Sinu kohta ei leia internetiavarustest eriti kirjatükke. Kuidas sul on õnnestunud meediast eemale hoida? Kas sulle siis ei helistata ega küsita arvamust igasuguste asjade kohta?

Ma ei ole vist uudisekünnist ületanud ega ole ise torkinud ka. Ma ajan oma asja. Praegu on alles algamas see aeg, kus võib-olla ka minult küsima hakatakse. Aeg, kus saab avalikult rääkida näiteks eneseotsingutest ja elu mõttest. Üldine arvamus on veel ikkagi see, et mis eneseotsing, raha on vaja teenida. Kui süüa ei ole, mis eneseotsingutega ma siis tegelen. Kuna suurel osal Eesti rahvast on võlad kaelas, ei jõua nad eneseotsinguteni. Kuigi jõuaksid, kui endale lihtsalt selleks aja võtaksid.

Indigolaste Tom ValsbergNii et see, kui raha ei ole, ei tähenda, et ei võiks eneseotsingutega tegeleda?

Absoluutselt mitte! Kõike saab teha, tuleb lihtsalt aega planeerida. Mul vahel mõned sõbrad räägivad, et kõik on halvasti – laen on kaelas 30 aastaks. Mis ma nüüd teen? Aita mind! Mina olen leidnud selle, kes ma olen ja mis ma teen, peamiselt läbi reisimise. Selleks, et saada asjadest ülevaadet, tuleb kontekstist välja minna ja vaadata, mis saab. Aga rahaline pool hoiab paljusid kinni.

Enne kui su rännakutest hakkame rääkima, tahan ühe asja ära küsida. Sinu kohta on kasutatud väga erinevaid tiitleid – maailmarändur, tantra jooga viljeleja, seikleja, bändi Indigolapsed eestvedaja ja laulja jne. Küsin nüüd su enda käest, et kes sa oled?

Eks need ole pildid, kuidas mind saab erinevate nurkade alt vaadata. Inimestel on komme panna silt külge, et kes midagi parajasti aktiivselt teeb, siis see ta ongi. Kui keegi teeb midagi hästi, siis on ta geenius. Kui keegi teeb pättust, siis ta on pätt. Aga inimesed muutuvad ajas ja ruumis ja võib-olla ma ei tegele enam üldse tantra joogaga.

Kelleks sa ise ennast praegusel hetkel pead?

Kui sa küsid, mis on mu funktsioon ühiskonnas, siis ma pean ennast inimeste koondajaks ja projektide katalüsaatoriks. Ma tõlgin inimestele asju. Võtame näiteks Indigolaste muusika. Neid asju on lauldud nii- ja naapidi, aga ma suutsin panna need sellisesse vormi, et võin laulda armastusest ja inimestel ei lähe süda pahaks.

Mul pole inimestele otseselt midagi õpetada aga ma võin neile soovitada erinevaid viise ja nippe, mida võiks proovida, kui on soov oma elus midagi muuta. Ma ei ütle kellelegi, et te peate tegema sama, mis mina, vaid ütlen, et leidke üles see, mida teie tahate teha. Ja siis ma pakun neile selleks erinevaid võimalusi. Üks viis on rännata. Ega ma ei ütle, et rännumees on parem, kui mõni teine mees, kes elab kusagil Eesti metsas või Tallinnas. Kui inimene on õnnelik, räägib ausat juttu ja vaatab teistele silma, on ta eluterve, olgu ta siis rändur või mitte.

Indigolaste Tom ValsbergMillega sa praegu tegeled?

Peamiselt muusikaga Indigolastes ja Tane Mahutas. Muus osas tõmban otsi kokku, puhastan oma elu. Kui mul on veel mingid äriotsad, mis mulle enam ei meeldi või ei vasta mu nägemusele, siis panen nad kinni. Olen paljusid asju sulgenud ja jaanuarist olen puhas poiss. Mul ei ole enam midagi, ühtegi äri ja siis ma lähen jälle kaheks pooleks kuuks ära rändama.

Mu astroloogiline kaart ütleb, et peaksin rahaga tegelema, sest mul läheb sellega hästi. Olen püüdnud sellest kõrvale hiilida. Ma saan aru küll, et raha on vaja ja kuigi elan väga mõnusalt, pole see mul kunagi otsa saanud, kuid ma ei oma midagi. Mul ei ole asju. Kui kõik mu asjad maha müüa, ei saaks selle raha eest midagi. Aga mul on enda sees mingi kapital, mis võimaldab paljutki luua.

Püüan ka läbi oma kogemuse sõpru toetada, valmistades neid ette maailmas toimuvateks muutusteks ja isiklikeks krahhideks, mis meid tavaliselt aeg-ajalt tabavad. Et kui neil juhe kokku läheb, siis nad ei hüppaks aknast välja, sest see ei ole lahendus. Et nad teaksid, et on okei, kui sa kaotad kõik, mis sul on, sest sa oled võimeline tekitama ja looma seda kõike uuesti. See tegevus on tegelikult igati kahepoolne, sest sõbrad aitavad mind just samas asjas.

Kuidas sinul eneseotsingud alguse said?

Need said alguse minu emast, kes hakkas tegelema astroloogiaga ja Gunnar Aarma raamatutest, kui ma olin 17-aastane. Hakkasin vaatama, et midagi siin maailmas on viltu. Just minu suhtumises, et miks ma ennast hästi ei tunne. Nagu nendes raamatuteski kirjutatakse, et see ei ole niivõrd keskkonna kui mõttelaadi küsimus. Kui olin 21-aastane, läksin pooleks aastaks Hispaaniasse õppima ja seal toimus kõige suurem pööre.

Sattusin ühte hipikommuuni, kus 200 inimest elas metsas. Nad teevad käsitööd ja müüvad seda turul, küpsetavad leiba, harivad põldu. Seal sain järsku aru, et mul ei ole tegelikult midagi vaja. Elasin seal metsas kaks nädalat teadmisega, et võib-olla ma ei tulegi kunagi tagasi.

See kaks nädalat lõikas läbi kõik mu energeetilised sidemed Eesti ja asjadega. Ma ei olnud mitte millestki sõltuvuses. Olin täiesti vaba ja see tekitas nii kerge enesetunde. See võib juhtuda igal reisil, kui inimene ei tea, kas ta tuleb tagasi. See lõikab ära sõltuvussuhte. Inimesed sõltuvad ju tööst, neil on pangalaenud, on vaja kedagi toita, vanemad nõuavad midagi ja energia kaob ära, sest kõik need kohustused nõuavad nii palju tähelepanu. Oled selle sees ja kõik kisuvad sind kuhugi poole. Sul oleks nagu nöörid küljes ja igaüks sikutab sind erinevas suunas. Sellises olukorras on väga raske mõelda, mida mina tahan teha. Sain seal Hispaanias olles selle tunde kätte.

Sain aru, et kui mul saab midagi otsa, siis keegi annab mulle seda hea meelega, kui ma olen aus, sest see on vahetuskaup ja mina teeks ju samamoodi. Tema saab minult jutu või loo, mis teda elus aitab. Indias tegutsevad Babad samamoodi. Need on mehed, kellel ei ole midagi. Baba räägib sulle ja sa saad elust aru. Tundub, et see, mida Baba ütles, aitas sind rohkem kui neli aastat ülikooli. Sa ostad talle selle eest süüa ja ongi kogu kaup. Järsku saad aru, et elu kannab sind, kui oled endale truu.

Kui jätsin 7-8 aastat tagasi joomise maha, siis sain selgelt aru, et järsku keegi ei ründa mind enam. Sain aru sellest energeetilisest sidemest, mille alkohol tekitab. Võtad napsu sisse ja oled teiste samasugustega ühes paadis. Muidu oled nähtamatu. Tegelikult see on sisemine asi.

Nii sõitsingi iga kord, kui mul hakkas Eestis juhe kokku minema, paariks kuuks ära. See juhtus tavaliselt poole aasta järel. Käisin niiöelda puuvilju korjamas ja siis tulin siia tagasi neid jagama. Olen käinud niimoodi ära aastaid. Olen proovinud terve aasta ka Eestis olla, kuid sain aru, et miks ma peaksin. Välismaale minnes meie kogemuste pagas suureneb kordades. Kui ma siin elan ära ühe aasta rahulikult, siis Indias elan ära ühe kuu ja olen aasta kogemuse võrra tugevam.

Reisin talviti, lähen ära 2-3 kuuks. Nii saab elada mitu elu ühes elus. Mul võib olla rohkem kogemusi elust kui mu isal, sest olen palju rohkem ringi rahmeldanud ja reisinud. Kõik on väga suhteline, aga ühes ma olen veendunud – asja mõte on arenemine ja kogemine.

