Millised rehvid sobivad Teie sõidustiiliga?
Tavaline arusaam rehvidest piirdub nende musta värvuse tunnistamisega. Tähelepanu nende tööle ja sisule ei pöörata tavaliselt enne, kui avastate mõne neist purunenuna. Lihtsalt kirjeldatuna on rehvid suruõhu anumad, mis ümbritsevad Teie auto velgi. Tegelikult oleneb neist see, kui suure koormaga Te teele asuda tohite, mis kiirusega sõita saate ning kui mugavalt Te end seda kõike tehes tunnete. Järgnev artikkel aitab Teil teha järgmisi rehve ostes parim otsus.
Basiilik
Basiilik pärineb Lõuna-Aasiast India troopikaaladelt ning on külmaõrn päikeselembeline viljaka maa taim. Kasvab ka Eestimaal, kui panna juunikuisesse soojendatud mulda, kasvab ja õitseb ka meie avamaa peenardel.
Sobilik oleks taimed ette kasvatada, pannes idanema aprillis. India legendides on basiilik imelise jõuga taim. Väliselt avaldub taime eriline jõud tugevas aroomis ning tumerohelistes-violetsetes reljeefse joonisega lehtedes.
Basiilikut tunti ka vanas Kreekas ja Roomas. Keskajal oli ta laiemalt tuntud kui vahend mürgiste putukate hammustuste ja skorpioni salvamise vastu. Basiilik hakkab meie tingimustes õitsema juulis-augustis (-1oC juures ta hävib). Ta lehtedel-vartel on kuni õitsemiseni meeldivalt tugev palsamilõhn, mis meelitab aeda mesilased ja linnud. Kasvatatakse nii maitse- kui ka ravimtaimena. Õitsemise eel kogutud võrseid kasutatakse nii värskelt kui ka kuivatatult. Kui basiilik on kasvanud umbes 15 cm pikkuseks, võib talt igapäeva vajadusteks lehti näpistada. Korjata tuleb ettevaatlikult, et rootsudest kasvaksid uued. Lõplik saak korjatakse tervete okstena, mis siis kuivatatakse (tugevam aroom) või sügavkülmutatakse. Soodsal suvel (eelmisel aastal) võib basiilikust saada kolm saaki. Kuivatamine peaks toimuma kiirelt, tuuletõmbuses ja pimedas, et lehed säilitaks värvi. Õigesti kuivatatud taimed säilitavad aroomi veel kolmandal aastal.
Keemiline koostis
Õitsemise eel kogutud võrsed sisaldavad kuni 1,5% eeterlikke õlisid. Peamised koostisained on metüülchavikool, eugenool ja linalool. Sisaldab hulgani park- ja mõruaineid. Parkainete toimel muutubki basiilik valguse käes kuivatamisel tumedaks. Õites leidub veel kamprit jt terpeene. Basiilik sisaldab ka glükosiide (mõrumaitse), saponiine, loomulikult vitamiine, mineraalaineid ja roheliseklorofülli all on peidus karotenoidid.
Basiiliku ravitoime
Rahvameditsiinis on kasutusel kogu taime maapealne osa: lehed, õied, varred. Basiiliku toime organismile sõltub tema hulgast tees. Meil veel puudub ravimiskogemus, see-eest on need teistel rahvastel väga pikaajalised. Üks teelusikatäis basiilikuürti 1 klaasi keeva vee kohta, mis on 10 minutit tõmmanud, on rahustav ja paneb neerud hästi tööle (põie- ja neerupõletiku ravim). Basiilikuteed juuakse krooniliste gastriitide ja koliitide puhul, kusjuures võetakse 2 teelusikatäit ürti 1 klaasi vee kohta ja lastakse kauem tõmmata. Viimast teed juuakse jahtunult enne sööki 0,5 klaasi korraga. Ka külmetushaiguste ning köha puhul on temast abi. Kroonilise nohu korral võetakse ja hingatakse sisse kuivatatud lehtedest valmistatud peent pulbrit. 2 supilusikatäit ürti 300 ml keeva vee kohta stimuleerib närvisüsteemi, tugevdab südametegevust, on toniseeriva ja antiseptilise toimega. Basiilik kergendab ka pahaloomuliste kasvajatega kaasnevaid vaegusi. Eriti oluline Ka aitab ta reumahaigeid ja loiu ainevahetuse puhul.
Basiilik toidutaimena
Aroom meenutab nelgi ja loorberi maitset. Ta on universaalne maitsetaim. Dieettoitudes kasutatakse koos piparrohu ja rosmariiniga pipra asemel, kuulub vürtsisegude hulka (leesputk, aed-liivatee, aed-majoraan, basiilik ja piparrohi). Olen aastaid valmistanud nn pizzamaitseainet ise, kuhu kuuluvad basiilik, aed-majoraan, pune, pipar, kuivatatud sibul ja küüslauk. Nimetatud peenestatud segu säilitab aroomi kinnises purgis ja on kasutatav kõikidele köögivilja- ja lihatoitudele, pizzadele, pirukatäidistesse, pasteetidesse.
Basiilikuga võib maitsestada kõiki salateid, köögivilja-, kala- ja liha-, ka kruubi-, kaerahelbe- ja munatoite, marinaade ja kastmeid. Teda kasutatakse laialdaselt liha-, kala- ja konservitööstuses, kuulub ka liköörisortide maitseainete buketti. Kodusel teel hoidiste valmistamiseks sobib värskelt kasutada, eriti tomatihoidistes, kus ta on asendamatu.
Basiiliku kasutamisala on lai, tuleks vaid end rohkem harjutada selle väärtusliku maitsetaimega. Oleme harjunud üksnes kasutama tomatisalatites, kuid samahästi sobib sibulasalatisse.
Sibulasalat
2-3 õuna, 1-3 sibulat, hakitud peterselli.
Kaste: 1 spl sidrunimahla või õunaäädikat, 2 spl õli, 1 spl vett, 1 spl basiilikut, soola, mett.
Õunad ja sibulad viilutatakse ja valatakse üle kastmega, milles basiilik on peenestatult segatud.
Basiilik sobib ka juustuga ja kohupiimaga. Suvel külmade kastmete kasutamise aegu võiks valmistada:
Roheline juustukaste
75 g kodujuustu, 4 spl veiniäädikat, 1 tl suhkrut, 6 spl õli, 4 spl basiilikulehti.
Kuumade kartulite kõrvale sobiks valmistada see kaste hapukoorega, jättes ära õli ja äädika, maitsestades üksnes vähese soolaga. Basiilik sobib hästi küüslauguga, seega küüslaugu-õli kastmete koostisosa võiks olla ka basiilik.
Üldse sobib valmistada suvel roheline maitsetaimede segu lauale suurel vaagnal, kus koos oleks basiilik, majoraan, liivatee, till ja petersell. Seda peenestatud segu võiks lisada keedetud kartulitele, jääks ära ka soola lisamise vajadus.
