E03082021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Kodune tuleohutus

suitsIgal aastal saab koduste tulekahjude tõttu vigastusi või hukkub tuhandeid inimesi. Enamasti on õnnetuste tekkepõhjused olnud välditavad ning peamiselt on need tingitud elanike hooletusest. Järgnevalt anname mõned näpunäited kuidas vältida võimalikke õnnetusi.

 

Enamus tulekahjusid saab alguse köögist

-  Hoia enda pliit ja selle ümbrus puhtana. Eriti tähelepanelik tuleb olla gaasiahjude-ja pliitide ning puuküttega pliitide puhul. Ära hoia kergeltsüttivaid materjale nagu pabertooted (paberrätikud jms.) pliidi läheduses, kus nad võiksid süttida. 

-  Söögi tegemisel ära jäta pliiti valveta. 

-  Ära luba pliidi läheduses väikestel lastel mängida ning palu neil ohutus kauguses olla (1 meeter). Ohutuse mõttes keera panni jms käepidemed pliidi tsentrisse, takistamaks väikeste laste kerget ligipääsu käepidemele. Kuumade vedelike põletused on väikeste laste puhul eriti ohtlikud. 

-  Hoia köögis tulekustutustekki, mis võimaldab kiirelt kustutada pannil süttinud rasva või mõne elektroonikaseadme.

Kütteseadmete ohutus

-  Ära lahku kodust kui kütate puuküttega ahju või kaminat. 

-  Lase enda ahjusid ja kaminaid puhastada vähemalt kord aastas. Ära jäta tähelepanuta ka korstnat, sest puhastamata korstnas võib süttida tahm, mis omakorda võib lõppeda tulekahjuga. 

-  Ära jäta ukseta kaminat kunagi valveta, sest lenduvad sädemed võivad tekitada tulekahju. 

-  Veendu, et elektrilised kütteseadmed on korras ning ära pane neid mööblile või kardinatele lähemale kui üks meeter.

Elektrialane ohutus

-  Kasuta üksnes kvaliteetseid pikendusjuhtmeid ning enne kasutamist veendu, et juhtmel või pesadel ei oleks sulamisjälgi. Sulamisjäljed viitavad ülekoormusele, mille tagajärjeks võib olla süttimine.

-  Ära kata pikendusjuhet vaibaga ega kasuta neid seal, kus inimesed võiksid juhtmest tihti üle käia. Sellise kasutamise korral võib juhtme isolatsioon kahjustada saada ning tekkida lühis.
 
-  Ära koorma elektrisüsteemi üle. Mitme võimsa elektriseadme üheaegne ühendamine ühe pikendusjuhtme või pistikupesa taha võib põhjustada juhtmete ülekuumenemise ning sulamise, mis võib tekitada tulekahju kohas, kus me seda esialgu ei näe. Eriti ettevaatlik tuleb olla vanemates majades, kus elektrijuhtmestik on amortiseerunud.

Paigalda suitsuandurid ja osta tulekustuti

-  Suitsuandurid on Eesti kodudes kohustuslikud. Need annavad varakult tulekahjust teada ning säästavad seeläbi teie elu.

 -  Testi enda suitsuandurit regulaarselt. Suitsuanduritel on selleks testnupp, mis võimaldab hõlpsasti nende korrasolekut kontrollida. Vaheta regulaarselt ka anduri patareisid. Kui testnupu vajutamisel helisignaal ei rakendu, siis vahetage patarei viivitamatult. Osad suitsuandurid annavad patarei tühjenemisest teada ka helisignaaliga.

-  Osta 6kg tulekustuti, mis aitab kustutada suurema tulekolde. Samuti lase kustutit regulaarselt kontrollida

 

Ohu korral majast väljumine

-  Tee enda pereliikmetele selgeks võimalikud väljapääsud, mida saab tulekahju korral kasutada. Hea kui igas ruumis oleks vähemalt kaks väljapääsu. Lisaks leppige kokku turvaline kogunemiskoht väljaspool maja.

-  Eelnevalt nimetatud üldiste tuleohutusalaste nõuannete järgimine muudab teie kodu tuleohu suhtes oluliselt turvalisemaks. Juhul kui peaks juhtuma halvim, siis on eriti oluline, et kõigil pereliikmetel oleks teada võimalikud varuväljapääsude asukohad, mis võimaldavad ohutult majast väljuda.

 

Jäta meelde: Kolm olulisemat kodukaitsjat on suitsuandur, mis äratab magajad, tulekustutustekk, mis kustutab väikese tulekolde ja 6kg pulberkustuti, mis aitab suurema tulekolde kustutamisel.