Indigolaste Tom Valsberg

Kus sa rändamas käid ja mida oma reisidel teed? Milliseid kogemusi sa otsid?

Ega ma väga ei otsigi. Nüüd juba tean, kus energia liigub – festivalidel, rainbow kogunemistel. Mingites maades on energia alati olemas, näiteks Indias. India on täielik kosmos, kõigi kogemuslik pagas kasvab seal. Üks kuu Indias võrdub vähemalt viie kuuga siin. Aga see võib olla ka viis aastat, oleneb inimese elu intensiivsusest. Sa lihtsalt hakkad seal asjadest ja nähtamatutest sidemetest aru saama. 

Mõnes mõttes ma üleliia ekstreemseid seiklusi ei otsi, näiteks pole ma veel käinud mägironimas. Aga olen hüpanud nööri otsas kanjonisse, juhtinud ise lennukit ja pannud end proovile vipassana meditatsioonis, mis on minu meelest hullem kui ükskõik milline ekstreemsus. See on kümnepäevane vaikuse meditatsioon, mille ajal ei puudutata kedagi, ei vaadata silma ja kaasas on ainult seljas olevad riided ja hambahari. Mediteerid päevad läbi ja näed, kui palju asju sinu alateadvuses tegelikult peidus on.

Üldiselt ma lihtsalt kulgen reisidel läbi muusika. Võtan pilli välja ja olen tähelepanu keskmes. Näen inimesi, kellega mul on midagi jagada ja saan nendega kuhugi minna. Muusika on minu pagas, aga teistel võib see erinev olla. Mõnel on lihtsalt karisma selline, et ta suudab kõigiga kontakti saada.

Olen käinud Hispaanias, Austraalias, Uus-Meremaal, Tais kolm korda, Indias kaks korda, Bali saarel. Igal pool olen olnud paar kuud. Nüüd jaanuaris lähen Taisse, Balile ja Indiasse. Ma tahaksin näha seda meest, kellele India end ammendab. Ma ei usu, et seda saab üldse juhtuda.

Soovitan reisides mitte alkoholi tarvitada. Teiste riikide energeetika on võõras ja sind võidakse lihtsalt paljaks röövida. Pealegi ei saa joomisest välja, mingist piirist edasi ei arene. Napsutades on mugav ja hea olla, aga sügavale nii ei jõua. Joomine viib ainult ühte väga sarnasesse energeetilisse ruumi, kus on vähe potentsiaali tõeliselt imelisteks kogemusteks aga suur potentsiaal, et midagi läheb viltu. See on kogemuselt nagu orav rattas jooksmine ja seal ei ole mulle enam huvitav.

Reisidelt tulles on mul alati uusi ideid. Sellepärast ma leiangi, et ainuke viis midagi õppida on läbi kogemuse. Raamatute lugemine annab küll mingi pagasi ja hiljem, kui lähed kogemust saama, võid seda pagasit kasutada, kuid kogemus on igal juhul tähtsam. Kõik muu on lihtsalt numbrid ja laused, mille sa oled pähe õppinud ja millel ei ole tunnetust taga, need on tühjad.

Minu laulusõnad lähevad ka inimestele hinge, sest ma laulan asjadest, mida olen ise kogenud. Olen kirjutanud lugusid kohtadest, kuhu inimesed pääsevad harva ligi. Olen olnud kusagil rannal hästi õnnelik ja pannud need tunded kirja. Loodan, et mu laulud aitavad inimesi nii kaugele, et nad tahavad ise ka leida üles selle oma unistuste „ranna“, enda sees või endast väljas, kus neil on rahulik ja hea olla.

Kust sa võtad reisimiseks raha?

Reisimine ei ole tegelikult kallis, peab lihtsalt teadma, kuhu minna ja oleneb, kuidas tahetakse reisida. Inimesed tahavad üldiselt reisida mugavatesse kohtadesse, näiteks Londonisse ja seal on loomulikult kallis. Mina ei ole eriti Euroopas käinud. Aga Indias ja Tais ei saa öelda, et seal on kallis. Kui töötada pool aastat Eestis, saab järgmise poole aastast rahulikult Tais või Indias ära elada. Kõik kulud kokku koos reisiga tulevad odavamad, kui üürida siin korterit ja osta süüa. Indias saab ka peaaegu tasuta elada, sest aašramites antakse tasuta süüa. Mingil hetkel sul tekib lihtsalt soov midagi vastu anda. Austraalias ja Uus-Meremaal on tõesti kallis, seal peaks töötama.

Inimesed arvad, et Tais ja Indias on ohtlik. Loomulikult tasub enne sinna reisimist kellegi kogenuma käest järele küsida, kuhu minna. Indias on näiteks väga oluline, kuhu esimesena või mis järjekorras kuhugi minna. Kui tahate Indiasse minna, küsige mu käest, ma soovitan. Kui minna algul valesse kohta, võib India sind puruks rebida, sest seal on energia nii intensiivne ja teistmoodi. Algul pead olema justkui inkubaatoris, et saaksid tasakaalustuda ja siis Indiasse sisse astuda.

Indigolaste Tom Valsberg

Sul on teada esimene koht, kuhu lähed ja edasi sa ei planeeri, vaid lihtsalt kulged?

Nüüd ma juba tean, kuhu lähen, sest olen üsna kogenud. Ma ei viitsi enam seigelda. Tean mingeid kohti ja kui seal tekib suund, siis sinnapoole ma lähen. Praegu on mul mingid punktid teada, kuhu minna ja kust võib tee edasi viia. Aga mõnda linna võib ka kinni jääda, sest seal tekivad sõbrad.

Oled ise ka öelnud, et seda, kuhu ennast otsides välja tahetakse jõuda, nimetavad inimesed erinevalt – valgustumiseks, kohalolekuks. Kuhu sina tahad välja jõuda?

Ega ei olegi kuhugi välja jõuda. Kui, siis võib seda tõesti nimetada kohalolekuks nagu Echart Tolle. Ma arvan, et mina ja ka paljud teised oleme kohal, vahelduva eduga. Pingelistel perioodidel vähem ja rahulikumatel rohkem. Kohalolekut saab mõõta nii, et vaatad, kui õnnelik ja rahulik sa oled. Mul on neid hetki palju ja reisidel tekib neid järjest rohkem, sest seal tõmmatakse juhtmed seinast välja.

Mu sõber Horre ütleb, et kes otsib, see ei leia ja minu meelest on see täiesti õige. Kõige suurem takistus millegi leidmiseks on selle paaniline otsimine ja hirm selles mitte õnnestuda.

Indigolaste Tom Valsberg

Ütlesid, et su käest käivad nõu küsimas sõbrad, kellel on pangalaen. Sa oled siis nagu nõustaja?

Inimesed vaatavad, et ma olen oma eluga rahul, enamuse ajast õnnelik ja vihastan väga harva. Ja siis nad küsivadki, et kuidas ma seda teen või mida nemad saaksid teha ja miks nad õnnelikud ei ole. Et miks nad ei ole õnnelikud, kui nad töötavad ja neil on oma korter ja palju asju.

Kõige olulisem, mida ma neile soovitan, on võtta korraks pinge maha. Ära tee järgmisel nädalal midagi. Ära tee ühtegi asja, mida sa tavaliselt teed, välja arvatud, et pesed hambaid ja sööd. Istu oma voodis nii kaua rahulikult, kui tahad, ära internetti ka mine. Loe raamatut. Ma ei saa öelda tulemust, saan pakkuda ainult viise. Ja ma soovitan ikka filme ja raamatuid, sest inimesed on harjunud, et neist saab abi ja õpetust. Raamatust saab küll ideid, kuid need tuleb ellu viia ikka endal.

On üks selline lugu. Valge mees näeb teelahkmel indiaanlast ja küsib temalt, et kumb tee viib linna? Indiaanlane vastab, et kumbki ei vii. Misasja? Ei, noh, ikka ise peab minema, ütleb indiaanlane.

Inimesi takistab hirm. Hirm, et ei suuda pangalaenu maksta, hirm olla ebameeldiv inimene. Inimesed ei oska ei öelda. Mingil hetkel avastatakse, et ollakse kümmet asja kellelegi lubanud.

Räägime loomingust. Oled öelnud, et seda on väga vaja, kuid kõigil ju ei tule. Kuidas sinu looming tuleb?

