Kas Teile on tundunud, et elektriarved on võrreldes aasta taguse ajaga suuremad kui praegu? See muutus võib olla tingitud elektrihinna tõusust, Teie harjumuste muutumisest või hoopis seadmete regulaarse hoolduse puudumisest. Kasvavate energiahindade tõttu on energiasäästule tähelepanu pööramine muutumas järjest olulisemaks. Järgnevalt vaatame kümmet lihtsat viisi, kuidas muuta enda kodu väikese vaeva ning mõningate harjumuste muutmisega energiasäästlikumaks.
Puhastage külmiku jahutusribid. Aja jooksul kattuvad külmiku ribid tolmu, juuksekarvade ja mustusega. Selle tagajärjel väheneb külmiku jahutusefektiivsus, lüheneb töötsükkel ja kasvab energiatarbimine. Tõmmake külmik seinast eemale ning puhastage külmiku jahutusribid, kasutades selleks tolmuimejat.
Kasutage pesu pesemisel külma vett. Tänapäeva pesuvahendid on piisavalt efektiivsed, et pesta pesu puhtaks ka 30-kraadise või päris külma veega. Milleks siis kulutada elektrienergiat vee soojendamisele? Säästate raha ja pesu saab ka puhtaks.
Ärge kütke tühja ruumi. Kui lahkute kodust pikemaks ajaks, siis alandage ruumide temperatuur 16-kraadini. Nii saavutate olulise küttekulude kokkuhoiu. Sama kehtib ka ruumide kohta, mida kasutate harva (saunad, koridorid jms.)
Lülitage põrandaküte välja. Kui lahkute kodust pikemaks ajaks, siis lülitage ka põrandaküte välja. Nii säästate oluliselt elektrikuludelt. Programmeeritava põrandakütte korral, võiks kütmine toimuda sel ajal, kui inimesed on kodus ja ruumi kasutavad.
Hooldage kuumaveeboilerit. Puhastage kuumaveeboilerit 1-2 korda aastas ning vajadusel vahetage ka boileri anood. Õigesti hooldatud kuumaveeboiler teenib Teid pikki aastaid.
Säästke vannitoas ja WC-s vett. Mittekaasaegsed tualettpotid ning segistid on ühed suurimad vee-ja energiaraiskajad. Vahetage dušisegistid veesäästlike vastu ning asendage enda vana tualettpott sellise vastu, mis on madala veekuluga. Need kaks lihtsat nippi aitavad teil vähendada kuuma vee tarbimist kuni 50% ning säästa aastas enam kui 16 kuupmeetrit vett.
Tihendite vahetamine. Kui Teil veel ei ole paigaldatud ustele ja akendele tihendeid, siis tehke seda. Juhul kui olete need paigaldanud juba mõnda aega tagasi, siis kontrollige nende korrasolekut ja vajadusel asendage.
Paigaldage säästupirnid. Asendage hõõgniidiga elektripirnid säästupirnidega. Nii saate tuppa rohkem valgust ning energiat kulub vähem. Võimalusel astuge sammu võrra edasi ning paigaldage LED pirnid, mis on veelgi energiasäästlikumad.
Kasuta aknakatteid arukalt. Külmadel ja päikesepaistelisel ilmadel eemaldage akende eest kardinad või rulood. Nii võimaldate päikesevalgusel tuppa tungida. Nii saate tuba päikese soojuse abil soojendada. Öisel ajal tõmmake kardinad või rulood akende ette, selleks et takistada sooja kadu akende kaudu.
Lülitage ooterežiimil seadmed välja. Valdavalt on kodustel elektroonikaseadmetel ooterežiim, mis võimaldab neid kiirelt käivitada. Kui lahkute kodust pikemaks ajaks, siis eemaldage seadmed vooluvõrgust. Nii säästate energiat ning suvisel ajal väldite võimalikke äikeselöögist tekkida võivaid kahjusid. Samuti ärge jätke seinakontakti mobiiltelefoni ja teiste seadmete laadijaid. Need tarbivad energiat ka siis, kui neid ei kasutata.