Inimesed veedavad 90% ajast siseruumides, mistõttu on väga oluline, et ruumiõhu kvaliteet oleks hea. Peamised õhureostuse allikad ei asu õues, vaid siseruumides, mistõttu võib siseruumide õhukvaliteet olla võrreldes välisõhuga kaks kuni viis korda halvem. Järgnevalt on esitatud lühike loetelu võimalikest siseruumide halva õhukvaliteedi põhjustest:

  • pilt hallitusestEbapiisav ventilatsioon
  • Erinevate materjalide põlemisjäägid-ja gaasid (tubakasuits)
  • Ehitusmaterjalid ja värvid
  • Vapikatted ja põrandakatted
  • Laminaadist mööbel
  • Puhastusvahendid ja nende jäägid pindadel
  • Ebapiisavalt töötavad ja halvasti paigaldatud ventilatsiooniseadmed
  • Gaasiseadmed
  • Kehahooldusvahendid ja ilutooted
  • Liimid ja vaigud
  • Hallitus

 

Nagu loetelust nähtub, ei ole just kerge hoiduda õhusaasteallikatest, mis halvendavad oluliselt õhukvaliteeti ning võivad põhjustada terviseprobleeme. Peavalud, peapööritus, limaskestade ärritus ja paljud teised sümptomid on seotud saastunud siseruumide õhuga. Lisaks sellele võib saastatud õhus viibimine viia hingamisteede haiguste väljaarenemiseni.

Tervisekaitseorganisatsioonid soovitavad siseruumide õhukvaliteedi parandamiseks kasutada kolme strateegiat: eemaldage ja vähendage saasteallikaid, parandage õhuvahetust ventilatsiooni abil ning kasutage õhupuhastit.

Saasteallikate vähendamine ja eemaldamine

Esimese asjana tuleks vähendada saasteallikaid. Kontrollige või laske kontrollida regulaarselt kütteseadmeid. Veenduge, et korstnad ja torud oleksid terved. Kui teie kodus on ventilatsiooniseade, siis vahetage filtreid regulaarselt, ent mitte harvem kui kord aastas. Ärge ostke odavaid materjale ning juba poes tugevalt lõhnavaid materjale.

Niiskusprobleemide ja hallituse esinemisel peaksite astuma otsustavaid samme niiskuse vähendamiseks ja ventilatsiooni parandamiseks, sest hallitus on tervisele väga kahjulik.

Õhuvahetuse parandamine

Õhuvahetuse tagamine ja parandamine on samuti väga oluline. Majade akende vahetamisega saavutatakse mõningane energia kokkuhoid, ent õhu-ja elukvaliteet ruumides väheneb drastiliselt. Kohtventilaatorite paigaldamine kööki ja vannituppa annab mõningast efekti, ent elu-ja magamisruumid jäävad ventileerimata. Ainsateks lahendusteks on keskse ventilatsioonisüsteemi paigaldamine või soojatagastusega kohtventilaatorite paigaldamine elu-ja magamistuppa.

Kui kasutate kemikaale, siis tagage tegevuse ajal ning ka pärast seda piisav ventilatsioon ja õhuvahetus. Aitab ka akende avamine ning tuuletõmbuse tekitamine. Tugevalt lõhnavate kemikaalide ja värvide kasutamine võiks toimuda siseruumidest väljaspool. Ärge kunagi segage kemikaale kokku, kui tootja just ei näe ette teisiti.

Akende avamine paaril korral päevas parandab õhu kvaliteeti akende avatud oleku ajal ning lühikeseks ajaks pärast akende sulgemist, ent niipea kui kaob värske õhu pealevool ja saastunud õhu eemaldumine, tõuseb saasteainete tase endisele tasemele. Sellest tulenevalt on oluline ventileerida ruume pidevalt.

Õhupuhasti kasutamine

Õhupuhastid ei ole loodud gaasiliste osakeste eemaldamiseks, ent eemaldavad väga efektiivselt lenduvaid osakesi. Turul on saada mitmeid õhupuhasteid, mille hind kõigub suurel määral. Õhupuhasti efektiivsust mõõdetakse tema saasteainete eemaldamise võimekuse alusel. Õhu filtreerimise hulka mõõdetakse selle alusel, kui palju õhku läbib filtreid (kuupmeetrit minutis). Ostmisel peaksite võrdlema mõlemaid näitajaid (efektiivsust ja kubatuuri minutis).

Õhupuhastajaid on kolme tüüpi: mehaanilised, elektroonilised ja ionisaatorid. Mehaanilised seadmed puhastavad õhku filtrite abil. Elektroonilised kasutavad elektrivälja, püüdmaks laetud osakesi. Ionisaatorid kasutavad samuti laetud osakeste eemaldamise meetodit. Lisaks on saadaval ka kombineeritud seadmeid.