Olen lihtsalt tekitanud endale selle ruumi, et looming võiks tulla. Ma arvan, et ei ole inimesi, kes ei suudaks luua. Inimesed lihtsalt ei ole andnud sellele ruumi. Nad arvavad, et olles teatud vanuses, ei tohi enam eksida, sest me oleme ju täiskasvanud. See, et õppisime lapsena eksimise teel, läheb meelest ära. Õppisime rattaga sõitma ja kukkusime nina veriseks. Aga nüüd ei luba väärikus enam eksida ja see pidurdabki, sest kuidas saab õppida, kui ei või eksida ja tuleb kõike teha täiuslikult.

Samuti ei ole mõtet ennast kellegagi võrrelda. Mina kirjutan laule, sest ma tahan neid kirjutada ja mul on hea tunne. Ma ei mõtle, et kelle jaoks ma mingi loo teen. See ongi minu viis puuvilju Eestisse tuua. Ma ei jõuaks tuhandete inimestega otse rääkida, ma kirjutan parem laulu.

Indigolaste Tom ValsbergKuidas sul laulud tulevad ja mis sind innustab loomiseks?

Kunagi, kui tegime Somnambuuli, oli suur osa koosolemisel ja eneseimetlusel. See ei ole kuhugi kadunud ja minu meelest on väga eluterve imetleda seda, mida sa teed. Ma hindan sõnumit, see on kõige olulisem. Praegusaja muusika on tihti väga lihtsa sõnumiga ja nostalgiline. Ma ei ole ise ka enam osade oma laulude sõnumiga rahul, mida kunagi kirjutasin ja tahtsin, et need teistele meeldiks. Viimasel paaril aastal kirjutatud laulude sõnum on paigas ja nüüd ma tõesti ka mõtlen nii, mida lauludes ütlen. Mõtlen alati läbi, mis sõnumi mu lood inimestele annavad, sest mul on ka vahel paha olla. Aga ma ei kirjuta kunagi sellise sõnumiga lugu, sest ma tean, et see läheb mööda.

Võrdleme näiteks laule „Yesterday“ ja „Imagine“. Esimene on nostalgitsemine – näitame inimesele olukorda ja see pakub lohutust. Mina arvan, et inimene ei ole võimeline ennast sellest august välja mõtlema, sellest yesterday`st. „Imagine“ on aga täiesti vastupidine ja geniaalne laul. Keskendume oma unistustele ja need hakkavad meie ellu tulema. See, mida sa teed, kutsub esile sarnast.

Mida sa siis teed, kui sul on paha olla?

Ma lepin sellega ja vaatlen seda ehk ei teegi midagi ja siis see läheb ise ära. Kui on muidugi raskemad olukorrad elus, tuleb teha mingi valik või liigutus. Näiteks kui sa jood, tuleb see maha jätta. Aga meeleolu-paha tuleb lihtsalt rahulikult võtta. Võid teistele ka öelda, et sul on paha olla, kuid sa ei pea sellepärast kellegi peale karjuma. Tihti, kui inimestel on paha olla, süüdistatakse ennast või teisi, sest keegi peab ju süüdi olema. Keegi ju tekitas selle. See ei vii mitte kuhugi.

Indigolaste Tom Valsberg

Paljud inimesed ei ole rahul sellega, milline nende elu on, kuid nad ei tea ka täpselt, mida  tahavad. Kas sina tead, mida sa tahad ja mida sa oskad öelda nendele, kes ei tea?

Võtku omale ruumi ja aega, et saada aru, mida nad tahavad. Ja soovitatav on võtta see tavapärasest keskkonnast mujal, sõita maale või välismaale. Selleks kulub aega, peab tekkima turvatunne, et isegi kui ma midagi ei tee, on kõik hästi. Paljud inimesed paraku end nii kaugele viia ei suuda.

Minul ei ole otseseid ambitsioone. Tahan näha Eesti inimesi õnnelikuna. Tahan anda endast parima, et inimesed leiaksid selle, mida nad tahavad ja suudaksid aru saada paarist elutõest. Esimene on see, et ära tee kellelegi liiga ja teine, et ära valeta. Me luiskame ju iga päev, jättes probleemide vältimiseks asjad ütlemata. Aus olemise asemel proovime teha kompromisse. Tahan anda enda panuse, et võimalikult paljud inimesed saaksid leida elus selle tegevuse, mis neile meeldib.

Selles ma ei saa inimesi aidata, et nad ei leia endale kaaslast. Ma arvan, et enamik inimesi ei olegi võimelised kaaslasega koos olemiseks, sest nad on ise omadega nii sassis. See oleks katkine suhe.

Olukorda, kus probleeme enam ei teki, ei tule mitte kunagi. Probleeme tekib koguaeg. Meie tarkus saab seisneda selles, et õpime neid probleeme harmooniliselt, selgelt ja rahulikult lahendama.

Mida sa ise tahad veel kogeda, õppida, leida?

Seda, mis tuleb. Ühest küljest on hea teada täpselt, mida tahad, sest siis saab seda välja kutsuda. Aga ma arvan, et sellest sellest kindlast tahtmisest tasub loobuda. Mingid visioonid võiksid olla, aga ma ei täpsustaks neid nii. Minu meelest võtab see maagia ära. Mina olen valmis selleks, mis tuleb ja õigel hetkel ma tunnen ära, et see on põnev. Võimalik, et ma hakkan hoopis midagi muud tegema. Ma olen avatud. Soovin olla veel rahulikum ja ärrituda veel vähem. Tahan olla inimene, kellega on tore suhelda ja kes toetab teisi nii, nagu mõned minu head sõbrad toetavad mind. Tahan olla inimene, kes ei valeta ja on võimeline muutuma, sest me elame muutuvas maailmas.

Mis sind ärritab?

Mind ärritab see, kui palju inimesi minult korraga midagi tahab. Vahel mul ikka õnnestub võtta endale liiga palju kohustusi. Või mind ärritab, kui olen kellelegi midagi lubanud ja samal ajal tuleb loominguline puhang. Siis tuleb valida, kas pean sõna ja ajan lubatud asja või kirjutan laulu. Inspiratsioon on ju väga habras. Kõige rohkem ärritavad mind asjad, mille eesmärki ma ei näe, näiteks bürokraatia, ja mingid vanad süsteemid. See ärritus on muidugi minimaalne. Tähtis on see, kuidas ma ärritusega toime tulen. Selle võib välja öelda, kuid mitte ärritusega, sest see on lõhkuv energia ega vii kuhugi.

Indigolaste Tom Valsberg

Tom Valsberg koos poja Ramsesega.

Praegu on eluloo- ja reisiraamatute kirjutamine levinud. Sa pole mõelnud raamatut kirjutada?

Olen selle peale mõelnud ja ma kirjutan kindlasti kunagi raamatu, tõenäoliselt oma eluloost. Võib-olla on seal luule ja jutukesed kokku miksitud.  

Räägi oma reisidelt sind enim mõjutanud elamusi.

Ükskord Hollandis sattusin noortevahetusega seoses ühte lossi. Selle lossi peremehe jutt on mulle hästi meelde jäänud ja mind palju aidanud. Ta rääkis, et loss ei ole tema oma, kuid teda ei aeta sealt ka ära. Et ta on selle lossi niiöelda kuningas, kuni ta ise seda soovib. Kuid ta võib sealt ka käed taskus minema kõndida, sest teab, et maailm kannab teda. Kui tal öömaja või süüa ei ole, läheb ja koputab ta ustele. Esimeste tagant saadetakse ta võib-olla kuu peale, kuid kuuendast kutsutakse sisse. Ta rääkis, et välised asjad on koormaks ja kõik vajalik on meie endi sees olemas.

Olulisem kui õppida uusi asju, on vanadest asjadest lahti lasta, nii enda sees kui ümber. Nii soovitangi, et koristage ära oma kodu ja andke ära asjad, mida te ei ole aasta aega kasutanud. See on seisev energia ja te tassite neid asju seljas. Samuti tuleb enda sees vanadest asjadest lahti lasta.

Teine kord sattusin Uus-Meremaal kokku kodututega. Istusime kõik koos ühe suure puu sees ja mängisime pilli. Korraga tuli sinna üks kahemeetrine kodutu maoori sõdalane ja mul tekkis tema karjumisest tunne, et ta tahab meid maha lüüa. Peagi ta aga nägi, et seal puu sees ei istugi tema sõbrad, kelle peale ta pahane oli, vaid hoopis meie ja ta leebus kohe ning istus meiega maha.

