T08112020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Auto vaha valimine

vahatatud_must_autoAuto vahatamine kaitseb Teie neljarattalist sõpra rooste ja korrosiooni eest. Mõningal juhul kaitseb see isegi kriimustuste ja muude värvikahjustuste eest. Sobiva vaha valimine pole aga alati lihtne ülesanne.

Peamiselt valitakse sobiv vaha vastavalt tüübile(vedel või pasta) ja selle järgi, kui palju ollakse nõus vaha peale raha kulutama. Neid kaht meeles pidades, võrdleme erinevaid vahade liike ja üritame Teid abistada sobivaima vaha leidmisel.

Sünteetiline vs naturaalne vaha

Auto vahad jagunevad kahte liiki: sünteetilised ja naturaalsed. Naturaalseid vahasid toodetakse puude lehtedest ja seemnetest. Mõningatel juhtudel ka mesilasvahast. Näiteks on väga levinud carnauba vaha, mida kasutatakse peamiselt uunikumide ja näituseautode hooldamiseks. Paljud autoomanikud eelistavad seda vaha, sest ta on tavaliselt pehmem ja vähem abrasiivosi sisaldav. Selle tõttu tuleb seda vaha rohkem poleerida; küll aga on naturaalsete vahadega saavutatud läige ja sära tunduvalt loomulikum ja silmale veetlevam.

Naturaalvahade puhul peetakse peamiseks halvaks küljeks seda, et enne nende kerele kandmist tuleb pinda värvi konarusi vastava poleerimisvahaga täita. Seda peetakse vana-kooli vahatamiseks ja see nõuab märksa rohkem tööd.

Teisalt, tänapäevastesse vahadesse on juba kõikvõimalikud eel- ja järeltöötlusvahendid sisse segatud. Uudsed sünteetilised vahad aitavad õlilisandite abil värvipinnal olevaid kriime ja konarusi täita. See muudab poleerimise suhteliselt ebavajalikuks. Üldiselt peetakse sünteetilisi vahasid kasutajasõbralikemaks kui naturaalseid.

Vedel vs pasta

Veel jagunevad vahad vedelateks ja pasta-tüüpi vahadeks. Naturaalse vaha puhul pole valikuruumi just eriti palju, pea kõik naturaalsed vahad on pasta tüüpi. Kui aga valite sünteetilise vaha, leiate end poes riiuli ees, mis on täis vaid vedelaid vahasid. Vedelate vahade lihtsa pinnale kandmise arvel on ohverdatud küll natuke kvaliteeti, kuid kui liigute mööda hinnaredelit ülespoole, leiate sealgi ülikvaliteetseid vahasid.

Värviga vahad

Kasutajate tagasiside on värvivahade puhul olnud alati vastukäiv. Tegemist on küllaltki eksperimentaalse tootega, kuna vaha konkreetne värv ja auto värvikood võivad reaalsuses väga suurte erinevustega olla. Sellest hoolimata võib sobiva vaha leidmisel olla tulemus suurepärane. Kui soovite värviga vaha kasutada, katsetage enne seda mõne nurga peal, väikse kogusega. Kõige parem on valida poest korralik carnauba vaha või kallis sünteetiline vaha ning mitte oma auto värvikorda loterii korras „kirevamaks“ muuta.