E07132020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Küünla valmistamise juhis

KüünalSa vajad:

küünlavormi, vaha, veevanni vaha sulatamiseks, kraadiklaas, veidi plastiliini, kääre, grilltikku, sukavarrast

1. Valmista küünlavorm valamiseks ette

Suru otsik korralikult küünlavormi otsa ja pista läbi otsiku avause varras. Fikseeri alt (vormi väljaspoolt) nt plastiliiniga – nii ei valgu küünlarasv välja. Siin on kasutusel 3 mm sukavarras.

2. Esimene valamine

Vaha on sulatatud veevannil (plekkpurk keeva vee potis) temperatuurini 80 kraadi (sojavaha 65 kraadi). Ära kasuta sulatamiseks mikrolaineahju, tuleoht!

Vaha sisse on lahustatud värv, vaha on valatud vormi. Vala nii palju vaha kui kõrget küünalt soovid. Liiga kõrge vaha temperatuur on tuleohtlik ning võib kahjustada vormi.

3. Varrast tuleb vormis aeg-ajalt liigutada, et ta oleks hiljem hõlpsasti eemaldatav. Fotol on varras leigest vahast välja tõmmatud. Siin on näha, kuidas vaha hakkab tahkuma ja tõmbab kokku. Kokkutõmbumise tulemusena tuleb vaha vormi seinte küljest lahti ning keskele tekib süvend.

4. Teine valamine

Kui vaha on täielikult tahkunud, aseta varras uuesti oma kohale ja vala tekkinud süvend vaha täis.

5. Tahi vahatamine

Taht tuleb enne küünlas kasutamist vahatada. Kui kasutad valmis vahatatud tahti, vali sojavahaküünla jaoks sojavahaga taht ja parafiinküünla jaoks parafiiniga taht. Ka tahi jämedused on erinevad. Sama läbimõõduga sojavahaküünaldele on vaja hoopis jämedamat tahti. Seo vahatamata taht grilltiku külge, kasta korraks sula vaha sisse ja lase hanguda.

6. Tahi paigaldamine

Vahatatud taht on lükatud läbi vardaava ja ulatub vormi otsast välja umbes 3 cm.

7. Kolmas valamine

Keera paigaldatud tahiga küünal uuesti tagurpidi ja vala peale kolmas ports küünlavaha – see kinnitab ka tahi oma kohale.

8. Kui küünal on täielikult jahtunud, suru ta ettevaatlikult vormist välja. Töö teeb hõlpsamaks see kui hoiad küünalt enne mõned tunnid külmkapis. NB! Ära pane külmkappi tulist küünalt, vaha tahkub liiga kiiresti ja küünla sisse tekivad lõhed.

9. Küünla vormist välja lükkamiseks eemalda otsik ning suru küünalt vaikselt väljapoole. liiga kiire surumine võib kahjustada spiraalmustrit.

Lõika üleliigne taht ära.

Valmis!

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Hobipunkti lahkel loal.