Ühtäkki sain aru, et see tätoveeritud suur ja ohtlik mees ei ole meie vaenlane. Ta oli ausam ja tõetruum kui enamik inimesi, keda me tänaval kohtame. Temast sai mulle tolleks õhtuks väga hea sõber. Tal oli pudel viina kaasas ja ta ei suutnud seda juua. See näitab energeetika võimet. Mees, kes oli harjunud iga päev jooma, lihtsalt ei suutnud juua, sest seltskond ja meeleolu oli teine.

Pöördelise tähtsusega on sellised hetked, kus midagi tundub väga ohtlik ja korraga saad aru, et tegelikult ei olegi nii. Tegelikult on kõik sinu enda suhtumise ja energeetika küsimus.

Kuidas oma energiat hoida ja suurendada, mitte kaotada?

Kõige suurem kaitse selleks on olla avatud ja mitte karta energiat kaotada. Kui su süda on lõpuni avatud, ei saa keegi sind rünnata. Tuleb valida inimesi, kellega suhtled. Kui soovid kiiresti areneda, jookse ainult nendega, kes jooksevad sinust kiiremini. Mine nende juurde, kes ei tunne ennast halvasti ja võta loomulikult seda, et nad jagavad oma kogemust rõõmuga sulle.

Me vahetame pidevalt saaja ja andja rolle ning kumbki neist pole parem kui teine. Tuleb lihtsalt vältida Suure ja Väikese Peetri efekti. Me peame oskama õigel ajal vastu võtta ja olema valmis alati ka enda leivapalukesi jagama. Kõige rohkem jookseb energiat meist välja, kui me ärritume või oleme hirmul. Kõige rohkem on meil energiat aga siis, kui me jagame seda ilma kadeduseta. Mida rohkem me anname, seda rohkem on meil anda. Nii tuleb energiat aina juurde.

Indigolaste Tom ValsbergRäägi sellest vaikuse meditatsioonist, mida see sinuga tegi?

Väga raske on olla kümme päeva vait. Peast, alateadvusest hakkavad igasugused asjad esile tulema.

Mõnedel hakkavad tulema õudusfilmid. Minul tulid viiendal päeval telereklaamid, mida ma kunagi olin näinud. Aju vajab midagi süüa ja siis ta kougib kusagilt mingid asjad üles. Järelikult on need mulle kuhugi kinni jäänud, ma ei ole neist vabanenud. Meditatsiooni viimastel päevadel tekib peas tühjus. Siis ongi hea esitada endale küsimus – mida ma tegelikult teha tahan? Enne, kui peas on reklaamid, õudusfilmid ja teiste soovid, on selles rägastikus väga keeruline ennast kuulata.

Inimesed võiksid endalt küsida, mida nad teeksid siis, kui nad ei peaks muretsema raha pärast. Kui keegi ütleks, et ma annan sulle elukoha ja piisavalt süüa, mida sa siis teeksid? Siis ei osatagi midagi teha, sest koguaeg on mõeldud, kuidas saaks raha ja kuidas saaks nii, et seda poleks väga paha teenida. Soovitan kohe minna asja juurde, võtta see risk ja proovida teha seda, mis tõeliselt meeldib, isegi, kui algul sellest rahaliselt end ei kindlusta.

Kui inimesed saavad kokku ja küsivad üksteiselt, kuidas läheb, kõlab tihti vastus, et kiiresti läheb, palju on teha. Kui sinu käest küsitakse, kuidas sul läheb, mida sa siis vastad?

Tavaliselt vastan, et päris mõnusalt läheb. Vahel vastan, et praegu on keeruline. Vahel võin öelda, et olen väga inspireeritud, teen muusikat. Kui tunnen, et teisel ei ole aega minuga rääkida, ütlen lihtsalt, et hästi. Suhtlemine on tihti pealiskaudne ja viisakuse pärast, tegelikult võiksime töötada selle nimel, et olla veel ausamad.

Neile, kellel on kiire, soovitan, et võta aeg maha, ole hetkes ja siis ei ole enam kiire. Mida rohkem sa oskad aega maha võtta, seda tõhusamalt tegutsed. Muidu istud iga päev, kümme tegemist vajavat asja mõttes ja teed neid jupiti. Need jupid võtavad energiat, koguaeg on selline tunne, et midagi on puudu ja ma olen süüdi. Tavaliselt hakatakse midagi tegema ikka parajalt hilja ja see ongi õige. Tuleb planeerida aeg, mille jooksul asi ära tehakse ja mitte liiga vara tegema hakata, sest muidu hakkab asi venima. 

Inimesed võiks tekitada endale rohkem eluterveid väikeseid tseremooniaid – meeldivaid tegevusi, mis aitavad elust loomulikult mõnu tunda, mitte telekat vaadata. Telerist saab vaid ajupesu, sealt näeb alati kedagi, kes on rikkam, ilusam ja parem. Nii hakataksegi mõtlema, et mul ikka ei ole kõik hästi. Kiidan väga heaks metsas ja kalal käimisi ja hea oleks, kui seda suudetaks teha alkoholita. Igal inimesel võivad need rituaalid olla erinevad, mis neile sobivad. Kasvõi kudugu, ka see võib olla mõnus pinget maandav meditatsioon.

Kas õppima peab läbi kannatuse?

Ei. Õppida võib läbi kannatuse, see on lihtsaim viis õppimiseks. Mina ei usu, et me oleme loodud siia maailma kannatama. Kannatuste abil saame lihtsalt hirmudest üle. Me kõik sureme ükskord ja jättes asju hirmu pärast tegemata, sureme väiksema kogemusega, nagu oleks sõna otseses mõttes elu ja selle võimalused maha maganud. Sellest oleks ju kahju. Kristlikud mungad ütlesid: „Memento mori!“, „Meenuta, surma!“. Peaksime elama iga päeva kui viimast, just nii, nagu tahame.

Mida sa lõpetuseks tahaksid öelda?

Minu sõnum inimestele on, et leidke see, mida teile meeldib teha ja proovige seda teha nii, et see kellelegi teisele liiga ei teeks. Ja kui te teete midagi, mis teile ei meeldi, siis on asjad viltu. Kui te käite tööl ja teile tundub, et kõik päevad on ühesugused, siis tuleb midagi ette võtta. Tahaksin, et kõik inimesed saaksid hirmust lahti. Midagi ei juhtu, kui te võtate endale aega.

Kui 40-aastane inimene ütleb, et tema on reisimiseks või viiulimängu õppimiseks juba liiga vana, küsin ma vastu, et oled sa siis õnnelik või? Kui sa ei ole õnnelik, siis see elu ei ole ju elamist väärt. Leidke kõik üles enda sees olevad lapsed ja tuletage meelde, et ka teie võite eksida ja mitte eksimusi karta, sest nende läbi me areneme, õpime ja liigume tasapisi sisemaailma poole, kus tunneme end hästi ja sellest tulenevalt hakkavad inimesed meie ümber ka end mõnusamalt tundma. Nagu ütles Ghandi: „Kui sa tahad maailma muuta, siis ole ise see muutus.”

Loe edasi http://www.bioneer.ee/bioneer/arvamus/aid-12325/Indigolaste-Tom-jagab-eestlastele-r%C3%A4nnakutelt-kogutud-vilju

Joomla SEF URLs by Artio

Kõik antud kategooria artiklid

  • Bioneer
    • Aasta matkaja on Raimo Laosma ja matkategelane Ingrid Kuligina

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Nädalavahetusel Võrumaal Eesti Matkaliidu korraldatud järjekordsel matkajuhtide kokkutulekul valiti Aasta matkajaks jalgrattal üksi ümber ilma rännanud Raimo Laosma ning Aasta matkategelaseks Alutaguse Matkaklubi eestvedaja Ingrid Kuligina. Aasta matkaja valimisel osalenud ning ise aastaid matkamisega...

    • Anttila andis diabeedipäeval üle insuliinipumba alla kaheaastasele patsiendile

      Dr Ülle Einberg annab perele üle insuliinipumba. Foto: Anttila Eile hommikul Tallinna Lastehaiglas anti üle Anttila klientide abil kogutud tšekk 2009 eurole insuliinipumba ostmiseks väikesele, aasta ja üheksa kuu vanusele Bellale.  Tšekk anti üle lastehaigla direktrissile dr Mall-Anne Riikjärvele. Se...

    • Arstid toetavad alkoholireklaami piiramist

      Peame kahetsusväärseks reklaamiseaduse muudatuste tagasilükkamist sotsiaalkomisjonis ja alusetuks põhjendust nagu ei vähendaks reklaamikeeld alkoholi liigtarvitamist ega muudaks noorte käitumist. Paljude uuringutega on tõendatud, et alkoholireklaam mõjutab kõige enam noori, kelle jaoks alkoholi tarvitamine seostub reklaamides nähtud mõnusa meel...