Ärme unustame basiilikut lisamast ka hommikustele putrudele (eriti kruubi- ja herkulopuder).
Tasuks proovida ka võileiva pastade valmistamisel. Sobitada võiks kokku päevalille ja seesamiseemnetega, küüslauguga, tomatipüreega (seemned jahvatatakse mikseriga) ja hõõrutakse kõik või, võileiva margariini või majoneesi sisse.
Ka suppide valmistamisel kasutame enam basiilikut.
Tomatisupp
4 suurt tomatit, 1 spl värsket basiilikut, 2 sibulat, 1 spl võid või õli, 1 l puljongit, 100 g juustu, soola, peterselli.
Tomati- ja sibulasektoreid kuumutatakse õliga poti põhjas 5 minutit, ka basiilik lisatakse kuuma segusse ja keedetakse koos mõni minut. Valatakse peale puljong ja lisatakse riivitud juust. Maitsestatakse ja serveerimisel lisatakse roheline petersell.
Liharoogade valmistamisel on parem kasutada kuivatatud basiilikut. Eriti hästi sobib praetud sealiha juurde. Samuti võib valmistada hautatud liharoogi koos tomati ja basiilikuga.
Küpsetistes kasutamine on maitseasi, kuid soovitan kõikjale lisada, isegi taigna kooslusse. Rohkem sobib pizzadesse, piruka segudesse, kuid ka kuklitaignasse. Nii saab valmistada maitsvad kaeranisujahu kuklid basiilikuga või koos teiste maitsetaimedega.
Allikas: Terviseleht, Aive Luigela
Kuidas vahetada piduritule pirni
Õige pirni valimine
Piduritule vahetamist tuleb alustada sobiva pirni valimisest. Infot selle kohta leiate auto kasutusjuhendist või varuosade kauplusest. Soovitatav on osta rohkem kui üks pirn juhuks kui peaksite vahetuse käigus ostetu ära lõhkuma. Enamike autode piduritulede pirnid on müügil varuosade kauplustes ja tankates, seega nende leidmine ei ole keeruline.
Tuleni pääsemine ja vana pirni eemaldamine
Kui Teie sõiduki pidurituli asub tagumise akna alumises ääres, on soovitatav enne töö algust selgeks teha, kui keeruline on sellele ligipääs. Vahel piisab vaid tagumise istme eemaldamisest kuid mõningatel juhtudel on töö märksa keerulisem. Sellistel juhtudel on soovitatav pöörduda pigem mõne mehaaniku poole või teenindusse.
Esiteks avage pagasiruum ja tehke selgeks, kas pääsete tulele ligi. Kui jah siis alustage pagasiruumi sisemise katte eemaldamisest. See ei tohiks olla raskendatud ning peaksite kerge vaevaga pääsema tuleni. Järgmisena eemaldage tule sisemine(pagasiruumis asuv) kate ja pistikud. Nüüd peaksite olema pirnini jõudnud, seega võtke see sealt välja.
Uue pirni paigaldamine
Nüüd, kus olete saanud ligipääsu piduritule pirnile ja vana pirni välja võtnud, jääb teil üle vaid uus pirn pesasse asetada. Eelnevalt võite kontrollida pirni selle pistikuga ühendades ja pidurit vajutades. Kui pirn süttib, on viga likvideeritud ning asetage pirn koos pistikuga tagasi tule külge ja käige eelmised sammud vastupidises järjekorras läbi.
Kui olete uue pirni paigaldanud ja kogu süsteemi tagasi kokku pannud, kontrollige, kas tuli töötab. Juhul kui esineb tõrkeid pöörduge teenindusse või mõne mehaaniku poole, kuna probleem võib olla juhtmestikus ning selle vahetamine tunduvalt keerulisem ja ohtlikum. Korralikult töötav pidurituli säästab teid potentsiaalsetest avariidest ja trahvidest – kontrollige seda rikke kahtluse korral.
Üldised põhimõtted puidu värvimisel
Tänapäeval võib kaubandusvõrgust osta erineva toime ja koostisega puiduvärve. Siinkohal käsitleme puidu värvimisi üldiseid põhimõtteid. Soovitame alati enne värvi kasutamist tutvuda värvi kasutusjuhendiga.
Puiduvärvi kasutamine võib mõnikord olla üsna keeruline. Võib juhtuda, et avastate liiga hilja, et mõni oluline protseduur jäi vahele ning kogu teie töö on nurjumas. Järgnevalt anname mõningad näpunäited, millega peaksite puidu värvimisel arvestama.
1. Samm: ettevalmistamine. Akende puhul eemalda hinged ja sulused, kata kinni klaasid ning eemalda kooruv värv. Lisaks kata ajalehepaberitega värvimise kohta ümbritsev ala.
2. Samm: Eemalda olemasolev värvikiht, kasutades selleks liivapaberit. Kõiki värvikihte ei ole ilmtingimata vajalik eemaldada.
3. Samm: Pühi niiske lapiga pinnalt kogu mustus ja tolm ning lase pinnal kuivada.
4. Samm: värvi pinnad kruntvärviga ja lase kuivada.
5. Samm: värvi pinnad puiduvärviga 1-2 korda, kasutades selleks peenikeste harjastega pintslit või vahtkummist värvirulli. Lase värvil kuivada.
Mõned näpunäited puiduvärvi kasutamisel
Suure kasutuskoormusega alade puhul värvige pinnad vähemalt kaks korda. Kontrollimaks, kas värv on ära kuivanud, katsu sõrmeotsaga värvitud pinda ettevaatlikult mõnest varjatumast kohast. Enne tööle asumist tee käed ja käsivarred kreemi või beebiõliga kokku. See lihtsustab värvi mahapesemist kätelt.
Värvi ja värvitüübi valik
Missugust värvi valida?
Kas pind vajab kruntimist? Pind vajab kruntimist erinevatel põhjustel: - Metallpinna kruntimine on vajalik roostetamise vältimiseks. - Puitpinda tuleb kruntida selleks, et pinnavärv nakkuks puidule. - Puitpinna oksakohti krunditakse puidu vaigu väljumise tõkestamiseks. - Seinte ja lagede kruntimine on eriti tähtis, kui pind on kohtpahteldusega. Ilma kruntimata imab aluspind erinevalt pinnavärvi ja lõpptulemusena võib pind jääda erineva läikega. - Nõrka krohvpinda tuleb kruntida parema nakkuvuse ja pinna tugevdamise eesmärgil alküüdkrundiga. - Pinnad, kus on nikotiini või niiskuselaigud, vajavad kindlasti erikrunti, et määrdunud kohad pinnavärvist läbi ei imbuks. - Kruntimine võib olla vajalik ka näiteks ühelt värvitüübilt teisele üleminekuks (õlivärviga värvitud pind üle värvida lateksvärviga jmt.)
