka külmetus- ja hingamissüsteemi haiguste, angiinide, bronhiitide puhul. Need omakorda võivad aga põhjustada palju tõsisemaid haigusi nagu reuma, neerupõletik, südamelihaste põletik jne.

Saun on karastamine, keha harjutamine nii külma kui kuumaga. Just sauna kontrastsed temperatuurid on väga tugevad ärritajad, mis soodustavad organismi mobiliseerimist. Refleksid elavad aastaid, kuid nad vajavad treeningut. Saun tõstab meie immuunsussüsteemi jõudu.

Hästi aitab saun kontraktuuride, kõõluste ja lihaste venituse puhul, vere- ja lümfisoonte ummistuste, nefriidi ja krooniliste liigesepõletike puhul. Suhkruhaigetele on saun samuti saun hea.

Vanasõna ütleb: "Sauna saab kasutada igaüks, kes temani jõuab." Statistika järgi on ainult 1-2 inimesel 1000st saun vastunäidustatud.

Sauna vastunäidustused on kõrge palavik, kroonilise haiguse ägenemine, värske infarkt, südame lihaste põletik, ajutraumad, aneemia, epilepsia, Botkini haigus.

Sauna eelis: vannis ei anna keha oma soojust ära, vaid võtab seda. Pärast vannist lahkumist hakkab keha higistama. Leiliruumis toimub aga higi aurumine. Iga higi grammi eemaldamiseks läheb 80 cal energiat. Saunas toimub üheaegselt higistamine ja soojuse äraandmine. Haige inimene talub sauna paremini kui vanni, eriti kuuma.

 

Allikas: Terviseleht, Olga Andriychuk

Joomla SEF URLs by Artio

Tervist ja elustiili puudutavad küsimused on need, mis Elustiili & vaba aja kategoorias käsitlemist leiavad. Siit leiate nõuandeid enda tervise eest hoole kandmisest, toitumisest, rahvameditsiinist, hobidest ning hea tervise...

Loe edasi

On palju haigusi, mida on võimalik teesegudega leevendada. Fütoteraapia algab taimede korjamisega. Võib-olla vanad ja teada tõed, aga ikkagi tuleks üle korrata. Taimi tuleks korjata kuiva ilmaga, pärast...

Loe edasi

Säästva elustiili portaal Bioneer.ee on koostanud mahuka ja põhjaliku prügi sorteerimise juhendi.   Lae juhend alla siit.

Loe edasi

Mõiste roheline mõtteviis käsitleb jäätmete tekke vähendamist ning meie sõltumatuse suurendamist taastumatutest loodusvaradest. Igapäevaselt on võimalik säästa loodust läbi...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

  • Hea tervise valemid
    • Kas magate piisavalt?

      Sageli on halva tuju ja närvilisuse põhjus üsna banaalne - krooniline magamatus. Ehk oletate seda teiegi. Järgmistele küsimustele vastates saate teada, kas Morpheusele eraldatud aeg on piisav.    1. Ärkamiseks vajan kindlasti äratuskella.    2. Kui pea padjale panen, jään kohe magama.    3. Igavad koosolekud ja loengud ajavad mulle une peale.    4. Puhkepäevadel magan kaua.    5. Kui mu plaanid segi aetakse, lähen endast välja.    6. Tunnine päevauinak on mulle hädavajalik.    7. Nädala kestel tunnen vaimset...

    • Liigu iga päev pool tundi

      Luudele, lihastele ja liigestele kõndimine meeldib. Kõndimine tugevdab luid, annab luudele vajalikku koormust. Maastikul vaheldusrikkal pinnal kõndimine ning kergete lihasraskuste kasutamine tugevdavad liikumise kasulikku mõju luudele. Liikumise mõju ·        elavneb liigesekõhre ainevahetus ·        kõõlused ja liigesesidemed tugevnevad ·        luukoe hõrenemine aeglustub ·        keha tugi- ja rühilihased tugevnevad Liikumise mõju psüühikale ·        minapilt ja eneseväärikustunne tugevneb ·        stressitaluvus paraneb ·       ...