    • Birdlife: taastuvenergia käib loodusega kooskõlas

      Kliimamuutustel on maailma lindudele katastroofilised tagajärjed, näiteks peavad linnupopulatsioonid selle sajandi lõpuks Euroopas liikuma keskmiselt 550km kirdesse, kirjutab Birdlife’i raport. Veelgi enam, 15-37% taimedest ja loomadest võivad kliimamuutuste tagajärjel olla aastaks 2050 välja surnud. Kui keskkonnakaitse eesmärgiks on pidurdada ...

    • Detsembrist on energiamärgistus teleritel kohustuslik

      Telerite energiamärgistusele kantakse tootja nimi või kaubamärk, mudelitähis ja energiatõhususe klass. Mida kõrgem klass, seda väiksem energiatarbimine. Märgistuselt leiab ka info sisselülitatud teleri energiatarbimise kohta vattides (W) ja kilovatt-tundides aastas (kWh/a). Nõnda saab ostja lisaks soetushinnale võrrelda, kui suured saavad olema...

    • Eesti Energia vähendab õlitootmise keskkonnamõju

      Uus lahendus võimaldab ka paindlikku opereerimist. „Kui seni oli kahe Enefit140 jaoks ühine korsten, tuli ühe seadme peatamisel ümber korraldada ka teise seadme töö. Uue korstna puhul seda teha ei tule ning seadmete seisakud hooldus- ja remonttöödeks on minimaalsed,“ selgitas Kond. Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse jaoks oli korstna vahetus ja e...

    • Eesti kasvuhoonegaaside jaotuskava sai ELi heakskiidu

      Eesti kasvuhoonegaaside jaotuskava sai ELi heakskiidu 05.detsember 11, esmaspäev Saada sõbrale Prindi artikkel Täna kinnitas Euroopa Komisjon Eesti kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse jaotuskava aastateks 2008-2012. Sellega jõudis lõpule Eesti ja komisjoni viis aastat kestnud vaidlus. "Meie kuudepikkune intensiivne töö varasema jaotuskava t...

    • Eesti Maaülikool sõlmib koostöölepingu Eesti suurima kutsehariduskeskusega

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee 16. novembril kirjutavad Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen ja Tartu Kutsehariduskeskuse direktor Andrus Kompus alla koostöölepingule, mille peamiseks eesmärgiks on luua kutsehariduskeskuse lõpetajatele paremad võimalused kõrghariduse omandamiseks Eesti Maaülikooli poolt pakutavatel erialadel. Lepin...

    • Eesti Teaduste Akadeemia valis akadeemikuteks TTÜ professorid Jakob Kübarsepa ja Margus Loppi

      Eesti Teaduste Akadeemia valis akadeemikuteks TTÜ professorid Jakob Kübarsepa ja Margus Loppi Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Eesti Teaduste Akadeemia 7.detsembri üldkogu valis akadeemikuteks TTÜ metallide tehnoloogia professori Jakob Kübarsepa ja orgaanilise keemia professori Margus Loppi. Jakob Kübarsepp valiti ...

    • Eestimaalased aitavad lähedasi reeglina tagastamatu abi korras

      2011. aasta sügisel läbi viidud uurimuse tulemuste kohaselt on viimase aasta jooksul oma pere liikmeid rahaliselt aidanud 54% elanikest, lähedastele laenas raha aga vaid 28%. Kõige enam tagastamatut abi said täisealised lapsed, keda toetas 31% elanikest; vanemad, keda toetas 14% ja sugulased, kellest said tuge 12%.  Erinevalt laialt levinud arvam...

    • Eestis on ligi 86 tuhat lõpetamata maksehäiretega eraisikut

      Maksehäireregistri statistika põhjal on märge maksehäire kohta 151 978 eraisikul, neist 57 protsendil ehk 86 465 eraisikul on lõpetamata maksehäired. Ligi pooltel lõpetamata maksehäiretega eraisikutest (40 257) on rohkem kui üks ning kaheksal protsendil (7 297) on rohkem kui neli maksehäiret. Kokku on eraisikutel esinenud 530 333 maksehäiret. E...

    • Elektriautode kiirlaadimisvõrgu ja operaatorteenuse hankel osutus edukaks ABB pakkumine

      ABB hinnapakkumise maksumus oli 6,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Hankelepingu maksumus võib erineda pakkumuse maksumusest sõltuvalt paigaldatavate seadmete tegelikust arvust, mis võib erineda +/-20% pakkumuse koostamise aluseks olnud seadmete arvust. Hanke eesmärk oli osta orienteeruvalt 200 elektriautode kiirlaadijat koos nende ...

    • Elukvaliteedimess tutvustas rohelist elukorraldust

      Messil sai proovida erinevaid toite ja jooke. Põllumajandusmuuseumi boksi juures pakuti näiteks leivalõhnalist kaljajooki, mis oli tehtud kaljakontsentraadist, mida saab kodus ise veega lahjendada. Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee.Fossiilkütusel liikuvatele autodele pakuti alternatiive Messi üheks põnevamaks ja kõneainet tekitanud osaks uu...

    • Emajõe vanajõed on taas läbitavad

      Emajõe vanajõed on taas läbitavad (1) 12.detsember 11, esmaspäev Saada sõbrale Prindi artikkel Foto: M. Vares Keskkonnateabe Keskuse eestvedamisel lõpetati tööd Emajõe vanajõgede suudmete avamisel ja Kärevere paadikanalis. Mitmete vanajõgede suudmeid on pika aja jooksul inimese poolt regulaarselt süvendatud. Suuremad kaevetööd Eestis viidi läb...

    • Energiasäästunädala üritusi külastas üle 2000 inimese

      „Inimeste teadlikkus energiasäästmise võimalustest on viimaste aastate jooksul tõusnud. Kõige rohkem tundsid inimesed nädala jooksul huvi praktiliste näpunäidete vastu, kuidas koduses majapidamises energiat säästa,“ ütles Tiit Pikk Tartu Regionaalsest Energiaagentuurist. Täna Tartus toimuval lõpuüritusel kuulutatakse välja Energiasäästunädala vi...

    • ENTRUM pani noored ühise eesmärgi nimel tegutsema

      Meeskonnatöö olulisusest ja oma kogemustest erinevate meeskondade liikmetena rääkisid ENTRUM noortele Uue Maailma Seltsi eestvedaja ja presidendi vabakonnanõunik Madle Lippus, Jõhvi Kontserdimaja direktor Piia Tamm ning MTÜ Toila Merepääste eestvedaja Mehis Luus. „Ühiseid projekte on tunduvalt mõnusam ellu viia, kui ühe inimese ettevõtmisi. Sed...

    • Euroopa Komisjon edendab sotsiaalettevõtete rahastamist

      Märgise saamiseks peab fond tõendama, et lõviosa investeeringutest (70% investoritelt saadud kapitalist) on kasutatud sotsiaalettevõtete toetamiseks. Määrust käsitleva ettepanekuga paneb komisjon aluse Euroopa tugevale sotsiaalinvesteeringute fondide turule. Vastuvõetud määrusega loodi ühine kaubamärk – Euroopa sotsiaalettevõtlusfond. Selle kaub...

    • Heategevust süüdistatakse liigses heas

      Sel põhjusel kogus SEB Heategevusfond kolmandat aastat järjest enne jõule kokku enam kui tuhande vanemliku hoolitsuseta lapse individuaalsed kingisoovid ning asenduskodude peremajade vajadused, et neid heategijate toel täide viia. Kahtlejate armee Kui olime laste soovid internetikeskkonnas jõulupuule üles riputanud, leidsime ettevõtmist to...

    • Hiie vägi koguneb laupäeval Tartusse

      Sündmuse kõige pidulikum hetk on aasta Hiie sõbra aunime saaja väljakuulutamine. Hiie sõber vöötatakse rahvariidevööga, talle antakse üle sepistatud kirves ning seto lauluema Õie Sarv tänab teda lauluga. Hiie sõbra kirves tähistab järjepidevust, julgust, tarkust ning osavust, mis aitavad pühapaikasid kaitsta. Aunime saaja valitakse tänavu välja kuu...