Kruntvärv imendub hästi aluspinda, ühtlustab erinevate pindade poorsusi ja moodustab ühtlaselt nakkuva aluspinna pinnavärvile. Kruntvärvil ei ole oluline omada head kattevõimet, sest pind värvitakse üle viimistlusvärviga. Kruntimine vähendab pinnavärvi kulu ja tagab kestva tulemuse. Millisele pinnale vajan värvi? Igale pinnale on välja töötatud vastav värvitoode, mis peab kestma tingimustes, kuhu värv on mõeldud. Näiteks köögis ja vannitoas tuleks värvida pesemis- ja kulumiskindla (tavaliselt kõrgema läikega) värviga, kuid elu- või magamistoa laes on täiesti piisav täismatt värv, mis ei vaja puhastamist. Samuti ei ole sisetöödeks mõeldud värv piisavalt tugeva värvikilega, et vastu pidada välistingimustes. Valides pinnale õige värvitoote, kestab pind kaua kaunina ja värvimistöid pole vaja igal aastal ette võtta. Millist tüüpi värv valida - lahustibaasil või vesialuseline? Kindlasti on mugavam värvida vesialuselise värviga, mis on vähese lõhnaga, kergesti pinnalekantav, kuivab kiiresti ja töövahendid saab puhtaks veega. Tänapäeval pakutakse peaaegu kõikidele sisepindadele ka vesialuselisi tooteid. Siiski on ka lahustibaasil värvil teatud pindadel omad eelised. Lahustibaasil tooted imenduvad hästi aluspinda, moodustavad pestava-, kulumiskindla kile ja tasanduvad hästi. Saadaval on tiksotroopsed alküüdvärvid, mis ei tilgu ega voola. Levinumad on lahustibaasil värvide kasutamine näiteks metall- ja puitpinnal (aknad, uksed, mööbel). Varemvärvitud fassaad on kõige kindlam üle värvida samatüübilise värviga. Uue pinna puhul saab värvitüübi valikul määravaks, millise pinna värv jätab (vt kaupluses värvinäidiseid), milline on toote läikeaste (lahustibaasil tooted tavaliselt kõrgema läikega), toonivalik ja hind. Millise läikeastmega värv valida? Esmalt otsusta, kas eelistaksid vastaval pinnal läikivat või pigem matti värvipinda. Värvidel on 6 läikeastet, mis on äratoodud ka toote purgil: - Täisläikiv 90-100- Läikiv 60-89 - Poolläikiv 30-59 - Poolmatt 11-29 - Matt 6-10 - Täismatt 0-5
Üldjuhul kehtib reegel, et mida läikivam värv, seda tugevam värvikile moodustub. Läikiv värv on pesu- ja kulumiskindel ning ei määrdu nii kergesti. Oluline on ka teada, et läikiv värv toob esile väiksemagi aluspinna ebatasasuse. Milline värvitoon valida? Värvide tunnetus on inimestel erinev, samuti mõjutab värvi tajumist valgus, värvinäidise suurus ja värvide omavaheline kombineerimine. Siin kehtivad omad seaduspärasused: - Hele värvitoon tundub suurel pinnal tumedam, kui värvikataloogi väikesel näidisel. Hele värvitoon muudab toa suuremaks ja avaramaks, tume väiksemaks. Tumedaks värvitud lagi toob lae madalamaks. Hele lagi ja tumedad seinad muudavad ruumi kõrgemaks. - Värvitooni valides vaata kindlasti näidist ka kasutuskohale sarnases valguses. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam. - Samuti on toon silmale erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kui kahtled tooni sobivuses, osta väike kogus toonitud värvi ja tee proovivärvimine. - Värvipurgis on värv alati heledam kui värvinäidisel. Kuivamisel muutub toon tumedamaks ja võtab oma lõpliku, värvikaardile vastava tooni. - Erinevad värvitoonid kõrvuti mõjuvad erinevalt. Näiteks roheline kollase kõrval tundub hoopis teistsugune kui lilla kõrval. Ka mööbel ja toa sisustus mõjutab seinavärvi tooni tunnetust. Kuidas otsustada, milline on hea värv? Juhul kui, - sinu oma tuttav või kaupluse müüja soovitab värvi - toodet/kaubamärki reklaamitakse laialdaselt - toode/kaubamärk on turul olnud pikemat aega - hind ei ole väga odav siis on ilmselt tegemist hea värviga, sest: - sinu tuttav ei soovita sulle toodet, millega tal on halvad kogemused - müüja ei taha probleeme iseendale ega kauplusele - halb toode ei leia pikemas perspektiivis enam ostjat - hea asi ei saa olla odav, sest seal on kasutatud kvaliteetseid tooraineid ja tehnoloogiat. |
Allikas: Vivacolor
Kümme näpunäidet aia rajamiseks
Elumaja müügihinna määravad mitmed tegurid: asukoht, suurus, seisukord jne. Muuhulgas on olulisel kohal ka eramut ümbritsev aed. Kaunis ja hooldatud aed, mis on kooskõlas maja arhitektuuriga, annab müügile palju juurde. Järgnevalt näpunäiteid, millega peaks arvestama täna või tulevikus maja müüa sooviv inimene.
1. Tuleks muru niita ning põõsaid tagasi lõigata, sest metsistunud aial ei ole kaubanduslikku välimust ning see tekitab huvilises tunde, et ta ostab põrsa kotis. Mõlema tegevusega on üsna kiirelt ja soodsalt võimalik tagada aias korrapära ning tuua esile aia võlud.
2. Tarad/hekid peab korda tegema. Tara/heki rajamisel on soovitav jälgida ümbruskonda. Kui piirkonnas ei ole ühelgi majal aeda ümber, siis ei sobi ehitada ümber krundi raudbetoonist kaunistustega tara. Hekki peaks kindlasti hooldama. Lisaks tasub pöörata tähelepanu väravatele. Väravad peavad toimima ning sobima üleüldise tara ning aia ja maja ilmega.
3. Teerajad peab korda tegema, eriti sellised, mis on sagedase kasutamise tõttu murukihita ja kuhu vihmade ajal kogunevad lombid. Kõvakattega kõnni- ja autoteed (ning parkimisplats) toovad aeda puhtust ning selgust.
4. Terrass ja/või grillinurk on igas aias lisaväärtuseks, nii saab nautida meie niigi lühikest suve. Ka siin on oluline, et terrass ja grillinurk sobiksid aia ja maja välisilmega.
5. Erinevad veesilmad (basseinid, purskkaevud) nõuavad palju hoolt, aga on maja müümisel kindlasti plussiks, aga jällegi ainult siis, kui need on kooskõlas kogu aiaga arhitektuuriga.
6. Mõni marjapõõsas ja viljapuu on aias teretulnud nähtus. Täna on tagasi see aeg, kus paljud on hakanud hindama oma kasvatatud toitu. Võimalus lõigata salatisse või võileivale väikselt peenramaalt mõni tillioks – see on majaomaniku privileeg korteriomanike ees.
