K07082020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

8 terviseteed

Juba 5000 a tagasi hakati kasutama taimedest valmistatud teed ravi otstarbeks. Tänapäeva uurimused kinnitavad, et ravimteedel on haigustevastane mõju. Neist saab abi unetuse ja seedehäirete, köha ja peavalu ning paljude muude hädade korral. Ravimteed sisaldavad mitmesuguseid bioloogiliselt aktiivseid ühendeid, sh vitamiine ja mineraalaineid.

Tervisetee valmistamiseks kasutatakse ravimtaimede lehti ja õisi. Nende parim kogumise aeg on siis, kui taim on täies kasvuhoos. Lehtede ja õite kuivatamiseks sobib soe, päikese eest varjatud ja hästi ventileeritav ruum. Taime osad laotakse õhukese kihina puhtale alusele, kus nende kuivamise aeg on 3-7 päeva. Mõnikord, olenevalt kuivatamise tingimustest, võib see aeg ka pikeneda. Kuivatatud ravimtaimi hoitakse õhukindlas nõus või paberkotis. Aegajalt on soovitav kontrollida, kas pole tekkinud hallitust või muid riknemise tunnuseid.

Ravimtee valmistamine on suhteliselt lihtne ja põhimõtteliselt ei erine tavalise tee valmistamisest. Seejuures on oluline tee valmistamise protseduur ise, mis loob meeleolu. Vee keetmine, lemmikteekruusi eelsoojendamine ja meeldiva teelõhna tajumine annab esimese terviseimpulsi. Eelnevalt teenõusse valmismõõdetud droogile valatakse peale kuum keedetud vesi, nõu kaetakse kaanega ja lastakse seista selleks ettenähtud aeg (vt tabel). Peale seda võib vajaduse korral teed filtreerida ja ümber kallata jooginõusse. Tavaliselt juuakse ravimteed 1-3 korda päevas.

Tee spetsialistide arvates saab parimad teed mitme taimeliigi kokkusegamisel. Nt suurepärase maitsega tee saab kummeli ja melissi võrdsetes osades kasutamisel, ka piparmünt sobib lisandina mitmetele teesegudele. Piparmündist saab ka nn külma suveteed valmistada. Selleks võetakse peotäis värskeid ja aromaatseid peenestatud lehti, pannakse vastavasse nõusse ja valatakse peale külm vesi. Lastakse seista mõni tund. Piparmündijook säilib külmkapis 3-4 päeva.

Taime nimetus

Kasutamise peamine näidustus

Valmistamine

Õitsemise ja korjamise aeg

Kummel

Seedehäired, gaasid kõhus, igeme- ja suupõletikud

1 tl õisi kl vee (200-250ml) kohta, lasta seista 10 min

vara- ja kesksuvel

Võilill

Toimib organismist vee väljutajana ja lahtistajana

1-2 tl õisi kl vee kohta, lasta tõmmata 10-15 min

hiliskevadest varasügiseni

Meliss

Rahustab, aitab migreeni korral

1-2 tl kl veele, lasta seista 10 min

kesksuvel

Petersell

Toimib veeväljutajana

1 tl lehti kl veele, lasta tõmmata 10 min

kesk- ja hilissuvel

Piparmünt

Rahustab, kõrvaldab seedehäireid

1 spl kl veele, lasta seista 10 min

kesksuvel

Salvei

Vähendab öist higistamist, parandab seedimist

1 tl õisi kl veele, lasta tõmmata 5 min

varasuvel

Aedliivatee

Hea vahend hingamisteede põletike korral

1-2 tl õisi kl veele, lasta seista 10 min

kesksuvel

Basiilik

Põletikuvastase toimega, stimuleerib närvisüsteemi

1 tl lehti kl veele, lasta tõmmata 10 min

kesk- ja hilissuvel

 

 

Allikas: terviseleht.ee, Tiina Tamme