R07102020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Oma kodu omamise eelised

Paljude paaride jaoks on koos oma kodu omamine üks pikaajalisemaid ning ihaldatumaid soove. Omandiuhkus, võimalus kodu seest  ja väljast vastavalt oma soovidele dekoreerida ja kinnisvara kui investeeringu omamine on väga head põhjused isikliku korteri või maja soetamiseks. Kuid nagu pea kõikjal on ka isikliku kodu omamisel omad plussid ning ka miinused. Alljärgnev artikkel lahkab mõlemaid ning seeläbi peaks aitama Teil langetada seda rasket otsust.

Tõenäoliselt üks peamisi plusse maja või korteri omamise juures on selle väärtus. Kui valite oma uue kodu jaoks tulevikku vaadates piisavalt hea koha on kindlasti tegemist investeeringuga. Kui oskate ette näha selle asukoha arengut 10 või 20 aastat võite kindel olla, et kordistate oma investeeringu lihtsa vaevaga. Kuna aga paljudel paaridel pole taolist kapitali, et soetada maja „sulas“ tuleb paljudel võtta pangalaen. Selle otsuse tegemisel on Teile kindlasti abiks finantsnõustajad.

Lisaks sellele on oma Teil võimalus oma kodus dekoreerida ja kujundada oma hoov vastavalt maitsele. Enamikes rendilepingutes on punkt, mis keelab omavoliliselt rendipinda dekoreerida ja muuta. Kuna ka väikeste muutuste nagu seinte värvimise jaoks peate luba küsima maja või korteri omanikult, toimuvad suuremad muudatused nagu mahukama vanni installeerimine või pesuruumi tegemine kindlasti vaid omaniku loal. Kui olete ise omanik, võite oma majas või korteris teha mis ise heaks arvate. Pikemalt koos elanud perede ja paaride jaoks on see suur eelis.

Kinnisvara soetamisel selle koduks muutmise eesmärgil peaksite vastama ausalt paarile asjakohasele küsimusele:

  • Kui suur võib olla mu igakuine pangalaenu makse?
  • Kas kommunaalkulude(gaas,telefon,internet,elekter jne) tasumine on mulle jõukohane?
  • Kui suured võivad olla maakleri- ja tehingukulud?
  • Kas mul on piisavalt raha sissemakseks ning muudeks uue elukohaga seotud kulutusteks(nt mööbel)?

Kui olete leidnud, et suudate ohutult neid kulutusi kanda, olete poolel teel. Hoolikas planeerimine ning erinevate stsenaariumide(töötuks jäämine, laste kasvatamine, õnnetused) läbi mängimine annab selge pildi, kas ka tegelikult selle tehingu algusest lõpuni suudate viia. Järgmiseks on vajalik otsida parimad laenutingimused külastades erinevaid panku ja küsides nende pakkumisi või konsulteerides finantsnõustajatega. Kindlasti on sellistes olukordades abiks pere, sõbrad ja tuttavad, kel on sellistel teemadel kogemusi. Heaks abiks võib osutuda ka kinnisvaramaakler, kes selliste küsimustega igapäevaselt kokku puutub. Alati proovige saada parimad tingimused ning võimalikult madal intress! Kui olete saanud kõik pakkumised võite parimatele pakkujatele ka esitleda Teisi pakkumisi, küsides sel plaanil hinnaalandust. Kuna tegemist on väga vastutusrikka kohustusega, ärge kindlasti kiirustage.

Nagu igal sammul meenutatud, on tegemist vahel elu suurima ankruga, mis Teid aastateks seob. Samas on peale rasket tööpäeva koju tulles teadmine, et need uksed, aknad, põrand ning katus on Teie isiklik omand, parim tunne, mida raha eest võimalik saada. Olete oma kodu peremees või perenaine ning Teie sõna maksab. Järjest oma kodu dekoreerides jõuate oma vaimusilmas olevale kodule samm-sammult lähemale. Mis peamine, kui Te pole rahul näiteks magamistoa lae värviga, ei pea Te omanikuga ühendusst võtma või uut kohta valima – Te võite seda muuta juba järgmisel hommikul.

Väga oluliseks teemaks on laste stabiilsus. Kui Teie pere on juba järelkasvuga õnnistatud, teate, millest jutt käib. Rendipindu iga aasta või kahe tagant vahetades kisute Te lapse tekkinud keskkonnast ja kontaktidest eemale. Maha jäävad „oma tänava“ sõbrad ning uues kohas sisse elamine on aeganõudev protsess. Kui oma kodu omamine on Teie eelarvesse sobinud, võite päris mitmed probleemid korstnasse kirjutada ning hakata elu veidi pikemalt planeerima.

Reaalsuses pole igaüks loodud koduomanikuks. Paljude jaoks on ühte kohta enese sisse seadmine ebameeldiv ning parema meelega ei lasta mõttelendu koduteemadele liikudagi. Lootus, et Teie maja kunagi valmis saab on vaid motivaator, mis kannustab kallist kodukest järjest enam mugavamaks ning ilusamaks muutma. Kodu ei saa kunagi valmis. Mõned inimesed on aga veendunud üürijad. Pea kõik tunnistavad, et peamiseks põhjuseks on kõikuv sissetulek. See tähendab, et sissetuleku suurenedes soovivad ja saavad nad parematesse tingimustesse elama minna ning vastupidisel juhul kolida kohta, mis nende rahaliste seisudega kokku sobib. Tihtipeale on sellisteks inimesteks töötavad tudengid, kel pole veel pere ja lapsi. Hea omaniku korral puudub neil vajadus muretseda kodumasinate parandamise pärast.

Oma maja või korteri soetamine on väga vasututusrikas otsus. Selle tegemist ei tohiks kindlasti teha ülekäe ning kui leiate, et pole ühes või teises teemas piisavalt pädev landetama parimat otsust, konsulteerige kindlasti nendega, kes taoliste probleemide lahendamisega igapäevaselt. Finantsnõustaja töötund võib olla küll kõrge kuid pikas perspektiivis võite kindel olla, et tema nõuanded on kujundatud vastavalt Teie võimalustele, soovidele ning vaadates tulevikku, hinnates riske ja võimalikke probleeme. Otsus, mille teete mõjutab lisaks Teile ka Teie pere – olge oma otsustes veendunud.