7. Aiaskulptuurid võivad aiale eripära juurde anda, aga nendega ei tohiks üle pingutada. Iga põõsa all ning trepiastmel seisev kuju mõjub ülepakutuna ning ei sobi laiale maitsele.
8. Eestis on päikest vähe ja seetõttu võib tekkida soov lõigata maha maja ümber olevad kõrged puud, siinkohal on soovitus põlispuud alles jätta. Puud teevad aia elavamaks ning loovad kauneid maastikuvorme.
9. Vanade majade aedades asuvad sageli kuurid, mis on ilmaoludest räsitud. Kui kuurid on säilitamist väärt, siis võib neid värskendada sobiva värviga (näit rootsi punasega). Mittekõlbulikud kuurid on soovitav aiast eemaldada.
10. Kui peres ei ole inimest, kellel on tahtmist põhjalikult aiaga tegeleda, siis piisab aia rajamisel muru külvamisest ja mõnede põõsaste ning igihaljaste puude istutamisest, juurde võib lisada suuremaid põllukive. Sellised kujunduselemendid võivad olla küll tagasihoidlikud, aga loovad aeda elu ning põnevust. Põõsaste/puude istutamisel soovitame jälgida seda, et majast kaugemal on pikemat kasvu ja lähemal lühemad taimed. Arvestada tuleb ka sellega, et taimed kasvavad suureks ja vajavad hiljem palju rohkem ruumi.
Iga aed vajab hooldamist, aega ja teadmisi, eriti vajab seda visuaalselt kaunis ning eripärane aed. Kui on olemas soov elada kaunis aias, aga puuduvad aeg või teadmised sellest, kuidas aeda hooldada, on võimalus palgata aednik. Samas on ka lihtne ja kiire võimalus aeda elavdada erinevate 1-aastaste lilledega. Korrastage aeda oma võimaluste ja võimete piires.
Isetehtud kingid boyfriendile
Kõigile meeldib kingitusi saada. Veel enam, isetehtud ja unikaalsed kingitused on palju väärtuslikumad kui poest ostetud nipsasjad, mis õige pea ununevad. Järgnevalt anname mõned kingiideed, mida on hea kinkida enda meessoost kaasale.
1. Ostke soodsalt pildiraam ning kaunistage see mälestusesemetega ning teokarbid mõnest rannast, kus koos olete puhkamas käinud. Pange raami foto endast või teist mõlemast koos.
2. Hoolivaks isetehtud kingiks on kinkekaardid erinevatele teenustele, mis Talle võiksid meeldida. Nendeks võiksid olla jalamassaaž, kodu koristamine, õhtusöögi valmistamine või üllatuskohting. Kasuta kinkekaardi valmistamiseks värvilisi pabereid või kujunda kaart arvutis ning prindi värvilise printeriga välja.
3. Maiasmokast kaasale küpsetage midagi magusat nagu kuklid ja kook. Kinkimiseks valige mõni karp ning kaunistage see meelepäraselt.
4. Tehke ise raamat, mis sisaldab endas teile olulisi ühiselt veedetud hetki. Lisage ühiseid pilte, fotosid kohtadest, mida olete külastanud ning miks mitte ka kontserdipileteid. Tehke seda südamega.
5. Spordifännile võite teha teki, mille ta saab mängule kaasa võtta. Kasutage Tema lemmikmeeskonna värve ning võimalusel õmmelge ka logo. Samuti võite kududa salli või käpikud, mis on kaasa lemmikmeeskonna värvides.
6. Tehke talle tähendusrikas video: rääkige otse südamest ning öelge kui oluline teie suhe Teile on. Tehke end ilusaks, olge naljakas, romantiline, hullumeelne, ent veel enam, olge Teie ise.
Nõuandeid grillimiseks
Grillimine on tegevus, mis kuulub vaieldamatult suvenaudingute juurde. Mõnusa suveilmaga on mõnus grillida ja nautida hõrke grilltoite. Grillsöega saab kerge vaevaga valmistada perele kasvõi terveid suviseid lõunasööke. Parima tulemuse saavutamiseks tasuks grillimisel meeles pidada järgmist:
- Aseta söed grillsöepakendil olevate juhiste järgi. Grillimisel on alati abiks, grillpann, ahjuplaat või fooliumalus. Head grillimistangid ja pajakindad hoiavad ära põletushaavad. Kauplustes on saadaval ka muid abivahendeid grillimise jaoks.
- Grillimiseks on parem valida kiiresti küpsevaid ja parasjagu rasva sisaldavaid lihatooteid, sest rasv teeb liha mahlaseks. Kiiresti küpsevad lihatooted on näiteks sea välis- või sisefilee, veise või lamba välisfilee ja küljed ning broilerifilee, rinnatükid või koivad. Grillitavad tooted peaksid olema toatemperatuuril, nii ei jahuta nad grilli maha. Liha pind tuleks kuivatada. Lihatükkidele või varrastele peaks enne grillimist või selle ajal määrima grillimiskastet.
Värvide kasutamine kodu kujunduses
Järgnevalt vaatame kuidas kasutada värve ning missugused on põhimõtted värvide kasutamisel. Loodame, et saate siit inspiratsiooni ning kasutate värve julgemalt enda kodu kujundamisel.
Värvi valikul võtke esmalt arvesse ruumi domineerivaid elemente nagu ahi, kamin või plaaditud põrand. Lisaks mõtle ka väljapoole ruumi. Mis värvid paistavad aknast: linnakeskkonnas võib tooni anda tellistest või betoonist kõrvalmaja, ent maal vaheldub pilt aastaaegade vahetumisega.
Juhul kui Te ei pea arvestama domineerivate elementide ja värvidega, siis mõelge järgmiseks nendele esemetele ruumis, mida te tahate tõeliselt esile tuua. See ei tähenda ilmtingimata seda, et peaksite seinad sama värvi värvima, vaid võite hoopis valida kontrastse, kuid sobiva värvi, mis toob esile armsa tooli või maali.
Värvidest üldiselt rääkides, peaksite arvestama sellega, et suurel pinnal mõjuvad nad intensiivsemalt kui värvipoest saadavatel värvikaartidel. Tärkava rukki roheline mõjub seinal oluliselt paremini kui väikesel värvikaardil.
Olles katnud seina värviga, mõjub see justkui väljavoolavalt ning piltlikult värvib ka teised ruumielemendid seda värvi. Värvi mõju ruumile võite proovida heledates toonides värvitud ruumis, võttes valge paberi ja vaadates seda loomulikus valguses. Paber ei tundu valge, vaid kergelt ruumi seinte värvi olevat, sest valgus peegeldub seintelt.
Valge on alati turvaline valik, millega naljalt alt minna ei saa. Valge puhul saab kasutada selle erinevaid varjundeid ning kui planeerite enda kodu müüa ning tahate sellele enne värske ilme anda, siis valige selleks värviks valge.