    • Meestele. Vaenlast tuleb tunda

      Iga viies mees kuuleb oma eluajal sõnu "teil on eesnäärme vähk". Eesnäärme vähk on meestel diagnoositud vähkidest teisel kohal (esikohal on nahavähk) ja teisel kohal on meestel kopsuvähk. Eesnääre e prostata on kreeka pähkli suurune sugunääre, mis ümbritseb kusepõiekaela ja kusiti algusosa ning mille eritis moodustab viiendiku spermast. Eesnääre on suhteliselt kaitsetu vähi vastu ja põhjuseks see, et ta on väga aktiivne elund. Prostata rakud jagunevad sageli ja iga kord, kui rakud jagunevad, on...

    • Nõuanded liigeste kaitseks

      Liigeste kaitsmise all peetakse silmas igapäevaste toimingute sooritamist nii, et liigestele langev koormus oleks võimalikult väike. Liigeseid koormusest säästvate tegutsemisharjumuste eesmärgiks on liigesevalu vähendamine, liigese normaalne ehituse säilitamine ja jõuvarude säilitamine. Õiged tööasendid ja -tavad Lihasjõu säilitamise eelduseks on õiged tööasendid. Valedes asendites lihased aldistuvad staatilisele lihastööle, mis kujutab endast pikemaajalist püsivat pingeseisundit lihases,...

    • Õige toit alandab vererõhku

      Kõrgenenud vererõhk kuulub tänapäeval küllaltki levinud tsivilisatsioonihaiguste hulka. Põhjused, miks vererõhk pidevalt üle 160/95 mm Hg tõuseb, on ülekaalulisus, rasvarikas toit, vähene liikumine, alkoholi tarbimine, suitsetamine ja stress. Vererõhk on hiiliv. Alles aastaid hiljem ilmuvad sellised sümptomid nagu peapööritus, õhupuudus, hingeldushood ja unehäired. Neid kaebusi on aga võimalik kontrolli alla saada. Eriti olulist rolli mängib õige toitumine. Vitamiin C- kaitseb veresoonte...

    • Pihlakast vitamiinijook

      Roosõieliste sugukonna üheks taimeks on pihlakas. Selle marjade kogumise ajaks on september ja oktoober. Et marjad ei kaotaks C-vitamiini, ei tohi neid vask- ja raudanumates keeta. Kuivatamiseks paigutatakse puhtad marjad õhukese kihina sooja ruumi ning hoitakse seal temperatuuril 50-60oC kuni kuivamiseni. Marjad on kuivad siis, kui peos pigistades kokku ei kleepu. Kuivatatud pihlamarjadest võib valmistada vitamiinijooki. Peotäiele kuivatatud viljadele valatakse pool liitrit keeva vett ning...

    • Puuviljad tableti asemel

      Toiduained suudavad asendada rohkeid ravimeid, seda enam, et ravimitel võib olla mitte ainult ebasoodne vaid isegi tervisele ohtlik kõrvalmõju. Üha enam teadlasi maailmas soovitavad mitmesuguste haiguste profülaktikaks ja sageli ka ravimiseks kasutada mitte ainult rohtusid, vaid harilikke toitaineid. Inglise dietoloogid on koostanud ravivate toitainete nimestiku. Antibiootikud. Suur bakteritsiidne aktiivsus, s.o võime hävitada paljusid haigusttekitavaid mikroorganisme on küüslaugul, sibulal,...

    • Saun on tervisele kasulik

      Saun vabastab organismi ainevahetuse ülejääkidest, aitab kehal normaalselt elada. Sauna puhastav toime ei seisne ainult veega pesemises. Just higiga saab organismist välja viia palju kahjulikke ainevahetuse aineid ja pärast asendada need puhaste ainetega, mida saame söögist ja joogist. Antiikmeditsiini teadlane Hypokrates arvas, et saun aitab isegi siis, kui midagi muud enam ei aita. Sauna ja veeprotseduuride kasutamine valuvaigistina on ammusest ajast teada. Esimese aistingu leilist, veest ja...