Õhuvahetaja võimsus võiks olla selline, et see suudaks tunnis puhastada vähemalt 2/3 ruumi kubatuurist (alternatiivina 2/3 ruumide pindalast).

Saastatud siseõhus viibimine on pikas perspektiivis tervisele kahjulik, mistõttu tuleb õhukvaliteedile tähelepanu pöörata. Rakendades ülaltoodud meetmeid, võite kindel olla, et Teie ja lähedaste tervis ei ole ohus ning saate kergemalt hingata.

Joomla SEF URLs by Artio

Hommikul või õhtul on hea kuuma dušši all käia, ent kui ükskord tuleb kraanist üksnes külma vett, olete sattunud üsna ebamugavasse olukorda. Selle põhjuseid võib olla mitmeid, ent suure tõenäosusega on läbi põlenud boileri küttekeha....

Loe edasi

Küünlad on ühed parimad meeleolu loojad. Nendest tulev valgus võib olla romantika looja või pühade ajal meenutada vanu traditsioone. Paraku võib küünalde kasutamisega kaasneda...

Loe edasi

Tegutsema tuleb asuda kohe pärast hallituskahjustuse avastamist. Pindmist kahjustust on kerge kõrvaldada. Riidekiu sisse pugenud hallitust on vahel võimatu eemalda; Esmalt tuleb leida niiskusallikas ja see...

Loe edasi

Vannitoa puhastamine ei ole keeruline kui teete seda regulaarselt ning kasutate seejuures järgnevaid näpunäiteid. Aken ja peegel Akende ja peeglite puhastamiseks tee järgmine segu: 30 ml äädikat ja 25 ml...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

  • Õhukvaliteet
    • Ebameeldivate lõhnade eemaldamine kodus

      Miski ei ole häirivam kui ebameeldivad lõhnad kodus. Ühtemoodi ebameeldivad võivad olla toidu valmistamise, lemmikloomade või hallituse lõhn. Nendest lõhnadest lahtisaamine võib olla väga tüütu, ent mõne lihtsa nipiga saate need lõhnad eemaldada. Paljud poes müüdavad tooted lubavad eemaldada ebameeldiva lõhna. Aga kas nad ka tegelikult eemaldavad lõhna? Tegelikult mitte. Kõiksugused õhuvärskendajad lihtsalt matavad ebameeldiva lõhna veel tugevama meeldiva lõhnaga. Selliselt talitades on teil...

    • Kuidas viia tolmu kogus kodus miinimumini

      Sõltumata sellest, kas Teil või mõnel pereliikmel on allergia, astma või ei ole kumbagi, peaksite hoidma tolmu koguse kodus võimalikult madalal. Hoides enda kodu tolmuvaba, vähendate oluliselt hingamisteede haigustesse haigestumise ning allergia tekke riski. Järgnevalt vaatame, mida saate teha, et hoida enda kodu või kontor võimalikult tolmuvabana. Koristage regulaarselt Kõige enamlevinud tolmu kogunemise soodustaja on mittekoristamine. Kiire tolmuvõtmine kord või paar nädalas on kordades...

    • Märgid võimalikest õhukvaliteedi probleemidest ruumides

      Ebatavaline või kopitanud lõhn Tuntav õhuvahetuse puudus Must või tõrkuv ventilatsioonisüsteem Vigastatud või kahjustunud ventilatsiooni-ja korstnalõõrid Ebapiisava tõmbega ahjud Liigniiskus Varasemast  väiksem õhuvahetus, mis võib olla tingitud vanade akende vahetamisest uute vastu Hallituse kasv Tervise halvenemine või allergiate teke pärast remonti, uue mööbli ostu, põranda paigaldamist või uude koju...

    • Meetmed ruumiõhu kvaliteedi parandamiseks

      Inimesed veedavad 90% ajast siseruumides, mistõttu on väga oluline, et ruumiõhu kvaliteet oleks hea. Peamised õhureostuse allikad ei asu õues, vaid siseruumides, mistõttu võib siseruumide õhukvaliteet olla võrreldes välisõhuga kaks kuni viis korda halvem. Järgnevalt on esitatud lühike loetelu võimalikest siseruumide halva õhukvaliteedi põhjustest: Ebapiisav ventilatsioon Erinevate materjalide põlemisjäägid-ja gaasid (tubakasuits) Ehitusmaterjalid ja värvid Vapikatted ja põrandakatted Laminaadist...