Samas, kui Teil tekib mõte, et katsetaks midagi põnevat, siis võtke kuldne, punane, sinine või hoopis rahustav roheline!
Värvide kasutamise juures on hea see, et nende abil on ruumi väljanägemist võimalik muuta. Ilmselt teate, et värvides väikese ruumi heledates toonides, paistab see suuremana, ent kas teadsite ka seda, et kitsas ruum paistab laiem kui värvite lühemad seinad tumedaks ja pikemad seinad heledaks? Kui soovite suurele ruumile lisada rohkem intiimsust, siis kasutage punaseid, kuldseid ja pruune toone.
Kui Teil on teada missuguse värviga seinu värvima hakkate, siis minge värvipoodi ja küsige sealt maksimaalselt viis erineva värvi kaarti. Kuna igal kaardil on mitu erinevat tooni, siis on teil valikuvõimalusi juba piisavalt.
Koju minnes pane värvikaardid seinale ning vaadake kuidas nad mõjuvad päeva erinevatel aegadel ja erinevates seintes.
Pärast valikute tegemist laske poes segada maksimaalselt nelja värvi värvinäidised. Ilmselt peate leppima liitriste purkidega, sest meie kaubandusvõrgust ei ole väiksemaid koguseid võimalik osta.
Ülevaate saamiseks peaksite iga tooniga värvima väikese ala vähemalt ühes seinas. See annab teile ülevaate kuidas värv mõjub valguse käes. Värv võib sõltuvalt valgusest tunduda ühes seinas heledam ja teises tumeda.
Ärge tehke värvide valikut kohe. Elage paar päeva nendega ning vaadake kuidas erinevad värvid teile päeva erinevatel aegadel mõjuvad. Mõnepäevane seedimine aitab teil enda valikut kinnistada ning hiljem olete enda valikuga rohkem rahul.
Pärast enda valiku tegemist, minge poodi ja laske värv segada kogu seinapinnale. Seejärel saate otsustada, kas värvite ruumid ise, kasutades nokitse.ee näpunäiteid, või tellite professionaali.
10 viisi kuidas suurendada kodu energiasäästlikkust
Kas Teile on tundunud, et elektriarved on võrreldes aasta taguse ajaga suuremad kui praegu? See muutus võib olla tingitud elektrihinna tõusust, Teie harjumuste muutumisest või hoopis seadmete regulaarse hoolduse puudumisest. Kasvavate energiahindade tõttu on energiasäästule tähelepanu pööramine muutumas järjest olulisemaks. Järgnevalt vaatame kümmet lihtsat viisi, kuidas muuta enda kodu väikese vaeva ning mõningate harjumuste muutmisega energiasäästlikumaks.
Loe edasi: 10 viisi kuidas suurendada kodu energiasäästlikkust
Näpunäiteid maalritöid teostava firma palkamiseks
Värvimistööd on ühed populaarsemad kodu värskendamise tööd, mida koduomanikud otsustavad ise teha. Mõnikord võib juhtuda, et töö osutub oodatust keerulisemaks ning olete sunnitud palkama maalritöid teostava firma. Sõltumata selles, kas planeerite maalrid palgata sise-või välitöödeks, säästab professionaalide palkamine tublisti Teie aega ja energiat.
Enne mõne töövõtjaga lepingu sõlmimist on mõned punktid, millele peaksite tähelepanu pöörama:
- Kui kaua on firma antud alal tegutsenud. Sõlmi leping töövõtjaga, kes on turul tegutsenud vähemalt 2-3 aastat.
- Kas töövõtjal on kogemustega maalrid? Veendu, et ettevõttes töötavad kvalifitseeritud maalrid. Küsi töövõtjalt missugune kvalifikatsioon tema töölistel on.
- Uuri kas töövõtjal on ka kindlustus, kaitsmaks töövõtjat ja tema töötajaid.
- Missuguseid töid on töövõtja võimeline teostama? Korraliku tulemuse saate vaid siis kui tööde teostamisel pööratakse suurt tähelepanu ka ettevalmistusele. Töö kvaliteet on alles tööde lõppedes näha, olgu see siis hea või halb.
- Kas töövõtjal on ette näidata ka teostatud tööde loetelu. Kui see on olemas, siis uurige varasemalt klientidelt nende rahulolu.
- Kas töövõtja jagab teile soovitusi nii materjalide kui ka viimistlustehnikate kohta? Kvalifitseeritud töövõtjad hoiavad end kursis viimaste trendidega nii materjalide kui ka töövõtete osas.
- Veendu, et kõik saaks paberile kirja.
- Kui palju see töö teile maksma läheb? Kõige odavam hind ei tohiks olla teie valikukriteeriumiks. Te ju soovite kedagi, kel on kogemused ja head töölised. Kõige odavama hinna pakkuja ei pruugi vastata Teie ootustele. Hind peaks olema konkurentsivõimeline ning kindlasti ärge lähtuge üksnes hinnast, vaid vaadake ikka üldpilti. Võite tööde teostamiseks palgata ka kogemustega ehitustudengeid, ent esmalt veenduge, et nad ikka teavad, mida nad tegema hakkavad.
Kumb enne? Tolmu imemine või pühkimine
Selle valiku tegemine vaevab paljusid inimesi. Võib tunduda ju loogiline, et tolmu pühkimisel langeb osa tolmu põrandale ning seejärel saab selle sealt tolmuimejaga kergest kätte. Järgnevalt vaatame, kas see ikka on parim tööde järjekord.
Tolmu pühkimine ja imemine
Köökide koristamisel on igati mõistlik esmalt koristata tööpinnad ja laud ning alles seejärel pühkida ja pesta põrand, sest enamasti satub põranda ja laudade pühkimisel osa seal leiduvast mustusest põrandale. Tolmu pühkimise ja imemisega on lood natuke teised. Pärast tolmu imemist laske tolmul mõni minut pindadele langeda. Seejärel kasutage tolmu pühkimiseks tolmulappi-või harja. Erandiks on tolmuimejad, millel on HEPA filter. See püüab kinni ka kõige väiksemad tolmuosakesed. Sellisel juhul pühkige esmalt tolm tolmulapi-või harjaga ning seejärel imege tolmuimejaga tolm põrandalt ja muudelt pindadelt.
Sõltumata tööde järjekorrast, peaksite tolmu pühkima ja imema vähemalt kord nädalas. See on eriti oluline kui mõni pereliige on allergiline tolmu vastu. Liigne tolmukogus õhus võib põhjustada allergiate või astma teket. Eriti oluline on tolmu regulaarselt imeda vaipadelt nin voodi-ja põrandakatetelt.
Missuguseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile?