    • Sauna mõju tervisele

      Saun treenib ja karastab organismi, parandab selle kohanemisvõimet. Kuidas see toimub? Termoregulatsioon Kehasoojust reguleeritav süsteem kahandab organismi talitust väliskeskkonna tingimuste muutustega ja säilitab ühtset kehasoojust. Tsivilisatsiooni hüvedest ümbritsetud tänapäeva inimene kaitseb aga end talle mugava mikrokliimaga, riietub talvel soojalt, liikumiseks kasutab sõidukit. Niiviisi ei koorma inimene termoregulatsiooni mehhanisme täiel määral ning ebasoodsatesse tingimustesse...

    • Saunast reipust ja rõõmu

      Viimasel ajal räägitakse õigesti pesemisest. On teada, et seebiga pestes võetakse nahalt loomulik hapu reaktsioon. Pole nahalaiku, mis ei ole seotud mõne siseorganiga; seega valesti pestes saavad need laigud rikutud. Sestap soovitatakse nahka pesta-uhtuda kaselehe- või taimeleotisega, mis ei võta nahalt happelist reaktsiooni ega rasva, kuid mõjub positiivselt kõigile keha organitele, andes hea enesetunde. Saunas ei või liialdada Sauna kasulikkusest räägivad teadlaste uurimused, mis tõendavad...

    • Sool ja vererõhk

      Me ei kujuta oma igapäevast toidulauda ette ilma soolata, on ju soolane üks neljast põhimaitsest, mida inimese meeled on võimelised tundma. Kuid selle kõrval, et soola lisamine parandab paljude toitude maitseomadusi, on selle nautimisel ka varjuküljed. Üks suuremaid probleeme, mida keedusoola tarbimine ja eriti sellega liialdamine endaga kaasa toob, on teme omadus tõsta vererõhku. Peale vererõhu tõusu võib liigne keedusoola tarbimine põhjustada turseid, luua eelsoodumuse neerude...

    • Südame eest hoolitsemine

      Südame ja veresoonkonna töövõimet arendab kõige paremini suuri lihasrühmi koormava vastupidavusala harrastamine. Sellised alad on näiteks käimine, ujumine ja suusatamine. Südamele meeldib liikumine: peaaegu iga päev; vähemalt 30 min korraga, kusjuures pulsisagedus peaks ulatuma 65-85% maksimaalsest lubatud pulsisagedusest. Kui põetakse südame isheemiatõbe, peaks konsulteerima enne treeningute alustamist arstiga. pingutusega, mis kutsub esile mõõduka hingelduse ja higierituse. Liikumise kasuliku...

    • Terve eesnääre

      Viimased uurimused on näidanud seost lükopeenirikka toidu ja eesnäärmevähiriski vähenemise vahel. Kuid see on ainult lükopeenide kasuliku toime üks külg. Lükopeen on ka üks võimsamaid antioksüdante, millel on tähtis roll keharakkude kaitsesüsteemis. Antioksüdandid neutraliseerivad vabu radikaale - ebastabiilseid molekule, mis võivad põhjustada märkimisväärseid rakkude kahjustusi. Need kahjustused koos muude teguritega viivad teadlaste arvates terve rea krooniliste haiguste tekkele. Tomatid ja...

    • Tervistavad retseptid

      Võtta 635 g maikuu mett, 375 g aaloed, 875 g veini. 3-5a vanuse aaloe tükk ja peenestada hakkmasinas, kusjuures 5 päeva enne lõikamist aaloed mitte kasta. Kõik ained segada ja asetada 5 päevaks pimedasse. Ravikuuri alguses võtta esimesel viiel päeval 1 supilusikatäis 3 korda päevas ja 1 tund enne sööki. Hiljem kogust vähendada. Ravikuur kestab 2 nädalat kuni 1,5 kuud. Soovitatakse kopsutuberkuloosi, maohaavade ja põletikuliste protsesside raviks. Selle seguga saab ravida ka grippi ja angiini,...

    • Vannisoola valmistamine

      Vanniskäigu võib lihtsalt ligunemise asemel teha märkimisväärselt lõõgastavamaks. Võta 4 tassitäit meresoola ning sega see aromaatsete vanniõlidega. Lisada võite ka kuivatatud lõhnataimi nagu lavendel või eukalüpt. Valmis segu pane purki ning kasuta seda enda tarbeks või kingi sõbrale. Vanni minnes lisa mõned supilusikatäied segu vanniveele. Taimeosade hõljumise vältimiseks vees võite valmis segu panna kas marli või...