Kui tabate end mõtlemast elektriarvete üle ning soovite neid vähendada, siis peaksite tähelepanu pöörama peamistele tarbijatele. Järgnevate näpunäidete abil on Teil võimalik saavutada energiasäästu.
Külmkapp
Kas teadsite, et külmkapp on üheks suurimaks elektrienergia tarbijaks kodus? Kui olete soetamas uut külmkappi, siis valige alati kõige energiasäästlikum mudel ning vajadusel makske selle eest rohkem, sest külmkapp on investeering aastateks. Külmkapi hooldus on samuti väga oluline. Puhastage regulaarselt kapi tagaküljel olevaid jahutusribisid.
Enne toidu külmikusse asetamist, laske sellel jahtuda toatemperatuurini. Ärge laduge külmikut asju liiga täis, sest efektiivse jahutuse tagamiseks on vajalik õhu liikumine asjade vahel. Ärge pange vedelikke lahtiselt külmikusse, vaid katke need kinni. Nii vähendate külmikus olevat niiskustaset. Tõstke sügavkülmikust vajalikud toiduained aegsasti külmikusse sulama. Nii vähendate külmiku energiakulu.
Nõudepesumasin
Kuivatusprotsess peaks toimuma energiasäästlikus režiimis (juhul kui see teil on). Loputamiseks kasutage külma vett ning käivitage masin üksnes siis kui see on täielikult asju täis. Nõudepesumasina energiakulu saate vähendada poole võrra kui lasete nõudel õhu käes kuivada, mitte ei lase masinal õhku soojendada.
Pesumasin
Ärge peske osaliselt täidetud trumliga pesu. Masin peaks olema täis, ent mitte üle laetud asjadega. Peske külma või kuni 30-kraadise veega ning kuumemat režiimi kasutage üksnes ilmse vajaduse korral. Tänapäeva pesuvahendid teevad pesu puhtaks ka külma veega.
Õhksoojuspump
Õhksoojuspumpadel on mugav reguleerida toatemperatuuri, mistõttu on öösel ning kodust pikemal äraolekul mõistlik temperatuuri alandada. See tagab olulise energiasäästu ning Te ei küta asjatult õhku. Samuti on oluline enda seadet lasta regulaarselt hooldada ning puhastada sisemise seadme filtreid.
Põrandaküte
Põrandakütte puhul kehtivad samad reeglid nagu iga kütteliigi puhul. Ajal, mil Te seda ei kasuta, peaks põrandaküte olema välja lülitatud või töötama madalamal režiimil. Seda saate reguleerida termostaatidega, mis on varustatud automaatikaga.
Valgustus
Valgustusele kulutame üldisest elektrienergia tarbimisest keskmiselt 10-20 protsenti, mistõttu on ka siin võimalik kokkuhoidu saavutada.
- Kui Te ei viibi ruumis, siis kustutage tuled. Öeldakse, et säästupirnid ei kannata pidevat sisse-väljalülitamist, ent turul on saada ka selliseid mudeleid, mis seda kannatavad.
- Kasutage säästu-või LED pirne. Nii saavutate märkimisväärse kokkuhoiu võrreldes hõõglampidega, sest need põlevad kauem, aga samal ajal tarbivad sama valgusviljakuse juures 80% vähem elektrit.
- Kasutage lugemiseks lugemislampi. Lugemiseks ei ole vajalik valgustada kogu ruumi.
- Kasutage liikumisandureid. Nii ei unusta Te tulesid kustutamast.
Arvutid
Kui lahkute arvuti juurest lühemaks ajaks, siis pange see ooterežiimile. Kui pikemaks, siis lülitage välja. Arvutid, eriti lauaarvutid, tarbivad päris palju elektrienergiat. Kui lasete lauaarvutil töötada 24 tundi ööpäevas ning kuu aega järjest, siis elektrarvel kajastub see 12-20 eurona.
Akulaadijad
Akulaadijad tarbivad elektrienergiat ka siis, kui nad parasjagu akusid ei lae, seetõttu võtke need pärast mobiiltelefoni või akupatareide laadimist seinast välja. Samal põhjusel eemaldage ka sülearvuti akulaadija seinakontaktist pärast sülearvutiga töö lõpetamisest.