Rõdusid ja terrasse saab õdusamaks muuta, kui istutame pottidesse, amplitesse, lille- või rõdukastidesse erinevaid taimi. Varajase lillekompositsiooni rõdule või terrassile saad näiteks kombineerides nartsissi Tete a tete või võõrasema koos Fortune’i kikkapuu erinevate sortidega. Fortune’i kikkapuu on igihaljas püsik, mida saab hooaja jooksul kombineerida erinevate suvelilledega. Kõik need nimetatud taimed taluvad vähemalt -5C külma.
Lillede ja toekate igihaljaste okaspuude vahel saame rõdul või terrassil nautida mõnusalt meie kiirelt mööduva suve sooje suveõhtuid või päikeselisi hommikuid loodusesse minemata. Suvel loovad rõõmsa meeleolu õitsvad suvelilled. Samuti võivad rõdul kasvada maitsetaimed koos suvelilledega või hoopis tomatid-kurgid.
Loe edasi: Missuguseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile?
Sibulapealsed - vitamiinid aknalaual
Mida päev kevade poole, vähenevad toidulaual kartuli- ja juurvilja toiteväärtused, olenevalt ka nende hoiukohtadest. Osaliselt saame katta puudujäägi sibulapealsete kasvatamisega köögis või toas.
Sibulapealsed ei ole maitseaine, vaid kõrge väärtusega toortoit talvel ja kevadtalvisel ajal. Sisaldavad nad ju palju teiste kasulike ainete kõrval rohkelt eelkõige C-vitamiini. Poest ostes on sibulapealsed kallid, sageli pole nad kuigi värsked ja on lämmastikväetisega üleväetatud. Nii ongi tervise huvides mõttekam sibulaid ise ajatada.
Ajatamiseks sobivad väiksema avausega vettpidavad purgid ja plastpudelid. Ajatamine toimugu valgusrikkas kohas - aknalaual või kohas, kuhu ka päikesekiir ulatuks.
Purkides ajatamiseks sobivad purgi avausest veidi suuremad sibulad. Enne kasvama panemist tuleb sibulal kuivanud kael ära lõigata, see on vaja selleks, et õhk paremini idude juurde pääseb ja siis on kasv kiirem ja saak suurem. Purgid täidetakse sooja veega ja sibulad asetatakse purgi peale. Sibula alumine osa, kus asuvad juurealged, peab ulatuma veidi vette (mitte palju, siis võib sibul mädanema minna). Niisama palju, kui sibulajuured vett kasutavad, tuleb aeg-ajalt juurde valada. Väetisi ja teisi kasvuaineid ei ole vaja vette lisada, sest pealsed kasvavad emasibula toiduvarude arvel. Soojas toas kulub pealsete tarvitamiskõlblikuks kasvatamiseks 25-30 päeva. Sibulapealsete pidevaks saamiseks panna sibulad ajatamisele 2-3päevase vaheajaga 3-4 purki - nii on sibulapealsed toidulaual pidevalt olemas.
Kui on piisavalt ruumi ja pealseid tahetakse rohkem saada, tuleb neid kastis kasvatada. Kast täidetakse kerge aiamulla või väetisturbaga. Kastis ajatamiseks sobivad 3-4cm läbimõõduga sibulad. Sibulad kasti panna tihedalt üksteise kõrvale ja pärast täita vahed mulla või turbaga, nii et lõigatud sibulakaelad jääksid täitemullaga ühele tasapinnale. Pärast istutamist ja hiljem aeg-ajalt kasta sooja veega. Vesi peab olema alati 25-30o soe.
Et veelgi rohkem väärtuslikke vitamiine saada, võib ka aknalaual veel pottides murulauku ning aedtilli kasvatada.
Allikas: Terviseleht, Kalju Pumbo
Muru samblavabaks
Muru sammaldumise põhjused:
- pind on liiga toitainevaene
- muld on liighappeline või liigniiske
- muru on liiga varjulises paigas
- kasvupinnas on liiga tihenenud
Sammaldumise vältimiseks esmaseks tõrjeks tuleks paar korda suve jooksul mulda õhutada. Kasutada võib selleks mistahes haralist aiatööriista, mille abil on murusse võimalik teha väiksemaid auke. Pärast aukude tegemist tuleks aukudesse rehitseda liiva-turba segu, mille abil saavad murutaime juured hapnikku juurde.
Tuleks meeles pidada, et muru vajab kasvuks kas päikesepaistelist või poolvarjulist kasvukohta. Hoonete põhjapoolsel küljel, puude varjus ja muudes varjulistes paikades muru eriti kasvada ei taha. Sellistesse paikadesse võib istutada näiteks varjutaluvaid püsikuid või lasta lihtsalt samblal kasvata.
Mulla liighappelisuse vastu aitab lupjamine. Iga 2-3 aasta järel laotage umbes 40kg dolomiidijahu 100 m²-le.
Samlaeemaldustoodete efekt seinseb peamiselt mulla pindmise kihi happelisuse järsu muutuse abil. Sellist kiiret muutust sammal ei talu ning ta kuivab ja muutub pruuniks. Kuivanud sammal riisutakse murust välja ning tekkinud tühimikesse lisatakse väetatud ja lubjatud mulda ning külvatakse muruseemned.
Maitsetaimede kasvatamine aknalaual
Vajalikud vahendid: potte, mulda, maitsetaimede seemneid
- Täitke pott spetsiaalselt maitsetaimede kasvatamisesks mõeldud mullaga.
- Siluge mullapind siledaks ja kastke kergelt.
- Külvake seemned ja katke võimalikult õhukese mullakihiga.
- Asetage pott võimalikult valgesse ning sooja kohta.
- Paremaks niiskuse säilitamiseks idanemise perioodil võib katta poti valge paberiga.
- Kastke hommikuti pihustiga potti nii, et mulla pind oleks ühtlaselt niiske.
- Umbes nädal läheb idanemiseks.
- Paar nädalat pärast istutamist võib alustada väetamisega.
Probleemid värvimisel
Järgnevalt käsitleme värvimisega seotud üldlevinumaid probleeme ja nende lahendusi. Juhul kui kahtlete milleski või teil esineb siin käsitlemata probleeme, siis küsige julgelt nokitse.ee foorumist. Iga projekt on erinev ning erinevad on ka esinevad probleemid.
Maalriteip klaasil: Ära paigalda seda sinna. Võib juhtuda, et Te ei saa seda sealt enam korralikult kätte. Võite julgelt klaasile värvida ning hiljem kuivanud värvi eemaldada kasutades selleks žiletitera.
Värvianuma sulgemine: Esmalt eemalda anuma servalt ning kaanelt üleliigne värv. Seejärel sulge kaas. Enamasti piisab kui vajutate kaane peopesaga kinni. Kui peaksite vajama haamri vms abi, siis katke kaas esmalt kilekoti või riide tükiga. See hoiab värvipritsmed lendamast. Üleliigse värvi eemaldamine tagab ka selle, et teistkordsel avamisel ei ole kaas kinni kuivanud.