    • HIV-ennetusse panustavate ettevõtete ring laienes taas

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Koalitsiooniga „Ettevõtted HIV vastu“, mis ühendab HIV-ennetuses aktiivselt kaasa löövaid äriettevõtteid, ühines 1. detsembril ka meediaseire ettevõte Meedius Eesti OÜ. Tänasega kuulub koalitsiooni 12 ettevõtet. Lisaks Meediusele osalevad HIV-ennetustöös Swedbank, Nordecon, TNS Emor, Hill&Knowlton, Johnson...

    • Hoone energiaklass - mida see meile ütleb?

      Saksa standardiga passiivmaja kuulub enamasti energiaklassi "B". Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Viimasel ajal on energiamärgised jõudnud nii ehitusregistrisse kui ka kinnisvarakuulutustesse. Kalle Virkus Tartu Regiooni Energiaagentuurist selgitas Bioneerile, kuidas energiamärgiste põhjal eluaset hinnata. Et teemat oleks lihtsam mõista, ...

    • Indigolaste Tom jagab eestlastele rännakutelt kogutud vilju

      Sinu kohta ei leia internetiavarustest eriti kirjatükke. Kuidas sul on õnnestunud meediast eemale hoida? Kas sulle siis ei helistata ega küsita arvamust igasuguste asjade kohta? Ma ei ole vist uudisekünnist ületanud ega ole ise torkinud ka. Ma ajan oma asja. Praegu on alles algamas see aeg, kus võib-olla ka minult küsima hakatakse. Aeg, kus saab ava...

    • Jõulustress rikub kingirõõmu

      Pildistas Agnes Männiste. Jõuludeni on 19 päeva. Praegu on kõik veel üsna rahulik. Tasahilju ilmuvad aknalaudadele sussid ja küünlad, ostukeskustes sätitakse järgemööda kaupluste vaateakendele kaunistusi. Elu tundub kui idüll, ainult lumi on puudu. Ent paraku nii rahulikuks see kõik ei jää, ei ole ühelgi aastal jäänud. Igal aastal, vahetult enne...

    • Karula rahvuspargi hoidjad käisid eeskuju otsimas

      Karula rahvuspargi hoidjad käisid eeskuju otsimas Epp Margna, Meie Karula projektijuht 15.november 11, teisipäev Saada sõbrale Prindi artikkel Karula. Pildistas Katrin Lipp. Karula rahvuspargi parema kaitse korraldamise eesmärgil toimus  9.-11 novembril projekti "Meie Karula" koostööreis, milles  osalesid Karula Hoiu Ühing, Riigimetsa Majan...

    • Kiviõlist leiti lumekakk

      Kiviõlist leiti lumekakk 15.november 11, teisipäev Saada sõbrale Prindi artikkel 11. novembril teatati keskkonnainspektsioonile, et Kiviõlis on vigastatud kakk. Kohale sõitnud keskkonnaameti tehnik Avo Matsiselts leidiski Kraavi tänavalt lumekaku, keda kimbutasid varesed. Tegemist on meil läbirändava isendiga, kes saabub meile novembris ja l...

    • Kodused küpsised valmivad kiiresti ning maitsevad hästi

      Poes müüdavad küpsised sisaldavad reeglina transrasvhappeid, liiga palju valget suhkrut ning sageli ka kahjulikke toidu lisaaineid. Ise küpsiseid tehes saab valida kvaliteetset toorainet ning muuta küpsised tervislikuks vahepalaks või maiustuseks. Toidublogija Aet Trisberg jagab ideid erinevate küpsiste koduseks valmistamiseks. Tatraküpsised Imelised...

    • Kontrolli elektripaketi sobivust Eesti Energia e-teeninduses

      Eesti Energia soovitab elektripaketi sobivust kontrollida regulaarselt kord 12 kuu jooksul. Näiteks muutub kodune elektrikasutus märkimisväärselt, kui minnakse üle elektriküttele ning kui võetakse kasutusse mõni seade, mis oluliselt tõstab või alandab senist elektrikasutust. Elektritarbimine muutub ka, kui perre sünnib laps või näiteks ülikooliikka...

    • Kontsentreeritud pesupulber saastab vähem keskkonda

      Ühe koguse pesu pesemiseks kulub nüüd 80g pesupulbrit, mis on 20 protsenti vähem kui varem. Muudatus aitab viia toote vastavusse Lääne-Euroopa standarditega, kus sellist pesupulbri kontsentratsiooniastet on kasutatud juba kolm aastat.  Kontsentreerimine aitab säästa keskkonda, sest koostises on vähendatud kemikaalide kasutust, väiksemaks on muu...

    • Kuidas meie metsad kliimamuutustele vastu peavad?

      Tartu Ülikooli ökofüsioloogia teaduri Priit Kupperi sõnul võib õhuniiskus ökosüsteemi ja selle komponente mõjutada mitmeti, põhjustades muutusi eeskätt taimkattest ja maapinnalt aurumise intensiivsuses. “Suurenenud õhuniiskuse mõju uurimine tuleneb vajadusest teada saada, millised on metsade vastusreaktsioonid kliimamuutustele. Nimelt on klima...

    • Kuidas sportida keskkonnasõbralikult?

      Treenige koos sõpradega vabas õhus! Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Kui te soovite olla liikuv ja terve keskkonnahoidlikumalt, siis järgmised nipid on just teile mõeldud. ...

    • Külli Relve: õpilased igal ajal õue!

      Külli Relve usub, et puhata ja õppida on kõige parem ikka looduses. Pildistas: Hendrik Relve. Audentese erakooli bioloogiaõpetaja Külli Relve on Tartu Ülikooli lõpetanud bioloogina. Aastaid töötas ta ringijuhi, metoodiku ja osakonnajuhatajana Eesti Noorte Loodusmajas, andes kõrvalt eri koolides loodusõpet. Läbi aastate on olnud tuhandeid lapsi ja...

    • Kutse aruteluhommikule „Keskkonnaküsimused meedias”

      Ootame kõiki huvilisi 30. novembril kell 10.00 Rahvusraamatukogu nurgasaali, kus keskkonnateadvuse uurija Maie Kiisel Tartu Ülikoolist võtab olulisemad uuringutulemused kokku. Jätkame aruteluga meedias ja ühiskonnas toimuva ning keskkonnast kõnelemise vaheliste seoste üle. Lõpetame ajurünnakuga sellest, kuidas saaksime ühiselt meedias toimuva arute...

    • Lähiaastatel tõuseb nõudlus hakkepuidu järele veelgi

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Täna KUMU-s toimunud seminaril „Mets, puit ja majandus“ tõi Eesti Elektritööstuse Liidu juhatuse liige Jaanus Arukaevu välja, et lähiaastatel tõuseb Euroopas nõudlus hakkepuidu järele 2,5 korda. See toob aga paratamatult ka puidu hinna tõusu Eestis. „Biokütused on Eesti jaoks oluline ekspordiartikkel. Euroopa ...

    • Linnastumise teke ja areng

      Linn on füüsiline, majanduslik, poliitiline ja kultuuriline nähtus. Füüsilise määratluse järgi on linn tihedalt täis ehitatud keskkond ja ulatub sinna, kus tihe ehitus lõpeb. Majanduslikult on linn paik, kus asuvad pangad, poed, ettevõtted jms. Poliitilis-halduslikult on linna määramine lihtne. Linna halduspiirid on märgitud kaartidele. Linn on ka ...

    • Loobu jõel kudema minevad kalad loetakse üle

      Kalaloenduri skänner Loobu möödaviikpääsul. Pildistas Aldren Alliksoo. Loobu jõele paigaldati Baltimaade esimene kalaloendur.  Kalaloendur Loobu paisjärvel. Pildistas Aldren Alliksoo. Keskkonnateabe Keskus  viib läbi vooluvete seisundi parandamise projekti mille raames avatakse kaladele läbipääs või muudetakse olemasolevat paremaks. Selleks ehita...

    • Mahepõllumajanduse Koostöökogu: mahetoidu turg kasvab ning hinnavahe tavatoiduga väheneb

      Mahepõllumajanduse Koostöökogu: mahetoidu turg kasvab ning hinnavahe tavatoiduga väheneb Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Kolmapäeval ja neljapäeval Padisel kogunenud Mahepõllumajanduse Koostöökogu organisatsioonid arutasid mahetoidu turuolukorra üle. Positiivse aspektina tõdeti, et Eesti Konjunktuuriinstituudi andmeil hinnavahe mahe- ja t...

    • Manija ebaseaduslikud palkmajad on lõpuks likvideeritud

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Pärast aastaid kestnud protsessimist ning kohtuvaidlusi on Manilaiule ebaseaduslikult püstitatud palkmajad likivideeritud ning Keskkonnainspektsiooni ettekirjutus sellega täidetud. 2001. aasta lõpus ehitas omanik Manilaiule Manija kinnistule kolm ümarpalkidest maja, ehkki tegemist oli ehituskeeluvööndiga ja eh...

