E03082021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Aiapotid

Poti asukoht ja stiil
Üksik suur aiavaas või vaaside kogumik töötab kujunduses sama olulise elemendina kui skulptuur või soolotaim. Seetõttu tuleks aiavaaside asukoht enne paigutamist läbi mõelda. Kuna suur anum muutub mullaga täites väga raskeks, oleks mõistlik  leida talle esmalt sobiv asukoht ja alles seejärel mullaga täita ning taimed istutada.
Hästi mõjuvad potid ja vaasid mõne olulise vaate juures – sissekäigu kõrval, trepil, terrassil, puhkenurgas, vahel ka veesilma või aiapingi läheduses.
savipottLillepoti suurus valitakse vastavalt selle paiga proportsioonidele, kus teda eksponeeritakse. Väikesed anumad on toredad grupeerituna treppidel või muudmoodi maast kõrgemale tõstetuna (rinnatised, postamendid). Kuna väike pott on kerge ja Eestimaa kliima üsna tuuline, siis tuleks vältida selliste anumate paigutamist tuultele avatud kohta, et tuul neid loopima ei hakkaks.

Keraamika sobib väga erinevate stiilide juurde, rustikast modernini. Keraamilisi potte toodetakse mitmesuguse kuju ja vormiga. Modernse stiiliga sobivad lihtsad silindrid või risttahukad. Klassikalise- maakodu- ja vahemeremaade stiiliga sobivad ümarad anumad, kannukujutised või jalaga vaasid.

 

betoonist_aiapottBetoonist anumad sobivad tänu oma raskusele ja tugevusele avalikesse kasutuskohtadesse, samuti ka modernsesse või klassikalisse aeda. Betooni pinnaviimistlusi on mitmeid – lisaks naturaalsele pinnale toodetakse looduslike kivikeste või värvitud krohviga kaetud lillpotte ja –kaste.

Punutised sulanduvad eriti hästi maakodu stiilis aeda, kui nad on valmistatud pajuvitstest ja kujutavad korve või ümaraid kausse meenutavaid anumaid. Kandilised pajuvitstest punutud või bambusega kaetud pinnaga anumad täiendavad hästi ka minimalistlikku aiaruumi, tuues sinna jaapani hõngu.

Plastik ja klaasplast peidavad endas sadu võimalusi ja on üha enam tänu oma kergusele ja ilmastikukindlusele populaarsust võitmas. Nende materjalide abil on võimalik imiteerida pea kõiki materjale ja seega võib sobivaid plastikust istutusnõusid leida iga aiastiili juurde.

Plekist anumad on kas tsingitud või värvitud pinnaga. Neile, kes armastavad erinevaid stiile omavahel kokku sobitada, pakuvad plekist nõud põnevaid võimalusi. Plekist anumate puhul tuleks arvestada sellega, et materjal kuumeneb päikese käes ja muld anumas kuivab suvel kiiresti. Istutage plekist anumatesse kuivalembeseid liike või kastke tähelepanelikult.


Külmakindlus

• Täiesti külmakindlad on erinevad õuetingimustesse mõeldud plast- ja klaasplastmaterjalid ning betoonist anumad.
• Paljud glasuuritud, paksude seintega potid on täiesti külmakindlad.
• Glasuurimata  savipotid imavad niiskust ja võivad jäätudes lõhki lüüa. Nende külmakindlus sõltub kasutajate praktilisele kogemusele tuginedes ka pottide suurusest –mida suurem on pott, seda väiksema tõenäosusega ta talvel praguneb.
• Plekist anumate puhul jälgige tootja juhiseid


Istutamine ja hooldamine

• Kui olete leidnud sobiva suuruse ja kujuga õuepoti, siis kontrollige, kas selle põhjas on olemas vee äravooluks vajalikud augud. Kui ei ole, siis puurige need kodus ise.
• Vitstest punutud anumad on tavaliselt seest vooderdatud kilega. Enne istutamist torgake kilesse mõned väikesed augud.
• Kõrgesse vaasi taime istutades täitke see sobiva kõrguseni kergkruusaga. Kergkruus imab endasse üleliigse kastmis- ja vihmavee ning aitab põuasel ajal mullas niiskust hoida. Kruusakihi peale võib taimed istutada sobivas suuruses potti või teha neile peenravaibast või geotekstiilist „pesa”, mis täidetakse mullaga.
• Muld valige vastavalt taimede vajadusele. Kuna anumas on taimel minimaalne kogus mulda, siis peaks see olema värske, toitaineterikas ja vaba haigustekitajatest ning umbrohuseemnetest.  Peenrast võetud mullaga ei soovitata potitaimi istutada.
• Potitaimed vajavad regulaarset väetamist. Selleks lisage kord nädalas kastmisvette sobivat vedelväetist või paigutage mulla sisse väetisepulgad. Väetama hakataksepotitaimi peale nende juurdumist ehk kaks nädalat peale istutamist.
• Kombineerige omavahel õitsvaid ja lehtdekoratiivseid ehk nn „täitetaimi”. Lehtdekoratiivsed taimed annavad kompositsioonile vajaliku mastaabi ning tekitavad õitele rahuliku tausta.

 


Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.