Kadunud kinnitusvahendid: Tihti tuleb teil seina või muude elementide küljest midagi eemaldada (akna hinged, ukse käepidemed) ning kinnitusvahenditeks on enamasti kruvid. Vältimaks olukorda, kus asjade omale kohale tagasi kruvimise korral on osa kruvisid kadunud, kinnitage need teibiga vastava eseme külge.
Ventilatsioonirestide värvimine: Ventilatsioonireste on lihtne värvida, kasutades selleks vahtkummi tükki. Selle abil pääsete kenasti keerulistele kohtadele ligi. Teise võimalusena võite kasutada aerosoolvärvi, seda muidugi siis, kui sealt õhku Teie suunas ei puhu.
Ära värvi üle juba värvitud kohti: Kui olete osa pinnast juba katnud emailvärviga, siis ärge minge selle koha juurde tagasi. Vastasel juhul võib juba värvitud pind jääda triibuline. Kandke värv pinnale selliselt, et Te ei peaks teist korda seda üle tegema. Erinevate kihtide vahelise hea nakke tagamiseks ei tohiks kahe värvimise vahele jääda enam kui kaks nädalat.
Vanad ajalehed vs. tolmukate/kattekile. Kui ajalehtede kasutamine pindade kaitseks oleks ideaalne variant, siis ei oleks kattekilesid leiutatud.
Piira enda neljajalgsete sõprade liikumist: Ole nendega ettevaatlik, või teie Siiami kass näeb välja nagu trükitud kangas ning põrandaliistul on habe. Vaatamata sellele, et Teie koduloomad käituvad hästi, ei ole värvitud seinte ning värvimise tööriistadega täidetud ruum kohaks Teie lemmikule. Seega, veenduge, et lemmikud on ruumi värvimise ajal maja teises osas. Kui Teil on ka väikesed lapsed, siis nende puhul kehtivad samad põhimõtted (kui Teil juba on väikesed lapsed, siis Te ilmselt teate seda).
8 terviseteed
Juba 5000 a tagasi hakati kasutama taimedest valmistatud teed ravi otstarbeks. Tänapäeva uurimused kinnitavad, et ravimteedel on haigustevastane mõju. Neist saab abi unetuse ja seedehäirete, köha ja peavalu ning paljude muude hädade korral. Ravimteed sisaldavad mitmesuguseid bioloogiliselt aktiivseid ühendeid, sh vitamiine ja mineraalaineid.
Tervisetee valmistamiseks kasutatakse ravimtaimede lehti ja õisi. Nende parim kogumise aeg on siis, kui taim on täies kasvuhoos. Lehtede ja õite kuivatamiseks sobib soe, päikese eest varjatud ja hästi ventileeritav ruum. Taime osad laotakse õhukese kihina puhtale alusele, kus nende kuivamise aeg on 3-7 päeva. Mõnikord, olenevalt kuivatamise tingimustest, võib see aeg ka pikeneda. Kuivatatud ravimtaimi hoitakse õhukindlas nõus või paberkotis. Aegajalt on soovitav kontrollida, kas pole tekkinud hallitust või muid riknemise tunnuseid.
Ravimtee valmistamine on suhteliselt lihtne ja põhimõtteliselt ei erine tavalise tee valmistamisest. Seejuures on oluline tee valmistamise protseduur ise, mis loob meeleolu. Vee keetmine, lemmikteekruusi eelsoojendamine ja meeldiva teelõhna tajumine annab esimese terviseimpulsi. Eelnevalt teenõusse valmismõõdetud droogile valatakse peale kuum keedetud vesi, nõu kaetakse kaanega ja lastakse seista selleks ettenähtud aeg (vt tabel). Peale seda võib vajaduse korral teed filtreerida ja ümber kallata jooginõusse. Tavaliselt juuakse ravimteed 1-3 korda päevas.
Tee spetsialistide arvates saab parimad teed mitme taimeliigi kokkusegamisel. Nt suurepärase maitsega tee saab kummeli ja melissi võrdsetes osades kasutamisel, ka piparmünt sobib lisandina mitmetele teesegudele. Piparmündist saab ka nn külma suveteed valmistada. Selleks võetakse peotäis värskeid ja aromaatseid peenestatud lehti, pannakse vastavasse nõusse ja valatakse peale külm vesi. Lastakse seista mõni tund. Piparmündijook säilib külmkapis 3-4 päeva.
Taime nimetus |
Kasutamise peamine näidustus |
Valmistamine |
Õitsemise ja korjamise aeg |
Kummel |
Seedehäired, gaasid kõhus, igeme- ja suupõletikud |
1 tl õisi kl vee (200-250ml) kohta, lasta seista 10 min |
vara- ja kesksuvel |
Võilill |
Toimib organismist vee väljutajana ja lahtistajana |
1-2 tl õisi kl vee kohta, lasta tõmmata 10-15 min |
hiliskevadest varasügiseni |
Meliss |
Rahustab, aitab migreeni korral |
1-2 tl kl veele, lasta seista 10 min |
kesksuvel |
Petersell |
Toimib veeväljutajana |
1 tl lehti kl veele, lasta tõmmata 10 min |
kesk- ja hilissuvel |
Piparmünt |
Rahustab, kõrvaldab seedehäireid |
1 spl kl veele, lasta seista 10 min |
kesksuvel |
Salvei |
Vähendab öist higistamist, parandab seedimist |
1 tl õisi kl veele, lasta tõmmata 5 min |
varasuvel |
Aedliivatee |
Hea vahend hingamisteede põletike korral |
1-2 tl õisi kl veele, lasta seista 10 min |
kesksuvel |
Basiilik |
Põletikuvastase toimega, stimuleerib närvisüsteemi |
1 tl lehti kl veele, lasta tõmmata 10 min |
kesk- ja hilissuvel |
Allikas: terviseleht.ee, Tiina Tamme
Hallituse eemaldamine välimööblilt
Välimööblit tuleks puhastada paar korda aastas. Puhastamine peaks toimuma enne soojade ilmade algust ning pärast nende lõppu. Käitudes enda mööbliga heaperemehelikult ja järgides järgnevaid nokitse.ee juhiseid ning võite kindel olla, et Teie mööbel säilib värskena pikki aastaid.
Vajaminevad materjalid:
- Tööstuslik piiritus või kloori sisaldav valgendaja
- Soe vesi
- nõudepesuvahend
- pehmete harjastega pesuhari
- puhastuslapid
- kastmisvesi
Näpunäiteid välimööbli hooldamiseks
- Hoiustage mööbel hooajavälisel ajal kuivas ruumis
- Ärge kasutage puhastamiseks mitut kemikaali korraga, eriti kui Te ei tea nende täpset koostist.
- Kallis või antiikmööbel võib vajada professionaalide abikätt, eriti kui hallituse ja seenkatte levik on ulatuslik.
