N01282021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Näpunäiteid lapse õpikeskkonna kujundamiseks

laudSobilik koht õppimiseks aitab lapsel paremini keskenduda. Kodutöö tegemine lärmakas elutoas või köögis võib olla lapse jaoks häiriv. Paku lapsele õppimiseks keskkonda, mis aitab tal paremini keskenduda. Olenemata sellest, kas alustad tühjast toast või kujundad ümber olemasolevat ruumi, saad lapsele pakkuda õpikeskkonda, mis aitab tal koolitöödega efektiivsemalt hakkama saada. Järgnevalt mõned näpunäited.

  1. Seinte värvitoon võiks olla hele. Hästi sobib selleks roheline, mis on rahustav ning inspireeriv. Pagne seinale kindlasti ka tahvel, mida vanemad lapsed saavad kasutada matemaatikaülesannete lahendamisel või märksõnade kirjutamiseks.  Nooremate laste seinale joonista numbreid ja tähti.
  2. Pange seinale ka hariduslikke postreid ja pilte, millel oleva info lapsed enda teadmata omandavad. Kindlasti võiks toas olla ka suur kell, et lapsed teaksid kui kaua nad juba õppinud on.  Toas peaks olema ka riiul, kuhu paigutage sõnaraamatuid, entsüklopeediaid ja muid õppevahendeid.
  3. Toas peab olema ka sahtlitega kirjutuslaud, mille sahtlites on hea asju hoida. Kui ühes toas on kaks last, siis tuleks panna mõlema jaoks oma kirjutuslaud. Kindlasti pange rõhku ka valgustusele, sest mittepiisav valgustus rikub silmi. Toas võiks olla ka eraldi mugavam tool või diivan, mille kõrval on väiksem laud või kapp. Nii saab laps soovi korral natuke mugavamas kohas õppida ja puhata.
  4. Toa ühte nurka tuleks teha nn. loovusnurk, kus saaks harjutada mõnda pilli ja käelist tegevust ilma teisi inimesi segamata.