P01172021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Pikkade värvitriipudega lõngast salli kudumine

triipudega sall

Selle salli kudumiseks on hea kasutada triibulõnga ja lapikudet, kus lõnga ei pea kordagi enne töö lõppu katkestama. Salli pikkuseks võib võtta ühe värvijooksu pikkuse,
Lapiline (entrelac) koepind koosneb üksikutest lappidest, mis kootakse üksteise külge kinni nii, et ühe lapi silmade suund jääb teisega risti.
Lapi laiuseks loo 5 (või muu arv sõltuvalt lõnga jämedusest) silma (ääresilmad kaasa arvatud) ning koo see parempidises koes, silmuseliste äärtega nii pikk, et saaks välja kududa samapalju silmi, kui palju oli lapi ülesloomisel (9 rida).
9. rea lõpus loo paremale vardale juurde viis silma, mis jäävad järgmise lapi laiuseks.
Esimese lapi silmad jäävad paremale vardale. Viimasest viiest silmast koo uus lapp, mis jääb samuti paremale vardale. Nii koo ridalappe paremale vardale. Koetüki äärel, töö pahemal poolel, koo viimati kootud lapi silmad ületõstmisega maha. Äärelapi silmade mahakudumisest jääb üks silm vardale. Sellepärast kootakse koetüki äärel lapi äärest neli silma vardale (kokku viis silma).
Uue lapirea silmade suund on vastupidine eelmisele. Nüüd korja vasaku vardaga kootud lapi äärest neli silma vardale ja alusta kudumist lapi pahemalt poolt: kolm silma kududa pahempidi ja kaks silma pahempidi kokku (üks silm ühest ja teine silm teisest lapist). Seejärel keerata töö ringi ja kududa lapi paremalt poolt järgmiselt: (lõng on varda taga) esimene silm tõsta pahempidikoe võttega kudumata
ära, rea lõpuni kududa parempidi. Keerata töö ringi, jätkata lapi servas kahe silmuse kokkukudumist. Koo edasi-tagasi, kuni esimese rea lapist on kõik silmad uue lapi külge kootud, siis jätta viimati kootud lapi viis silma paremale vardale. Vasaku vardaga korja eelmise rea lapi äärest viis silma vardale ja neist viiest silmast koo uus lapp. Nii koo ükshaaval rida lappe kuni koetüki ääreni. Lappide arv ridades peab jääma võrdseks.

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Hobipunkti lahkel loal.