1. Samm: Kuivata mööbel enne puhastamis
Hallituse kasvuks on vaja niiskust ning suure tõenäosusega on Teie hallitusega kaetud välimööbel niiske. Enne puhastama asumist, pange mööbel mõneks tunniks päikese kätte kuivama.
2. Samm: ettevalmistused puhastamiseks
Kloori sisaldav valgendaja on kahjulik nii taimedele kui ka loomadele. Seega soovitame võimalusel kasutada tööstuslikku piiritust. Mööbli puhastamiseks valige selline koht, kust puhastusaine ei satuks otse loodusesse (näiteks betoonalus). Puhastamise ajal ärge laske lastel ja koduloomadel läheduses viibida.
Segage kokku puhastusvedelik veest, valgendajast ja nõudepesuvahendist järgmises vahekorras: 10% valgendajat ja 90% vett, millele on lisatud natuke nõudepesuvahendit. Kui valite loodussõbralikuma viisi, siis kasutage valgendaja asemel tööstuslikku piiritust ja segage see veega vahekorras 1:1 ning seejärel lisage natuke nõudepesuvahendit.
3. Samm: kuivpuhastus
Enne mööbli märjaks tegemist puhastage harjaga kogu mööbel. Ärge unustage puhastamast ka mööbli alumist poolt, sest see osa saab kõige vähem päikesevalgust ning on kõige parem koht hallituse levikuks. Kuivpuhastus eemaldab pinnalt mustuse ja tolmu ning väldib märgpuhastuse käigus selle sattumist puidu pooridesse.
4. Samm: veega loputamine
Loputage mööbel ajavooliku otsa käiva pihustiga või survepesuriga. Ärge unustage ka mööbli alumist poolt.
5. Samm: puhastage puhastusseguga
Täitke pihustiga pudel varem valmis segatud seguga ning pihustage mööbliesemed sellega kokku. Kui puhastage värvitud välimööblit, siis hõõruge seejärel pinda kergelt käsnaga. Kui tegemist on värvimata puiduga, siis puhastage pinnad, hõõrudes neid harjaga ning kastes harja aeg-ajalt pesuvedelikku.
6. Samm: loputamine ja kuivatamine
Loputage mööbel jooksva veega. Kui esimese korraga ei saanud hallitusest täielikult lahti, siis korrake kogu protsessi uuesti. Pärast pindade täielikku puhastamist jätke mööbel päikese kätte kuivama ning pärast kuivamist võite asuda enda mööblit kasutama.
Regulaarse puhastamise ning õigete hoiutingimuste korral hoiate enda välimööbli hallitusvabana ning see säilitab kauem enda hea väljanägemise.
Patjade puhastamine
Patjade puhastamine on asi, mida valdav enamus meist unustab regulaarselt teha, eeldades, et padjapüür kaitseb patja mustuse eest. See on väärarusaam. Teie padjad määrduvad higiga, pinnale koguneb surnud nahk ning elutsevad tolmulestad ja teised ebameeldivad elukad. Seetõttu on oluline, et puhastaksite patju regulaarselt.
Järgige siin artiklis antud lihtsaid näpunäiteid ning hoidke kutsumata külalised patjadest eemal.
1. Samm: lugege kasutusjuhiseid
Patjadel on alati küljes infosilt, kus on kirjas viisid nende hooldamiseks. Enne valiku tegemist keemilise puhastuse ja masinpesu vahel, tutvu hooldusjuhisega.
2. Samm: keemiline puhastus või pesemine
Kui instruktsioonide kohaselt võite patja puhastada üksnes keemilises puhastuses, siis ärge üritage seda pesta. See rikub Teie padja.
3. samm: masinpesu või käsipesu
Kui kavatsete enda patja pesta pesumasinas, siis peske seda eraldi. Patju peab alati pesema üksnes õrna pesuprogrammiga. Nii võite kindel olla, et padi ei lähe vormist välja.
Patjadel on erinev täidis ja seetõttu kasutage parima tulemuse saamiseks seepi ning võimalusel vältige pesupulbrit. Vedelseep on enamasti parim valik. Pärast pesutsükli lõppu laske masinal teha 2-3 loputustsüklit, kindlustamaks seebi täielikku väljaloputamist. Laske masinal korrata paar korda ka tsentrifuugimisprotsessi, tagamaks maksimaalset vee eraldamist.
Juhul kui pesete patju käsitsi, siis täitke kauss sooja veega, lisage vedelseepi ning paar tilka pesupleegitajat. Kastke padi täielikult vette ning jätke umbes tunniks likku. Seejärel väänake patja paar korda ning loputage jooksva vee all vähemalt 15-20 minutit kuni seep on täielikult välja loputatud. Üleliigsest veest lahtisaamiseks pange padi tasasele pinnale nõrguma.
4. samm: kuivatamine
Sõltumata sellest, kas pesete patju käsitsi või masinaga, peate enne kasutamist veenduma, et padi on täielikult kuiv.
Kui kasutate kuivatamiseks pesukuivatit, siis võtke tsükli jooksul padi paar korda välja ning kloppige kohevaks. Kindluse mõttes kuivatage patja kaks korda. Ärge pange teisi esemeid koos padjaga kuivatisse.
Pärast kuivatamist kloppige padi kohevaks ning jätke enne kasutamist päevaks või paariks tuppa kuivama. Nii saate kindel olla, et padi on täielikult kuiv ning kasutamiseks valmis.
Isetehtud kingipakendid
Järgnevalt mõned ideed kingipakendite isetegemiseks.
Karbi skeem: http://hemidemisemiquaver.wordpress.com/2008/01/02/hugs-and-kisses/
Tööjuhis koos pildilise õpetusega: http://howaboutorange.blogspot.com/2010/07/how-to-make-gift-bags-from-newspaper.html
Tööjuhis: http://www.homemade-gifts-made-easy.com/make-your-own-gift-box.html
35 erinevat väljalõigatavat ja kokkukleebitavat karbikest: http://yayoi.senri.ed.jp/departments/OISTech/OISDT/gr7dt/templates.htm
Veel artikleid...
- Faktid, mida tasub teada PVC põrandatest
- Mootorratta omamise head küljed
- Mägiaia rajamine
- Tapeedi ostmine ja liimi valik
- Kodused koristustööd - loodussõbralikult
- Õueaia apteek
- Energiasääst läbi elektri kokkuhoiu
- Koduse kosmeetika retsepte
- Lõhnav kummel
- Köögi uuendamine - nipid raha säästmiseks
- Joonte ja triipude värvimine
- Kapuutsiga sõrmitud
- Ruumikujundus tapeedi abil
- Amortisaatorite kontrollimine
- Püsilillepeenar umbrohuvabaks
- Kassi uriini eemaldamine
- Ronitaimed
- Kuidas viia tolmu kogus kodus miinimumini
- Soojuspumbad - kuidas valida?
- Vabakujulise okaspuuheki taimede vahekaugused