E07132020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Puitparketi paigaldamine

Puitparketi paigaldamine on keskmise raskusega ülesanne. Kui olete kunagi saagi käes hoidnud, siis saate sellega hakkama. Valdav enamus puitparkette on varustatud niinimetatud klick süsteemiga, mis teeb nende paigaldamise lihtsamaks. Järgnevalt vaatame mis töövahendeid on Teil vaja ning kuidas parketi paigaldamine käib.

Vajalikud materjalid ja töövahendid:

 

  • puitparkett
  • mõõdulint
  • parketi aluskate
  • ketassaag
  • tikksaag
  • kaitseprillid
  • kindad

 

1. Samm – leidke sobiv parkett
Uurige Internetist või külastage põrandamaterjale müüvaid kauplusi. Enne ostu on oluline veenduda enda valikus, sest põrand on investeering pikkadeks aastateks. Poodi minnes peaks Teil olema teada ka põranda mõõdud. Põrandakattematerjali tuleks osta väikese varuga, sest alati esineb kadusid ning väga täpse koguse puhul võib materjal enne töö lõppu otsa saada. Kui Te juba poes olete, siis ärge unustage osta ka parketi alusketet.

2. Samm – valmistage põrand ette
Kui tegemist on põrandakatte vahetusega siis eemaldage kogu vana põrandakate ning puhastage aluspind. Juhul kui soovite vana põranda alles jätta, siis veenduge, et vana põrand on tasane ja ei nagiseks. Vastvalminud ruumi aluspõranda puhul kehtivad samad tingimused, mis vana põranda väljavahetamise puhul.

3. Samm – aluskatte paigaldus
Aluskatte eesmärgiks on vähendada põrutust ning mingil määral summutada sammude heli. Lisaks sellele aitab see vältida kõikvõimalikke nagisevaid helisid. Aluskatte paigaldamine on lihtne – laotage see kogu ruumi ulatuses põrandale ning asuge põrandat paigaldama.

4. Samm – alustage nurgast
Alustage parketi paigaldamist ruumi nurgast. Pange esimene tükk maha, seejärel kinnitage järgmine tükk selle otsa. Jätkake parketi paigaldamist, seejuures veendudes, et parketi elemendid on omavahel klick-süsteemi abil kindlalt kinnitatud.  Kindlasti peaksite parketi ja seina vahele jätma 1-2 cm tühja ruumi, sest õhuniiskuse toimel puit paisub ja tõmbub kokku. Kui paigaldate parketi vastu  seina, jätmata paisumisruumi, võib juhtuda, et põrand paisub ning läheb ruumi keskosast kummi. Ühtlase vahe fikseerimiseks soovitame kasutada puidust liiste, mille saate pärast parketi paigaldamist eemaldada. Siinkohal tuleks ka märkida, et paisumisruumi peab jätma kõikidele põranda külgedele.

5. Samm - mõõtulõikamine
Suure tõenäosusega peate iga parketirea viimast tükki lõikama. Mõõtke mõõdulindiga vajalik pikkus, jättes põrandale ka paisumisuumi. Seejärel märkige vastav mõõt parketitükile ning lõigake ketassaega mõõtu. Ärge unustage kasutamast kaitseprille. Lõikamise järgselt paigaldage mõõtulõigatud osa. Tekkis küsimus, et mida teha äralõigatud tükiga? Äralõigatud osaga alustage uut parketirida, pannes lõikega serv seina poole. Selliselt talitades on parketi ülejäägid minimaalsed ning liitekohad ei kattu.

Ärge muretsege tekkiva vahe või lõikamise ebatäpsuste pärast, sest põrandaliist katab need kinni.

6. Samm – järgmine rida

Eelmises punktis mainitu kohaselt alustatakse järgmist rida eelnevast ülejäänud tükiga. Olles paigaldanud esimese tüki, paigaldage selle osta järgmine. Teise ja iga järgneva rea paigaldamine nõuab natukene enam osavust ja proovimist. Jätkake tükkide paigaldamisega, seni kuni kogu põrand on kaetud. Vajadusel tutvuge tootja paigaldusjuhisega. Kui põrandal on torude läbiviigud, siis lõigake ka nende tarvis avad, kasutades selleks tikksaagi.

7. Samm – paigaldage põrandaliistud
Paigaldage põrandaliistud kogu ruumi perimeetri ulatuses. Põrandaliistu abil saate ära varjata ka paisumisvahed parketi ja seina vahel.

8. samm – pinnatöötlus

Sõltuvalt parketist, võib pärast paigaldamist osutuda vajalikuks parketi pinda kas õlitada või lakkida. On ka parkette, mis on juba tehases viimistletud ning on kasutusvalmis kohe pärast paigaldamist.