N01282021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Põranda plaatimine - plaatide lõikamine

plaadilikurSirgjoonelised lõiked

Plaatide paigaldamisel tuleb Teil kindlasti ka plaate lõigata ning nende lõikamisel kehtivad mõned lihtsad reeglid.

-  Esmalt mõõda täpselt vajalik plaadi laius ning ära unusta saadud laiusest maha arvutamast ka vuugivahede laiust.

-  Plaatide lõikamiseks kasutage harilikku käsiplaadilõikurit, mille saate vajadusel laenutada tööriistalaenutusest. Võite kasutada ka elektrilisi plaadilõikureid, millega on oskusliku kasutamise korral töö oluliselt kiirem.

-  Kui kasutate käsiplaadilõikurit, siis lõigake plaati ainult korra. Mitmekordne lõikamine teeb lõiketera nüriks ning jätab konarlikud plaadiservad.

-  Pärast lõikejoone tegemist pange käepideme alumises osas olevad „tiivad“ plaadi keskossa ning suruge käepidemel aeglaselt, ent jõuliselt seni, kuni plaat on pooleks murtud.

-  Vajaduse korral tee plaadi servad siledaks näiteks luisuga.

kverjooneline_l6igeKõverjoonte lõikamine

-  Plaatide lõikamisel jäta 0,3-0,5 mm ruumi vuugivahedele.

-  Keerulisematesse kohtadesse (näiteks torude ümber) paigalda plaadid viimasena.

-  Keerulise kujuga lõikeid saab teha augulõikuri või elektrilise plaadilõikuriga.

-  Ümber toru paigutatuna peaksite plaadi esmalt pooleks lõikama ning seejärel peale märkima augu koha ning selle välja lõikama.

-  Elektrilise plaadilõikuriga on aukude lõikamine mõnevõrra lihtsam. Suurema ala lõikamiseks peaksite tegema mitu lõiget ning seejärel serva pöörleva lõiketera abil tasandama.

-  Ümarate aukude puurimiseks võib kasutada ka elektritrelli otsa käivaid lõiketerasid.

Lõigatud plaatide paigaldamine

Olles lõiganud plaadid õigesse mõõtu, tuleb need teil ka paigaldada. Kui te olete plaadiliimi põrandale kandnud, siis paigaldage lõigatud plaate nii nagu terveid plaate. Kui olete lõigatud plaatide paigaldamise viimaseks jätnud, siis eeldatavasti põrandale teil plaadiliimi kantud ei ole. Plaadi paigaldamiseks kandke plaadiliim plaadi tagaküljele ja asetage see paika.

Tähelepanu: Veenduge, et plaadiliim ei tungiks vuugivahedest välja. Kui see juhtub, siis puhastage vuugivahed ettevaatlikult plaadiliimist. Pärast liimi kuivamist on seda veel raskem teha.

Laske paigaldatud plaatidel 24 tundi seista ning seejärel võite alustada vuugivahede täitmist.