N01282021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Äädikas kui loodussõbralik puhastusvahend

Äädikas avastati kogemata tuhandeid aastaid tagasi, mil valmiv vein oli hapnikuga kokku puutunud ning seejärel veiniäädikaks muutunud. Äädika kasutamine läbi ajaloo on hästi dokumenteeritud. See mitmekülgset vedelikku on kasutanud kõik, alustades kuningatest ja vallutajatest kuni tavakodanikeni.

Mõningaid ajaloolisi kasutusviise:

-  Hippocrates kirjeldas äädikat kui ravimit paljude haiguste vastu

-  Babüloonlased kasutasid äädikat toidu säilitamiseks ja marineerimiseks

-  Caesari väed kasutasid äädikat joogiks

-  Jeesus Kristusele pakuti enne ristilöömist äädikat joogiks

-  Meremehed kasutasid pikkadel reisidel äädikat toidu säilitamiseks

-  I Maailmasõjas kasutati äädikat sõdurite haavade ravimiseks

Järgnevalt anname näpunäiteid, kuidas kasutada äädikat kui efektiivselt ja loodussõbralikku vahendit.

Aknad

Valmista lahus ühest osast äädikhappest ja ühest osast soojast veest. Vala pihustisse ja piserda klaasile. Hõõru klaas pehme lapiga puhtaks, seejärel poleeri kortsutatud ajalehega.

Aurutriikraud

Katlakivi eemaldamiseks aurutriikrauast sega võrdsetes kogustes äädikhapet ja destilleeritud vett ning täida sellega veemahuti. Kuumuta triikrauda 5 minutit, seejärel vajuta aurunuppu riidetüki kohal, et mahutist eralduks katlakivi. Kui triikraud on jahtunud, vala lahus välja. Loputa mahuti korralikult.

Deodorandiplekid

Deodorandiplekkide eemaldamiseks värvilistelt riietelt hõõru neid äädihappesse kastetud pehme lapiga ja pese nagu tavaliselt.

Kala

Leota kala enne aurutamist, keetimist või küpsetamist pool tundi äädikhappelahuses. See ei lase lihal mureneda ning muudab selle suussulavaks ja magusaks. Loputa kala enne toiduvalmistamist külma veega.

Kanalisatsioonitorud

Kanalisatsioonitoru haisu vastu vala torusse tassitäis äädikhapet ja lase pool tundi seista, seejärel loputa külma voolava veega. Veel põhjalikumalt puhastab äädikhappe ja sooda segu. Puista torusse 2 sl soodat, seejärel vala ½ tassi äädikhapet, jäta ained 20 minutiks mullitama. Lõpuks lase külmal veel minut aega joosta.

Kanga värvimine

Kangast värvides lisa viimasele loputusveele 1 tl äädikhapet, mis aitab kaasa värvide püsimisele.

Kartulid

Kooritud kartulid püsivad kauem valged, kui lisada vette, milles neid hoiad, 1 tl äädikhapet.

Katlakivi dušiotsikul

Kui dušiotsik on katlakivist ummistunud, leota seda kausis, milles on üks osa äädikhapet ja kolm osa vett. Kontrolli 30 minuti pärast ja loputa puhta külma vee all.

Katlakivi kraanidel

Katlakivi eemaldamiseks kraanidelt leota froteelappi äädikhappes, seejärel mässi ümber kraani ja katlakivikoorikuga kohtade. Lase pool tundi seista, seejärel loputa puhtaks.

Keedetud munad

Lisa keeduvette sorts soola või äädikhapet, et muna keetmise ajal koorest välja ei lekkiks.

Külmikud

Puhasta külmikut seest lahusega, mis on valmistatud võrdsest osast äädikhappest ja veest.

Lõikelilled

Lõikelilled püsivad kauem värsked, kui lisad lillevette 2 tl suhkrut ja 2 sl äädikhapet. Kärbi varsi ja vaheta vett iga viie päeva tagant.

Läppunud hais

Läppunud haisu eemaldamiseks küpsetuspurgist või võileivakarbist kasta värske leiva viil äädikhappesse ja lase karbis öö otsa seista.

Messing, vask ja tinasulam

Tõhusa poleerimisvahendi saamiseks sega 1 tl soola ja 1 tass äädikhapet, lisades pasta valmistamiseks piisavas koguses jahu. Kata ese pastaga ja lase 15 minutit seista. Pese pasta sooja veega maha ning poleeri pehme kuiva lapiga.

Mikrolaineahjud

Mikrolaineahju puhastamiseks ja värskendamiseks täida ahju sobiv kauss äädikhappega ja keeda seda ahjus. See aurutab seinetelt lahti kuivanud toidujäägid, mille võib seejärel pehme niiske lapiga eemaldada.

Nahk

Sega üks osa äädikhapet kahe osa linaseemneõliga, seejärel hõõru lahus pehme lapi abil nahka. Poleeri puhta lapiga. (Katseta enne varjatud kohal.)

