R07102020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Sünteetiline vs mittesünteetiline õli

liSünteetilise õli ja mittesünteetilise õli erinevuste mõistmine on oluline, õige õli valimine mõjutab väga otseselt Teie auto mootori võimsust ja ökonoomsust. Mootoriõlil on mitmeid funktsioone. Peale hõõrde vähendamisele mootori sisepindadel aitab ta jahutada mootorit ja hoida seda ebavajalikest osakestest puhtana.

Sünteetilise ja mittesünteetilise õli kirjeldus

Mittesünteetiline õli tehakse toornaftast, mida saadakse puurides maapõue ning hiljem õlipuhastusjaamas puhastades. Lisandid muudavad selle viskoossust, kuumataluvust ja kaitseomadusi.

Kuigi sünteetiline õli on toodetud sarnasel meetodil on tema molekulid ühtlase suuruse ja raskusega. Mittesünteetilises mootoriõlis on erineva suurusega molekule ja ta võib sisaldada endas vaha ja muude jääkide assortiid.

Ühtlane osakeste suurus sünteetilises õlis suurendab selle viskoossust ja lisandid, mida sellele lisatakse on tunduvalt arenenumad.

Sünteetilise õli eelised

Sünteetilise õli lisandid teevad temast tehnoloogiliselt arenenuma toote. Lisandid aitavad toota õli, mis säilitab oma viskoossuse ja stabiilsuse laiemas temperatuurivahemikus. Tänu sellele saab Teie auto mootor eksteemsete temperatuuride korral vähem kahjustada. Mittesünteetilised õlid voolavad madalatel temperatuuridel halvemini kuna neis pole hõõret aeglustavaid osi(sünteetilistes need on).

Selle tõttu on sünteetilise õli kasutamisel Teie auto mootori eluiga pikem ja ta vajab tõenäoliselt vähem suuri remonte. Ka olukordades, kus õlitase mootoris peaks järsult vähenema(mootoriploki kahjustus) on kahjustused silindritele, kolvidele ja muudele hõõrdepindadele mootoris väiksemad.

Sünteetiline õli kaitseb mootorit ka sette eest ning soodustab külmade ilmade korral mootori käivitamist.

Õige valiku tegemine

 

Õige valiku tegemist mõjutavad mitmed faktorid. Nimelt kipuvad vanemad ja kulunuma mootoriga sõidukid sünteetilise õli peale üle minnes lekkima. Seega on vanemates sõidukites soovitatav kasutada üht ja sama tüüpi õli. Sünteetiline õli lagundab mootori seintele kogunenud setet ja selle eemaldumine võib olla kohati kahjulik.

Vanemate sõidukite puhul võite kasutada ka poolsünteetilisi õlisid. Need ei sisalda arenenud lisandeid ja tänu sellele ei ole nad kahjulikud kulunud tihenditele.

Uuematele sõidukite puhul on soovitatav kasutada sünteetilist õli kuna nende kasutamine suurendab uue mootori eluiga ja vanemate mootoritega seotud ohte neil pole. Eriti kasulikuks osutub sünteetiline õli linnasõitude puhu, kus on rohkelt paigal seismist ja kiirendamist. Ka suure aastase temperatuurierinevustega kohtades on sünteetiline õli soovituslik.

Parima otsuse langetamiseks on soovitatav otsida sellekohast infot auto kasutusjuhendist või konsulteerida tootjaga.