K07082020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Linoleum põrand

linoleumLinoleumi ja PVC peamine erinevus seisneb nende toormaterjalides. Kui PVC´d ehk vinüülkatet toodetakse toorainete (keedusoolast kloor ja naftast etüleen) keemilisel töötlemisel, siis linoleum on 100% looduslik materjal.

Sideaine ülesannet täidab linoleumi koostises linaseemneõli, millele on lisatud looduslikku vaiku. Täiteaineteks on tavaliselt puidutolm, lubjakivipulber ja elastsust lisav korgipuru. Kaunid marmoreeritud mustrid ja lai värvivalik saavutatakse pigmentide lisamisega. Linoleumi tunneb hästi ära dzuudist aluspõhja järgi, millele linoleumimass on pressitud ja mis annab sellele püsivuse.

Kui pikk on linoleumkatte ajalugu?

Linoleum leiutati Inglismaal 1863 aastal kummitöösturi Frederic Waltoni poolt. Nimi tuleneb sõnadest linum, mis tähendab ladina keeles lina ja oleum, mis tähendab ladina keeles õli – kokku linoleum. Idee linoleumi tootmiseks tuli linaseemneõli oksüdeerumisest, mille tulemuseks tekkis nahkne koorik. Ka praegu on linoleumi põhikomponendid samad mis olid ka selle leiutamise hetkel. Linoleumi populaarsus püsis kuni 1950 - 60-ndateni, mil lihtsamat hooldust nõudev PVC-kate selle troonilt tõukas. Tänu PVC-katete populaarsusele suleti paljud linoleumi tootnud tehased. Nii läks ka Armstrongi linoleumi tehasega 1974 a. mis oli oma 65 tegutsemisaasta jooksul tootnud rohkem kui 800 miljonit m² linoleumkatteid. 1998 a. pani Armstrong oma linoleumkatteid tootva tehase uuesti tööle ning on tänaseks leidnud oma koha järjest rohkem linoleumi väärtustavas maailmas.

Tänagi kohtab veel esimese Eesti vabariigi ajal korralikult paigaldatud Inglise linoleumi. Euroopas leiab haiglates 40 aastat tagasi pandud linoleumi, mis paistab nagu uus.

Mille poolest linoleumkatted üksteisest erinevad ja mida arvestada sobiva valikul?

Kui aastakümneid tagasi oli linoleum tõepoolest vaid tumerohelistes ja -pruunides toonides igav materjal, siis tänapäeval on põrandakate läbi teinud põhjaliku noorenduskuuri. Praegune värvivalik sisaldab valgeid ja halle toone kuni mustani, neutraalseid beeþe, kollast, punast, sinist ja rohelist ning selle hooaja hitte: roosat, türkiisi, sinepirohelist, violetset jt. Samuti võib valida ühevärvilise ja kirju ning sileda ja reljeefse materjali vahel.

Erinevate kasutuskohtade tarvis valmistatakse naturaalset linoleumi 3 paksuses:

2,0 mm – mõõduka käidavusega ühiskondlikud ruumid ja kõik kuivad kodused pinnad,

2,5 mm – keskmise käidavusega ühiskondlikud ruumid,

3,2 mm – väga intensiivse käidavusega ühiskondlikud ruumid.

Eelkõige peakski sobiva linoleumkatte valikul sobiva paksusega materjali valima.

Kui keeruline on linoleumi paigaldus?

Linoleumkatete paigaldamine tuleks usaldada siiski professionaalsele paigaldajale .

Kas kriimustusi ja väiksemaid vigastusi on võimalik linoleumilt eemaldada?

Tänu linoleumi homogeensele ehitusele on võimalik teha väiksemaid kohtparandusi. Kindlasti tuleb tervelt põrandalt eemaldada vahakiht. Kohtparanduste tegemiseks sobib kasutada peent liivapaberit ning keregelt hõõrudes vigastus eemaldada. Seejärel tuleb aga terve põrand uuesti vahatada.

Kas linoleum muudab valguse mõjul värvi?

Jah, linoleumkate muudab päevavalgusel mõjul natukene oma värvi, muutudes nn. tõelist tooni. See toimub seetõttu, et linoleumi koostisesse kuuluv linaseemneõli hakkab valguse mõjul oksüdeeruma ning linoleum võib vaipade ning mööbli all kollakamaks muutuda. See nähtus on ajutine, kuna vaiba või mööbli nihutamisel saab valguse mõjul toimuv oksüdeerumine lõpuni toimuda ning põrand muutub oma loomulikku värvi.

Kuidas teha vahet linoleumil ja sarnase välimusega PVC-kattel?

Kui kate ei ole veel paigaldatud leiab erinevusi eelkõige tagapõhja ehituses. Heterogeensel PVC-kattel on erinevad kihid eristatavad aga homogeensel kattel ei pruugi tagapõhja üldse olla. Linoleumkatte tagapõhjaks on reeglina nn. kotiriie.

Kui kate on juba paigaldatud tunneb treenitud silm linoleumi ka peale vaadates ära. Kõige lihtsam viis veendumaks millega on tegu, tuleb tavalise nõela ots välgumihkli abil kuumaks ajada ja seejärel see katte pinda torgata. Kui kate hakkab sulama on tegu PVC-kattega, kui kattele tekib vaid väike põletusmärk on tegu linoleumiga.

Kuidas hooldada linoleumi?

Kuna linoleumi pind on tänu looduslikule koostisele poorsem kui vinüülkatetel, siis tuleb kindlasti linoleumkatte pind kaitsta vahatamise teel. Puhastamisel tuleks kasutada neutraalset puhastusvahendit ja hästi väljaväänatud lappi. Vältima peaks leeliseliste ja kõrge pH sisaldusega puhastusvahendite kasutamist. Kindlasti tuleb hooldamisel järgida linoleumkatete hooldusjuhendit.

Selleks, et linoleumpõrandale ei tekiks niiskuse toimel pragusid tuleb kindlasti seda korrapäraselt vahatada. Vahatamise sagedus sõltub põrandale langevast koormusest. Eluruumides paar korda aastas, eriti suure koormusega ühiskondlikel pindadel võib vahatamiskordade arv ulatuda 5-6 korrani aastas.

Kindlasti tuleb vältida märgpuhastust ja liigse vee kasutamist. Igapäevane puhastamine kergelt niiske mikrokiudlapi või tolmuimeja abil. Plekid saab eemaldada neutraalse puhastusvedelikuga niisutatud lapi abil.

Põrandakatte taastamine

• Linoleumkate on homogeense ehitusega ja läbiva mustriga. Seetõttu on võimalik pinda mitmeid kordi kuivpoleerimise teel uuendada.

• Kuivpoleerimisel kasutatakse kiiret poleermasinat ja nailonketast. Poleermasina kiirus vahemikus 1000-1500 RPM.

• Linoleumkatte hooldamisel kasutatakse punast poleerketast.

• Kuivpoleerimine eemaldab põrandapinnal olevad kriimustused ja liigmäärase puhastusvahendi, lisaks parandab pinnaläiget ja taastab hea puhastusvõime.

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Lincona põrandakeskuse lahkel loal.