Plekid pliidiplaadil

Sega üks osa äädikhapet ühe osa soolaga ja kuumuta madalal kuumusel väikeses potis. Hõõru lahust plekkide eemaldamiseks külmale pliidiplaadile. Pühi niiske lapiga puhtaks.

Puidust lõikelaud

Äädikhape või sidrunimahl puhastab ja desinfitseerib puidust lõikelaudu ning eemaldab neilt toidulõhnad. Puidust lõikelauad on loomulikult hügieenilisemad ja keskkonnasõbralikumad kui plastist lõikelauad.

Punase veini plekid

Tupsuta plekki kohe pehme kuiva lapiga ning seejärel lahjendamata äädikhappega niisutatud käsnaga, kuni plekk kaob.

Putukad

Kui oled hädas putukatega (majasoomukad, sipelgad vms), pühi köögipindu lahjendamata äädikhappega. See peletab putukad ja desinfitseerib pinnad.

Puuviljaplekid kätel

Puhasta puuviljaplekilisi käsi lahjendamata äädikhappega.

Põletusplekid

Hõõru kangasse pehme lapi abil lahjendamata äädikhapet, seejärel loputa veega. (Katseta enne varjatud kohal.)

Roosteplekid

Eemalda roosteplekid õrnadelt kangastelt äädikhappe ja kuuma vee seguga. Tupsuta plekki õrnalt lahuses immutatud puhta lapiga, kuni rooste on eemaldunud. (Teine traditsiooniline rooste- või tindiplekkide eemaldamise meetod õrnadelt kangastelt on leotada eset keedetud rabarberi mahlas, seejärel loputa puhtas soojas vees.)

Rõngakujulised plekid puitmööblil

Rõngakujuliste plekkide eemaldamiseks puitmööblilt valmista lahus ühest osast äädikhappest ja ühest osast oliiviõlist. Hõõru lahust plekile pehme lapiga, seejärel poleeri mesilasvahaga.

Suitsuhais

Sigari- ja sigaretisuitsu haisu eemaldamiseks jäta ööseks tuppa alustass äädikhappega.

Tekid

Villaste või puuvillaste tekkide pesemisel lisa loputustsükli ajaks kaks tassi äädikhapet. See muudab tekid pehmeks, kohevaks ja eemaldab seebijäägid.

Titeriided

Titeriiete värskendamiseks lisa viimase loputustsükli ajaks pesumasina loputusvahendi lahtrisse tassitäis äädikhapet. See lagundab riietelt kusihappe- ja seebijäägid, jättes need pehmeks ja värskeks. (Võid samamoodi elustada ka kulunud kangaid.)

Toidulõhnad

Toidulõhnade eemaldamiseks köögist kuumuta potis 5 minutit äädikhappelahust.

Plekid tualetipotil

Tualetipoti värskendamiseks ja kangekaelsete plekkide eemaldamiseks piserda potti lahjendamata äädikhapet ja harja puhtaks. Vajaduse korral lase enne öö läbi seista.

Plekid vaibal

Kuivata vedelik võimalikult kiiresti köögirätikuga. Pleki eemaldamiseks sega 1 tl Ecoveri nõudepesuvedelikku 1 tl äädikhappega, mis on lahustatud tublis pooles liitris leiges vees. Tupsuta lahust plekile pehme lapiga ja hõõru õrnalt. Loputa sooja veega ja tupsuta kuivaks.

Valamu köögihunt

Valamu köögihundi puhastamiseks valmista jääkuubikud ühest osast äädikhappest ja ühest osast veest. Vala kuubikud köögihunti ja lülita see sisse. Nii jõuab äädikhappekuubikute puru kogu süsteemi. Loputa hunti pärast külma veega.

Värske köögivilja loputamine

Salati ja köögivilja värskendamiseks või poest ostetud tööstuslikult toodetud värske köögivilja puhastamiseks kemikaalijääkidest leota neid külmas vees, millesse on lisatud 2 sl äädikhapet. Pärast leotamist loputa.

Värvipintslid

Kõvaks kuivanud pintslite pehmendamiseks leota nende harjaseid kuumas äädikhappes. Loputa enne kasutamist puhtas seebivees.

Värvitud seinad ja nikerdused

Valmista lahus kahest osast äädikhappest, ühest osast soodast ja kolmest osast soojast veest. Kasta pehme lapp lahusesse ning pühi sellega pindadelt mustus. Seejärel loputa puhta veega.

Ümbertehtud riided

Kui sind häirivad augud, mis on jäänud altääre lahtiharutamisest või õmbluse ümbertegemisest, triigi rõivast läbi äädikhappega niisutatud riidelapi.

 

Artiklis on kasutatud materjale raamatust „Loodussõbralik majapidamine“ Christina Strutt, 2009, kirjastus Varrak