    • Mis on roheline majandus?

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Tänapäeva maailmas on toimumas mitmed suured arengud: kliima planeedil Maa on teadlaste hinnangul jõudmas või juba jõudnud globaalseid kliimamuutuseid põhjustavate näitajateni;  me peame õppima majandama järjest suureneva inimhulgaga; meid ümbritsev elurikkus on vähenemas ähvardava kiirusega; inimeste tarbimis...

    • MTÜ Loodusajakiri tähistab esimest juubelit

      MTÜ väljaanded on kinnitanud oma kohta nüüdsel rahutul ajakirjandusmaastikul ning säilitanud ja kasvatanud oma lugejaskonda. Nõnda nagu teisedki kultuuriajakirjad, ei sea loodusajakirjad endale sihiks auditooriumi suurendamist iga hinna eest. Eesmärk on pakkuda lugejale heas eesti keeles usaldusväärset lugemisvara, mis aitab keevas ja killustunud m...

    • MTÜ-d kutsuvad Euroopa poliitikuid jätkama 2013. aastast uue EL-i alkoholistrateegiaga

      MTÜ-d kutsuvad Euroopa poliitikuid jätkama 2013. aastast uue EL-i alkoholistrateegiaga „Euroopa alkoholistrateegia jätkumine on väga oluline ka meile liikmesriigi tasandil,“ ütles Lauri Beekmann, Eesti Karskusliidu esimees ja Euroopa Alkoholipoliitika Allianssi Eurocare asepresident. „See hoiab alkoholi tarvitamisega seotud kahjude vähendamise t...

    • Mustamäe „Nunnu“ tegi esimese sõidu

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Eile said Mustamäe Linnaosa esindajad Silber Autost kätte sotsiaaltöötajatele kasutamiseks mõeldud elektriauto. „Mustamäe on kõige suurema elanike tihedusega linnaosa Tallinnas ja funktsionaalselt kõige õigem paik tuleviku linnaautode testimiseks“, ütles linnaosa vanema asetäitja Indrek Ahlberg. Mustamäel...

    • National Geographic Society käivitas uue ülemaailmse uuringufondi

      National Geographic Society andis eile teada, et käivitas uue ülemaailmse uuringufondi Global Exploration Fund, mille eesmärgiks on rahastada teadustöö-, loodushoiu- ja avastusprojekte läbi regionaalkeskuste üle maailma. Esimene National Geographic’u regionaalne fond alustab tegutsemist Stockholmis, toetamaks Põhja-Euroopa nii algajaid kui ni...

    • Ökuli saab vulkaaniuurija Heidi Soosalu

      Žürii tõstis esile Soosalu erakordselt entusiastlikku, sõbralikku ja asjalikku suhtumist ning asjatundlikku ja selget juttu. Eesti Geoloogiakeskuse juhtivteadur ja Tallinna Tehnikaülikooli mäeinstituudi dotsent Soosalu on isapoolse vanaisa kaudu eesti päritolu, kuid üles kasvanud Soomes. Eestis elatud napilt nelja aastaga on ta tõusnud üheks mei...

    • Pentus: kliimamuutustega võitlemine toob lisaks väljakutsetele ka võimalusi

      "Me ehitasime riigi, mille üle uhke olla, tänu sellele, et nägime 20 aastat tagasi mitte ainult raskusi, vaid ka võimalust. Võimalust teha asju ise ja õigesti. Ma innustan kõiki riike, kelle olukord ei ole täna kerge, nägema ka kliimamuutuste vastu võitlemises mitte ainult väljakutseid, vaid võimalust. Võimalust teha asju paremini, nutikamalt, kest...

    • Prügi tapab mereelustikku

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Üle kogu maailma igal aastal toodetud plastidest umbes kümnendik jõuab lõpuks suurde merre. Umbes 30 protsenti plastsodist jääb lainetesse hulpima ning jõuab ühel hetkel välja Vaikse ookeani või Atlandi ookeani keeristes tekkinud prügisaartesse. Plastprügi mahtudest annab aimu kasvõi tõsiasi, et igal aastal ja...

    • Ragn-Sells pälvis unikaalse jäätmekütusetehasega Aasta Keskkonnategija 2011 tiitli

      Ragn-Sells pälvis unikaalse jäätmekütusetehasega Aasta Keskkonnategija 2011 tiitli Keskkonnaminister Keit Pentus ja RagnSellsi esindaja Rainer Pesti. Jäätmekäitlusettevõte Ragn-Sells pälvis Keskkonnaministeeriumi poolt tunnustuse kui Aasta Keskkonnategija 2011. Auhind saadi Keskkonnasõbraliku protsessi kategoorias. Ettevõtte silmapaistvaks kes...

    • Rannarahva jõululaat on taas tulekul

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Laupäeval, 10. detsembril peetakse Rannarahva Muuseumis ja Viimsi Vabaõhumuuseumis juba neljandat traditsioonilist jõululaata.  Laadapäevane üritus algab hommikul 10.00 ning on tasuta. „Jõulukraamiga kauplejaid on kohal nii omast vallast kui kaugemalt,“ sõnas Rannarahva Muuseumi juhataja Riina Aasma. „Vi...

    • RMK alustab Endla raba taastamist

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) alustab Eesti ühe vanima, Endla raba Toodiksaare sihtkaitsevööndi veerežiimi taastamistöödega, mis maksavad kokku 573 000 eurot. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. RMK looduskaitseosakonna projektijuht Kaidi Jakobsoni sõnul on Endla raba antud piirkonna ...

    • RMK Sagadi looduskoolis saab loodusteaduslik teooria praktikaks

      RMK Sagadi looduskooli uurimusliku õppe programmid aitavad kujundada gümnaasiumiõpilaste loodusteaduslikku keeleoskust ning maailmapilti. Maailma avastamine algab uudishimust, kogemisest ja uurimisest. Seoseid maailmas toimuvate protsesside vahel on võimalik näha teaduslike vaatluste ja katsete kaudu. Katsete abil järeldusteni jõudmine aitab par...

    • Rohelised koguvad allkirju fosforiidikaevandamise vastu

      Hoolimata sellest, et fosforiidimaardlate varu on arvatud passiivsete maavarade hulka, teatas hiljuti Viru Keemia Grupp (VKG), et alustab Virumaal leiduvate fosforiidimaardlate teadusuuringuid ja on öelnud, et soovib taotleda uuringuteks luba Keskkonnaministeeriumilt. “Üks ettevõte on ots...

    • Saaremaa Miniteaduspäevadele kogunevad teadushuvilised Eesti noored

      Saaremaa Ühisgümnaasiumi õpilased töötoas karastusjookide keemiat uurimas. Koolinoorte teaduskonverents Saaremaa Miniteaduspäevad toimub viiendat korda 25.-27. novembril Kuressaares, kuhu tulevad kohale 6.-12. klasside õpilased koos juhendajatega üheksast koolist üle Eesti. Miniteaduspäevade eesmärk on avardada noorte silmaringi julgustades neid t...

    • Säästvat arengut toetav haridus ei ole õppeaine

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee 21. sajandi algul seisab meie ees hirmutav probleemide kogum: ülemaailmne finantskriis oma majanduslike kui ka sotsiaalsete tagajärgedega, kahanev energiavaru, vähenev bioloogiline mitmekesisus ning kliimamuutus, mis mõjutab toiduga kindlustatust ja terviseriske. Ainult säästva arengu põhimõtete järgi elad...

    • Saksamaa looduskaitseameti töökohtumisel kiideti Eesti pühapaikade kaitsmist

      Saksamaa looduskaitseameti Vilmi rahvusvahelise looduskaitseakadeemia korraldatud töökohtumisel (Spiritual Values in European Protected Areas: implications for management and communication) osales ettekannetega nii kaitsealade valitsejaid kui ka kodanikuühenduste esindajaid 12 Euroopa riigist. Konsultandiks oli kutsutud Rahvusvahelise ...

    • Sügistormis ärge unustage ka loomi

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Seoses tugeva sügistormiga palub Eestimaa Loomakaitse Liit loomaomanikke hoida vähemalt öisel ajal koerad-kassid siseruumides. Maainimesed peaksid mõtlema ka lautades elavatele põllumajandusloomadele. Tormi tõttu murduvad puud ja oksad võivad ohustada ka loomi. Sageneda võivad juhtumid, mil hirmunud koerad ...

    • Suuremad kulud vähendavad Hiinas tootmise atraktiivsust

      Kuigi kestvuskaupu nagu elektroonikat ja mööblit hangivad suurettevõtted endiselt Hiinast, siis rõivaste ja jalatsite tootmine liigub üha rohkem teistesse Aasia riikidesse. On tekkinud spetsiaalsed klastrid, näiteks Indoneesias ja Vietnamis jalanõude ja käsitsi tikitud kangaste tootmisel ning Indias metallesemete valmistamisel. KPMG hinnangul on...

    • Šveits panustab Eesti keskkonnaseiresse 8,5 miljoni frangiga

      "Täpsed andmed selle kohta, milline on meie põhjavee või õhu olukord, kuidas ja kas see muutub, on aluseks kogu ülejäänud tööle, mis me keskkonna alal teeme. Sel põhjusel on täna allkirjastatud programm Eesti jaoks tähtis - uute tehnoloogiliste lahenduste abil paraneb võimalus keskkonna olukorda jälgida. See omakorda tähendab, et meil on parem...

    • Taastuvenergia Koda: õiguskindluse printsiibi rikkumise tagajärg on usalduse hävitamine ja riigi maine langus

      Osales enamus Eesti taastuvenergia sektorisse investeerinud ettevõtteid, samuti nii kohalike kui rahvusvaheliste pankade ja finantsinstitutsioonide esindajaid. Taastuvenergeetika Koja juhi Rene Tammisti sõnul oli arutelu fookuses riigi kava vähendada taastuvenergia toetusi, sealhulgas tagasiulatuvalt. „Koja liikmed otsustasid pöörduda Maj...

    • Tallinna Botaanikaaial täitub 50. tegutsemisaasta

      Tallinna Botaanikaaial täitub 50. tegutsemisaasta Ave Maria Mõistlik / Wikipedia Juubeli tähistamiseks toimub botaanikaaias 1.-8. detsembrini ürituste seeria millega peetakse meeles endisi kolleege, koostööpartnereid ja külastajaid, kellele korraldatakse laupäeval 3. detsembril perepäev. Perepäeval toimuvad ekskursioonid, taimevaatlused ...

    • Tallinna kodutud loetakse kokku

      Kodutus on vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse äärmuslik vorm, millele Euroopa Liidu Regioonide Komitee on juhtinud erilist tähelepanu. Mullu võeti EL-i poolt vastu kodutuse kaotamise strateegia, kus kutsuti riike üles kaotama tänavakodutus 2015. aastaks, pannes vastutuse nii probleemi ennetamisel kui meetmete rakendamiseks omavalitsustele. Kuna...

    • Tallinnas selgusid 2011. aasta parimad keskkonnateod

      Tallinnas selgusid 2011. aasta parimad keskkonnateod Happy Fish projekt sai auhinna Keskkonnategu 2011. Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee. 1. detsembril kuulutas keskkonnaminister Keit Pentus Tallinnas, F-hoones välja silmapaistvamad selle aasta keskkonnateod. Bioneer käis ka kohapeal üritust jälgimas.  Konkursile laekus 9 keskkonnateo, 14...

    • Tartus saavad linlased tulevikus ise linnaeelarvet koostada

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Üle maailma kohalikes omavalitsustes populaarsust võitev kaasav eelarvemenetlus tähendab seda, et linnakodanikud otsustavad ise, milleks kasutada mingit väiksemat osa linnaeelarvest.   Linnapea Urmas Kruuse sõnul on plaan kaasata linnakodanike otseselt Tartu eelarve koostamisse juba järgmisel või ülejärgmisel ...

    • Teadlik tarbija lõksu ei satu

      Tarbimislõksuks võib laias laastus nimetada igasugust „trikki“, mis meelitab inimesi ostma asju ja tarbima teenuseid, mida neil tõenäoliselt väga vaja ei ole ja mida nad tegelikult endale ei lubaks. Meelitamine ja pettus ei ole kindlasti sünonüümid. Ehkki osa tarbimislõkse võivad olla ehitatud otseselt tüssamisele, on enamasti tegemist n-ö ausa kau...

    • Teadmised rahaasjade korraldamisest on paremad kui tegelik käitumine

      Teadmised rahaasjade korraldamisest on paremad kui tegelik käitumine Tarbijaveebi minuraha.ee spetsialist HELI LEHTSAAR 17.november 11, neljapäev Saada sõbrale Prindi artikkel Kolmeteistkümnes riigis läbi viidud elanike finantskirjaoskuse taseme uuringust selgub, et kui eestimaalased on oma teadmiste poolest rahaasjade korraldamisel teisel k...

    • Tetra Pak mängu raames kogusid Eesti koolilapsed taaskasutuseks 51 424 tühja mahlapakki

      Tühjadest mahlapakkidest ehitas kõrgeima virtuaalse torni – 753,17m Tallinna Laagna Lasteaed Põhikool. Nendele kuulub kampaania peaauhind, milleks on Eesti hetke kuumim popstaar Getter Jaani eksklusiivkontsert. Üle kogu Eesti võttis Tetra Pak mahlapaki kogumismängust osa üle 200 võistkonna (klassi) ning kogutud tühjadest mahlapakkidest saadava v...

    • Toidu märgistamise nõuded muutuvad täpsemaks

      Uue määruse eesmärk on võimaldada tarbijatel teha tasakaalustatud ja tervislikumaid toitumisvalikuid. Kuigi jäävad kehtima olemasolevad nõuded, sisaldab määrus ka olulisi uusi nõudeid. Tulevikus peab pakendatud toitude märgistusel andma toitumisalase teabe ehk teabe toidu energiasisalduse ning rasvade, küllastunud rasvhapete, süsivesikute, su...

    • Toidupank kogub Prismades toiduannetusi

      Kampaania läbiviimiseks vajatakse jätkuvalt uusi vabatahtlikke. Saabuval nädalavahetusel leiab kõikidest Prisma kauplustest Toidupanga märgistusega kaubakärud, kuhu poe külastajad saavad annetusena panna omapoolse toetuse vähekindlustatud peredele. Kogutud toit – kuivained, konservid, maiustused jms – toimetatakse pärast kampaania lõppu edasi puudus...

    • Toidupank teeb enam kui tuhandele toimetulekuraskustes perele jõulupakid

      Eesti Toidupanga andmetel on Eestis üle 100 000 inimese, kellel on raskusi igapäevase toidu hankimisega. Neis peredes kasvab hinnanguliselt ligi 20 000 last. Selliste perede vajadusi silmas pidades on alustanud Eesti toidupangad detsembris heategevusliku kampaaniaga, et koguda kõige vaesemate ja valdavalt lastega perede tarvis lisakogus to...

    • Toidupank: kõige heldemad annetajad olid sel korral Narva elanikud

      Toidupanga toidukogumisaktsiooni raames annetati möödunud nädalavahetusel Prisma kauplustes üle Eesti täpselt 11 743 ühikut erinevaid toiduaineid. Ostjad annetasid konserve, purgisuppe/purgitoite, õli, mahlu, moose, suhkrut, mett, jahu, tangaineid, hommikusöögihelbeid, teed, kohvi, pähkleid, rosinaid ja maiustusi. Üllatuslikult täideti kõige r...

    • Ülikooli muuseumid pakuvad akadeemilise pärandi päeva puhul kirevat programmi

      Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on ainult sel päeval eksponeeritud Itaalia renessansiaegne puulõiketehnikas graafikaharuldus Ugo da Carpi „Herakles ajab kadeduse Parnassilt välja“ ja kell 14 saab koos kuraatoriga vaadata maailmakuulsa Saksa graafiku Albrecht Düreri originaalteoseid näitusel „Puusse lõigatud pildid. Albrecht Dürer ja saksa pu...

    • Väsimus kui sügisene ajaraiskaja

      Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee Eestlastele hästi tuntud pime kaamoseaeg toob endaga kaasa väsimust ja stressi. Väsimus on üks suurimaid ajaraiskajaid – väsinuna kulub sama töö tegemiseks rohkem aega ja lisaks tehakse rohkem vigu, mille hilisemaks parandamiseks kulub omakorda aega. Vähetähtis pole ka ideede kvaliteet – puhanud vaim on loomin...

    • Viimane aeg pühadeaja eelarve koostamiseks

      Viimane aeg pühadeaja eelarve koostamiseks Heli Lehtsaar, tarbijaveebi Minuraha.ee spetsialist 29.november 11, teisipäev Saada sõbrale Prindi artikkel Pildistas Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik. Esimene advent juhatas sisse...